2024 рік був плідним на події для української культури: професійні нагороди отримали низка письменників, музикантів і режисерів. У цій добірці від ШоТам ми підібʼємо підсумки найбільших досягнень року для нашого кінематографа.
«20 днів у Маріуполі»
Режисер: Мстислав Чернов
Ця українська документальна стрічка про злочини російської армії в Маріуполі зібрала повний зал у Європарламенті та мільйони переглядів по всьому світу. Також вона отримала для України перший «Оскар», британську BAFTA і ще низку нагород від найбільших у світі кінопремій.
Прем’єра в Каннах, головні нагороди на кінофестивалях у Страсбурзі та Трієсті, дві головні премії International Fantastic Film Festival у Парижі, а також звання одного з кращих фільмів року за версією Британського інституту кіномистецтва — і це ще стрічка навіть не вийшла в широкий прокат!
Актор та військовослужбовець Володимир Кравчук, який виконував головну роль, здобув нагороду «Найкращий актор» на фестивалі Thessaloniki International Film Festival у Греції, а режисер Павло Остріков — відзнаку від німецького фестивалю FilmFestival Cottbus.
«БожеВільні»
Режисер: Денис Тарасов
Перший у світі художній фільм про каральну психіатрію в СРСР здобув головну нагороду на Міжнародному фестивалі OKO — International Ethnografic Film Festival в Болгарії.
Стрічка розповідає про 24-річного психолога-початківця Вітю, який працює в СТО в провінційному містечку. Хлопець мріє допомагати людям, однак ті не вірять у психологію.
Фільм отримав нагороду в номінації «Східноєвропейське короткометражне кіно» від фестивалю European Short Awards.
Кадр з фільму. Джерело: Нове українське кіно
«Він повернувся»
Створений командою Kyiv Independent
Документальний фільм-розслідування, який висвітлює сексуальні злочини окупантів на Київщині та Херсонщині, отримав нагороду кінофестивалю Press Play у Празі.
Фільм про київську молодь 90-х переміг на Міжнародному німецькому кінофестивалі Film Festival Cottbus і за тиждень прокату зібрав понад 668 тисяч гривень. Як вказують у команді фільму, ця стрічка — маніфест свободи особистості, яка намагається зберегти власне «Я» за будь-яких обставин.
Документальний фільм про українську виконавицю Джамалу переміг на фестивалі у Каннах Cannes Corporate Media & TV Awards. Стрічка містить як архівні відео кадри Джамали, зняті на телефон у перші дні війни, так і унікальні кадри журналістів Голосу Америки з Бучі, Ірпіня та Києва.
«Степне»
Режисерка: Марина Врода
Фільм розповідає про літнього чоловіка, який приїжджає в село Степне, аби доглядати за мамою при смерті. Стрічка отримала нагороду за найкращу режисерську роботу на Міжнародному кінофестивалі в Локарно (Швейцарія) та стала найкращою стрічкою фестивалю в Трієсті (Італія).
«Морена»
Режисер: Сергій Альошечкін
Український фільм жахів з елементами еротики переміг на Tokyo Horror Film Festival, отримавши нагороду в категорії «Найкращий художній фільм».
«Дівчина, яка кричить»
Режисер: Антоніо Лукіч
Український режисер Антоніо Лукіч виборов нагороду Eurimages Co-production Development Award від Берлінале й отримав приз 20 тисяч євро на створення своєї майбутньої стрічки «Дівчина, яка кричить». Фільм розказуватиме історію дівчини, яка після початку повномасштабного вторгнення опинилася в Ірландії, де спробує втілити мрію про акторство.
Постер фільму. Джерело: European Solidarity Fund for Ukrainian Films
«Яремчук: Незрівнянний світ краси»
Режисер: Артем Григорян
Документальна стрічка проводить нас історією життя та шляху до міжнародної слави легендарного Назарія Яремчука. Вона стала найкасовішим документальним фільмом в історії національного прокату: бокс-офіс сягнув понад 15 мільйонів гривень, а кількість проданих квитків — близько 100 тисяч.
Стрічку про каральну психіатрію в СРСР від режисера Дениса Тарасова можна буде переглянути на стримінговій платформі Netflix з 1 січня 2025 року.
Про це повідомили в Державному агентстві з питань кіно.
Про що стрічка
Фільм «БожеВільні» — це історична драма, яка розповідає про життя українського дисидента Андрія в 1970-х роках у Києві. Андрій спілкується українською, слухає західну музику і не підкоряється правилам СРСР.
За це його відправляють не до звичайної в’язниці, а до спецлікарні, де ув’язнених силують до «лікування» психотропами, принижують та ламають волю.
Фільм створили за підтримки Державного агентства України з питань кіно та компанії «Спільна Перемога Продакшн».
Нагадаємо, що в Україні випустили тизер урбаністичного трилеру «Дім за склом» (ВІДЕО).
Також ми писали, що Борис Джонсон знявся в українській новорічній комедії.
Ручну вишивку створила жителька міста Жовква Галина Ковальська. Роботу виставили у центрі міста. Свій рекорд Галина присвятила силам протиповітряної оборони.
На витворі майстриня зобразила прикрашену квітами мапу України, яку огортають два ангели. Досягнення зафіксувала генеральна директорка Книги світових рекордів Ганна Крисюк та представник омбудсмана на Львівщині Тарас Підвірний.
«Я не знаю чи десь в інших містах світу є такі люди, які настільки люблять свою громаду, свої традиції та передають свої уміння поколінням. У нас є! І сьогодні творчість та талант Галини Ковальської є відомими на цілий світ. Дякую кожному, хто підтримує пані Галину! Ми завжди з вами і готові підтримати такі ідеї та ініціативи» — сказав міський голова Жовкви Олег Вольський.
Тризуб виготовили військовослужбовці Десантно-штурмових військ України, які зазнали поранень під час бойових дій. Об’єкт відкрили 30 грудня на пішохідній вулиці Михайлівській.
Про це повідомили в Житомирській обласній військовій адміністрації.
Військові створили тризуб із 350 окремих елементів. Дідух має висоту 7,41 метра. Об’єкт внесли до Національного реєстру рекордів України як найбільший тризуб, який зробили із дідухів.
«Я неймовірно пишаюся нашими воїнами, адже вони попри всі випробування не лише боронять нашу Батьківщину, але й створюють культуру, яка єднає нас як націю. Дідух у вигляді герба України — це символ нашої сили, незламності та віри в перемогу», — сказав очільник Житомирської ОВА Віталій Бунечко.
Нагадаємо, що у Львові встановили головного дідуха міста висотою чотири метри (ВІДЕО).
Коментарі