Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Запускаєте стартап? Чотири простих запитання, відповіді на які допоможуть проєкту злетіти

Опубліковано

Чи можете ви відповісти одним реченням, що у вас за ідея чи стартап? Найчастіше засновники проєктів не в змозі сформулювати конкретну відповідь. При цьому вони вже витратили “енну” кількість років і тисяч доларів на розробку. Ми розпитали в експерта і члена журі в Ukrainian Startup Fund Вадима Роговського, що призведе до провалу стартапу та яких помилок краще не допускати. Натомість експерт запропонував чотири запитання на які варто відповісти кожному стартаперу. 

Вадим Роговський,

Вадим Роговський,

експерт і член журі в Ukrainian Startup Fund, засновник Startup School 

Питання №1. Що означає — продати себе?

Відповідь на це питання однозначна — продавати свою цінність. Це ж питання можна застосувати й до спільного бізнесу. Необхідно визначити, яку особисту цінність ви продаєте потенційному партнеру. Аналогічне питання можна сформулювати також стосовно пошуку нової роботи чи бажанням зайняти вищу посаду в компанії. 

Безперечно, засновник повинен бути твердим і цілеспрямованим. Він не повинен звертати увагу на хор критиканів, заздрісників та невдах. Але, з іншого боку, важливо вміти відмежовуватися від порожнього інформаційного шуму, чути думки й обдумувати влучні ідеї.

Під час професійного обговорення проєкту налаштуйтеся на сприйняття інформації й зворотного зв’язку. Можливо, це спонукає поглянути на свій проєкт трохи по-іншому. Ну а якщо ви спілкуєтеся з потенційним інвестором та одразу займаєте глуху й повністю закриту позицію, ваші шанси на укладення інвестиційної угоди падають до нуля.

В класичних продажах можна досягти успіху лише в тому випадку, якщо покупець був досконало вивчений. Окрім того, йому запропонують саме те, від чого він не зможе відмовитися.

Питання №2. Про що мій стартап? 

Засновник стартапу повинен мати чітке формулювання суті свого проєкту і критичної цінності для споживача. З цього логічно вибудовуються всі інші основоположні аспекти стартапу.

Перш за все, необхідно визначитися, яку цінність для споживача ви продаєте. Будь-який бізнес починається з визначення пари “Споживач — Цінність” і з відповідей на питання:

  1. Яку цінність ви продаєте споживачеві? Наскільки вона критична для нього, щоб споживач заплатив за цю цінність свої гроші?
  2. Чим ваша цінність краща і наскільки вона краща за ті, які пропонують конкуренти? Саме цінність, а не набір з різних особливостей.
  3. Скільки цінностей ви повинні згенерувати для успіху вашого проєкту? Якщо в бізнес-моделі вашого проєкту залучені чотири специфічних споживчих сегмента, то ви повинні продавати кожному з них критичну для нього цінність. Інакше — не вийде. 

Звідси й буде вибудовуватися вся подальша логіка вашого бізнес-проєкту в будь-якій сфері діяльності.

Проста вправа, як сформулювати відповідь на питання про те, що робить ваш проєкт

[Назва проєкту] — це [бла-бла-бла], який (-а, -е) [тимц-тимц-тимц],

де:

Бла-бла-бла — це те, «що ми таке» — знайоме, зрозуміле і вже використовується

Тимц-тимц-тимц — це те, що робить це «знайоме» чудовим і відрізняється від інших. Це критична цінність для вашого споживача за яку він готовий платити вам гроші.

Після чого знайдіть проблему, яку вирішує ваш проєкт — це проблема з цінністю, яку ви продаєте (її мало, вона дорога, важкодоступна і т.д.).

І наостанок, рішення, яке пропонує ваш проєкт, — це розв’язання проблеми з цінністю. Ви продаєте її краще, ніж ваші конкуренти, — як прямі, так і непрямі.

Після того, як визначилися зі споживчим сегментом і критичною цінністю для нього, наступний крок — формування повноцінної команди стартапа. Скоріш за все, ви поодинці не зможете вирішити всі питання з перевірки вашої бізнес-гіпотези. Тому вам потрібні партнери і співзасновники вашого стартапу. Вони будуть працювати в проєкті з повною самовіддачею, не отримуючи при цьому ніякої зарплати за це. Відтепер ви не наймані співробітники, а самостійні підприємці. Формування команди починається з відповідей на два питання: 

  1. У чому ваша власна цінність, як партнера?
  2. Хто вам потрібен на роль партнера?

Питання №3. Який я партнер?

Спочатку необхідно знайти відповідь на більш точне питання: що такого у вас є унікального, щоб разом з вами хтось в одній зв’язці захотів просувати загальний бізнес? Для багатьох, з ким я спілкуюся на регулярних консультаціях, це зовсім не просте запитання. У них є ідея стартапу, а команди немає. Грошей для найманого персоналу теж немає.

Сформулюйте свою цінність, як партнера по стартапу. І починайте продавати цю цінність потенційним партнерам. Якщо немає результату, перегляньте послідовно свою цінність, вимоги до потенційного партнера і, нарешті, канали продажів — де саме ви шукаєте потенційних партнерів. Тепер окремо по кожному пункту:

Ваша цінність. Ви вважаєте, що у вас є супер бізнес-ідея. Може, ви її не так оформили і не представили належним чином і потенційні партнери її не оцінили. Ви вважаєте, що ваша участь може обмежуватися щотижневими вечірніми зустрічами і рідкісними телефонними дзвінками після основної роботи (в моїй практиці були такі приклади). А ваш потенційний партнер хоче, щоб ви були залучені в роботу над стартапом з ним на рівних. 

Вимоги до потенційного партнера. Може, людини, яка поєднує в собі настільки багато різних компетенцій, навичок і супер особистих якостей просто не існує в реалі.

Канали продажів. Може, там, де ви шукаєте потенційного партнера, такі просто не водяться?

Абсолютно аналогічний підхід можна успішно реалізувати і під час пошуку нової роботи чи пошуку партнера в особистому житті. Формулювання особистої цінності портрета потенційного партнера, продажів, аналіз результатів, корекція цінності і/або портрета потенційного партнера.

Взагалі навички продажів необхідні абсолютно всім людям, а не лише підприємцям. Чим краще вмієте продавати свою цінність, цінність своїх продуктів, результатів праці, тим більшого успіху досягнете в житті, незалежно, підприємець ви чи ні.

Питання №4. Хто вам потрібен на роль партнера?

Опишіть вимоги до партнера. Хто це повинен бути? Я раджу взяти за основу шаблон будь-якого сайту з працевлаштування і сформувати вакансію “Потрібен партнер по бізнесу”. Ця вправа корисна, перш за все тим, що у вас з’явиться документально зафіксований портрет гіпотетичного партнера.

Ви письмово сформулюєте всі свої принципові побажання, включаючи стать, вік, освіту, подорожі і т.д. З іншого боку, також опишіть свої пропозиції одержуваної вигоди для шуканого партнера від спільної діяльності.

А тепер ніби осторонь прочитайте те, що написали. Оцініть прочитану пропозицію і дайте відповідь чесно на питання, чи стали б саме ви партнером на таких умовах. Наявність письмового “портрета” гіпотетичного партнера — це великий крок до успіху під час пошуків. Ви точно знаєте, кого ви шукаєте.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі