Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка і бізнес

100 співзасновників відкрили кафе суспільного впливу — 80% прибутку йде на розвиток Луцька. Ось як це працює

Опубліковано

Власниця виробництва дитячого одягу Анастасія Сергійчук переїхала до Луцька з Харкова під час повномасштабної війни. Для дівчини Луцьк став другим домом, тож їй захотілося віддячити за підтримку — так вона стала однією зі 100 співзасновників закладу суспільного впливу misto.cafe

ШоТам дізналися, як ця ініціатива може змінити Луцьк та інші українські міста. 

Шукали людей, які не претендують на прибуток

Ідея створити кафе соціального впливу в Луцьку належить команді ГО «Алгоритм дій», яка вирішила взяти за основу концепт Івано-Франківська: 10 років тому там відкрили громадський ресторан Urban Space 100, який успішно працює й досі. 

«Ми почали співпрацювати з платформою ініціатив «Тепле місто» в серпні минулого року для того, щоб вона нам надала якісні консультації. Тоді ж ми почали збирати команду та планувати реалізацію», — згадує керівниця проєкту Анастасія Гуліта.

Керівниця проєкту misto.cafe Анастасія Гуліта. Фото надала Анастасія

На початку лютого команда запустила краудфандингову кампанію — аби відкрити заклад, треба було зібрати 100 підприємців, які згодом мали голосувати за проєкти, які можна було б реалізувати в Луцьку. Кожен із сотні вклав однакову суму для старту проєкту.

«Спочатку ми сумнівалися, чи зберемо 100 людей, чи будуть вони зацікавлені, але менш ніж за 2 місяці отримали 150+ заявок».

Співзасновники на оглядинах misto.cafe. Фото: інстаграм закладу

Команді було важливо зрозуміти, чому ці люди хочуть стати співзасновниками: чи вони сподіваються на інвестиції та дивіденди, чи усвідомлюють, що ці гроші не повернуться в класичному вигляді. Анастасія розповідає, що в проєкті спілкувалися з усіма потенційними співзасновниками: потрібно було впевнитися, що жоден не претендує на прибуток, адже 20% йде на підтримку роботи ресторану, а решту 80% спрямовують на фінансування проєктів, які покращують місто.

В інтер’єрі використали багато світла, зелених рослин і натуральних матеріалів, а також додали трохи неону, щоб привертати увагу перехожих. Фото з сайту misto.cafe

Голосування тривало до квітня 2024 року. Співзасновниками стали представники різних сфер, але найбільше було айтівців, працівників торгівлі, реклами, маркетингу, а також будівництва й архітектури. 

«Вийшла така “збірна солянка”, яка показує, що долучилися люди, не дотичні до громадського сектору, бо їм це небайдуже. Це демонструє, що громадський сектор потрібен не тільки тим, хто працює в цій сфері, а й тим, хто в цьому місті живе»

Наприклад, один з учасників проєкту Сергій Панас є корінним лучанином, власником бренду домашнього одягу SILENCE, актором театру «Гармидер» та хореографом.

З початку повномасштабного вторгнення чоловік служить у ЗСУ, а після повернення з війни мріє побачити Луцьк ще кращим — сучасним, комфортним, зеленим містом, де кожен житель і гість почуватиметься затишно.

Так заклад виглядає ввечері. Фото з сайту misto.cafe

Серед співзасновників є й жителі інших міст, навіть країн. Зокрема, Тамара Марценюк, яка родом з Ковеля, живе в Києві та викладає соціологію в Києво-Могилянській академії. Там жінка займається дослідженнями щодо гендерної рівності та протидії дискримінації. Серед її найважливіших проєктів — «Невидимий батальйон» про інтеграцію жінок у ЗСУ. 

«Хотілося б мати більше таких цікавих соціальних подій і проєктів у Луцьку. Було б чудово також долучати до проєктів у Волинській області моє рідне місто Ковель», — каже жінка. 

