Відпустка — гарний час для читання. Насправді, читати корисно завжди, проте під час відпочинку можна дозволити собі вивчити щось зовсім нове, до чого довгі дні не доходили руки!
З цього приводу редакція ШоТам підготувала добірку з десяти українських книжок, які варто взяти з собою на відпочинок: від класики до сучасних романів, від легкої прози до поезії.
«Записки Кирпатого Мефістофеля» Володимир Винниченко
Опис
Роман Володимира Винниченка «Записки Кирпатого Мефістофеля» — це глибокий моральний експеримент, у якому вперше в українській літературі відверто аналізуються стосунки між чоловіком і жінкою. Головний герой прагне позбутися власної дитини, бо не бажає бути батьком, тоді як жінка відмовляється робити аборт. Небажана дитина зрештою стає психологічним прихистком для головного героя, змушуючи його переосмислити свої цінності та вибори.
Як і головний герой роману Яків Михайлюк, людина і сьогодні часом розчаровується в юнацьких ідеалах, обираючи шлях вигоди, індивідуалізму та чуттєвих насолод. Тонкий психологізм роману ставить його на один щабель із безсмертними творами світової класики, залишаючи його актуальним і сьогодні.
Альтернативна міфологія Карпат першої половини ХХ ст., розказана через історію «непростих» (так гуцулі називали «земляних богів» – людей з паранормальними здібностями) письменником-мольфаром і намальована не менш магічною художницею Юлією Табенською, зачарує вас краю у Карпат. Тому не «шукайте червону руту вечорами», а просто читайте «Непростих».
Одеса, яку омивають тільки шалені морські шторми. Українське кіно, свіже і сміливе, як юнга на високій щоглі. Молоді люди, які шукають себе і знаходять — дружбу, кохання, вірність, мужність. Режисер, художник, балерина, матрос, одеські рибалки, портові дівчата, директор кінофабрики, власник шхуни. Тонка любовна інтрига, дух романтики і творчого неспокою, вино «Кров землі» і солоний запах моря — усе це і є роман Юрія Яновського «Майстер корабля».
Історії Олександра Ірванця у новій збірці розгортаються на мальовничих волинських ландшафтах та базуються на місцевих легендах. Проте, як і належить творам Підскарбія «Бубабу», вони представлені у химерних поєднаннях і супроводжуються карколомними пригодами. У повісті, що дала назву книжці, живі та мертві персонажі – українці, німці, поляки, французи – стикаються у заплутаних сюжетних лініях.
Ця збірка – захоплюючий мікс легенд, пригод і фантастики, який занурює читача у незабутній світ волинських таємниць і неймовірних історій.
Це автобіографічний роман, який став знаковим для українського модернізму, сміливо порушуючи табу на публічне обговорення таких тем, як сексуальна орієнтація та право бути собою.
У центрі сюжету – інтелектуал, книжник, професор, який постійно розмірковує над своїми станами, бажаннями, почуттями, намагаючись вижити у традиційному суспільстві.
Що робити сестрам, яким так легко загубитися у власних думках і бажаннях у великому місті? Відповідь проста: поставити життя на паузу, повернутися у місце свого дитинства і знайти прихисток у бабусі Теї, яка ніколи не ставить зайвих питань, але завжди поруч. Старий будинок з заплетеними стінами відгороджує від усього світу, створюючи затишок і спокій.
Але літо не можна зупинити. На порозі будинку з’являються люди з минулого, теперішнього і майбутнього життя. Усі мешканці цього дому — сестри, бабуся, індійська кузина, розгублена мама, і навіть рудий кіт без імені — опиняються на порозі змін. Літо йде, ростуть гарбузи на експорт, розмови не стихають, а проблеми і рішення біжать наввипередки.
Забудьте про надокучливе шкільне запитання «про що він пише?». Зосередьтесь на тому «як він це робить?». Як відтворює красу зовнішнього світу; протистояння внутрішньої боротьби; складні психологічні стани людини. І то «з такою високою простотою справжнього мистецтва і в такій лаконічній формі, яка мало кому властива».
Їхня зустріч випадкова. Канре — служка без надзвичайних вмінь, Жаррак — спадкоємець одного з наймогутніших родів чаротворців. Країною шириться смертельна хвороба, із південного кордону погрожують війною, на півночі снують змови — і саме на тлі цього їхні долі переплетуться. Цей роман — сповнена магії історія, яка розгортається на тлі епохи раннього модерну. Але на перше місце тут стає людяність, яка дається героям важкою ціною.
Чи повстануть вони проти жорстокої соціальної нерівності, адже у Франі пригноблюють усіх, хто не володіє чаром? Ризикнуть вступити у битву з часом чи вимушені будуть йому підкоритися?
Перший роман Юрія Андруховича, опублікований у 1992 р. Оповідка про початок 90-х і такий собі український варіант бразильського карнавалу — Свято Воскресаючого Духу, на яке потрапила компанія українських поетів.
Роман «Рекреації» уже давно зайняв почесне місце в пантеоні сучасної української літератури. У ньому якнайяскравіше розкрився потяг автора до гротеску і фантасмагорії.
«Так ніхто не кохав…» Антологія української поезії про кохання
Опис
До антології української поезії про кохання увійшли вірші, написані за майже два останні століття — від Шевченка до Любки.
Любов, як найвірніший компас, завжди повертає нас до наших найкращих поривань і звершень. Українська лірика прекрасна у своїй ніжності, красі, пристрасті, зболеній просвітленості, з тихими й ніжними словами про найсокровенніше.
У Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» завершили першочергові протиаварійні роботи, які захистять сучасний лікувально-діагностичний корпус від зовнішніх впливів. Завдяки цьому медики зможуть безперебійно працювати навіть у холодну пору року.
Роботи виконала будівельна компанія ТОВ «ЮНІТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» за фінансової підтримки благодійного фонду «Таблеточки».
У рамках протиаварійних заходів:
Встановлено сендвіч-панелі у пошкоджені віконні та дверні прорізи, які дозволяють обробляти поверхні антисептиками, забезпечуючи належні умови для лікування.
Ізольовано частину приміщень тимчасовими конструкціями для захисту від зовнішніх впливів.
Демонтовано небезпечну пошкоджену плитку з фасаду.
Утеплено стіни мінеральною ватою, інженерні мережі, а також частково замінено пошкоджені елементи, які контактували із зовнішнім середовищем.
18 листопада затвердили проєкт будівництва шести перехоплювальних паркінгів на в’їздах до Львова. Це рішення стане важливим кроком у розвантаженні центральних районів міста та розвитку інфраструктури громадського транспорту.
Про це повідомив Керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.
Де облаштують паркінги
Для реалізації проєкту обрали шість ділянок:
Вул. Б. Хмельницького: 9 500 м², 380 паркомісць. Тут планують розширити маршрути громадського транспорту та створити виділені смуги для його руху.
Перехрестя вул. Городоцька — вул. Збиральна: 8 500 м², 340 місць. Забезпечать зручний доступ до громадського транспорту.
Вул. Стрийська (біля іподрому): Найбільший паркінг площею 31 600 м², що вміщатиме 1264 автомобілі. Виділені смуги для громадського транспорту дозволять скоротити затримки до центру на 49%.
Вул. Зелена: 5 400 м², 216 місць. Облаштують зручний доступ до тролейбусів.
Вул. Личаківська: 5 000 м², 200 місць. Це допоможе зменшити транспортний потік з Винників та прилеглих громад.
Перехрестя вул. Т. Шевченка — вул. І. Величковського: 21 000 м², 840 місць. Зручно розташований для потоків із західного напрямку.
Переваги для міста
Проєкт спрямований на зниження кількості автомобілів у центрі Львова, скорочення затримок у русі громадського транспорту та поліпшення доступності міських маршрутів.
Нові паркінги стануть основою системи «перехоплюй і їдь», що відповідає сучасним тенденціям розвитку сталої мобільності. Вони забезпечать зручність для мешканців та гостей Львова, зберігаючи при цьому історичний і екологічний баланс міста.
Перехоплювальний паркінг — це спеціально облаштована авто- або велостоянка, зазвичай розташована на в’їздах до міста. Головна ідея такого паркінгу — дати можливість жителям приміських зон залишити свій транспорт і пересісти на громадський транспорт для поїздки до центру міста.
Як це працює?
Власник автомобіля залишає свій транспортний засіб на стоянці на весь день, а до центру чи інших частин міста їде громадським транспортом, маршрут якого інтегрований з паркінгом. На зворотному шляху авто забирається з паркінгу.
Нагадаємо, що на Львівщині запустили першу пересувну аптеку (ФОТО).
На базі центральної районної лікарні в Близнюківській громаді Лозівського району триває будівництво великого підземного укриття для пацієнтів і медперсоналу.
Про це повідомив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
Укриття для понад 430 людей
Підземне укриття зможе вмістити більше ніж 430 осіб. У його межах облаштують кабінети, операційний блок і палати інтенсивної терапії. За словами Олега Синєгубова, лікарня є ключовим медичним об’єктом громади, тому забезпечення її функціонування навіть під час обстрілів — пріоритетне завдання.
Сучасне обладнання та автономія
Близнюківська ЦРЛ уже отримала новітнє обладнання завдяки підтримці Міністерства охорони здоров’я. У лікарні працює сучасна лабораторія для проведення різних медичних досліджень, встановлено комп’ютерний томограф і дві кисневі станції. Також заклад оснащений автономними системами живлення, водопостачання та новою котельнею.
Будівництво укриття демонструє важливість безпеки пацієнтів і медиків у прифронтових громадах. Воно стане не лише захистом під час обстрілів, а й простором, де зможуть надавати медичну допомогу навіть у критичних умовах.
Близнюківська лікарня — це приклад поєднання безпеки, інновацій та турботи про здоров’я кожного мешканця громади.
Нагадаємо, що благодійний фонд «Старенькі» збирає кошти на теплі набори для літніх людей Чернігівщини.
Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова.
Коментарі