Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

11 українських фільмів, які варто подивитися у 2025 році

Опубліковано

Редакція ШоТам зібрала 11 українських фільмів, які покажуть у кіно вже у 2025 році. Серед них — біографічна драма «Малевич», роуд-муві «Дві сестри», науково-фантастична стрічка «Ти — космос», психологічна драма про виживання в окупації «Медовий місяць» та документальний фільм-осмислення періоду 1990-х.

«Малевич»

Режисерка: Дар’я Онищенко

Жанр: історична біографічна драма

Стрічка розповідає про життя художника-авангардиста, зачинателя супрематизму та відомого киянина Казимира Малевича. Сюжет охоплює період його творчості від знаменитої виставки «0,10» до роботи в Художньому інституті, де 53-річний художник наважується відобразити у своїх творах Голодомор, який бачив на власні очі під час експедицій до українського села. Байопік про українського авангардиста створений у копродукції чотирьох країн: України, Сербії, Італії та Швейцарії. 

Прем’єра стрічки відбулась на 53-му Київському міжнародному кінофестивалі «Молодість». В український прокат стрічка вийде навесні 2025 року.

«Сірі бджоли»

Режисер: Дмитро Мойсеєв

Жанр: драма

Стрічка — адаптація роману українського письменника Андрія Куркова. Сюжет розповідає про двох пенсіонерів, які живуть у сірій зоні АТО, за місяць до початку повномасштабного вторгнення. Чоловіки ведуть скромний побут без електрики й тепла у різних частинах села — українській і російській — та мають різні погляди на життя, війну та патріотизм. Життя кожного з них змінюється після появи російського снайпера.

Премʼєра фільму відбулася на головному конкурсі 53-го Міжнародного кінофестивалю у Роттердамі. Згодом його визнали найкращим українським повнометражним ігровим фільмом Національної конкурсної програми XV Одеського міжнародного кінофестивалю.

«Дві сестри»

Режисер: Лукаш Карвовскі

Жанр: роуд-муві з елементами драми

Дві зведені сестри Яшміна та Малґожата вирушають з Польщі до окупованого міста в Харківській області, щоб знайти та врятувати пораненого батька. Війна змінює ставлення сестер одна до одної та змушує переоцінити свої погляди й ідеали. Стрічку створили в копродукції України та Польщі — співвиробником з українського боку стала компанія Film.UA Group. 

Українська прем’єра фільму відбулась на 53-му Київському міжнародному кінофестивалі «Молодість».

Читайте також: Фільми, про які говорить увесь світ: 14 головних досягнень українського кіно

«Медовий місяць»

Режисерка: Жанна Озірна

Жанр: драма

Молодята заселяються в нову квартиру в передмісті Києва. Попереду — все життя, втілення планів та амбітних мрій. На вечірці до новосілля 23 лютого вони обговорюють з друзями можливість початку повномасштабної війни, але в неї мало хто вірить. На світанку пара прокидається від вибухів, але їй не вдається вчасно покинути місто, яке захоплюють російські військові й облаштовують штаб у їхньому будинку. Подружжя опиняється в пастці у квартирі без електрики, водопостачання та мобільного зв’язку. 

Стрічка дебютувала на 81-му Венеційському кінофестивалі у секції Biennale College Cinema.

«Ти — космос»

Режисер: Павло Остріков

Жанр: науково-фантастична трагікомедія

Стрічка «Ти — космос» розповідає історію українського далекобійника-відлюдника Андрія Мельника, який летить до найближчої чорної діри на вантажному космічному кораблі. Але Земля вибухає, і він залишається чи не єдиною живою людиною у Всесвіті. Зв’язок з ним встановлює французька вчена Катрін, і вони вирішують летіти назустріч одне одному. Подорож триває три роки, і під час неї мандрівники закохуються. Головною емоцією фільму є самотність, яка зближує головних героїв. 

Світова прем’єра відбулася 7 вересня в межах офіційного конкурсу міжнародного кінофестивалю в Торонто. В кінці вересня фільм отримав головну нагороду кінофестивалю в Страсбурзі, а також Silver Melies, що відкриває шлях до участі в змаганні за найпрестижнішу європейську нагороду в жанровому кіно — Golden Melies.

