Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

10 фактів про День святого Миколая: історія, традиції та прикмети

Опубліковано

День святого Миколая — одне з найтепліших і найбільш очікуваних свят в Україні, яке дарує атмосферу дива, особливо для дітей, які вранці шукають подарунки під подушкою. До переходу на новий церковний календар його відзначали 19 грудня, однак з 2023 свято перенесли на 6 грудня.

Редакція ШоТам зібрала цікаві факти про День святого Миколая.

Легенда про життя святого Миколая  

Миколай народився близько 270-го року нашої ери у місті Патара (сучасна Туреччина) в заможній родині. Його батьки були глибоко віруючими християнами й прищепили сину милосердя та любов до Бога.

Після їхньої смерті Миколай успадкував значний маєток. Однак замість того, щоб використати багатство для власного комфорту, він вирішив присвятити життя допомозі людям, тож роздав усе своє майно бідним.

За легендою, вирішальну роль у його духовному становленні зайняв дядько — абат місцевого монастиря, — який взяв Миколая під свою опіку. Саме він висвятив племінника на священика та відкрив йому шлях до служіння людям. Згодом це принесло Миколаю славу одного з найшанованіших святих християнського світу.

Фото: Музей Івана Гончара

Перший образ святого Миколая в Києві

Вважають, що культ Святого Миколая в Києві започаткував князь Володимир. Після хрещення в Херсонесі він привіз до столиці Русі першу ікону Чудотворця та розмістив її в приділі Десятинної церкви.

Два свята Миколая на рік

Святого Миколая в Україні шанують двічі на рік: у день його смерті 6 грудня (за старим календарем 19 грудня), та в день перенесення мощей до італійського міста Барі 9 травня (за старим календарем 22 травня). Ці свята називають зимовим та літнім Миколаєм.

Існує цікава притча, чому святкуванню Миколая присвятили відразу два дні на рік. 

За легендою, після проливного дощу їхав дорогою бідний селянин. Його віз застряг у багнюці, і чоловік не міг витягти його самотужки, тому просив допомоги в перехожих. Першим на дорогу вийшов святий Касьян, але він відмовив селянину, бо поспішав на зустріч з Богом. За деякий час повз ішов святий Миколай, який, не замислюючись, допоміг витягнути віз із багнюки. Потім, коли обидва святих прийшли до Бога, той запитав у Миколая, чому він запізнився та весь брудний. Почувши історію, Бог запитав у Касьяна, чому він не допоміг селянину. Той відповів, що не міг дозволити собі запізнитися на зустріч з Богом. І вирішив Бог, що оскільки Касьян не допоміг чоловіку, то славитимуть його люди лише раз на чотири роки (29 лютого), а Миколая Угідника, швидкого на допомогу, славитимуть двічі на рік.

Фото: Музей Івана Гончара

Легенда про «Миколу Мокрого»

За переказом, святий врятував немовля, яке впало у воду. Наступного ранку дитину знайшли живою перед іконою Миколи в Софійському соборі Києва. Ця ікона, датована 10 століттям, нині зберігається у США. У квітні 2022 року анонсували її повернення в Україну — після того, як всі території звільнять від окупантів.

Фото: фейсбук архієпископа Даниїла Зелінського

Миколай — покровитель студентів і школярів

У 17–18 століттях під впливом католицького ордену василіян в Україні поширився культ Миколая як захисника учнів і студентів. Саме тому його образ часто розміщують у навчальних закладах.

Свято Миколая у львівському садку, 1938 рік. Фото: Локальна історія

Традиція дарування подарунків

Звичай дарувати дітям подарунки в ніч на свято Миколая прийшов до України з Німеччини через Польщу. Там малеча знаходила сюрпризи під подушкою, в чобітках чи навіть глиняних горщиках. Сьогодні найвідомішим персонажем з «миколайським» іменем є Санта Клаус.

Звичай «братчин»

На свято Миколая в Україні існував звичай примирення з ворогами — братчини. До Микільських братчин пекли пироги та варили ритуальний напій — пиво з ячменю нового врожаю. Тоді скликали гостей і під час трапези по колу пускали чашу з цим пивом — братину. Такі гостини ставали символом взаємного прощення та примирення.

Етнологи зазначають, що в дохристиянську давнину братчини влаштовували на честь язичницьких богів, приміром, у пошану «худоб’ячого бога» Велеса. Самого Велеса вважають дохристиянським прообразом Миколая.

Фото: Музей Ханенків

Традиція освячення худоби

На світанку дня Миколая чоловіки мали прокинутися першими, обійти двір, нагодувати худобу та промовити: «Дай, Боже, добрий день. Щоби худібонька здорова була, та й я з тобою, ще й зі своєю жоною». Вважалося, що ігнорування цього обряду може принести сім’ї велике горе.

На Київщині до цього додавали ще один ритуал — окроплювали худобу свяченою водою, яку приносили зі служби, щоб захистити господарство та родину від біди й нещастя.

Фото обкладинки: ШоТам.

Коментарі

Культура

Оголосили список учасників на нацвідбір на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» представило лонгліст виконавців, які змагатимуться за право представляти Україну на «Євробаченні-2025». Серед 20 учасників оберуть 10 фіналістів, а переможця визначать у лютому 2025 року.

Про це повідомляє «Суспільне».

Хто потрапив у лонгліст

До списку учасників увійшли сольні виконавці та гурти:

  • Brykulets;
  • Enleo;
  • Fiїnka;
  • Future Culture;
  • Grisana;
  • Khayat;
  • Krylata;
  • Molodi;
  • Mon Fia;
  • Ranrawi;
  • Starykova Hrystyna;
  • Teslenko;
  • Yagody;
  • Ziferblat;
  • Абіє;
  • «ДК Енергетик»;
  • Маша Кондратенко;
  • Муаяд;
  • «Слухай Сашу»;
  • Влад Шериф.

Загалом організатори отримали 369 заявок: 232 від сольних артистів і 72 від гуртів.

Читати також: У Києві відкрили виставку про святкування Різдва у 19 та 20 століттях (ФОТО)

Як обиратимуть фіналістів

На першому етапі журі прослухає всіх учасників лонгліста й сформує список із дев’яти фіналістів. Десятий фіналіст визначиться за результатами рейтингового онлайн-голосування серед тих, хто не потрапить до фіналу після прослуховувань.

Фінал у лютому

Фінал Національного відбору відбудеться у лютому 2025 року у форматі телевізійного концерту. Глядачі й журі оберуть переможня спільно. Склад жюрі визначать через онлайн-голосування.

Нагадаємо, що фільм про український ресторан увійшов до списку найкращих документалок CNN.

Фото: Eurovision Song Contest.

Коментарі

Читати далі

Культура

Фільм «Ти — космос» здобув дві головні нагороди на фестивалі в Парижі

Опубліковано

Науково-фантастична стрічка режисера Павла Острікова «Ти — космос» отримала дві головні відзнаки на Paris International Fantastic Film Festival, який проходив з 4 по 10 грудня.

Про це повідомили у Державному агентстві з питань кіно.

Нагороди, які здобув фільм

•  Œil d’or long-métrage international«Золоте око» як найкращий повнометражний фільм за результатами голосування глядачів;

• Prix Ciné+Frisson long-métrage — приз від телеканалу «Сine+Frisson».

PIFFF — це щорічний фестиваль, присвячений фантастиці, трилерам, жахам та анімації. У Держкіно зазначають: «Від моменту заснування у 2011 році він став однією з ключових подій для шанувальників жанрового кіно з усього світу».

Читайте також: Український фільм «Ізоляція» став переможцем кінофестивалю у Франції

Про фільм «Ти — Космос»

«Ти — Космос» — науково-фантастична трагікомедія про українського далекобійника Андрія, який після вибуху Землі залишається єдиним живим у Всесвіті. Але з ним встановлює зв’язок французька вчена Катрін, і вони вирішують летіти назустріч одне одному.

Головну роль виконав актор і нині військовослужбовець ЗСУ Володимир Кравчук. Робота Максима озвучив Леонід Попадько, який також служить у Силах оборонах.

Відео: ютуб-канал ForeFilms

Світова прем’єра дебютної стрічки Павла Острікова «Ти — Космос» відбулася на Міжнародному кінофестивалі у Торонто (TIFF). В український прокат фільм вийде навесні 2025 року.

Нагадаємо, що фільм про український ресторан увійшов до списку найкращих документалок CNN.

Також ми писали про те, що у перший туристичний вихід у космос взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал ForeFilms

Коментарі

Читати далі

Культура

У Києві відкрили виставку про святкування Різдва у 19 та 20 століттях (ФОТО)

Опубліковано

Виставковий проєкт «Різдвяне місто. Київ ХІХ–XX століття» відкрили в Музеї історії міста Києва. Експозицію представили у тематичних блоках, які демонструють головні етапи підготовки киян до зимових свят.

Про це повідомили у Київській міській державній адміністрації.

Що можна побачити на виставці

У музеї підготували п’ять тематичних блоків:

  • «Ковзанка»;
  • «Кав’ярня-кондитерська»;
  • «Кравецька майстерня»;
  • «Театральний Київ»;
  • «Інтерʼєр помешкання».

«Наразі наближення зимових свят для кожного українця сприймається особливо щемливо та зворушливо, адже вже третій рік поспіль ми зустрічатимемо Різдво та Новий рік в умовах повномасштабної війни з росією. Але навіть у часи найтяжчих випробувань — у  переживаннях за близьких на фронті, у тривозі за дітей під ворожими обстрілами, у постійному стресі від болю втрат — нам важливо зберегти віру в різдвяне диво, в перемогу світла над мороком, у людей і людяність», — сказала генеральна директорка музею Діана Попова.

Читайте також: В Україні запрацювала перша виставка з віртуальними картинами Марії Примаченко (ФОТО)

Серед експонатів виставки є такі предмети: швейна машинка «Зінгер», сторічний касовий апарат, старовинні французькі журнали моди, тогочасні деталі жіночого будуару, особисті речі акторки Марії Заньковецької, ялинки та новорічний декор.

Також у музеї можна розглянути архівні фотографії краєвидів зимового Києва.

Коли можна відвідати виставку

Експозиція триватиме до 26 січня 2025 року. Виставка працюватиме з середи по неділю з 12:00 до 19:00 (квитки продаватимуть до 18:30).

Нагадаємо, що Музей Ханенків отримав міжнародну нагороду за свою роботу під час війни.

Фото: сайт КМДА

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство6 години тому

Замість цукерок на свята — турбота. Досвід волонтерки, що у 24 роки стала наставницею дитини з інтернату

В окремій кімнаті у львівському інтернаті особлива атмосфера — у різнокольорових чашках заварений чай, а...

Економіка і бізнес10 години тому

Кожна страва — донат на розвиток міста: це 10 проєктів, які фінансував ресторан Urban Space 100 у Франківську 

10 років тому київський потяг прибував до Івано-Франківська о 6 ранку. В цей час у...

Суспільство1 тиждень тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...

Освіта2 тижні тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...