Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
59661917 2663437087005046 7334377568180633600 n 1 59661917 2663437087005046 7334377568180633600 n 1

Суспільство

111 місць та дешеві квитки: Як найстаріший кінотеатр столиці змагається з гігантами індустрії

Опубліковано

Один із найстаріших кінотеатрів Києва і єдиний у країні кінотеатр українського фільму “Ліра” має лише 111 глядацьких місць. А квитки сюди – завжди! – коштують не дорожче 50 гривень. Проте в таких умовах муніципальному кінотеатру вдається виходити на рівень окупності і конкурувати з “комерційними кінотеатрами”.

Детальніше про українські стрічки, які можна подивитись у “Лірі” усього лише за 50 гривень, а також про те, що для киян означає переформатування кінотеатру у Лабораторію кінопроектів –  у нашому інтерв’ю з директоркою “Ліри” Іриною Плеховою.

Фойе “Ліри”, відомої також як Дім українського кіно

Кінотеатр-“квартирник” і Лабораторія кінопроектів

“Ліра” формує репертуар, в основному, з українських фільмів. Проте самими лише кінопоказами обмежитись не можуть – через те, що кінотеатр може вмістити тільки 111 людей за сеанс. Тому, каже Ірина, працівники “Ліри” знайшли інший вихід –  зробити з кінотеатру такий собі “квартирник”, де збираються діячі кіномистецтва. Тобто, подивитись стрічку і тут же наживо обговорити її з режисером, актором чи композитором.

Читайте також: В український прокат виходить фільм про Асканію-Нову

“Звісно, хотілось би обладнати нові зали, але розширення зараз неможливе – немає приміщень. Розширення виходить досягти у іншому сенсі: за рахунок мережі муніципальних кінотеатрів “Київкінофільм”. Ми у будь-який момент, за потреби, можемо “делегувати” свої ідеї іншому кінотеатру. У такий спосіб і знайомимо глядача із тенденціями, які відбуваються в європейському та національному кінематографі”, – розповідає Ірина Плехова.

З одного боку, “Ліра” зараз є кінотеатром українського фільму, з іншого – за 4 роки роботи вона поступово перетворюється на Лабораторію кінопроектів, які “тестуються” тут з можливість запуску далі по мережі КП “Київкінофільм”.

Кінотеатр, який очолює Ірина Плехова, існує з 1913 року, має усього один зал і 111 місць

“Провівши серію міждисциплінарних показів (мається на увазі проект “NOVA OPERA”: на великому екрані” – авт.), бачимо, що частина цих продуктів можуть реалізовуватися і в межах інших кінотеатрів. Водночас ми відкриті до будь-яких форм співпраці. До прикладу, у наших комунальних кінотеатрах відбудеться запуск партнерського фестивалю UA SHORTS, мета якого залучити якомога ширшу аудиторію киян до перегляду українських короткометражних фільмів”, – зазначає директорка “Ліри”.

Яке кіно показують?

Квитки у “Лірі” коштують не більше 50 гривень. Яким чином виходить з такими ресурсами вийти на окупність? Невеликий штат працівників і кількість відвідувачів, яка зросла в рази – близько 2 тисяч людей на місяць. Це при тому, що кінотеатр фактично не працює по середам – у ці дні тижня “Ліра” у розпорядженні комунального театра «Актор».

Читайте також: В Україні з’явиться перший лазерний кінозал

Ірина каже: “Ліра” не працює з телевізійними форматами документального кіно, хоча був єдиний виняток, коли робили серію показів фільму “Гандзюк. Системне вбивство” у рамках проекту з “Слідство.info”.

“Так, це більше формат телевізійного розслідування, але ми погодились на співпрацю, бо питання, порушені в цьому фільмі, важливі для української аудиторії”.

Ірина Плехова, директорка кінотеатру українського кіно “Ліра”

Головний критерій допуску документального кіно до прокату у “Лірі”  – це має бути актуальна стрічка українського або закордонного режисера.

Глядачі “Ліри” погано “ходять” на комедії

Завсідники “Ліри”, каже Ірина, цікавляться українськими фільмами, артхаусним кіно,  документалістикою, експериментами в кінематографі і міждисциплінарними проектами.

“Це ми перевірили на прикладі, зокрема, нашого проекту “NOVA OPERA”: на великому екрані”. Ми показували відеоверсії українських опер музичної формації «NOVA OPERA». Цей формат сподобався мистецьким колам, і зараз до нас уже почали звертатись інші українські музиканти щодо продовження серії проектів на межі кіно та інших сфер мистецтва”.

Читайте також: Дитячі простори та Центр культури нацменшин: на що скоро перетворяться муніципальні кінотеатри Києва (МАПА)

А от на стрічки комедійного жанру, який останнім часом набув популярності в українському кінопросторі, часті гості кінотеатру “ходять” погано.

“Інколи робимо виняток, але теж попереджаємо дистриб’юторів та команди фільму, що, швидше за все, такі стрічки, як «Скажене весілля» зберуть у нас дуже мало коштів. І так воно і є. Фактично, ми дуже добре знаємо свого глядача, і не пропонуємо йому такий продукт. Тому що вони споживають його в інших кінотеатрах  і, напевно, зможуть більш якісно відпочити, ніж в нас”, – каже Ірина Плехова.

Завсідники “Ліри”, каже Ірина, цікавляться серйозними кінопроектами і погано ходять на комедії

Якісного українського кіно більшає

Якісного українського кінопродукту все більшає, розповідає Ірина Плехова. Проте, за її словами, досі є проблема з репертуаром, який не завжди вдається формувати саме під глядачів.

“Також дуже часто затримуються релізи українських фільмів. І це не надто приємна ситуація – деякі стрічки, наприклад, чекаємо в травні, а потім дізнаєшся, що вони вийдуть наступного року”.

За її словами, також існує проблема із промоцією документального кіно й обмеженим прокатом ігрового кіно. Тому проблема продовжених прокатів художніх фільмів лягає на плечі конкретних кінотеатрів.  

Читайте також: Фільм українського режисера увійшов до конкурсної програми Каннського кінофестивалю

“Хотілось би, щоб з’являлось більше ініціатив щодо підтримки української документалістики, так значно легше було б працювати. Думаю, ця проблема вирішиться впродовж 2-3 років. Адже на сьогодні бачимо – український глядач готовий платити за документальне кіно не лише у межах фестивалів та закритих кінопоказів”.

Травневі прем’єри українського кіно у “Лірі”

Нещодавно у “Лірі” проходили Дні литовського кіно, також відбувся показ стрічки Жанни Максименко-Довгич те, як в Миколаєві не допустили того, що сталось на Донеччині і Луганщині.

Читайте також: Фільм про матір-одиначку на Донбасі змагатиметься у Каннах

Щодо травня – він буде не менш насиченим, каже Ірина Плехова. Зокрема, 9 травня о 16:00 до Дня пам’яті й примирення у “Лірі” відбудеться прем’єра та панельна дискусія довкола документальної стрічки “Літописець” німецького режисера Маркуса Велша (за участі самого режисера). Фільм розповідає про Віллі Вайбеля (Wilhelm Josef Waibel), німця із міста Зінген, який у 1960-х знайшов особові справи примусово вивезених та експлуатованих робітників зі Сходу («Остарбайтерів») з України та Польщі.

А 18 травня у День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу плануються спецпокази українського ігрового й документального кіно про історію й сьогодення кримськотатарського народу.

ДОВІДКА

Кінотеатр українського фільму “Ліра” – це найстаріший кінотеатр Києва, історія якого сягає 1913 року. Саме тоді в новозведеному будинку на Великій Житомирській, 40 було відкрито сінематограф “Ліра”. Історична назва кінотеатру поверталася двічі (бо з 1939 року назву було перейменовано на Ім. Чапаєва) – за німецької окупації та востаннє 2015 року, коли він й одержав статус кінотеатру українського фільму.

Реорганізація в кінотеатр українського фільму відбулася за ініціативи українських кінематографістів та Мережі кінотеатрів КП “Київкінофільм”, за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

Коментарі

Суспільство

Садибу Барбана у Києві визнали об’єктом культурної спадщини: історія врятованої архітектурної памʼятки

Опубліковано

Садибі Барбана, що знаходиться на вулиці Обсерваторній, 6 у Києві, офіційно надали статус об’єкта культурної спадщини.

Про це повідомляє громадська організація «Цегла».

Фото: wikipedia.org

Занесення садиби до реєстру культурної спадщини означає, що її більше не можна зносити або замінювати сучасними житловими комплексами.

Активісти розповіли, що шлях до збереження будівлі був довгим і складним. Протягом трьох з половиною років небайдужі громадяни виходили на протести, перекривали рух транспорту, писали петиції, зверталися до прокуратури та навіть до президента України.

Ця безперервна боротьба завершилася перемогою – садибу було врятовано від знищення.

Фото: t.me/Tsegla_news

Читати також: На Вінниччині відкрили дві відремонтовані школи: там навчатимуться 700 учнів

Організація «Цегла» нагадала, що влітку 2023 року активісти встановили меморіальну табличку на честь письменника Джона Стейнбека, який свого часу відвідував садибу Барбана. Окрім цього, над входом до будівлі було вивішено український та американський прапори.

Важливим етапом у цій боротьбі стало оприлюднення наказу Департаменту охорони культурної спадщини КМДА, згідно з яким садибу Барбана офіційно внесено до Переліку об’єктів культурної спадщини Києва. Це рішення дозволить зберегти історичну будівлю для майбутніх поколінь.

Активіст Дмитро Перов розповів, що забудовник ще з 2021 року намагався знести садибу, аби побудувати на її місці новий житловий комплекс. Проте активісти не дали цього зробити. Для того, щоб захистити будівлю, довелося провести 23 акції протесту, організувати 6 громадських толок та залучити Раду національної безпеки і оборони.

Про садибу

Садиба Барбана, зведена у 1891 році, є зразком одноповерхового житла середнього класу кінця XIX століття з характерним цегляним декором. Хоча будівля була частково зруйнована у 2021 році, завдяки спільним зусиллям активістів її історичну цінність вдалося зберегти.

Ця перемога – черговий крок у боротьбі за збереження архітектурної спадщини Києва та нагадування про важливість активної громадської позиції.

Нагадаємо, що на Чернігівщині молодь відбудувала власний простір.

Фото: https://www.facebook.com/groups/sadyba.barbana/

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Нова пошта» анонсувала перший безбарʼєрний марафон: як взяти участь

Опубліковано

21-22 вересня в Києві на ВДНГ пройде «Перший безбар’єрний марафон Нової пошти», доступний для людей з інвалідністю та маломобільних груп.

Про це повідомляє «Нова пошта».

Локація марафону облаштована пандусами, адаптованими інформаційними вказівниками, місцями для дітей та тварин. Для учасників з порушенням слуху та зору передбачені альтернативні сигнали старту та жестова підтримка.

Читати також: «Нова пошта» встановила понад 600 «капсул безпеки» у відділеннях

Учасники можуть обрати дистанції від 5 км до 42 км, а також забіги для дітей. Реєстрація здійснюється через застосунок RaceNext. Мета марафону — зробити біг доступним для кожного, без бар’єрів.

«Мрія не має бар’єрів», — каже співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.

Зареєструватися на забіг можна тут.

Нагадаємо, що «Нова пошта» розвиватиме логістичний хаб на заході України.

Фото: «Нова пошта».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На фестивалі «Книжкова країна» з’явиться павільйон, присвячений творчості ветеранів та військових

Опубліковано

На фестивалі «Книжкова країна», який проходитиме у Києві з 26 по 29 вересня, з’явиться особливий павільйон «#ФРОНТМЕНИ».

Про це повідомляє «Книжкова країна».

Тут відбудуться 33 події, буде представлено понад 100 експонатів, кіно, презентації, майстер-класи та тематична вітрина воєнліту від «book.ua».

Читати також: У Києві пройде всеукраїнський фестиваль ветеранської культури

Захід включатиме «Кураторський publictalk: Combat art — культура наближення контекстів буття» та презентацію антології мілітарної поезії.

Детальніше з програмою можна ознайомитися на сайті фестивалю.

Нагадаємо, що в Україні запустять ветеранські простори з юристами та психологами: подробиці.

Фото: «Книжкова країна».

Коментарі

Читати далі