Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Замість черг — один дзвінок. Як лікарню на Миколаївщині відновили після обстрілів та запустили в ній кол-центр

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам зі спільного проєкту з «Інтерньюз-Україна» про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

За час повномасштабної війни лікарня в Баштанці на Миколаївщині не працювала лише два дні — після російського ракетного обстрілу 19 квітня 2022 року, який вщент зруйнував два корпуси. 

Понад пів сотні благодійних фондів запропонували закладу фінансову підтримку. Тепер тут запровадили нові методи лікування та швидко відповідають на запити людей у новому кол-центрі в лікарні. Про відновлення Баштанської лікарні ШоТам розповіла директорка закладу Алла Барсегян.

Ніхто з працівників не покинув роботу в лікарні

Алла Барсегян працює директоркою КНП «Баштанська багатопрофільна лікарня» на Миколаївщині вже 12 років. Жінка каже, що заклад є опорною лікарнею для 140 тисяч жителів Березнегуватського, Казанківського, Новобузького, Баштанського та Снігурівського районів. 

«Під час пандемії ковіду ми працювали в штатному режимі й думали, що це найбільша біда, яка може статися з нашим закладом. Тоді ж у нас ішло будівництво, бо ми створювали приймальне відділення, а ще відділення невідкладних станів та екстреної медичної допомоги», — ділиться Алла.

Директорка лікарні в Баштанці Алла Барсегян розповідає про роботу на початку повномасштабної війни. Фото: ШоТам

Лікарня готувалася до урочистого відкриття одного з відділень 10 березня 2022 року. Але замість нього швидко приймали та надавали допомогу пораненим цивільним і військовим, навіть попри бої поряд. 

«Ми були на своєму посту й навіть не знали, що відбувається довкола. Мусили, попри все, надавати медичну допомогу тим, хто цього потребував. Про ситуацію поряд іноді дізнавалися вже з новин», — каже директорка лікарні.  

Лікарня працювала щодня, майже весь колектив залишався на своїх робочих місцях. І навіть ті, хто вивозив своїх близьких у безпечніші регіони, потім поверталися назад. 

«Організували роботу лікарні цілодобово. Дехто навіть жив тут зі своєю сім’єю, бо в лікарні постійно були світло та вода. Тут було не так страшно перечікувати обстріли, а ще всі зважали на сувору комендантську годину», — ділиться Алла Барсегян.

Два дні перерви в роботі через ракетний удар 

Алла Барсегян розповідає, що найбільшим випробуванням для лікарні став російський ракетний удар 19 квітня 2022 року, який зруйнував два корпуси будівлі, зокрема, поліклінічне й інфекційне відділення. 

У приміщеннях були вибиті всі вікна, двері, поруйновані дахи. Через це лікарня не працювала два дні, але після короткої перерви продовжила приймати пацієнтів. А тих, хто лікувався в пошкоджених корпусах, перемістили до інших приміщень закладу. 

Наслідки російських ракетних ударів у Баштанці. Фото: ШоТам

Міський голова Баштанки Олександр Береговий каже, що, крім приміщень лікарні, російські війська пошкодили понад тисячу приватних будинків та 26 об’єктів комунальної власності. Коштів на відбудову в міському бюджеті не вистачало, тому зверталися по допомогу до благодійних фондів. 

«З перших днів після прильоту ми розпочали відновлення лікарні. Замінили всі вікна та дахи на корпусах, а також відремонтували пошкоджені ударом приміщення. Два повністю зруйновані корпуси ремонту не підлягали, тому ми їх знесли. Зараз на цьому місці будуються нові приміщення з бомбосховищами», — розповідає Алла Барсегян.

Читайте також: Держава повністю відбудує «Охматдит»: заява уряду

Адміністрація лікарні сподівається, що будівництво завершиться у 2025 році. 

Будівництво двох корпусів, які вщент зруйнував російський ракетний удар. Фото: ШоТам

Міський голова Баштанки каже, що в громаді проживають 22 тисячі мешканців, з яких 12 тисяч — безпосередньо в містечку:

«До нашої лікарні приїжджають жителі інших громад, тому нам дуже важливо відновити ці два корпуси та розвивати заклад».

Понад 25 мільйонів гривень допомоги від благодійників

Директорка лікарні Алла Барсегян розповідає, що після ракетного удару понад 50 благодійних фондів запропонували свою допомогу у відбудові. Найбільше допомогли Міжнародний комітет Червоного Хреста, АLIMA, «Пліч-о-пліч» і німецький фонд GIZ. 

Директорка ділиться, що з коштами на відновлення також допомогла Миколаївська ОВА та міська рада, міський голова, депутати та місцевий бізнес. Розбирати завали допомагали жителі Баштанки. 

Значну допомогу лікарня в Баштанці отримує від уряду Німеччини та організацій, які він підтримує, зокрема, GIZ. Крім виділених медикаментів та обладнання, вони допомогли відремонтувати хірургічне відділення, замінити ліфт, облаштувати гінекологічний кабінет, а також організувати навчання для персоналу. 

Алла ділиться: попри війну, лікарня розвивається. За минулий рік благодійники інвестували в неї понад 25 мільйонів гривень. 

Міський голова Баштанки Олексій Береговий розповідає про співпрацю з благодійниками. Фото: ШоТам

А міський голова Олексій Береговий каже, що, крім допомоги лікарні, міжнародні партнери створюють у Баштанці бомбосховища, аби діти могли ходити до школи та садочків, надають міському водоканалу техніку та труби, а ще встановлюють в місті сонячні електростанції.

Людям тепер не потрібно сидіти в чергах

Завдяки підтримці благодійників у лікарні нещодавно створили кол-центр. «Ми хотіли допомогти людям, щоб вони не сиділи постійно в чергах і не шукали інформацію деінде, а отримували її завдяки одному телефонному дзвінку», — каже Алла Барсегян.

Читайте також: В Ірпені добудуть центральну лікарню: що про це відомо

Фахівці кол-центру в лікарні відповідають на питання людей. Фото: ШоТам

Тепер відвідувачі можуть дізнатися про режим роботи відділень, графіки медичних працівників, години прийому, електронні черги, послуги та навіть підготовку до певних процедур. 

«Наша головна мета — розвивати медичний сервіс, аби пацієнти хотіли до нас повертатися за потреби», — говорить директорка лікарні.

Німецький фонд GIZ встановив у закладі першу електричну станцію на 55 кіловат, а згодом встановить другу. «Ці дві станції мають забезпечити понад 70% лікувальних потреб нашого закладу, що дозволить нам економити кошти з бюджету», — ділиться Алла Барсегян.

Інша німецька благодійна організація — Hanseatic Help з Гамбурга — допомогла створити в Баштанській лікарні реабілітаційне відділення. 

Алла Берсегян показує, як працює багатофункціональний столик для реабілітації. Фото: ШоТам

Директорка Баштанської лікарні каже, що нині їм вдалося покращити роботу. Тепер у закладі проводять усі види діагностики, почав працювати судинний хірург, лікарі УЗД пройшли додаткові навчання.

Сучасне обладнання для реабілітації від благодійників. Фото: ШоТам

«Ми отримали нове сучасне обладнання та навчили працювати на ньому наших лікарів. Навіть пацієнти кажуть, що зараз отримують тут допомогу, про яку навіть не мріяли до війни», — підсумовує Алла Барсегян.

Суспільство

В Україну повернулася річна антарктична експедиція: їхні наукові досягнення (ФОТО)

Опубліковано

29-та Українська антарктична експедиція завершила свою річну місію на станції «Академік Вернадський» та 4 квітня 2025 року повернулася до Києва. Полярники працювали над дослідженнями у сферах геофізики, метеорології та біології.

Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.

Унікальні дослідження науковців

Разом із зимівниками додому повернулися й учасники сезонної експедиції, які працювали на станції від кількох тижнів до кількох місяців. Українські науковці провели низку нових досліджень, серед яких:

  • вперше запустили аргобуї для вивчення Південного океану (проєкт OCEAN ICE, «Горизонт Європа»);
  • вперше здійснили одночасне радіозондування атмосфери з «Вернадського» та судна «Ноосфера»;
  • вперше відібрали зразки талої льодовикової води для аналізу на мікропластик.

Повернення додому

Експедиція провела два тижні у дорозі. Спершу судно «Ноосфера» доставило команду з Антарктики до чилійського порту Пунта-Аренас, перетнувши бурхливу протоку Дрейка. Потім команда дісталася Варшави кількома літаками, а звідти — автобусом до України.

«Найщемнішим моментом була зустріч лікарки 29-ї УАЕ Іванни Котурбаш та її чоловіка Романа — він служить військовим анестезіологом на фронті. Перед від’їздом Іванки в Антарктику Роман навіть не зміг її провести, адже був дуже потрібен в госпіталі в Кураховому. Тож моменту обійняти одне одного кохані чекали понад рік», — написали в НАНЦ.

В Україну повернувся і Юрій Лишенко, який відправився у сезонну антарктичну експедицію після того, як отримав тяжке поранення на фронті. Чоловік пережив ампутацію та навчився ходити на протезі.

Нагадаємо, у березні на «Вернадському» відбулася перезмінка річних експедицій. Тепер на станції працює команда 30-ї УАЕ.

Раніше ми писали, що латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка НАНЦ

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» призначила до Великодня додатковий потяг Київ – Львів – Київ

Опубліковано

До Великодня «Укрзалізниця» призначила додатковий швидкий фірмовий потяг №291/292 Київ – Львів – Київ. Ці рейси відбудуться 18 квітня.

Про це повідомили в УЗ.

18 квітня потяг №291/292 курсуватиме за таким розкладом:

  • відправлення з Києва о 08:57, прибуття до Львова — 17:04;
  • зі Львова поїзд відправиться о 13:30, а прибуде до Києва о 20:51.

Наразі квитки на ці рейси вже можна придбати онлайн або в касах вокзалів.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.

Також ми писали, що УЗ додала в Києві нову зупинку для двох потягів.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

Меценати з Франції профінансували відновлення лікарні в Чернігові через UNITED24 (ВІДЕО)

Опубліковано

Чернігівська районна лікарня постраждала під час повномасштабного вторгнення від російських обстрілів. Французький фонд Mécénat Servier підтримав відбудову закладу, а в лютому 2025 року представник організації Філіп Мале відвідав лікарню в Чернігові.

Про це повідомили в UNITED24.

Фонд Mécénat Servier профінансував відновлення лікарні у 2023 році через платформу UNITED24. Зараз у закладі зробили новий третій поверх, замінили дах та всі вікна. Аби побачити результати першого етапу робіт, лікарню відвідав представник фонду Філіп Мале.

Скоро всі працівники закладу зможуть повернутися до своєї роботи у комфортних умовах, а пацієнти вчасно отримуватимуть допомогу.

Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Чернігівська районна лікарня протягом 67 років приймала дітей і дорослих. Під час повномасштабного вторгнення частина будівлі сильно постраждала від російських обстрілів: зруйнований дах, вибиті всі вікна, пошкоджені двері та перекриття. У 2023 році французький фонд Mécénat Servier підтримав відбудову лікарні, переказавши кошти через UNITED24. У лютому 2025 року Філіп Мале, представник фонду, відвідав заклад та побачив результати першого етапу відбудови. Невдовзі всі медики зможуть повернутись до роботи в комфортних умовах, а пацієнти вчасно отримуватимуть допомогу. Дякуємо Mécénat Servier за підтримку! ____________________________ Chernihiv Hospital had been receiving patients for 67 years. During the full-scale war, part of the building was heavily damaged by russian shelling: the roof was destroyed, all windows were smashed, alongside the doors and ceilings. In 2023, the French fund Mécénat Servier supported the reconstruction of the hospital by transferring funds via UNITED24. In February 2025, Philippe Malet, representative of Mécénat Servier charity fund, visited the hospital and saw the results of the first stage of reconstruction. Soon, all medical staff will be able to return to work in comfortable conditions, and patients will receive timely assistance. Thank you, Mécénat Servier, for supporting Ukrainian medics!

Опубліковано United24 Четвер, 3 квітня 2025 р.

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що lонори UNITED24 профінансували відбудову медзакладу, знищеного авіабомбою (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі