Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

11 здобутків українського кіно за 2024 рік

Опубліковано

2024 рік був плідним на події для української культури: професійні нагороди отримали низка письменників, музикантів і режисерів. У цій добірці від ШоТам ми підібʼємо підсумки найбільших досягнень року для нашого кінематографа.

«20 днів у Маріуполі»

Режисер: Мстислав Чернов

Ця українська документальна стрічка про злочини російської армії в Маріуполі зібрала повний зал у Європарламенті та мільйони переглядів по всьому світу. Також вона отримала для України перший «Оскар», британську BAFTA і ще низку нагород від найбільших у світі кінопремій.

Переглянути фільм можна на Netflix, Takflix, Kyivstar TV, Megogo i Sweet.TV.  

«Ти — космос» 

Режисер: Павло Остріков

Прем’єра в Каннах, головні нагороди на кінофестивалях у Страсбурзі та Трієсті, дві головні премії International Fantastic Film Festival у Парижі, а також звання одного з кращих фільмів року за версією Британського інституту кіномистецтва — і це ще стрічка навіть не вийшла в широкий прокат!

Актор та військовослужбовець Володимир Кравчук, який виконував головну роль, здобув нагороду «Найкращий актор» на фестивалі Thessaloniki International Film Festival у Греції, а режисер Павло Остріков — відзнаку від німецького фестивалю FilmFestival Cottbus.

«БожеВільні»

Режисер: Денис Тарасов

Перший у світі художній фільм про каральну психіатрію в СРСР здобув головну нагороду на Міжнародному фестивалі OKO — International Ethnografic Film Festival в Болгарії.

Подивитися стрічку можна на Sweet.TV та Kyivstar.tv, а з 1 січня — на Netflix.

Короткометражний фільм «Вітя»

Режисер: Максим Сусіда

Стрічка розповідає про 24-річного психолога-початківця Вітю, який працює в СТО в провінційному містечку. Хлопець мріє допомагати людям, однак ті не вірять у психологію. 

Фільм отримав нагороду в номінації «Східноєвропейське короткометражне кіно» від фестивалю European Short Awards.

Кадр з фільму. Джерело: Нове українське кіно

«Він повернувся»

Створений командою Kyiv Independent

Документальний фільм-розслідування, який висвітлює сексуальні злочини окупантів на Київщині та Херсонщині, отримав нагороду кінофестивалю Press Play у Празі.

Стрічка доступна до перегляду на YouTube.

Джерело: The Kyiv Independent

«Назавжди-назавжди»

Режисерка: Анна Бурячкова

Фільм про київську молодь 90-х переміг на Міжнародному німецькому кінофестивалі Film Festival Cottbus і за тиждень прокату зібрав понад 668 тисяч гривень. Як вказують у команді фільму, ця стрічка — маніфест свободи особистості, яка намагається зберегти власне «Я» за будь-яких обставин.

Подивитися його можна на Megogo i Sweet.TV.

«Jamala. Songs of freedom»

Створений командою «Голосу Америки»

Документальний фільм про українську виконавицю Джамалу переміг на фестивалі у Каннах Cannes Corporate Media & TV Awards. Стрічка містить як архівні відео кадри Джамали, зняті на телефон у перші дні війни, так і унікальні кадри журналістів Голосу Америки з Бучі, Ірпіня та Києва.

«Степне»

Режисерка: Марина Врода

Фільм розповідає про літнього чоловіка, який приїжджає в село Степне, аби доглядати за мамою при смерті. Стрічка отримала нагороду за найкращу режисерську роботу на Міжнародному кінофестивалі в Локарно (Швейцарія) та стала найкращою стрічкою фестивалю в Трієсті (Італія).

«Морена»

Режисер: Сергій Альошечкін

Український фільм жахів з елементами еротики переміг на Tokyo Horror Film Festival, отримавши нагороду в категорії «Найкращий художній фільм».

«Дівчина, яка кричить»

Режисер: Антоніо Лукіч

Український режисер Антоніо Лукіч виборов нагороду Eurimages Co-production Development Award від Берлінале й отримав приз 20 тисяч євро на створення своєї майбутньої стрічки «Дівчина, яка кричить». Фільм розказуватиме історію дівчини, яка після початку повномасштабного вторгнення опинилася в Ірландії, де спробує втілити мрію про акторство.

Постер фільму. Джерело: European Solidarity Fund for Ukrainian Films

«Яремчук: Незрівнянний світ краси»

Режисер: Артем Григорян

Документальна стрічка проводить нас історією життя та шляху до міжнародної слави легендарного Назарія Яремчука. Вона стала найкасовішим документальним фільмом в історії національного прокату: бокс-офіс сягнув понад 15 мільйонів гривень, а кількість проданих квитків — близько 100 тисяч.

Фільм можна переглянути на Netflix та Kyivstar.tv.

Культура

Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

Опубліковано

Ukraїner та громадська організація PR Army випустили відеопроєкт «Позбутись непокірних. Як росіяни витісняли кримських татар». Документальний фільм розкриває історію передумов та наслідків окупації Криму та депортацію кримських татар.

Про це повідомили у команді проєкту.

Творці фільму використали унікальні кадри Криму та кримських татар, які збирали з різних архівів. Завдяки цим фото у стрічці можна побачити маловідомий образ справжнього Криму до депортації.

У роботі передусім звертають увагу на етнокультурний аспект:

  • як знищували ідентичність кримськотатарського народу;
  • як трансформували Крим;
  • як руйнували культуру півострова;
  • як експлуатували його ресурси тощо.

Читайте також: «Крим — це Україна»: берлінський дизайнер Франк Вільде створив новий образ

«Візуальну частину доповнюють голоси очевидців — цитати тих, хто пережив депортацію, які звучать у ключових моментах проєкту. Завершальним акцентом стали вірші, що надають матеріалу особливого емоційного забарвлення»‚ — написали автори стрічки.

Наприкінці фільму вперше звучить кримськотатарською мовою перекладений відомий вірш Лілі Буджурової «Коли ми повернемося».

Відео: ютуб-канал Ukraїner

Генеральна Асамблея ООН 27 березня 2014 року підтримала територіальну цілісність України, визнавши Крим і Севастополь її невіддільними частинами. Тоді за цю резолюцію проголосували 100 країн-членів ООН зі 194. Ukraїner та PR Army випустили свій проєкт до річниці цієї події.

Довідка

PR Army — незалежна українська неприбуткова організація, яка займається підвищенням обізнаності про російсько-українську війну та зміцненням іміджу України у світі. Її створили після повномасштабного вторгнення росії у 2022 році. Головна місія PR Army — допомогти Україні перемогти в інформаційній війни проти рф.

Ukraїner — це спільнота та організація, яка діє з 2016 року та досліджує Україну. Команда проєкту розповідає історії про Україну самим українцям, а також транслює їх у світ завдяки перекладам десятками мов.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал Ukraїner

Читати далі

Культура

У Львові відкриють рік Молодіжної столиці Європи: програма події

Опубліковано

5 квітня у Львові на !FESTrepublic відбудеться відкриття року Молодіжної столиці Європи 2025. Під час події виступатимуть Василь Байдак, Тарас Чмут, NAZVA, OTOY та O.TORVALD та інші.

Про це повідомили організатори з мережі «ТВОРИ!».

Виступи спікерів

На відкритті відбудуться публічні виступи українців із різних сфер. Вони поділяться своїми думками та баченням щодо ролі молоді у формуванні державної політики, розвитку інституту репутації, силу громадянського суспільства тощо.

До відкриття долучаться такі спікери:

  • Василь Байдак;
  • Тарас Чмут;
  • Богдан Кротевич;
  • Роман Кравець;
  • Меланія Подоляк;
  • Олександр Нотевський та інші.

Наприкінці заходу організатори запланували вечірній концерт за участі NAZVA, OTOY та O.TORVALD.

Детальніше про події під час відкриття можна дізнатися за посиланням.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Спеціальні формати на відкритті

Упродовж дня відвідувачі зможуть долучитися до спеціальних форматів, зокрема:

  • «Сходинка» від «Креативної Практики» — доповіді про натхнення, дизайн і креатив;
  • спеціальний випуск шоу «Хто з нас?» ютуб-проєкту «Жаба Гадюка» з Володимиром Андрєєвим та Женею Галичем;
  • «Інтерестінг Інгліш» — ютуб-проєкт про англійську мову з ведучим Дімкою Носовим та запрошеними гостями;
  • спідфрендинг — формат коротких знайомств між учасниками з різних міст і країн;
  • воркшоп «Подача та реалізація грантових проєктів» у межах ініціативи EU4Youth IV.

Також під час події працюватиме маркет українських брендів SundayBazzar. 20% з кожної покупки перекажуть на підтримку «МолоФонду» Львова для втілення молодіжних ініціатив.

Як долучитися

Участь у відкритті безплатна, однак необхідно заповнити форму для попередньої реєстрації за посиланням. Захід відбудеться 5 квітня з 11:00 у Львові на !FESTrepublic.

Довідка

Львів отримав статус Молодіжної столиці Європи у 2022 році. Зараз він прийматиме гостей з різних країн Європи як 17-й переможець цього конкурсу. Титул надає місту міжнародне визнання, нові партнерства та можливості для молоді.

«Рік Молодіжної столиці Європи — це унікальна можливість показати світові нашу круту молодь, яка сьогодні надихає хоробрістю, креативністю і жагою до життя! Це шанс знайти нових друзів і партнерів для спільних справ у бізнесі, науці та волонтерстві. А ще — можливість навчитися тому, чого ми не знаємо, у наших колег з країн ЄС та поділитись нашим досвідом. Сьогодні бути українцем — це круто!» — зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.

 У 2018 році Львів здобув статус Молодіжної столиці України, після чого в місті відкрили нові молодіжні центри, створили мережу «ТВОРИ!» і провели всеукраїнські фестивалі та конференції, зокрема «Молодвіж» та «Дизаріум».

Організатори події

Відкриття організовує мережа «ТВОРИ!» Львівської міської ради за підтримки ЮНІСЕФ, фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW, проєкту «EU4Youth IV: залучення та розширення можливостей молоді», що співфінансує Євросоюз та BMZ і виконує GIZ, та фінансової підтримки KredoBank.

Нагадаємо, що Київ подав заявку на приєднання до Мережі креативних міст ЮНЕСКО.

Раніше ми писали, що Львів пройшов у фінал конкурсу «Європейська столиця культури 2030».

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Культура

Українська книга потрапила до переліку найкращих видань-картинок

Опубліковано

Книга Романи Романишин та Андрія Лесіва увійшла до списку зі 100 найкращих книг-картинок 2025 року за версією міжнародної платформи dPICTUS.

Про це повідомили на сайті платформи.

dPICTUS запросили міжнародних фахівців з книжок-картинок та ілюстрацій, аби ті обирали свої улюблені видання. Перелік 100 Outstanding Picturebooks сформували з видань, які експерти відзначали найчастіше.

Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)

Добірку з книгами-картинками представлять також і в межах експозиції на Болонському ярмарку дитячої книги.

Книга «З півслова» від «Видавництва Старого Лева» вийшла у 2025 році. У ній автори за допомогою картинок та коротких надписів розповіли про різні способи комунікації.

Нагадаємо, що сокальську сорочку додали до списку нематеріальної культурної спадщини України (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт ВСЛ

Читати далі