Команда співзасновників на відкритті закладу. Фото надала Анастасія Гуліта

Перші проєкти допоможуть зробити місто інклюзивним і підтримати ветеранів

Щоб відкрити заклад, співзасновники об’єдналися в громадську організацію misto.cafe. Їхня роль у проєкті —  підтримка ініціатив, які будуть реалізовувати в Луцьку. 

«Коли ми оголосимо, що готові провести перший грантовий сезон, ми будемо активно залучати співзасновників. Вони будуть голосувати, оцінювати, обговорювати й дійсно обирати ті проєкти, які варті того, щоб їх профінансували та втілили», — пояснює Анастасія Гуліта. 

100 співзасновників misto.cafe на тимбілдингу. Фото надала Анастасія Гуліта

Тематика проєктів може бути різною, проте всі вони повинні бути спрямовані на розвиток міського середовища. У пріоритеті — інклюзивність, підтримка ветеранів і військових, а також переселенців.

Це працюватиме так: громадські організації подаватимуть свої ідеї для покращення міста, а співзасновники кафе раз на три місяці голосуватимуть і вибиратимуть, які з цих проєктів отримають фінансування.

Операційну діяльність кафе довірили профі

Натомість комерційну частину проєкту — ресторанний бізнес — довірили професіоналам.

«Ми співпрацюємо з управлінською компанією “ХОРС”, яку очолює Сергій Капацина — ресторатор, який уже відкрив декілька успішних закладів у Луцьку. Все, що стосується ресторану — це відповідальність його і його команди. 

Співзасновники можуть лише долучатися порадами та пропозиціями. Ми дуже цінуємо, коли чуємо фідбек, на який нам дійсно треба звернути увагу», — розповідає Анастасія. 

У меню — страви від шефів з різних міст України

Сергій Капацина каже, що його метою було бачити повне кафе людей, які примружують очі і кажуть «м-м-м» через страви й напої. Ще до відкриття він підібрав дуже сильний менеджмент: адміністратора, шеф-кухаря, шеф-бармена, шеф-баристу. Також у закладу є родзинка:

«Ми залучили шеф-амбасадорів, щоб наш заклад не просто існував на мапі Луцька, а став місцем, де представники кулінарного мистецтва діляться своєю творчістю. Кожен з шефів запропонував свою фірмову страву чи напій, що їх символізує та передає їхню індивідуальність. У нас уже є партнери з Закарпаття, Києва, Луцька та Дніпра. Ці страви розмістили на окремій сторінці у меню — біля кожної написано, хто її вигадав, де працює ця людина та її контакти в соцмережах».

Ресторатор і керівник консалтингової компанії «ХОРС» Сергій Капацина. Фото надав Сергій

У меню — страви волинської, кримськотатарської та сучасної європейської кухні. Ресторатор радить скуштувати кримські чібереки, янтики, лагман, манти, власну випічку, а також каву від українських обсмажувальників.

Сергій Капацина радить скуштувати кримську каву в джезві. Фото з сайту misto.cafe

Зараз misto.cafe працює в тестовому режимі — меню скорочене, години роботи обмежені. Сергій пояснює, що все через не повністю укомплектовану команду:

«Зацікавити персонал, якого зараз мало через війну, на жаль, дуже складно. Ми були проти когось переманювати й пропонувати більшу зарплату, бо це нечесно. Зараз ми працюємо в тестовому форматі, бо досі збираємо команду, яка буде з нами довго».

Наразі misto.cafe шукає кухарів та офіціантів. Якщо вас зацікавила пропозиція — наводьте камеру на QR-код нижче.

В кафе можна купити книги чи аксесуари, а також послухати лекції

Окрім цього, частиною проєкту є крамничка, увесь прибуток якої спрямовують на фінансування грантових сезонів. Там можна купити постіль з вишивкою, що говорить про любов до Луцька, стрічковий ґердан як в Олени Пчілки та Лесі Українки, одяг, що «виділяє з натовпу і допомагає транслювати важливі цінності» та багато іншого. 

«Ми зібрали локальних виробників, з яким робимо ексклюзивні колаборації. Всі вироби спрямовані на те, щоб популяризувати Луцьк. Крамничка має стати магнітом, куди приходитимуть і жителі, й туристи», — розповідає Анастасія Гуліта.  

Крамничка в misto.cafe, де можна придбати ексклюзивні вироби-колаборації закладу з брендами Волині. Фото надала Анастасія Гуліта

Ще одна родзинка закладу — це події: як комерційні, так і безкоштовні, але суспільно корисні. Тут проводять квартирники, воркшопи, дегустації кави, коктейлів і страв. Наприклад, в середині жовтня лучани зібралися на теплі обговорення книги Анастасії Левкової «За Перекопом є земля» про Крим та оксамитовий сезон.

Подієвий майданчик у misto.cafe. Фото з сайту закладу

Цей досвід можна адаптувати для інших міст в Україні

Анастасія вважає, що в Україні має з’явитися більше таких кафе суспільного впливу, адже коли гості платять за страви, вони фактично підтримують фінансування майбутніх проєктів.

Вона підкреслює, що насамперед треба зрозуміти запит людей у місті — наприклад, зробити опитування. Далі варто зібрати ініціативну групу, яка буде втілювати проєкт: думати про сайт, маркетинг, наповнення сенсами, про те, як це успішно спланувати. 

Важливий етап — зробити креативну рекламну кампанію: 

«Ми спочатку створили інтригу, що “скоро почнеться проєкт, до якого можна буде долучатися, проявити себе та змінювати місто”. Люди бачили борди, ролики в соцмережах, і їм було цікаво»

Можна встановити однакову суму внеску для всіх співзасновників — наприклад, у misto.cafe організатори вирішили, що кожен сплачує по 80 тисяч гривень благодійного внеску. Також можна залучити юридичних осіб, тобто компанії, але для них варто встановити вищий внесок.

Дизайн-концепт для misto.cafe втілювали balbek bureau. Фото з сайту закладу

За підрахунками Анастасії, після того, як кафе стане популярним і стабільно працюватиме, то за один грантовий сезон зможе акумулювати на громадські проєкти від пів мільйона до мільйона гривень. 

Urban Space 100 в Івано-Франківську — яскравий приклад. За час існування заклад підтримав 163 проєкти на суму понад сім мільйонів гривень. Серед реалізованих ініціатив — створення простору для психологічного відновлення військових, мотузковий парк для дітей з порушеннями мовлення та розладами аутистичного спектру, ініціативи з сортування сміття, допомога безпритульним тваринам тощо. Анастасія підкреслює:

«Проєкт може стати поштовхом для створення такої екосистеми, де кожен бізнес вважатиме нормою підтримувати соціальні проєкти, навіть якщо не має прямого стосунку до них».

Коментарі

Економіка і бізнес

У Києві на Вокзальній відкрили оновлений безбарʼєрний «МакДональдз»

Опубліковано

Після масштабної реконструкції відкрився «МакДональдз» на Вокзальній площі в Києві. Заклад став одним із найбільших ресторанів мережі в Україні з площею 944 м², 193 посадковими місцями в залі та 88 на терасі.

Що змінилося?

Будівлю ресторану частково демонтували, оновили фасад та переобладнали внутрішній простір. Особливу увагу приділили безбар’єрності:

  • автоматичні двері;
  • ліфт для зручності пересування;
  • місця для людей на кріслах колісних;
  • тактильна плитка;
  • таблички шрифтом Брайля;
  • безбар’єрні вбиральні.

Ці зміни відповідають принципам інклюзивності та комфорту для всіх відвідувачів.

Фото: Village

Нові можливості для відвідувачів

Ресторан пропонує повне меню, включно із сезонними позиціями. Замовлення можна зробити через:

  • 11 терміналів самообслуговування;
  • касу;
  • експрес-вікно.

Уперше запроваджено сервіс обслуговування за столиком, що додає зручності під час візиту.

Читати також: Жінки відкрили 61% нових ФОПів у 2024 році: статистика регіонів та напрямків

Графік роботи та резервне живлення

Ресторан працює з 06:00 до 22:30, а експрес-вікна — з 05:30 до 23:00. У разі відключення світла заклад продовжить роботу завдяки генератору. Служба доставки «МакДелівері» почне працювати найближчими днями.

Відтепер оновлений «МакДональдз» на Вокзальній — це не лише місце для смачних страв, а й приклад сучасного та доступного простору.

Нагадаємо, що у Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить.

Фото обкладинки: Village.

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

Жінки відкрили 61% нових ФОПів у 2024 році: статистика регіонів та напрямків

Опубліковано

154 920 нових ФОПів цьогоріч в Україні зареєстрували жінки — це 61% від усіх нових підприємств у 2024 році. Така частка стала рекордною, адже у 2023 році цей показник складав 57%, а до початку повномасштабного вторгнення не перевищував 51%.

Про це повідомляє Опендатабот.

Лідери серед регіонів

Найактивніше підприємниці відкривають справи на Сумщині (63.3% нових ФОПів), Полтавщині (63.2%), Хмельниччині (63.1%), Одещині (63.1%) та Київщині (62.6%).

Найнижчі показники реєстрації ФОПів жінками зафіксовано у прифронтових та окупованих областях: Луганській, Донецькій, Запорізькій і Херсонській. Тут частка варіюється від 50% до 57.8%.

Популярні напрямки підприємництва

Більшість нових ФОПів, які реєструють жінки, належать до сфери надання індивідуальних послуг — 89%. Найпоширеніші напрями:

  • Перукарні та салони краси — 94%.
  • Масажні салони, солярії, SPA та лазні.

Серед інших популярних галузей:

  • Виробництво одягу — 85%.
  • Освіта — 82.3%.
  • Соціальна допомога — 81.5%.

Варто зазначити, що один ФОП може працювати одразу у кількох сферах.

Читати також: В Україні зняли документальний фільм про жінок-рятувальниць (ВІДЕО)

Жінки-директори: зростання показників

У 2024 році зросла і частка жінок-директорів у нових компаніях — до 34%. Жовтень став рекордним місяцем із показником 38.8%.

Найбільше жінок очолюють бізнес у Чернігівській (38.8%), Донецькій (37.4%) і Дніпропетровській (37.2%) областях.

Нагадаємо, що в в Україні запустили соціальну акцію «Таємний Санта для стареньких з притулків».

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить

Опубліковано

Україна робить крок у цифрове енергетичне майбутнє. Холдинг «ДТЕК Мережі» презентував масштабний проєкт «Мережі майбутнього», спрямований на оновлення електромереж у Києві, Київській, Дніпропетровській та Одеській областях. Презентація відбулася на міжнародній виставці Rebuild Ukraine у Варшаві.

Про це ДТЕК повідомляє на своєму сайті.

Що таке Smart Grid?

Центральний елемент проєкту — технології Smart Grid («розумна мережа»), які змінюють застарілу енергетичну інфраструктуру на сучасну цифрову систему.

Ці технології дозволять:

  • забезпечити високу надійність енергопостачання;
  • зменшити втрати електроенергії;
  • інтегрувати українські мережі в європейську енергосистему.

Читати також: На Харківщині будують підземне укриття для лікарні на 430 людей (ФОТО)

10-річний план модернізації

Масштабний план передбачає поступове оновлення електромереж протягом наступного десятиліття. Одним із перших етапів стане створення «цифрового двійника» мережі 110–35 кВ на Київщині.

Цей інноваційний підхід уже довів свою ефективність: час аварійних відключень вдалося скоротити у сім разів після впровадження відповідних заходів.

Ключ до енергетичної незалежності

Проєкт «Мережі майбутнього» — це не лише про технології, а й про енергетичну стійкість країни. Він створює основу для розвитку інфраструктури, яка відповідатиме європейським стандартам і потребам сучасного світу.

Україна робить важливий крок до енергонезалежності, і цей процес розпочинається з міст та регіонів, які готові змінюватися разом із часом.

Нагадаємо, що як отримати грант і започаткувати власний бізнес: в Україні запустили новий освітній курс.

Фото обкладинки: ДТЕК.

Коментарі

Читати далі