Читайте також: Ще три нагороди для української стрічки: «Ти — Космос» здобула відзнаки на фестивалі в Італії

«Потяг у 31 грудня»

Режисер: Олег Борщевський

Жанр: новорічна комедія

31 грудня провідник потяга Микола Іванович вирушає у свій останній службовий рейс, після якого має вийти на пенсію. Він планує спокійно провести новорічну ніч, адже традиційно потяги в цей час порожні. Однак цього разу чоловік зустріне свято з пасажирами, які прямують до Львова: у вагоні зустрінуться наречена-втікачка, подружжя на межі розлучення, гіперактивна вагітна та бухгалтер-інтроверт, з яким складно порозумітися.

Історія набирає обертів, коли потяг несподівано зупиняється серед поля, що змушує людей познайомитися ближче. Зовсім скоро стане зрозуміло, що вони не лише прямують в одному напрямку, а й прагнуть одного й того самого. 

Фільм планують запустити в прокат з 1 січня 2025 року.

«Дім за склом»

Режисер: Тарас Дронь

Жанр: драма, трилер

Життя амбітної архітекторки Вікторії кардинально змінюється після того, як її донька зникає зі своїм хлопцем, якого звинувачують у торгівлі наркотиками. Жінка починає розслідування й намагається довести невинуватість доньки, щоб зберегти свою бездоганну репутацію та не втратити важливий проєкт. 

Прем’єра стрічки відбулась під час XV Одеського міжнародного кінофестивалю.

Джерело: кадр з фільму

«Мишоловка»

Режисер: Сергій Касторних

Жанр: драма

Поранений український військовий опиняється в заручниках бліндажа: ворожий артилерійський обстріл спричинив обвал укріплень, і єдиний вихід заблокований уламками та землею. Фортифікаційна споруда стає для чоловіка пасткою. 

Кінострічка розповідає про особистісні межі, які готова перейти людина під час війни задля власного виживання, та про мотивацію боротися навіть у безнадійній ситуації.

Джерело: кадр з фільму

«Донька»

Режисер: Єгор Олесов

Жанр: драма, трилер

На початку повномасштабного російського вторгнення 17-річна Ольга, яка має порушення слуху, приїздить до батька та його нової сім’ї в Бучу. Їхній будинок захоплюють російські окупанти. Опинившись у пастці, дівчина та її родина зіштовхуються з жорстокістю загарбників і загрозою для життя. У цих нелюдських умовах вона мусить знайти в собі сили, щоб вижити та захистити близьких.

«Донька» — перший український фільм, який створено за технологією одного кадру.

Джерело: кадр з фільму

«Пісні землі, що повільно горить»

Режисерка: Ольга Журба

Жанр: документальний фільм

Документальний фільм охоплює два роки великої війни в Україні, зосереджуючись на масовій евакуації на початку вторгнення та поступовій адаптації до нової воєнної реальності. Режисерка досліджує питання нормалізації війни в суспільстві та трансформації людей в умовах російсько-української війни. 

Прем’єра фільму відбулась на 81-му Венеційському кінофестивалі у секції Non-Fiction. В Україні його презентують на Міжнародному кінофестивалі документального кіно про права людини Docudays UA.

«Фрагменти льоду»

Режисерка: Марія Стоянова

Жанр: документальний фільм

Це документальний фільм, змонтований з 15 касет родинного архіву режисерки за 1986–1994 роки. Її батько — фігурист колись усесвітньо відомого українського ансамблю «Балет на льоду» — гастролював за кордоном і знімав своє життя в часи Перебудови на камеру. Сьогодні Марія відкриває його аматорський архів, щоб побачити західну утопію очима пізньорадянської людини й ініціювати з нею особистий діалог.

Прем’єра фільму відбулась Міжнародному кінофестивалі Docudays UA. Там стрічка отримала нагороду журі кінокритиків і кінокритикинь, приз студентського журі, спеціальну відзнаку конкурсу Docu/Світ та головну нагороду в конкурсі Docu/Україна у 2024 році. На 7-й Національній премії «Кіноколо» вона перемогла в номінаціях «Відкриття року» й «Найкращий повнометражний документальний фільм». У прокаті — з 1 січня 2025 року.

Коментарі

Культура

На вулицях Києва зʼявились ілюстрації до роману «Місто» Валер’яна Підмогильного

Опубліковано

На вулицях Києва розмістили ілюстрації до роману Валер’яна Підмогильного «Місто». Художник Максим Павлюк створював ці роботи, коли досліджував столицю у свій перший рік життя в ній — так само, як головний герой книги Степан Радченко.

Про це повідомляє видавництво «Основи».

«Відчуття Степана перегукувалися з особистими переживаннями Максима. Він ніби “приміряв” на себе історію героя, жив його думками й відображав це на сторінках старого примірника книги», — зазначають у видавництві.

Читати також: В Україні вийшов трейлер документального кіно про українські зимові традиції з Onuka і Клопотенко

Для нового видання художник переосмислив персонажів 1920-х років і переніс їх у сучасний міський простір Києва. Ілюстрації можна побачити на будівлях і парканах, переважно в районі Подолу.

Карту з усіма локаціями, де розміщені ілюстрації, доступна на сайті видавництва «Основи».

Нагадаємо, що у Києві з’явився мурал грузинського художника «Україна в моїх думках» (ФОТО).

Фото: виставлені видавництвом «Основи».

Коментарі

Читати далі

Культура

В Україні вийшов трейлер документального кіно про українські зимові традиції з Onuka і Клопотенко

Опубліковано

Українська музикантка Ната Жижченко (Onuka), шеф-кухар Євген Клопотенко та художниця-костюмерка Леся Патока стали головними героями документального проєкту «Запал» про українські зимові традиції.

Про це повідомляють на ютубі проєкту.

Про проєкт

Вони вирушили у подорож західними регіонами України, щоб «дослідити забуті зимові традиції української гастрономії, музики й стилю».

Перший випуск серії під назвою «Запал. Маланка» розповість про різдвяні обряди, колоритні звичаї та унікальні елементи української зимової культури.

Прем’єра епізоду відбудеться 10 грудня.

Нагадаємо, що у Києві відкриють виставку з новорічними прикрасами 19 та 20 століть.

Також ми повідомляли, що на ярмарку в Чехії представили український стенд, де плели маскувальну сітку (ФОТО).

Фото обкладикни: скріншот з відео проєкту «Запал».

Коментарі

Читати далі

Культура

У Києві з’явився мурал грузинського художника «Україна в моїх думках» (ФОТО)

Опубліковано

Новий стінопис грузинського художника Автанділа Гургенідзе прикрасив територію Тренінгового центру прокурорів України у Києві, неподалік від станції метро «Лук’янівська».

Про це центр повідомив у фейсбуці.

Особлива робота для художника

Автанділ Гургенідзе відомий своїми мистецькими проєктами в Україні. У 2015 році він займався розписом літака АН-24 в аеропорту «Київ». Цього разу художник створив роботу, яка стала для нього особливою, бо це перша картина, якій митець дав власну назву.

Читати також: У Києві відкриють виставку з новорічними прикрасами 19 та 20 століть

Сучасний підхід до державного простору

Фасадне панно виготовили з HPL-панелей Fundermax, вирізаних на виробництві Budzirka. Інсталяція стала частиною трансформації Тренінгового центру прокурорів України, який руйнує стереотипи про державні установи.

«Замість безликої стіни тепер тут яскраве панно, а інтер’єр центру — світлий та сучасний», — зазначають організатори.

Проєкт «Україна в моїх думках» ініціювали компанія Budzirka разом із правозахисницею та культурною амбасадоркою Катериною Кучеровою.

Нагадаємо, що на ярмарку в Чехії представили український стенд, де плели маскувальну сітку (ФОТО).

Фото: фейсбук Тренінгового центру прокурорів України.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Освіта4 дні тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

Економіка і бізнес6 днів тому

«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...

Культура2 тижні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура4 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...