Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Запускаєте стартап? Чотири простих запитання, відповіді на які допоможуть проєкту злетіти

Опубліковано

Чи можете ви відповісти одним реченням, що у вас за ідея чи стартап? Найчастіше засновники проєктів не в змозі сформулювати конкретну відповідь. При цьому вони вже витратили “енну” кількість років і тисяч доларів на розробку. Ми розпитали в експерта і члена журі в Ukrainian Startup Fund Вадима Роговського, що призведе до провалу стартапу та яких помилок краще не допускати. Натомість експерт запропонував чотири запитання на які варто відповісти кожному стартаперу. 

Вадим Роговський,

Вадим Роговський,

експерт і член журі в Ukrainian Startup Fund, засновник Startup School 

Питання №1. Що означає — продати себе?

Відповідь на це питання однозначна — продавати свою цінність. Це ж питання можна застосувати й до спільного бізнесу. Необхідно визначити, яку особисту цінність ви продаєте потенційному партнеру. Аналогічне питання можна сформулювати також стосовно пошуку нової роботи чи бажанням зайняти вищу посаду в компанії. 

Безперечно, засновник повинен бути твердим і цілеспрямованим. Він не повинен звертати увагу на хор критиканів, заздрісників та невдах. Але, з іншого боку, важливо вміти відмежовуватися від порожнього інформаційного шуму, чути думки й обдумувати влучні ідеї.

Під час професійного обговорення проєкту налаштуйтеся на сприйняття інформації й зворотного зв’язку. Можливо, це спонукає поглянути на свій проєкт трохи по-іншому. Ну а якщо ви спілкуєтеся з потенційним інвестором та одразу займаєте глуху й повністю закриту позицію, ваші шанси на укладення інвестиційної угоди падають до нуля.

В класичних продажах можна досягти успіху лише в тому випадку, якщо покупець був досконало вивчений. Окрім того, йому запропонують саме те, від чого він не зможе відмовитися.

Питання №2. Про що мій стартап? 

Засновник стартапу повинен мати чітке формулювання суті свого проєкту і критичної цінності для споживача. З цього логічно вибудовуються всі інші основоположні аспекти стартапу.

Перш за все, необхідно визначитися, яку цінність для споживача ви продаєте. Будь-який бізнес починається з визначення пари “Споживач — Цінність” і з відповідей на питання:

  1. Яку цінність ви продаєте споживачеві? Наскільки вона критична для нього, щоб споживач заплатив за цю цінність свої гроші?
  2. Чим ваша цінність краща і наскільки вона краща за ті, які пропонують конкуренти? Саме цінність, а не набір з різних особливостей.
  3. Скільки цінностей ви повинні згенерувати для успіху вашого проєкту? Якщо в бізнес-моделі вашого проєкту залучені чотири специфічних споживчих сегмента, то ви повинні продавати кожному з них критичну для нього цінність. Інакше — не вийде. 

Звідси й буде вибудовуватися вся подальша логіка вашого бізнес-проєкту в будь-якій сфері діяльності.

Проста вправа, як сформулювати відповідь на питання про те, що робить ваш проєкт

[Назва проєкту] — це [бла-бла-бла], який (-а, -е) [тимц-тимц-тимц],

де:

Бла-бла-бла — це те, «що ми таке» — знайоме, зрозуміле і вже використовується

Тимц-тимц-тимц — це те, що робить це «знайоме» чудовим і відрізняється від інших. Це критична цінність для вашого споживача за яку він готовий платити вам гроші.

Після чого знайдіть проблему, яку вирішує ваш проєкт — це проблема з цінністю, яку ви продаєте (її мало, вона дорога, важкодоступна і т.д.).

І наостанок, рішення, яке пропонує ваш проєкт, — це розв’язання проблеми з цінністю. Ви продаєте її краще, ніж ваші конкуренти, — як прямі, так і непрямі.

Після того, як визначилися зі споживчим сегментом і критичною цінністю для нього, наступний крок — формування повноцінної команди стартапа. Скоріш за все, ви поодинці не зможете вирішити всі питання з перевірки вашої бізнес-гіпотези. Тому вам потрібні партнери і співзасновники вашого стартапу. Вони будуть працювати в проєкті з повною самовіддачею, не отримуючи при цьому ніякої зарплати за це. Відтепер ви не наймані співробітники, а самостійні підприємці. Формування команди починається з відповідей на два питання: 

  1. У чому ваша власна цінність, як партнера?
  2. Хто вам потрібен на роль партнера?

