Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Від маскувальних сіток до БПЛА. Топ-10 громадських організацій, що допомагають ЗСУ

Опубліковано

Вони передають на передову безпілотники та автівки, забезпечують юридичний супровід військових та надають психологічну підтримку. Вони – це громадські організації, більшість із яких зародилися ще під час Революції Гідності. ШоТам підготував добірку із десяти ГО, які професійно допомагають Збройним силам України.

1. Армія SOS

Команда «Армії SOS» підтримує українське військо з 2014 року. Вони виготовляють безпілотники, постачають автомобілі, речове та технічне обладнання, закуповують планшети для артилеристів. Головою та одним із чотирьох засновників громадської організації є Ярослав Тропінов. Разом із Юрієм Касьяновим, Олексієм Савченком та Олександром Фощаном вони були активними учасниками Майдану, а з початком війни взяли під опіку батальйони, що перебували на лінії фронту. 

Сьогодні важливим напрямком роботи ГО є розробка програмного забезпечення під назвою «Кропива». Це незамінний застосунок для артилеристів, який допомагає бити в цілі окупанта. Військові вносять в Android-додаток координати ворожої цілі, їх отримує найближча артбатарея, яка й завдає удару. Також застосунок дає можливість бачити місця перебування ворога, комунікувати з командним пунктом та обмінюватися розвідданими. Заявку на планшет з ПК «Кропива» можна подати на сайті ГО. Запит повинен надсилатися командиром роти чи дивізіону. 

допомога військовим

2. Народний Тил 

Георгій Тука, український бізнесмен та керівник громадської організації «Народний тил», раніше був на посаді Голови Луганської обласної державної адміністрації. «Народний тил» волонтерить з 2014 року. Активісти починали з поповнення рахунку мобільного зв’язку для військових, пізніше — переключилися на забезпечення захисників одягом і амуніцією. 

Зараз «Народний Тил» передає військовослужбовцям безпілотні літальні апарати, тепловізори, старлінки, оптичні приціли, необхідні ліки тощо. Також налагоджена й відправка транспорту — мікроавтобусів та позашляховиків. 

«Народний Тил» працює завдяки пожертвувам українців. Переходьте на вебсторінку організації, аби доєднатися до зборів і в такий спосіб наблизити нашу перемогу.

3. Українська Жіноча Варта

Адвокатка Олена Білецька заснувала громадську організацію «Українська Жіноча Варта» у 2014 році. Спочатку діяльність ГО зосереджувалася на освітньому напрямку: організація навчала жінок першої домедичної допомоги, тактичної медицини, самооборони, психологічної та психіатричної підготовки. З 24 лютого команда «Української Жіночої Варти» активно працює й на інформаційному фронті. Зведення новин з різних регіонів України публікується українською та англійською мовами на сайті та в соціальних мережах організації. 

На сьогодні у лавах ЗСУ служать понад 50 тисяч жінок. Важливо, що крім навчання «Українська Жіноча Варта» готова надавати юридичну, психологічну, інтеграційну й консультаційну допомогу військовослужбовицям. За мету УЖВ ставить створення мережі жіночого руху опору в Україні, аби жінки об’єднувалися і ще ефективніше давали відсіч ворогу.  

допомога військовим від ГО

4. HEROU

Громадська організація «HEROU» родом із Запоріжжя. Волонтери, армійці, юристи та журналісти об’єднались у травні 2022 року заради спільної мети — допомагати військовим у правовому полі. Очолює організацію Валерія Морозова.

Члени ГО комунікують з державними органами: збирають звернення від військових і їхніх родин та на основі цього складають заявки. Наприклад, військові можуть звертатися до ГО з питанням недостатнього матеріально-технічного забезпечення чи у разі злочинних наказів командування. «HEROU» також готові допомогти й з документацією щодо зниклих безвісти чи виплат компенсацій. 

На сторінці організації у фейсбуці публікується як корисна інформація з правозахисту, так і поради щодо підтримки військових від професійної психологині. Час від часу «HEROU» організовують правові лекції, психологічні тренінги та арттерапію.

5. Help Army

Харківська «Help Army» («Допоможи армії») функціонує з часів окупації Криму. Одним із перших завдань активістів було доправити військовим харчі й одяг, а трошки пізніше волонтери почали постачати системи відеонагляду, біноклі, безпілотники, тепловізори. 

Заснували ГО Ганна Геращенко та Олена Рофе-Бекетова. За декілька місяців існування організації вдалось згуртувати навколо себе близько 500 волонтерів. У листопаді 2014 організація запустила благодійний фонд «Харків з тобою», що займається гуманітарними та освітніми проєктами. 

У 2022 активісти продовжували опікуватися армією. ГО регулярно відвантажує продукти, побутову хімію, засоби гігієни й амуніцію для різних батальйонів. «Help Army» намагається підтримувати бійців й під час реабілітації. З нещодавніх проєктів організації — акція Never Give Up. Подробиці – на фейсбук-сторінці «Help Army».

6. Ініціатива Е+

«Ініціативу Е+», що фокусується на медицині, очолює Валентина Варава. Небайдужих активістів, які заснували ГО, об’єднала Революція Гідності. Під час Майдану волонтери надавали першу допомогу пораненим. А коли росія вторглася в Україну у 2014 році — організація повністю зосередилася на підтримці військових. Забезпечувала їх медикаментами, автомобілями швидкої допомоги, санітарними джипами; пропонувала соціальний супровід родинам загиблих, тяжко поранених, загиблих бійців.

З початком повномасштабної війни «Ініціатива Е+» посилила свою роботу з постачання обладнання. На фронт доставляють транспорт для медичної евакуації, оптику, екіпірування й індивідуальні аптечки. Через руйнування росією цивільної й критичної інфраструктури «Ініціатива Е+» терміново збирає кошти на закупівлю генераторів, павербанків та засобів обігріву. Приєднатися до зборів можна на сайті організації. 

Фото: facebook.com/helpEplus.

7. Аеророзвідка 

Завдяки безпілотникам від «Аеророзвідки» українським військовим на початку повномасштабного вторгнення вдалося атакувати конвой окупантів зі сторони Малина. Крім того, команда організації розробила R18 – октокоптер вертикального зльоту та посадки. Він може скидати гранати з висоти 100-300 метрів, зависнувши над ціллю. 

Ще одне досягнення активістів — створення ситуаційних центрів у 6 містах України. Це так звані технологічні хаби, які об’єднують та координують технічні засоби розвідки. Туди надходить інформація зі стаціонарних камер, датчиків, стрімів безпілотників та інших джерел. В хабах інформація аналізується та обробляється, а потім — направляється військовим.

Як і попередня ГО, «Аеророзвідка» діє з 2014 року. Заснували організацію чотири волонтери: Ярослав Гончар, Володимир Кочетков-Сукач, Натан Хазін і Дмитро Лісенбарт. Члени команди активно ведуть соцмережі та розвивають YouTube-канал. Там регулярно виходять відео із блискучою роботою «Аеророзвідки».

8. Землячки

Нещодавно громадська організація «Землячки» зібрала понад 12 млн гривень на пошиття комплектів зимової форми для жінок на фронті. Також авторка проєкту Ксенія Драганюк поділилася новиною про те, що вони з командою запустили гарячу психологічну лінію для захисниць. 

«Землячки» — справжній майданчик для підтримки, що популяризує жінок-військових: розповідає про шлях геройок на війні й знімає відеосюжети. Слідкувати за діяльністю «Землячок» можна в інстаграмі — майже щотижня там публікуються нові неймовірно цікаві історії.  Якщо ви військова і хочете отримати якісну жіночу форму безплатно — сміливо пишіть організації, вам обов’язково допоможуть.

Фото: divoche.media.

9. Січ

Громадська Організація «Січ» регулярно забезпечує 35 військових підрозділів амуніцією й спорядженням (спальниками, раціями, біноклями тощо). Разом із волонтерами діячі «Січі» відправляють на фронт маскувальні сітки, що прикривають озброєння та військову техніку на фронті, протитанкові їжаки та буржуйки. Крім того, «Січ» готова доставити снайперам маскувальні костюми власного виробництва. 

Активісти «Січі» готують сухі пайки для захисників, що допомагає військовим хоч трішки відчути атмосферу домашньої вечері на передовій. Кожен може приєднатися до забезпечення ЗСУ їжею, задонативши на вебсторінці організації. Волонтери збирають на свіжі овочі, зелень, фрукти, м’ясо, а також вакууматор для збільшення терміну зберігання продуктів. Крім того, сьогодні в стінах ГО «Січ» облаштовано невеличкий цех з виробництва цигарок. За період з 24 лютого активісти виготовили близько 130 тисяч цигарок для наших бійців.

10. Елеос-Україна

«Елеос-Україна» об’єднує тих, хто прагне служити людям, популяризувати добро, створювати гідні умови життя для кожної людини. Коли почалася повномасштабна війна, громадська організація не зрадила своїм цілям. Тепер активісти служать й військовим, які щодня жертвують своїми життями заради свободи. 

Волонтери доставляють на фронт продукти й медикаменти, теплий одяг, засоби особистої гігієни, евакуаційні автівки. «Елеос-Україна» співпрацює і з релігійними громадами. У межах проєкту «Мобілізація суспільства для подолання стигми, дискримінації та протидії насильству щодо людей, які живуть з ВІЛ та представників ключових груп» організація проводила інформаційну зустріч священника з військовими. Активісти детально звітують про свою роботу у фейсбуці і закликають небайдужих долучатися до краудфандингу. 

Суспільство

Відбудова України: в Ірпені триває реконструкція дитячого садка

Опубліковано

В Ірпені триває реконструкція дитячого садка «Веснянка». До війни заклад відвідували 160 дітей. Нова будівля розрахована на 300 дітей. Навесні 2022 року освітній заклад було значно пошкоджено. Руйнувань зазнали опорні конструкції будівлі, інженерні мережі, дитячий майданчик. Один з корпусів не підлягав відновленню.

Про це повідомляє Київська ОВА.

“Реконструкція «Веснянки» розпочалася восени 2023 року з демонтажу зруйнованих елементів. Підрядник звів стіни 3-ого поверху. Встановлені вікна та двері, відновлені міжкімнатні перегородки. Облаштовано зовнішні інженерні мережі. Фахівці працюють над прокладанням електричних мереж, систем водопостачання, каналізації та встановленням пожежної сигналізації. Виконуються роботи з утеплення та оздоблення фасаду одного з корпусів”, – розповіли у Київській ОВА.

Читайте також: В Україні вдалося відновити понад 500 лікарень

Реконструкція передбачає будівництво нового корпусу замість зруйнованого, зведення спортивного та ігрових майданчиків з тіньовими навісами. Також в садочку буде побудовано протирадіаційне укриття та 15-метровий закритий басейн.

Нагадаємо, заяву в міжнародний реєстр збитків тепер можна подати через Дію.

Фото: КОВА

Читати далі

Суспільство

У Дії з’явиться каталог про підприємства та бізнес: про що варто знати

Опубліковано

Відтепер на порталі Дія.Бізнес доступний Каталог інноваторів енергоефективності України. Каталог — це онлайн-інструмент, який містить інформацію про бізнеси та підприємства, які мають ідеї або готові рішення для свідомого й ефективного використання енергетичних запасів.

Про це повідомляє Урядовий портал.

Вони також спрямовані на зелену трансформацію та впровадження змін у сфері використання енергоресурсів.

Наразі до Каталогу долучилося понад 50 компаній із 15 регіонів країни.

Серед них — інноваційні підприємства та організації, які працюють в енергетичному секторі України, а також:

Читайте також: У застосунку “Резерв +” зʼявиться електронний військовий квиток

  • дотичні до виробництва сонячної чи вітрової енергії;
  • розробляють IT-рішення для енергоефективності;
  • працюють над технологіями, які допомагають користувачам виробляти власну електроенергію та/або подавати її в мережу;
  • мають рішення щодо збільшення ефективності видобутку, зберігання чи транспортування газу;
  • знають, як удосконалити вимірювання та розподіл газу на місцевому рівні;
  • мають бізнес-план, як залучити приватні інвестиції у сферу генерації та розподілу енергії;
  • розробляють рішення, що дають змогу індивідуальним користувачам контролювати, скільки тепла вони споживають;
  • займаються енергоаудитом;
  • виробляють теплоізоляційні матеріали чи вдосконалюють технології ізоляції;
  • навчають людей енергоефективності на рівні місцевих громад.

Нагадаємо, заяву в міжнародний реєстр збитків тепер можна подати через Дію.

Фото:

Читати далі

Суспільство

Безкоштовно допомагають ДСНС. Навіщо громаді добровільна пожежна команда — досвід волинян

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Навіть опівночі після сигнала в додатку вони виїжджають на місце, де трапилось якесь лихо. Адже в селах Рожищенської громади на Волині часто виникають пожежі через торфові родовища поряд, а також громадою проходить траса, і на ній часто стаються аварії. 

Аби надавати місцевим допомогу до приїзду спеціалістів, 12 чоловіків з різних сіл Рожищенської громади зібралися в добровільну пожежну команду. ШоТам розповідає, як та чому добровольці допомагають професійній ДСНС.

«Відчуваю відповідальність перед місцевими, тому з хлопцями ми взяли на себе таку роль»

Віктор Лук’янчук є старостою 14 сіл Рожищенської громади, що на Волині. Чоловік каже, що ідея створити пожежну команду з місцевих в нього виникла кілька років тому, коли він ще був сільським головою рідного села Переспа. 

Понад два роки Віктор разом з колегами бере участь у добровільній пожежній команді, адже хоче, щоб люди з його села та громади почували себе в безпеці і знали, що звернутися по допомогу можна відразу до своїх.

Віктор Лук’янчук понад два роки є частиною команди добровільної пожежної охорони Рожищенської громади. Фото надав Віктор Лук’янчук 

«Коли стається якесь лихо, то часто люди панікують і не роблять необхідного. Та якщо серед них буде кілька людей, які згуртуються та скажуть іншим, що робити, то буде менше біди від пожежі чи негоди. Як староста я відчуваю відповідальність перед місцевими, тому з хлопцями ми взяли на себе таку роль», — ділиться Віктор.

35-річний Олег Бикирук є начальником добровільної пожежної команди. Високий кремезний чоловік, фермер і батько 3 дітей добровільно їхав з працівниками ДСНС гасити пожежі на місцевому торфовищі, адже розумів, що це потрібно для самих місцевих. 

Начальник добровільної пожежної команди Олег Бикирук. Фото: ШоТам

«Працівникам ДСНС складно було б робити всю роботу, особливо довозити самостійно воду. А ми, місцеві фермери, маємо власну сільськогосподарську техніку, якою цю воду доправляти легше», — каже Олег про мотивацію долучитися до пожежної охорони.

У Польщі 16 тисяч команд добровольців, в Україні — тисяча

Спочатку виїжджали на виклики разом з місцевими пожежниками та самостійно вивчали інформацію про домедичну допомогу в інтернеті, а згодом почали відвідувати навчання від фахівців служб — вчились, як користуватися гідрантами, розмотувати пожежний кран і використовувати пожежну драбину.

Віктор Лук’янчук розповідає: великий внесок у навчання команди зробили польські партнери, які співпрацюють з обласною владою. Вони приїжджали до Луцька, де проводили для місцевої ДСНС навчання з домедичної допомоги та діях при хімічному ураженні. Також добровольці Рожищенської громади відвідали п’ятиденне навчання в Польщі. 

Рожищенські добровольці під час навчання. Фото надав Віктор Лук’янчук 

У цій країні добровільні пожежні команди були створені ще на початку минулого століття. Зараз у Польщі працюють понад 16 тисяч таких команд, а це понад 200 тисяч людей. В Україні ж наразі є понад тисяча добровільних підрозділів пожежної охорони.

Отримали форму та професійне обладнання безплатно

Завдяки співпраці з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» пожежники-добровольці тепер мають великий домкрат, яким можуть підняти авто до 40 тонн, та спеціальні ножиці, якими можна розрізати двері автівки та врятувати людей після аварії. З допомогою розтискача пожежна команда може відчинити залізні двері під час пожежі, а мотопомпа, яка плаває, допомагає перевезти воду чи викачати її з приміщення. 

Добровільна пожежна охорона отримує рації та інше обладнання від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Фото надав Віктор Лук’янчук 

Навіть відсутність мобільного зв’язку чи інтернету не завадить команді працювати, адже тепер у них є 4 потужні рації вартістю по 1000 євро кожна, завдяки яким чоловіки завжди безперебійно можуть зв’язатися один з одним.

Деякі речі команда закупила власним коштом, наприклад, ще одну мотопомпу та 2 потужні генератори.

«Наша робота не оплачується, більше того — ми вкладаємо власні кошти»

Брат одного з працівників місцевої ДСНС розробив спеціальний застосунок, який повідомляє про надзвичайні ситуації — пожежі чи аварії — на території громади. Сповіщення з локацією приходить кожному з учасників команди, і хто має можливість, той повідомляє в застосунку, що виїжджає на допомогу.

«Кожен з нас має власну автівку, тому ми виїжджаємо на них. Наша робота не оплачується, більше того — ми вкладаємо власні кошти, адже заправляємо наші автівки. Проте люди оцінюють нашу роботу позитивно, адже ми можемо бути корисними та вберегти від небезпеки», — каже Віктор Лук’янчук. 

«Під час гасіння пожеж завжди треба робочі руки, які гаситимуть вогонь, розбиратимуть завали, подаватимуть приладдя. Час іде на секунди, тому оперативність місцевих пожежників-добровольців допомагає врятувати життя та речі людей», — каже очільник Луцького районного управління ГУ ДСНС України у Волинській області Руслан Базека.

За кілька років роботи не зневірилися

Крім гасіння пожежі, команда допомагає жителям громади вирішувати побутові проблеми — прибрати дерево, яке впало через грозу та ускладнило рух на дорозі, обрізати дріт після грози тощо. «Нещодавно хлопці виїжджали опівночі після грози, аби прибрати обірваний кабель до того, як приїдуть ДСНС», — пригадує Віктор Лук’янчук.

2 місяці тому добровільна пожежна команда створила власну громадську організацію та підписала меморандум з місцевою владою та ДСНС. Служба має надати їм автомобіль, а влада — забезпечити запчастинами та пальним до нього.

Добровільна пожежна охорона Рожищенської громади у повному складі. Фото надав Віктор Лук’янчук 

 Команда планує збудувати власне приміщення та проводити на власній території заняття з дітьми, аби ділитися з ними досвідом. Також Віктор планує оформити страхування для хлопців, аби у випадку поранення була гарантія від держави. А ще члени добровільної пожежної команди часто чергують біля важливих об’єктів, аби у випадку обстрілів вчасно зреагувати на ситуацію.

«Пишаюся, що за кілька років ми не зневірилися та продовжуємо свою роботу. Ми б дуже хотіли, аби до нас ще долучилися добровольці, і щоб цей напрямок далі розвивався в нашій громаді. Нам важливо зберегти цю ініціативу та підбадьорювати людей, адже робимо потрібну справу.

Ця робота не може буквально подобатися, бо ми працюємо з проблемами людей і намагаємося вирішити їх, але мені дуже до вподоби, що ця діяльність об’єднала небайдужих людей, які готові допомагати іншим», — підсумовує Віктор Лук’янчук. 

Читати далі