Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Я – резервістка тероборони, і це не страшно. Як волонтерка Марта Юзьків тренується захищати Київ

Опубліковано

У квітні 2021 року, під час чергової ескалації на українському кордоні, волонтерка Марта Юзьків вирішила підписати контракт та стати резервісткою територіальної оборони Києва. Відтоді жінка щосуботи тренується разом із однодумцями та відвідує стрілецькі збори. Каже, це рішення допомогло знизити рівень тривожності. Адже краще готуватися, ніж панікувати. Про підписання контракту з ЗСУ, добровільні вишколи та готовність давати відсіч окупантам Марта розповіла під час стріму з командою ШоТам.

Марта Юзьків

резервістка 130-го батальйону тероборони Києва

волонтерка, учасниця Революції Гідності

Погуглила, пішла і підписала контракт

У мене вже доволі довгий період участі у формуванні громадянського суспільства. Усе почалося задовго до Євромайдану. Я була учасницею Революції на граніті й усіх перших мітингів за українську незалежність ще до розвалу «союзу». 

Після Майдану, мабуть, для всіх нас початок війни був шоком. Це здавалося чимось сюрреалістичним для всього населення. Але, на жаль, сталося, як є. Напевно, якби ми на той момент мали цю інформацію та підготовку, яку маємо сьогодні, ситуація могла розгорнутися зовсім інакше. Але добре, що ми зробили певні висновки й вступаємо у новий критичний період більш готовими.

Учасниця тероборони Марта Юзьків разом із чоловіком
Фото: Sergiy Chornyy / Facebook

З початком війни я переорієнтувалася на волонтерську допомогу. Здебільшого обмежувалася грошовою допомогою, робила щось на місці. Наприклад, допомагала в госпіталі, спілкувалася з пораненими, приносила якісь медикаменти та домашні обіди. Та я захоплююсь волонтерами, які продовжують бути такими ж активними, як у 2014 році. 

Я вирішила змінити свою діяльність, коли прочитала статтю «Партизани для Путіна. Хто і як захищатиме Київ у разі повномасштабного вторгнення Росії». Там йшлося про формування в Києві загону територіальної оборони. Це змусило мене погуглити. Інформації було вкрай мало, та я доволі швидко вийшла на Солом’янський територіальний центр комплектування. І підписала контракт.

У нас є 12 завдань, та головне – діяти на місці

Територіальна оборона – це підрозділ ЗСУ, який має 12 основних завдань. Якщо пояснювати на пальцях, це допомога розгортанню регулярних частин ЗСУ за місцем нашого батальйону, охорона та оборона цивільних об’єктів, допомога цивільному населенню й інформаційна підготовка. Ключове – діяти в тому місці, яке ти знаєш територіально, де ти знайомий з іншими людьми та можеш швидко зоорієнтуватися.

Слід відрізняти кадрових військових від резервістів. Кадрове ядро становить кістяк та працює в Збройних силах України за підписаним контрактом. А резервісти підписують контракт і продовжують звичайне життя, відвідують цивільну роботу. Є певні стрілецькі дні, як правило, обов’язкові для відвідування. Та збори, що відбуваються раз на 2-3 роки. І цим обмежується завдання резервіста в мирний час.

Фото з літніх тренувань 130 батальйону тероборони Києва
Фото: 130 Батальйон територіальної оборони міста Києва / Facebook

Так, ми – частина ЗСУ, але існує різниця між контрактом на службу в резерві і в регулярних військах. Ми служимо в резерві, тобто не отримуємо заробітну плану, крім компенсації за дні, коли нас викликають на збори. Але цей контракт не зобов’язує нікого щодня приходити на роботу до ЗСУ.

Для рядового складу контракт підписується на три роки, для офіцерського – на п’ять. Прив’язка до місця реєстрації не є обов’язковою. Достатньо просто надати довідку з роботи, що ви проживаєте й працюєте в цьому місці. І цього буде достатньо, аби підписати контракт. До речі, його можна розірвати раніше – за згодою сторін чи, наприклад, у разі переїзду до іншого міста. Нічого критичного. Усе вирішується в звичайному порядку, як і на будь-якій іншій роботі.

З документами та комісією можна впоратися за два дні

Для підписання контракту про службу в теробороні слід підготувати:

  • заяву про бажання добровільно вступити на службу в територіальному резерві;
  • висновок військово-лікарської комісії;
  • копії всіх сторінок паспорта громадянина України;
  • копію ідентифікаційного коду;
  • копії свідоцтв про укладання шлюбу та народження дітей (за наявності);
  • характеристику з місця роботи/навчання;
  • копії документів про освіту;
  • кольорову фотокартку розміром 9х12 см.

Насправді зібрати всі ці документи – не так складно, адже більшість із них, як правило, є в наявності. До проходження комісії також варто здати загальний аналіз крові, сечі, ЕКГ та зробити флюорографію. Із цим ти приходиш до військкомату.

Сьогодні процес максимально простий, працює єдина гаряча лінія, де з легкістю зорієнтують, куди вам швидше та ближче звернутися. Зателефонував, зібрав документи і прибуваєш на місце. Як правило, це центр комплектування. Там проходиш співбесіду з начальником штабу, військово-лікарську комісію та чекаєш на рішення. 

У мене все це зайняло два дні – декілька годин щодня. І це при тому, що треба було донести певні документи, яких мені бракувало. Так, бувають виключення, коли пункти комплектування перевантажені, або вимагають занадто багато довідок. Та насправді, принаймні в Києві, максимально упростили процес. Навіть є можливість спочатку пройти співбесіду з рекрутером, підписати контракт, а вже потім пройти до кінця медичну комісію.

Тренуємося більше, аніж передбачає закон

Ми збираємося щосуботи в рамках тренування громадської організації. Тобто є єдині стрілецькі дні, що визначаються центром комплектування. Вони доводяться до відома всього складу, на них присутність узгоджується та підтверджується. А наші вишколи – це ініціатива нашого командування, нас особисто та інструкторів, які проводять навчання.

Звичайно, сьогодні чим більше вишколів – тим краще. І не лише від територіальної оборони, а й з тактичної медицини, стрільби тощо. Це те, чим ми можемо пришвидшити нашу підготовку. Звичайна підготовка військовослужбовця строкової служби триває три місяці. У нас немає цього часу, тому потрібно якось пришвидшуватися.

Бейдж інструктора київського батальйону тероборони
Фото: 130 Батальйон територіальної оборони міста Києва / Facebook

Ми створили громадську організацію та запрошуємо людей, які ще не підписали контракт. Виділяємо окрему групу для новачків. Просто в разі надзвичайної ситуації ці люди будуть навчені, але перебуватимуть поза системою. Звісно, простіше бути з контрактом. Та він для тих, хто визначився та готовий стати на захист. Підписання просто прискорює розуміння: що, де і як. Тобі не потрібно бігати військкоматом та шукати свою особову справи. Ти готовий до дзвінка командира. Але нічого не заважає пройти вишкіл без підписання.

Тренуємося з дерев’яними макетами, і це нормально

Справжню зброю нам видають лише на офіційних стрілецьких днях. На решті вишколів ми використовуємо дерев’яні макети. Адже для того, аби тренуватися, потрібно щось відчувати в руках. Так, можливо, дерев’яний автомат – це не найкраща альтернатива. Але видати справжню зброю на тренування нам не можуть.

Дерев’яні макети – це нормально, а головне – безпечно для людей, які не вміють поводитися зі зброєю. Із цією «зброєю» ми відпрацьовуємо базові навички – як рухатися, присідати, падати, підніматися тощо. Усе це треба вивчити та відпрацювати до автоматизму. І для цього вистачить макету. А коли буде спрацьовувати м’язова пам’ять і ти рухатимешся правильно, прилаштуватися до справжньої зброї буде легко.

Я не можу казати про всі міста та батальйони, але нам видали всю форму – зимовий та літній комплекти. Та зрештою її вартість не є високою, а до підписання контракту чи навіть до зборів тренуватися можна й у своєму зручному одязі.

Ми знаємо, як діяти в разі надзвичайної ситуації

Якщо трапиться надзвичайна ситуація, у нас буде рішення командира, згідно з яким ми прибудемо на вказане місце і будемо виконувати поставлені задачі. Тобто ми будемо попереджені. А раптом не буде зв’язку – ми чітко знаємо, протягом якого часу маємо з’явитися на пункт постійної дислокації.

Ми знаємо, хто як пересувається, кого ми можемо підібрати по дорозі. Звісно, краще до цього буде підготовленими заздалегідь.

Тренування київського батальйону тероборони
Фото: 130 Батальйон територіальної оборони міста Києва / Facebook

Тероборона – це родина однодумців

Насправді, територіальна оборона – це про можливість цивільних людей об’єднатися та діяти єдиним фронтом. Коли я лише підписала контракт, нас було трохи менше. Але відчуття, що ти прийшов у родину однодумців, – воно не полишає й донині.

Це люди, які мотивовані, самостійні й прийняли це рішення без якогось впливу. Та попри певну видиму свободу, всі свідомі того, що ми – частина Збройних сил. Суботні тренування – це суботні тренування, але ми всі – в армії. Тому дотримуємося дисципліни й розуміємо, що в разі чого слова сержанта, навіть якщо він вдвічі молодший, будуть для нас головними. 

У нашому батальйоні приблизно 10% – це жінки. Точно порахувати складно, адже серед нас є ті, хто навчається на офіцерських курсах, і їхні навички не потребують щосуботнього відпрацювання. Протягом останніх місяців кількість жінок зростає.

Зараз я навіть чекаю на чергову суботу, хоча ми й повторюємо ті самі завдання. Утім та, якою я прийшла до лав тероборони в квітні, і я сьогодні – це велика різниця. Зросла фізична підготовка, стало легше витримувати тренування. Так, ввечері суботи ти відчуваєш втому, але сил, скажімо, на приготування вечері – вистачає. Немає нічого такого, чого «неможливо пережити». Дійсно, це забирає один вихідний день. Але таке у нас зараз життя.

Учасниця тероборони Києва під час відпочинку між тренуваннями
Фото: 130 Батальйон територіальної оборони міста Києва / Facebook

Участь у теробороні зменшує рівень тривожності 

Твоя приналежність до організованого формування різко знімає тривожність. Жити в постійному відчутті стресу – доволі проблемно. А коли ти вже щось зробив, і знаєш, який у тебе буде план, це дозволяє рухатися далі. Продовжувати нормальне життя з усвідомленням, що ти готовий до будь-якої ситуації.

Думаю, зараз усім тривожно, якось неприємно жити в такому відчутті. Звісно, страшно, бо ми не знаємо, чого очікувати. Та з нами все буде добре. Просто краще знати, з чого почати. Готуватися замість того, аби панікувати. 

На обкладинці використано фото Стаса Козлюка / Новинарня

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі