Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Виявити рак на ранній стадії: як українська школярка здійснила прорив у медицині

Опубліковано

Вона ще навіть не отримала паспорт, коли здійснила справжній прорив у медицині. Ольга Харасахал створила прилад для інноваційної діагностики метастазів онкології на ранніх стадіях. І цей винахід ще й у 100 разів дешевше за іноземний аналог! В Україні є велика проблема виявлення метастазів на пізніх стадіях захворювання, а завдяки винаходу школярки процес метастазування можна розпізнати набагато раніше.

Ольга підкорює своїм методом світові конкурси та олімпіади, а Ізраїльські клініки вже зацікавились відкриттям юної школярки.

 Ольга Харасахал

Ольга Харасахал

Студентка Національного медуніверситету імені Олександра Богомольця. Є волонтером Маріупольського онкодиспансеру.
Отримала нагороду міжнародного наукового конкурсу Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF). Там її розробкою зацікавилася американська дослідниця.
А згодом отримала золото і нагороду “Кращий серед кращих” на глобальному конкурсі інновацій AIGC-2019 у Сінгапурі.

З 14-ти років бачила смерті від раку

З 14-ти років я волонтерила в онкодиспансері та бачила пацієнтів, які хворі на рак. Було тяжко, що хтось міг приходити здавати аналізи, а потім я дізнавалась, що їх немає в живих. Дуже складно бачити, як помирають люди від цієї хвороби. Жахало і те, що в Україні дуже високий рівень захворювання на рак, щодня сотні людей дізнаються цей страшний діагноз. Меланома є одним з найнебезпечніших видів онкології серед всіх інших. Через це я вирішила займатись науковою діяльністю та спробувати допомогти людям. 

Довідка. Меланома один з найнебезпечніших видів раку, оскільки розповсюджується через лімфу і кров майже в усі органи. Це утворення на шкірі, слизовій оболонці, прямій кишці, або у клітчатці ока. 5-річне виживання пацієнтіввсього 10%.

Проблема в тому, що традиційні методи дослідження дозволяють лікарям виявити процес метастазування лише на 3 і 4 стадії захворювання.

Сьогодні великої популярності набуває діагностика циркулюючих клітин. Клітини з первинної пухлини проходять крізь тканини і впадають у кров. Після цього вони осідають у кровотоку, проростають і утворюють метастази. Моя методика націлена на те, щоб ми могли ізолювати ці клітини і подивитись на їх морфологію. Завдяки цьому, ми можемо ізолювати метастази на стадії, коли їх ще немає, але процес метастазування вже почався. Так ми можемо перевірити ефективність лікування пацієнтів вже на 3-ому тижні після курсу терапії.

У 100 разів дешевше за іноземний аналог

Технологія була повністю зроблена з нуля. Ми розробили спеціальний апарат вакуумної фільтрації для первинної обробки крові. У пацієнта беруть аналіз і пропускають через апарат. Далі відбувається специфічна реакція на клітини меланоми, яка проявляє їх під світловим мікроскопом.

На 10 мл крові ми можемо знайти від однієї до п’яти клітин. Цей тест потрібен не тільки для виявлення метастазів, а й для коригування лікування. Цього ще ніхто у світі не пропонував! 

Ще у 2017 році лікар маріупольського онкодиспансеру хотів закупити апарат діагностики метастазів на ранніх стадіях. Але ціна іноземного аналога — просто космічна. Уявіть собі — $800 000 коштує один апарат. А аналіз для одного пацієнта — $2000. Зрозуміло, що для звичайного українця це неможливо. Та навіть у США використовують цей метод не у лікарнях, а у науково-дослідних центрах.

Собівартість моєї технології коштуватиме для лікарень не більше 50 тис гривень. Сюди входить апаратура і стандартний набір для діагностики. Єдине, що складові для діагностики потрібно буде поповнювати, бо там є багато одноразових матеріалів. І тут аналіз для пацієнта коштуватиме всього $20.

Я хочу адаптувати свій винахід, у першу чергу, для клінічних досліджень і зробити його доступним для українських лікарень.

Пішла в онкодиспансер, бо там не вистачало персоналу

Якщо покопати глибше, то поштовхом до наукової діяльності стала війна. У 2014 році всі масово виїжджали з Маріуполя через страх, що снаряди почнуть літати і тут. І тоді лікарні відчули нестачу персоналу. Волонтери не йшли працювати в онкодиспансери, адже на той час всій йшли у госпіталі, куди привозили воїнів АТО. І на одній з конференцій я дізналась, що в онкодиспансері критична ситуація з персоналом.

На наступний день після 14-ліття я записалась у програму і обрала для волонтерства саме цей центр. Там я займалась обробкою та утилізацією препаратів, розпакуванням інвентарю, збирала дані пацієнтів, вела лабораторні журнали. В середньому проводила в онкодиспансері 12 годин на тиждень.

Саме в онкодиспансері народилась ідея зробити апарат діагностик крові. Над дослідженням працювала зі своїм вчителем біології. Зразок апарату фільтрації виготовили на заводі механічного обладнання. З фінансами допомогли мої батьки.

Перші дослідження вже дали позитивний результат

Зі своїми розробками я прийшла до головного лікаря онкологічного диспансеру, де волонтерила. Він мені дуже допоміг, адже схвалив технологію і ми почали експериментальні дослідження на базі лабораторії.

Звісно, ми не можемо впровадити апарат без сертифікації та клінічних досліджень у лікарнях. Ми працюємо з тканинами та кров’ю, яка вже видалена з організму людини, тому не можемо ніяк нашкодити. В онкодиспансері пацієнт обов’язково здає  кров на аналіз, і ми беремо частину для досліджень. Але обов’язково з письмового дозволу пацієнта.

Результати аналізу ніяк не можуть вплинути на лікування. Але є підставою, щоб направити пацієнта на додаткові обстеження. І справді були випадки, коли ми знаходили у крові багато клітин, які сигналізували про те, що хвороба прогресує. І додаткові обстеження це підтвердили. 

Через наш апарат ми дослідили вже більше 150 людей. Хтось здавав аналіз не один раз. Навіть з інших міст їхали пацієнти на обстеження, коли почули про наш метод. 

Ізраїль готовий купити партії апарату

Свою методику я неодноразово презентувала на престижних світових конкурсах. На науковому конкурсі Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) у США мій проєкт отримав четверте місце. Винаходом зацікавилися і американські вчені, які запропонували співпрацю з одним з найпрестижніших закритих науково-дослідних центрів у світі.

Розробкою зацікавились навіть з Ізраїльської клініки! Вони хочуть придбати право на використання апаратури. Тому зараз я активно займаюсь міжнародним патентом. І тоді можна буде укладати угоди.

Ми хочемо поширювати методику у всьому світі. Але головне — це обладнати кожний регіон України. Щоб ми були перші. Сподіваюсь, що до 2025 року вже будуть позитивні результати.

Коментарі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі