Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Дарують дітям казку під час війни: на Львівщині відкрили садок, який будували понад 12 років — як їм це вдалося

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

На День святого Миколая минулого року жителі Сокільницької громади на Львівщині отримали чудовий подарунок — відкриття дитячого садка, про який тут мріяли 12 років. 

Тепер кожен день більше пів сотні малюків починають з обіймів з працівниками закладу. Як вдалося добудувати і відкрити садок під час війни, розповідає ШоТам.

Будівництво садка коштувало понад 39 мільйонів гривень

Тарас Сулимко став головою Сокільницької сільської ради у 2016 році після повернення з фронту. На той час у селі, що розташоване поблизу Львова, не було жодного садочка, хоча жителі села вже досить довго про нього мріяли. З часом тут з’явилися приватні дошкільні заклади, проте їх могли відвідувати не всі, тому частину дітей батьки возили в садки на околиці Львова.

«Часто батьки приходили та жартували, що їхні діти вже школу закінчують, а вони досі чекають на садок. Тому відкрити садок було для нас завданням номер один», — каже Тарас Сулимко.

​​

«Садок Святого Миколая», який відкрили в громаді 6 грудня 2023 року. Фото надала Мар’яна Кінаш

У Сокільниках вирішили звести споруду з нуля — поки будували, змінилося сім фірм. Аби не припиняти будівництво, влада проводила нові тендери. Проте часто змінювалися ціни закупівельних матеріалів і робота будівельників, тому все затягнулося на такий тривалий час. 

«Ми могли б збудувати садок за 2-3 роки, але тоді б нічого не їли ці роки та не вирішували б жодних інших проблем у громаді», — розповідає пан Тарас.

А коли у 2022 році будівлю звели й залишилося лише покласти паркет на підлогу та закупити меблі, все припинилося через початок повномасштабної війни.

Голова Сокільницької сільської ради каже, що за ці роки громада вклала в будівництво садка понад 39 мільйонів гривень. 

Кілька мільйонів вдалося зекономити на техніці та меблях, які виділив Проєкт USAID «Говерла». Зокрема, дві сучасні мийні машини, великі духові шафи для приготування корисної їжі, нові холодильники та морозильні камери. А ще — пральні машинки, сушарки та сучасний станок для прасування одягу. Тарас говорить: ця допомога з технікою та меблями посприяла відкриттю садка наприкінці 2023 року.

Працівники садка радіють сучасним духовим шафам, які придбали завдяки Проєкту USAID «Говерла». Фото надала Мар’яна Кінаш

Читайте також: На Київщині відкрили дитячий садок з укриттям і басейном

Подарунок на День святого Миколая 

Попри все, відкриття дитячого садка відбулося 6 грудня 2023 року — якраз на День святого Миколая. Директорка садка Мар’яна Кінаш вважає — це доля, адже день відкриття збігся з назвою, яку до цього вирішили взяти. 

У садку є ігрові кімнати зі столиками, де діти їдять і займаються. Також є розвивальні килимки з дорогами та тваринами. Кімнати облаштовані шафками. А ще тут є просторі роздягальні, в яку може зайти велика кількість дітей, а в спальній кімнаті — гіпоалергенні подушки, комфортні матраци та зручні меблі. 

«У нашому садку комфортно та просторо. Ми працюємо над тим, аби діти себе почували, як вдома», — каже директорка. 

Маленькі відвідувачки ​​«Садка Святого Миколая». Фото надала Мар’яна Кінаш 

Мар’яна додає, що найголовніше це любов та повага до кожної дитини: «Часом може спричинити стрес те, що дитина приходить від батьків до нас, чужих тітоньок, тому ми намагаємося огорнути кожного малюка турботою, аби вони хотіли приходити ще».

Нові робочі місця для жителів громади

Садок відвідують діти від 3 до 6 років. Загалом заклад розрахований на 75 дітей, зараз тут приймають 55. Вони поділені на старші, середні та молодші групи. «У нас є група “Дзвіночок”, є “Квіточка”, “Сонечко”. І так вихователі придумують для кожної легенду та створюють для дітей казковий світ», — каже Мар’яна Кінаш.

Крім цього, Проєкт USAID «Говерла» передав дітям великий бізібудинок, який розвиває мислення та моторику дітей.

Голова громади Тарас Сулимко та директорка садка Мар’яна Кінаш отримують бізібудинок від Проєкту USAID «Говерла». Фото надала Мар’яна Кінаш

«Це значно полегшує роботу нашим працівникам. Якби цього всього не було, то нам би було дуже складно починати роботу», — каже Мар’яна Кінаш. 

Завдяки «Садку Святого Миколая» жителі Сокільницької громади отримали додаткові робочі місця.

Працівники «Садка Святого Миколая» в Сокільницькій громаді. Фото надала Мар’яна Кінаш

«У нас у штаті працюють 34 людини. Це жителі громади, тому вони дуже задоволені роботою на місці. А я задоволена ними, адже всі розуміють мене з пів слова, на них завжди можна покластися. Коли я брала цих людей на роботу, то було всього дві вимоги — відповідна освіта та велика любов до дітей», — каже Мар’яна.

Читайте також: У Харкові відкрили дитячий садок у метро

Збудували садок європейського зразка під час війни

Голова Сокільницької громади Тарас Сулимко каже, що пишається тим, що під час війни вдалося збудувати садок, про який громада мріяла понад десять років. А ще тим, що коли Проєкт USAID «Говерла» возив представників Сокільницької громади в навчальні заклади за кордон, то їхній садок виглядав не гірше.

Кожен день у садку починається з обіймів дітей і працівників. Фото надала Мар’яна Кінаш

«Садок є великим відкриттям для всієї Сокільницької громади. Адже це місце, де діти почуваються в безпеці, вчаться бути комунікабельними та розвиваються. Ця робота є для мене життям, і я хочу, аби дітям тут було добре. Пишаюся працівниками й тим, що відколи в громаді відбулося відкриття дитячого садка, тепер тут набагато більше сміху та радості», — підсумовує директорка.

Коментарі

Суспільство

Львівські лікарі врятували життя митцю, який популяризує Козака Мамая по всьому світу (ВІДЕО)

Опубліковано

72-річний художник Орест Скоп, відомий своїми картинами із зображенням Козака Мамая, пережив інфаркт, але завдяки львівським лікарям знову повертається до малювання. Орест Скоп — один із тих митців, які понад 30 років популяризують образ Мамая, уособлення українського лицарства.

Відео: ШоТам

Історія художника

Художник захопився темою Мамая ще у 80-х роках після того, як дізнався про трагічну історію масового знищення українських кобзарів більшовиками. Ця історія настільки вразила його, що він вирішив увіковічнити образи кожного страченого музиканта. Козак Мамай, із люлькою, кобзою та вірним конем, став центральним образом у творчості Ореста Скопа. Сотні його картин відгукуються у серцях українців і демонструють українську історію та дух лицарства в багатьох країнах світу.

Фото: ШоТам

Його твори представлені в галереях Вашингтона, Лондона та інших міст, а самі картини з Мамаєм дарували багатьом відомим людям, включаючи Віктора Ющенка та першу леді США Гілларі Клінтон. Загальна кількість створених картин давно перевищила 300, і Скоп не зупиняється на досягнутому.

Читати також: Як ветеран та багатодітний батько створили корисні ласощі, що підкорюють українців (ВІДЕО)

Фото: ШоТам

Лікування

Нещодавно митця доставили до львівської лікарні Святого Пантелеймона з інфарктом міокарда. Операцію необхідно було робити негайно.

Фото: ШоТам

Лікарі виконали втручання через прокол на руці й встановили два стенти для розширення судин. Операція пройшла успішно, і митець зараз проходить реабілітацію. Вже повернувшись до малювання, Орест Скоп не уявляє свого життя без творчості.

Фото: ШоТам

Дивіться відео від «ШоТам» про історію цього непересічного митця та його боротьбу за здоров’я і мистецтво.

Нагадаємо, що МОЗ дозволило використання ліків із медичного канабісу: правила призначення.

Фото: ШоТам.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

МОЗ дозволило використання ліків із медичного канабісу: правила призначення

Опубліковано

Міністерство охорони здоров’я затвердило перелік захворювань, за яких можна отримати ліки на основі медичного канабісу, виготовлені в аптеках. Препарати видаватимуть лише за електронним рецептом лікаря, який визначатиме дозування на основі індивідуальних показників пацієнта.

Про це повідомляє пресслужба МОЗ.

Як отримати ліки

  • Ліки на основі медичного канабісу можна отримати тільки за електронним рецептом.
  • Лікар підбирає дозування індивідуально, враховуючи вік, вагу, загальний стан здоров’я та наявність інших захворювань.

Захворювання, за яких призначають ліки

  1. Злоякісні новоутворення;
  2. Діабетична нейропатія;
  3. Розсіяний склероз;
  4. Ураження трійчастого та лицевого нерва;
  5. Невралгії внаслідок оперізувального лишаю;
  6. Ураження нервових корінців та сплетінь;
  7. Мононевропатії верхньої і нижньої кінцівки;
  8. Поліневропатії та інші ураження периферичної нервової системи;
  9. Церебральний параліч та інші паралітичні синдроми;
  10. Травми спинного мозку;
  11. Внутрішньочерепні травми.

Читати також: Мобільні аптеки вже доступні у 10 областях України: де отримати ліки

Додаткові показання для призначення

  • Нудота та блювання внаслідок хімієтерапії;
  • Хвороба Паркінсона, синдром Туретта;
  • Рефрактерна епілепсія (стійка до ліків);
  • Судомні напади у дітей, спричинені такими синдромами: Синдром Леннокса-Гасто, Синдром Драве, Туберозний склероз.
  • Втрата ваги через анорексію у ВІЛ-пацієнтів.

Обмеження та протипоказання

  • Ліки не призначають вагітним, жінкам, які годують груддю, та пацієнтам із шизофренією або іншими психотичними розладами.
  • Протипоказанням є підвищена чутливість до канабіноїдів або інших речовин препарату.

Важливо: Ліки можуть призначатися дітям з урахуванням дозування, але є чіткі протипоказання для певних груп пацієнтів.

Нагадаємо, що лікарня на Львівщині зможе працювати під час відключень світла завдяки сонячній електростанції на даху.

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Хмельницькому заснували літературну премію на честь полеглого захисника

Опубліковано

Хмельницька міська рада оголосила про створення літературної премії «Час відважних», присвяченої пам’яті полеглого захисника і письменника Євгенія Ролдугіна. Премію присуджуватимуть у двох категоріях — поезія та проза, які поділені на вікові групи: 16-20 років і 21-25 років.

Про це повідомили на сайті міської ради.

Про премію

Переможці у кожній номінації отримають по 24 000 гривень. Церемонія нагородження запланована на 14 березня — у День українського добровольця.

Твори можуть бути як новими, так і тими, що публікувалися протягом останніх трьох років. Тематика не обмежена, але особлива увага приділятиметься творам на патріотичну тематику, про історичні події, війну та волонтерство.

Прийом заявок триватиме з 1 листопада до 31 грудня 2024 року.

Читати також: Жили за кілометр від кордону з рф: на Сумщині евакуювали психоневрологічний інтернат та знайшли йому новий дім

Про захисника

Літературна премія «Час відважних» носить ім’я Євгенія Ролдугіна — хмельничанина, який був не лише літератором, а й героїчним військовим. Він брав участь у Революції гідності, захищав Україну під час АТО/ООС в боях під Маріуполем, у Пісках, Авдіївці та Опитному. Був учасником запеклих боїв за шахту «Бутівка».

У березні 2022 року, під час боїв під Києвом, отримав поранення, але продовжував командувати евакуацією поранених і вів бій. Тоді він очолював підрозділ добровольчого батальйону «Братство». Згодом став бойовим медиком 54 окремої механізованої бригади імені гетьмана Івана Мазепи. Євгеній загинув 11 вересня 2022 року на Харківщині, рятуючи побратима.

Євгеній Ролдугін — автор книги «Час відважних» (2023).

Фото: видавництво Пропала Грамота

Нагадаємо, що Netpeak Talent надасть українським рекрутерам 30 безплатних консультацій: деталі.

Фото: facebook.com/roldugin.rasha

Коментарі

Читати далі