

Суспільство
Запускаєте стартап? Чотири простих запитання, відповіді на які допоможуть проєкту злетіти
Чи можете ви відповісти одним реченням, що у вас за ідея чи стартап? Найчастіше засновники проєктів не в змозі сформулювати конкретну відповідь. При цьому вони вже витратили “енну” кількість років і тисяч доларів на розробку. Ми розпитали в експерта і члена журі в Ukrainian Startup Fund Вадима Роговського, що призведе до провалу стартапу та яких помилок краще не допускати. Натомість експерт запропонував чотири запитання на які варто відповісти кожному стартаперу.

Вадим Роговський,
експерт і член журі в Ukrainian Startup Fund, засновник Startup School
Питання №1. Що означає — продати себе?
Відповідь на це питання однозначна — продавати свою цінність. Це ж питання можна застосувати й до спільного бізнесу. Необхідно визначити, яку особисту цінність ви продаєте потенційному партнеру. Аналогічне питання можна сформулювати також стосовно пошуку нової роботи чи бажанням зайняти вищу посаду в компанії.
Безперечно, засновник повинен бути твердим і цілеспрямованим. Він не повинен звертати увагу на хор критиканів, заздрісників та невдах. Але, з іншого боку, важливо вміти відмежовуватися від порожнього інформаційного шуму, чути думки й обдумувати влучні ідеї.
Під час професійного обговорення проєкту налаштуйтеся на сприйняття інформації й зворотного зв’язку. Можливо, це спонукає поглянути на свій проєкт трохи по-іншому. Ну а якщо ви спілкуєтеся з потенційним інвестором та одразу займаєте глуху й повністю закриту позицію, ваші шанси на укладення інвестиційної угоди падають до нуля.
В класичних продажах можна досягти успіху лише в тому випадку, якщо покупець був досконало вивчений. Окрім того, йому запропонують саме те, від чого він не зможе відмовитися.
Питання №2. Про що мій стартап?
Засновник стартапу повинен мати чітке формулювання суті свого проєкту і критичної цінності для споживача. З цього логічно вибудовуються всі інші основоположні аспекти стартапу.
Перш за все, необхідно визначитися, яку цінність для споживача ви продаєте. Будь-який бізнес починається з визначення пари “Споживач — Цінність” і з відповідей на питання:
- Яку цінність ви продаєте споживачеві? Наскільки вона критична для нього, щоб споживач заплатив за цю цінність свої гроші?
- Чим ваша цінність краща і наскільки вона краща за ті, які пропонують конкуренти? Саме цінність, а не набір з різних особливостей.
- Скільки цінностей ви повинні згенерувати для успіху вашого проєкту? Якщо в бізнес-моделі вашого проєкту залучені чотири специфічних споживчих сегмента, то ви повинні продавати кожному з них критичну для нього цінність. Інакше — не вийде.
Звідси й буде вибудовуватися вся подальша логіка вашого бізнес-проєкту в будь-якій сфері діяльності.
Проста вправа, як сформулювати відповідь на питання про те, що робить ваш проєкт
[Назва проєкту] — це [бла-бла-бла], який (-а, -е) [тимц-тимц-тимц],
де:
Бла-бла-бла — це те, «що ми таке» — знайоме, зрозуміле і вже використовується
Тимц-тимц-тимц — це те, що робить це «знайоме» чудовим і відрізняється від інших. Це критична цінність для вашого споживача за яку він готовий платити вам гроші.
Після чого знайдіть проблему, яку вирішує ваш проєкт — це проблема з цінністю, яку ви продаєте (її мало, вона дорога, важкодоступна і т.д.).
І наостанок, рішення, яке пропонує ваш проєкт, — це розв’язання проблеми з цінністю. Ви продаєте її краще, ніж ваші конкуренти, — як прямі, так і непрямі.
Після того, як визначилися зі споживчим сегментом і критичною цінністю для нього, наступний крок — формування повноцінної команди стартапа. Скоріш за все, ви поодинці не зможете вирішити всі питання з перевірки вашої бізнес-гіпотези. Тому вам потрібні партнери і співзасновники вашого стартапу. Вони будуть працювати в проєкті з повною самовіддачею, не отримуючи при цьому ніякої зарплати за це. Відтепер ви не наймані співробітники, а самостійні підприємці. Формування команди починається з відповідей на два питання:
- У чому ваша власна цінність, як партнера?
- Хто вам потрібен на роль партнера?
Питання №3. Який я партнер?
Спочатку необхідно знайти відповідь на більш точне питання: що такого у вас є унікального, щоб разом з вами хтось в одній зв’язці захотів просувати загальний бізнес? Для багатьох, з ким я спілкуюся на регулярних консультаціях, це зовсім не просте запитання. У них є ідея стартапу, а команди немає. Грошей для найманого персоналу теж немає.
Сформулюйте свою цінність, як партнера по стартапу. І починайте продавати цю цінність потенційним партнерам. Якщо немає результату, перегляньте послідовно свою цінність, вимоги до потенційного партнера і, нарешті, канали продажів — де саме ви шукаєте потенційних партнерів. Тепер окремо по кожному пункту:
Ваша цінність. Ви вважаєте, що у вас є супер бізнес-ідея. Може, ви її не так оформили і не представили належним чином і потенційні партнери її не оцінили. Ви вважаєте, що ваша участь може обмежуватися щотижневими вечірніми зустрічами і рідкісними телефонними дзвінками після основної роботи (в моїй практиці були такі приклади). А ваш потенційний партнер хоче, щоб ви були залучені в роботу над стартапом з ним на рівних.
Вимоги до потенційного партнера. Може, людини, яка поєднує в собі настільки багато різних компетенцій, навичок і супер особистих якостей просто не існує в реалі.
Канали продажів. Може, там, де ви шукаєте потенційного партнера, такі просто не водяться?
Абсолютно аналогічний підхід можна успішно реалізувати і під час пошуку нової роботи чи пошуку партнера в особистому житті. Формулювання особистої цінності портрета потенційного партнера, продажів, аналіз результатів, корекція цінності і/або портрета потенційного партнера.
Взагалі навички продажів необхідні абсолютно всім людям, а не лише підприємцям. Чим краще вмієте продавати свою цінність, цінність своїх продуктів, результатів праці, тим більшого успіху досягнете в житті, незалежно, підприємець ви чи ні.
Питання №4. Хто вам потрібен на роль партнера?
Опишіть вимоги до партнера. Хто це повинен бути? Я раджу взяти за основу шаблон будь-якого сайту з працевлаштування і сформувати вакансію “Потрібен партнер по бізнесу”. Ця вправа корисна, перш за все тим, що у вас з’явиться документально зафіксований портрет гіпотетичного партнера.
Ви письмово сформулюєте всі свої принципові побажання, включаючи стать, вік, освіту, подорожі і т.д. З іншого боку, також опишіть свої пропозиції одержуваної вигоди для шуканого партнера від спільної діяльності.
А тепер ніби осторонь прочитайте те, що написали. Оцініть прочитану пропозицію і дайте відповідь чесно на питання, чи стали б саме ви партнером на таких умовах. Наявність письмового “портрета” гіпотетичного партнера — це великий крок до успіху під час пошуків. Ви точно знаєте, кого ви шукаєте.
Суспільство

Дорогою на роботу в Тернополі СММниця Оля кілька разів зустрічала дідуся, який продає саморобні дерев’яні троянди — по 35 гривень за одну.
Попри низьку ціну, торгівля просувалася повільно. Тоді дівчина вирішила розповісти в Threads про квіти, які придбала собі та подружкам. Завдяки її допису троянди з деревини почали замовляти жителі різних міст України.
«Вічні» квіти з Тернопільщини
63-річний Олександр живе в селі Горинка на Тернопільщині, де має худобу та город. Вільний від господарства час чоловік береже для хобі — створює квіти з деревини. Олександр пригадує, що цю техніку освоїв багато років тому для панно, а з часом удосконалив методи обробки матеріалу й почав робити об’ємні троянди в натуральну величину.
Навесні майстер їздить за 50 кілометрів в обласний центр продавати свої вироби. Квиток до Тернополя коштує близько ста гривень, тому таких виїздів небагато. Раніше Олександр продавав квіти по 35 — говорить, що ціну ставив символічну й не рахував собівартість.

Фото користувачки Олени в Threads
Допис про майстра з Торговиці
Оля працює в тернопільській СММ-агенції, де пише сценарії до відео й тексти, що піднімають продажі товарів. Дорогою на роботу дівчина не раз бачила на Торговиці дідуся з виробами, які той згортав і віз додому.
Напередодні 8 березня Оля купила в майстра сім троянд і роздала їх дівчатам на роботі, у той же день написала про це в Threads. Інші користувачі почали поширювати публікацію та просили надіслати квіти «Новою поштою». Наразі під дописом майже 500 коментарів від замовників зі Львова, Києва, Житомира та інших міст України.
«Ці троянди чимось нагадали мені дитинство. У нас вдома теж стояли дерев’яні квіти на підвіконні. Років десять їх ніхто й ніколи не зрушував з місця, тільки мама десь раз на рік бризкала букет лаком для волосся, аби блищав. Я думаю, людям теж відгукнулися ці вироби з дитинства, ну і, звичайно ж, вони захотіли підтримати пана Олександра», — ділиться Оля.
Після такої реакції дівчина попросила контакти майстра, аби замовники дзвонили безпосередньо йому. Чоловік має кнопковий телефон і зізнається, що точно б не займався просуванням своїх виробів в інтернеті. Олександр не виробляє квіти у великих масштабах, бо процес може тривати тижнями.
Хобі не для бізнесу
Створення троянди з деревини — це вимочування фанери, вирізання пелюсток, підготовка стебла, скручування та розфарбовування.
Усе це Олександр робить переважно взимку, коли має менше роботи по господарству. Чоловік не очікував такої кількості коментарів і замовлень з інших міст — для зв’язку він залишив контакт своєї доньки Оксани. Вона розповіла, що з початку березня вже продали близько 60 троянд — а це майже всі запаси, які її батько вирізав протягом пів року.
Пізніше про Олександра також розповіла користувачка тіктоку Олена. Вона допомогла йому відправити партію квітів «Новою поштою». Її відео на момент публікації набрало понад 3,7 млн переглядів.
@olhor.ua Одна моя покупка квітів ручної роботи привела до несподіваної та крутої реклами майстра з виготовлення дерев'яних троянд 🌹
♬ оригінальний звук – OLHOR
«Я ніколи не робив на замовлення, бо знав, що не можу продати більше, ніж виробляю. Донька розповіла мені, що переглядів багато. Це потрібно дякувати Олені та Олі за те, що вони так поставилися», — говорить Олександр.
Люди в коментарях дивувалися, що дерев’яні троянди коштують дешевше за живі квіти, які швидко зів’януть. Попри те, що Олена та потенційні замовники пропонували більші гроші, майстер відмовився піднімати ціну вище ніж 80 гривень за квітку — свій вибір пояснює тим, що не планує перетворювати хобі на бізнес і поки нових замовлень не приймає.
Суспільство

Під час будівництва метро на Виноградар у Києві фахівці зводять перший в Україні дворівневий тунель.
Про це повідомив директор з промислового та підземного будівництва Акім Хохлов в етері телеканалу «Київ 24».
Перебіг будівництва
Будівельники зводять одразу два рівні з відставанням 50 метрів. Наразі фахівці зробили понад 200 метрів тунелю.
Нижній тунель використовуватимуть для потягів від Києва до Виноградаря, верхній — у зворотному напрямку.
Також на ділянці облаштують спеціальні матеріали для звукоізоляції, позаяк тунель проходить у густонаселеному районі. Це рішення дозволить поглинати майже весь шум від потягів, а місцеві жителі не відчуватимуть сильних підземних коливань.
Читайте також: Куди піти в Києві цього тижня: лекції, фестивалі та зустрічі, які шкода пропускати
Метро на Виноградар зсередини.🚝😱Метро на Виноградар зсередини: як працюватиме дворівневий тунель? Роблять одразу два рівні з відставанням у 50 метрів. Нижній тунель буде для потяга від міста до Виноградаря, другий (верхній) — навпаки, пояснює Акім Хохлов, директор з промислового та підземного будівництва. 🔕Хохлов зазначає, що в тунелі встановлюють матеріали для звукоізоляції, які поглинатимуть майже весь шум від потягів. Мешканці навіть не відчуватимуть сильних підземних коливань. Наразі зроблено вже більш як 200 метрів тунелю, додає він.
Опубліковано Телеканал Київ24 Середа, 12 березня 2025 р.
Раніше ми писали, що на будівництві метро у Києві закладають котлован станції «Мостицька» (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Autostrada
Суспільство

Проєкт Успенської площі в Дніпрі, який розробила команда архітекторів Дмитра Воліка та Ксенії Донецької, отримав престижну нагороду Urban Design & Architecture Design Awards 2025. Премію організовує один із провідних представників архітектурної преси Architecture Press Release.
Про це повідомив засновник світлотехнічної компанії Expolight Микола Каблука, який працював над втіленням проєкту.
Проєкт площі уперше отримав цю нагороду для України. Для реалізації задуму долучилися компанії АКАМ, Expolight та KOMPAN.
«Успенська площа — один з наших улюбленіших об’єктів у рідному Дніпрі, яким ми дуже пишаємось. Завжди повторюю, що такого рівня благоустрою дійсно немає ні в Нью-Йорку, ні в Лондоні. І тут втілене дійсно супер-топове світло та унікальні рішення, які не робить ніхто у світі, наприклад, світильник з каустичним ефектом на опорі», — написав Микола Каблука.


Читайте також: Пішохідний бульвар у Дніпрі ввійшов до світової збірки найкращих проєктів (ФОТО)
Він зазначив, що структура площі нагадує переплетення ниток, і для розкриття цієї ідеї використали рішення зі світлом. Коли людина заходить на площу, датчики руху активують світло, яке супроводжує її та реагує на кожен крок. Микола Каблука пояснив, що це символізує взаємодію людини з містом та її вплив на простір.
Також проєкт вийшов у фінал ArchDaily 2025 Building of the Year Awards та став одним із п’яти фіналістів.




Нагадаємо, що українська студія здобула премію від ArchDaily за найкращий дизайн крамниці в Одесі (ФОТО).
Фото: Андрій Авдієнко, Євген Савченко та Олег Мельников