Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як розібратись з прокрастинацією. Поради від доктора психології, які справді працюють

Опубліковано

Уявіть, наскільки менше стресу та розчарувань ви б відчували, якби могли просто змусити себе робити все в той час, коли у вас дійсно була на це можливість?

Хороша новина полягає в тому, що ви можете побороти цю проблему, якщо використовувати правильну стратегію. Як саме це зробити, пише доктор соціальної психології Хайді Грант.

Причина №1. Ви щось відкладаєте, бо боїтесь все зіпсувати

Рішення. Спробуйте сфокусуватись на уникненні проблем, а не досягненні успіхів

Є два способи розглянути будь-яке завдання.

Перший. Ви можете зробити якусь справу, тому що бачите спосіб закінчити її краще, ніж ніж це хтось зробив до вас. Це фокус на досягненнях. Щось на кшталт думок  “якщо успішно завершу цей проект, то отримаю підвищення”, або “якщо я регулярно тренуюсь, то буду виглядати дивовижно”.

Психологи називають це акцентом на просування – і дослідження показують, що коли у вас є цей акцент, ви мотивовані думкою про виграш і працюєте найкраще, коли відчуваєте себе оптимістичним. Звучить добре, чи не так?

Що ж, якщо ви боїтеся поразки, то тривога та сумніви не тільки підірвуть цей акцент на досягнення, а й залишають менше шансів вчинити якісь дії взагалі.

Другий. Коли вашу справа підривається сумнівами, що ви не зможете зробити її такою успішною, як уявляли, спробуйте сфокусуватись на тому, як попередити проблеми, які спричинить її невиконання. Замість того, щоб думати, як ідеально закінчити завдання, подивіться на власне завдання як спосіб уникнути втрат і зберегти те, що у вас вже є.

Для успішного завершення проекту, орієнтованого на профілактику проблем, ви думаєте не про підвищення у разі успішного завершення проекту, а про виконання завдання як спосіб уникнути штрафів. Точно так же тепер і регулярні тренування виглядатимуть як спосіб не запустити себе.

Десятиліття досліджень, які я описую у своїй книзі «Фокус», показують: ваша мотивація при профілактиці проблем посилюється занепокоєнням щодо того, що може піти не так.

Коли ви зосереджені на уникненні втрат, стає зрозуміло, що єдиний спосіб вийти з небезпеки – негайно вжити заходів. Чим більше ви переживаєте, тим більше робите для виконання цього завдання. 

Я знаю, що це не дуже-то й весело звучить – особливо якщо ви більше орієнтовані на підхід з досягненнями. Але, мабуть, немає кращого способу подолати свою тривогу і прокрастинацію, ніж серйозно подумати про страшні наслідки у разі, якщо взагалі нічого не робити. Продовжуйте, залякайте себе до дрижачки. Це звучить жахливо, але це працює.

Причина №2. Ви щось відкладаєте, бо зациклюєтесь на власному небажанні це робити

Рішення: Робіть як Спок, ігноруйте свої почуття. Вони реально заважають вам

У своїй чудовій книзі «Протиотрута: щастя для людей, які терпіти не можуть позитивного мислення», Олівер Буркеман вказує, що велику частину часу, коли ми говоримо такі речі, як “я просто не можу встати з ліжка рано вранці” або “не можу змусити себе займатися фізичними вправами”, що ми дійсно маємо на увазі – так це те, що не можемо змусити себе відчути задоволення від цих дій.

Зрештою, ніхто не прив’язує вас до ліжка щоранку. Ніхто не блокує вхід до вашої спортзали. Фізично вас нічого не зупиняє – ви просто не відчуваєте, що це вам подобається.

Але, як каже Буркеман, “Хто каже, що вам потрібно чекати, доки ви не налаштуєтесь на робочий лад?”

Подумайте про це хвилинку, бо це дійсно важливо. Багато хто думає, що ми можемо бути мотивованими та ефективними, тільки якщо відчуваємо бажання чи натхнення взяти і зробити справу. Що нам потрібно прагнути того, аби регулярно ходити до спортзалу абощо.

Я дійсно не знаю, чому ми віримо в цю стовідсоткову дурницю. Так, на певному рівні реалізації задачі вам потрібно бути прихильним до того, що ви робите. Але вже точно не потрібно чекати, доки вас нарешті відвідає бажання взятись до справи.

Багато хто з найбільш плідних талановитих художників, письменників та інноваторів стали такими частково через свою залежність від робочих процедур, які змушують їх приділяти роботі певну кількість годин на день. І неважливо, наскільки натхненними вони себе почували.

Тут же автор “Протиотрути” згадує зауваження відомого художника Чака Клоуза, що “натхнення – для любителів. Решта з нас просто беруться до справи”.

Тож якщо ви сидите там, відклавши щось, тому що вам це не подобається, пам’ятайте, що вам насправді не потрібно зациклюватись на таких речах.

Насправді ніщо не може зупинити вас.

Причина №3. Ви щось відкладаєте, бо це важко, нудно або неприємно

Рішення: Використовуйте планування if-then

Занадто часто ми намагаємось вирішити конкретну проблему за допомогою самої лише сили волі: ніби наступного разу ви змусите себе ще скоріше розпочати роботу над марудною справою.

Звичайно, якби ми насправді мали силу це зробити, ми ніколи не відкладали б справу на останній момент.

Дослідження показують, що люди звичайно завищують свою здатність до самоконтролю, і надто часто думають, що це допоможе їм уникнути неприємностей.

Зробіть собі послугу, прийміть вже той факт, що ваша сила волі обмежена, і що це не завжди сама лише рішучість змусить вас робити те, що вам здається важким, стомлюючим чи іншим жахливим.

Натомість використовуйте план “якщо-тоді” для того, аби робота все ж була виконана.

Розробити план «якщо тоді» – це не просто вирішувати, які конкретні кроки потрібно зробити для завершення проекту, це також визначитись з місцем та часом, коли ви будете це робити.

“Якщо вже 14:00, то я припиняю те, що я роблю, і розпочинаю роботу над доповіддю для Олексія”

“Якщо мій начальник не згадає про моє прохання про підвищення на нашій зустрічі, я нагадаю йому про це ще до закінчення зустрічі.

Заздалегідь вирішивши, що, коли і де ви будете робити, не влаштовуйте собі обговорень, коли настане час.

Ніяких “ой, я дійсно повинен це робити зараз? Або це може чекати пізніше? а може, замість цього я повинен зробити щось інше”. 

Коли ми обдумаємо все, сила волі стає необхідною для прийняття жорсткого вибору. Але “якщо-тоді” план різко зменшить вимоги, що ставляться до вашої сили волі, гарантуючи, що ви прийняли правильне рішення, випередивши критичний момент.

Насправді, план “якщо-тоді”, згідно з понад 200 дослідженнями, покращував темпи досягнення цілей і продуктивності в середньому на 200% -300%.

Я усвідомлюю, що три стратегії, які я вам пропоную – роздумувати про наслідки невдачі, ігнорувати свої почуття та займатися детальним плануванням – не звучать так весело, як поради на кшталт “Слідуйте за своєю пристрастю!” або “Залишайтеся позитивними!”

Але вони мають вирішальну перевагу в тому, що насправді є ефективними – якими будете і ви, якщо їх використовуватимете.

Суспільство

Як ком’юніті жінок-переселенок змінюють Самбірську громаду

Опубліковано

Полишила свій дім, роботу, а все попереднє життя вмістила у дві валізи й поїхала в невідомість переселенка з Запоріжжя Маргарита Тютюнник. У чужому місті без житла й роботи, щоб не опустити руки, жінка доєдналася до ГО «Центр “Жіночі перспективи”».

Історія Маргарити

Маргарита Тютюнник більше 17 років викладала музику в Камʼянці Запорізької області. Звідти через загрозу наступу росіян на початку вторгнення евакуювалася до Самбора.

“Я все думала, що два тижні максимум, і ми повернемося додому. Тому якихось думок, планів, якихось проблем не було”, – згадує дівчина.

Але ні за 14, ні за 314 днів Маргарита повернутися не змогла. У Самборі ще пів року вчила дітей музики онлайн, але в серпні 2022 звільнилася. У чужому місті, без роботи й далеко від дому Маргарита не знала, як жити далі.

Читати також: В Києві демонтують МАФи, замість яких облаштують тротуари та велодоріжки

Пошук підтримки

“Був такий певний період, коли я відчула, що мені справді треба з кимось поговорити. поділитися, якась певна психологічна підтримка була потрібна”, – каже Маргарита.

Тому Маргарита вирішила почати шукати собі в Самборі психолога. Так через соцмережі знайшла психологиню Анастасію — теж переселенку з Запоріжжя. Жінка почала регулярно консультуватися з фахівчинею.

А згодом Анастасія запропонувала їй доєднатися до проєкту з підтримки жінок-переселенок.

“Через якийсь час я почала Маргариту запрошувати на інші заходи. Ми виїжджаємо в гори з людьми, де проводимо теж релаксаційні тренінги, арттерапевтичні заходи – вони також направлені на саморегуляцію, релаксацію та на отримання інсайтів, щоб трошки зрозуміти себе”, – розповідає психологиня Анастасія.

Діяльність організації

Місцева влада допомогла відібрати тих переселенок, які найбільше потребували допомоги. Така співпраця вирішила проблеми ВПО з медичною допомогою та роботою. А Самбірську громаду зробила домівкою для 3500 переселенців з усієї країни.

“3 початку війни через нас дуже багато проїхало транзитом внутрішньо переміщених осіб. Ті, які залишилися в нас, багато з них вже залишаться жити. Тобто вони вже адаптувалися та стають нашими мешканцями”, – каже Світлана Дудко, начальниця управління економіки Самбірської міської ради.

Другий дім

Маргарита вже теж називає Самбірську громаду домом. Й опановує тут нову професію, навчаючись у школі жіночих стартапів. Жінка навіть наважилася реалізувати свою давню мрію – стати тренеркою з зумби. Тепер двічі на тиждень Маргарита тренує інших переселенок і мотивує їх жити тут і зараз.

“Відчувається підтримка, і якесь таке тепло від людей іде. Особливо з тими, з ким ми тісніше спілкуємось – із моїми дівчатами з зумби, і я цьому дуже рада. Таке відчуття, як удома. Я можу сказати, що тепер у мене є другий дім”, – підкреслює Маргарита.

Нагадаємо, що американська акторка знялася у рекламі BMW в жакеті від українського бренду (ВІДЕО).

Також ми повідомляли, що МУР проведе тур Україною з мюзиклом “Ти [Романтика]”.

Читати далі

Суспільство

F20: українці розробили нову горор гру (ВІДЕО)

Опубліковано

Студія Red Viburnum з України представила свою останню психологічну гру у жанрі хоррор, F20, та виклала тизер-трейлер проєкту на YouTube.

Про гру

Автори пояснюють, що F20 є одиночною грою у реалістичному стилі з видом від першої особи в жанрі психологічного бойового виживального жаху. Гра розгортається під час Першої світової війни та розповідає про пригоди солдата Британського Експедиційного корпусу. Цей солдат зіткнеться з загадковими надприродними явищами та жахами війни.

Читати також: Американська акторка знялася у рекламі BMW в жакеті від українського бренду (ВІДЕО)

Про студію

Red Viburnum Studio – це молода українська indie game dev студія, що була заснована 19 жовтня 2023 року у місті Одеса. Гра F20 – дебютний проєкт цієї команди.

Робота над грою була почата у 2022 році з написання сюжету, створення концепт-артів, ігрових механік, вибору технологій та підбору акторів творцем та власником Red Viburnum Studio – Володимиром Горбанєм.

Нагадаємо, що МУР проведе тур Україною з мюзиклом “Ти [Романтика]”.

Також ми повідомляли, що у Києві відкрилася виставка про Японію.

Фото: скрін з трейлеру

Читати далі

Суспільство

В Києві демонтують МАФи, замість яких облаштують тротуари та велодоріжки

Опубліковано

На проспекті Володимира Івасюка на Оболоні почався масштабний демонтаж понад близько 50 МАФів.

Про це повідомляє Департамент територіального контролю Києва.

фото: Департамент територіального контролю Києва

Про ініціативу

На засіданні комісії з питань розміщення тимчасових споруд, за пропозицією КК “Київавтодор”, було ухвалено рішення щодо перенесення транспортних споруд, які значно ускладнювали виконання робіт з благоустрою територій. Всім власникам транспортних споруд були вказані нові місця для їх переміщення, а також було надіслано повідомлення про необхідність здійснити це у визначений термін.

Читати також: Дія.City анонсує спеціальні умови для технологічних стартапів: уряд ухвалює закон

У найближчий час фахівці Комунальне підприємство “Київблагоустрій” мають прибрати близько 50 тимчасових споруд. На звільненому місці КК “Київавтодор” проведе роботи з облаштування тротуарів та велодоріжок.

Нагадаємо, що український ШІ-стартап залучив $30 000 інвестицій.

Також ми повідомляли, що на Подолі відреставрують будинок XVII століття: що відомо.

Фото: Департамент територіального контролю Києва.

Читати далі