Питання №3. Який я партнер?

Спочатку необхідно знайти відповідь на більш точне питання: що такого у вас є унікального, щоб разом з вами хтось в одній зв’язці захотів просувати загальний бізнес? Для багатьох, з ким я спілкуюся на регулярних консультаціях, це зовсім не просте запитання. У них є ідея стартапу, а команди немає. Грошей для найманого персоналу теж немає.

Сформулюйте свою цінність, як партнера по стартапу. І починайте продавати цю цінність потенційним партнерам. Якщо немає результату, перегляньте послідовно свою цінність, вимоги до потенційного партнера і, нарешті, канали продажів — де саме ви шукаєте потенційних партнерів. Тепер окремо по кожному пункту:

Ваша цінність. Ви вважаєте, що у вас є супер бізнес-ідея. Може, ви її не так оформили і не представили належним чином і потенційні партнери її не оцінили. Ви вважаєте, що ваша участь може обмежуватися щотижневими вечірніми зустрічами і рідкісними телефонними дзвінками після основної роботи (в моїй практиці були такі приклади). А ваш потенційний партнер хоче, щоб ви були залучені в роботу над стартапом з ним на рівних. 

Вимоги до потенційного партнера. Може, людини, яка поєднує в собі настільки багато різних компетенцій, навичок і супер особистих якостей просто не існує в реалі.

Канали продажів. Може, там, де ви шукаєте потенційного партнера, такі просто не водяться?

Абсолютно аналогічний підхід можна успішно реалізувати і під час пошуку нової роботи чи пошуку партнера в особистому житті. Формулювання особистої цінності портрета потенційного партнера, продажів, аналіз результатів, корекція цінності і/або портрета потенційного партнера.

Взагалі навички продажів необхідні абсолютно всім людям, а не лише підприємцям. Чим краще вмієте продавати свою цінність, цінність своїх продуктів, результатів праці, тим більшого успіху досягнете в житті, незалежно, підприємець ви чи ні.

Питання №4. Хто вам потрібен на роль партнера?

Опишіть вимоги до партнера. Хто це повинен бути? Я раджу взяти за основу шаблон будь-якого сайту з працевлаштування і сформувати вакансію “Потрібен партнер по бізнесу”. Ця вправа корисна, перш за все тим, що у вас з’явиться документально зафіксований портрет гіпотетичного партнера.

Ви письмово сформулюєте всі свої принципові побажання, включаючи стать, вік, освіту, подорожі і т.д. З іншого боку, також опишіть свої пропозиції одержуваної вигоди для шуканого партнера від спільної діяльності.

А тепер ніби осторонь прочитайте те, що написали. Оцініть прочитану пропозицію і дайте відповідь чесно на питання, чи стали б саме ви партнером на таких умовах. Наявність письмового “портрета” гіпотетичного партнера — це великий крок до успіху під час пошуків. Ви точно знаєте, кого ви шукаєте.

Суспільство

До Пущі-Водиці ходитиме екскурсійний трамвай-кафе

Опубліковано

Екскурсійний трамвай-кафе, що ходить до Пущі-Водиці, планує відновити свою діяльність з 18 травня.

Про це повідомляють на Facebook-сторінці “Екскурсії на трамваї по Києву”.

Про екскурсію

Перша запланована екскурсія отримала назву “Таємниці Пущі-Водиці” і її програма була розроблена на основі матеріалів відомого історика Олександра Анісімова.

Учасники екскурсії матимуть можливість відвідати перший у Києві пивоварний завод, урочище Кинь-Ґрусть та мавзолей-усипальницю, спроектовану архітектором Городецьким.

Серед варіантів програм для прогулянок до Пущі-Водиці також доступна програма під назвою “Трамваї на курорт”. Щодо екскурсій по Києву, можна обрати із таких варіантів, як “Вечірній трамвай”, “Від конки до трамваю” та “Не звичні історії на тролейбусі”. Кожна з цих програм обіцяє захоплюючі враження та цікаві відкриття для учасників.

Екскурсії тривають від однієї до трьох годин. Вартість місця в екскурсійному кафе-трамваї становить від 400 гривень. Забронювати місця можна на сайті.

Читати також: 800 мешканців громади тепер знають, як врятувати життя. На Житомирщині жінки за грант заснували освітній проєкт

Про вагон

Вагон-кафе був споруджений у 1992 році, і в 2007-му році він пройшов ремонт за кошти та зусилля “любителів транспорту” та працівників депо.

Проте, в березні 2023 року на сторінці екскурсійної агенції було оприлюднено повідомлення про загрозу зникнення трамвай-кафе. З початком воєнного стану екскурсійному трамваю було заборонено курсувати до Пущі-Водиці, незважаючи на те, що рух регулярних трамвайних маршрутів до цієї місцевості був відновлений в травні 2022 року.

Нагадаємо, що сумчанин переміг у міжнародному конкурсі шрифтів.

Також ми повідомляли, що анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Читати далі

Суспільство

В Україні була створена колекція прикрас з уламків літака “Мрія”

Опубліковано

Український виробник ювелірних виробів, бренд karpenko jewelry, представив обмежену колекцію прикрас під назвою “оМРІЯна помста”. Ці прикраси створені для натхнення найбільшого українського літака “Мрія”, який був знищений окупантами в лютому 2022 року.

фото: karpenko jewelry

Про це повідомляє сайт бренду.

Про колекцію

У колекцію включені дві брошки: одна у формі турбіни, а інша – у формі літака “Мрія”. Брошка “Літак” відтворює один з найбільш впізнаваних ракурсів “Мрії”, який був видно на всіх земних презентаціях та зафіксований на численних символічних фотографіях по всьому світу. Брошка “Турбіна” віддана унікальній особливості цього гігантського літака – шість двигунів, які робили його найпотужнішим цивільним транспортним літаком у світі.

фото: karpenko jewelry

Читати також: Фільм Алана Бадоєва “Довга доба” зʼявився на Netflix

Кожна прикраса містить уламок фюзеляжу зруйнованої “Мрії”. Їх для створення прикрас передала з власного архіву військовослужбовиця, парамедик Галина Алмазова. Разом зі своїм підрозділом вона витримала в Гостомелі найстрашніші дні атаки на аеропорт, евакуюючи поранених.

фото: karpenko jewelry

Мета випуску колекції благодійна. Весь прибуток з продажу прикрас спрямують на збір на засоби посилення технічної розвідки для Головного управління розвідки України.

фото: karpenko jewelry

Кількість прикрас у колекції “оМРІЯна помста” обмежена наявною кількістю уламків літака. Наприклад, випущено 225 брошок “Літак”, відповідно до номерів на фюзеляжі “Мрії”. Щодо брошок “Турбіна”, їх виготовлено не більше 1 тисячи штук.

Придбати прикраси можна на офіційному сайті бренду karpenko jewelry.

Нагадаємо, що анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Також ми повідомляли, що українці відкрили рекордну кількість ФОПів у першому кварталі.

Фото: karpenko jewelry

Читати далі

Суспільство

Мати загиблого пілота стала капеланкою

Опубліковано

Мати полеглого пілота й героя України Степана Тарабалки вступила до лав військових капеланів, аби підтримувати українське військо!

Пані Світлана після загибелі сина у 2022 на гроші, компенсовані державою, відкрила реабілітаційний центр для захисників, а разом з цим відчула, що після загибелі сина Бог по-особливому торкнувся її серця.

Історія пані Світлани

“У такий складний час хочеться донести того світла, яке Бог дає мені, для служіння іншим”, – каже жінка.

Наталя Тарабалка – мати Героя України льотчика Степана Тарабалки з Коломийщини. Її Степан був одним з пілотів, яких за майстерність прозвали “Привидами Києва”. Він загинув над Житомиром 13 березня 2022 року з переважаючими силами окупантів.

На гроші, які їй компенсувала держава, Наталя у 2023 році відкрила оздоровчий центр для військових. А разом з цим відчула: після загибелі сина Бог по-особливому торкувся її серця.

Читати також: Фільм Алана Бадоєва “Довга доба” зʼявився на Netflix

Маючи духовний досвід, пані Наталя вирішила долучитися до українського війська як капеланка.

“Отримавши певну базу знань з капеланства, я хочу бути потрібною, корисною не тільки для родин, а й ветеранів, для військових”, – каже Світлана.

Пані Наталя вже отримала шеврон капеланки та приєдналася до лав військових священників.

Нагадаємо, що 52 ветерани отримають гранти на розвиток бізнесу.

Читати далі