

Суспільство
Топ-10 безкоштовних онлайн-курсів та сайтів для вивчення української мови
Досі не заговорили українською? Здається, що суржик чи помилки в наголосах «видадуть» у вас початківця? Саме час забути про всі упередження та зробити перший крок! Вивчити або вдосконалити мову – просто, особливо, коли під рукою є перелік безкоштовних онлайн-курсів, сайтів та застосунків або ж курси української мови. ШоТам зібрав для вас найцікавіші проєкти, тож гайда навчатися разом.
1. «Мова – ДНК нації»
Перетворити вивчення української на цікаву подорож можна за допомогою ресурсу «Мова – ДНК нації». Чому подорож? Цей проєкт має інтерактивний сайт, пропонує вивчати мову через різні інструменти: блог, вправи, диктанти. Також є змога перевірити свій текст та виявити граматичні, лексичні та орфографічні помилки. У блозі «Мова – ДНК нації» розглядаються актуальні теми. Наприклад, завдяки блогу ви легко зрозумієте різницю між словами «закордон», «за кордон», «за кордоном». Корисно в наш час, правда?
Проєкт заснували небайдужі до мови українці — Наталя Клименко та Павло Мельник-Крисаченко у квітні 2014 року. Вони мріють, щоб якомога більше людей закохувалися в українську, розмовляли нею та популяризували її.

2. Експрес-уроки Олександра Авраменка
Відомий український лінгвіст Олександр Авраменко надихнув на вдосконалення української тисячі людей. Протягом 2002-2016 років Авраменко був автором і ведучим передачі «Загадки мови» на Першому каналі Національного радіо України, знайомив аудиторію із цікавими фактами з історії української мови. За його підручниками та посібниками одинадцятикласники успішно складають зовнішнє незалежне оцінювання.
З 2009 року Авраменко випускає збірки аудіодиктантів, а з 2015 — веде мовну рубрику «Експрес-урок» на «1+1». Ця рубрика містить короткі відео до двох хвилин. Інформація легко сприймається та гарно запам’ятовується. Подивитися матеріали можна за посиланням.
3. Тренажер з правопису української мови
Ресурс, що дає змогу після ознайомлення з теорією закріпити її на практиці. «Тренажер з правопису української мови» пропонує різноманітні теми до опрацювання: від правопису голосних до вживання фемінітивів. А для тих, хто використовує гумор як інструмент вивчення, є урок «мовні жарти». Усі завдання об’єднані в блоки для зручного користування.
На сайті також можна ознайомитися з роботою письменника Бориса Антоненка-Давидовича «Як ми говоримо», знайти чимало прикладів з класичної й сучасної літератури, упевнитися у тому, наскільки багата наша мовна спадщина. Крім того, на вас чекатимуть вправи, підготовлені за порадами дослідника.
4. Офіційний сайт української мови
Даний ресурс корисний як для початківців, так і для більш досвідчених учнів. Тут зібрані основні правила мови, покликані розширити ваші знання. Якщо ви готуєтесь до іспитів чи диктантів, працюєте над дипломною чи курсовою роботою — будьте впевнені, що Офіційний сайт української мови послужить вашим помічником.
Окремий розділ сайту присвячений історії української мови. Тож завдяки цьому сервісу можна не тільки поглибити свої мовні знання, а ще й зрозуміти хід історичних подій. Зокрема ви дізнаєтесь, коли виникла українська мова та як вона розвивалася впродовж останніх століть.

5. MOVA.info
Тут ви знайдете електронний підручник української мови, словники та ігри. А якщо у вас виникнуть запитання щодо мови, ви зможете звернутися напряму до фахівців.
На порталі MOVA.info працюють співробітники Інституту філології Київського університету імені Тараса Шевченка. Вони й підготували проєкти «Корпус української мови», «Морфемно-словотвірна база української мови», «Електронний підручник». Останній дає змогу опрацьовувати теоретичну частину, а потім перейти до практичної, аби успішно засвоїти викладену теорію. Щобільше, підручник містить інтерактивне тестування, після проходження якого ви проаналізуєте свої помилки. А пізнавальні лінгвістичні ігри полегшать процес навчання та зроблять його цікавішим.
6. Курс «Українська мова та література»
Безкоштовний курс української мови та літератури від Education Era містить 14 лекцій та розрахований на 6 тижнів. Впродовж цього часу ви розглянете основні розділи мовознавства, розберетесь у нюансах фонетики та орфографії, поповните своє мовлення новою лексикою, зокрема фразеологізмами.
Половина курсу зосереджена на морфології, без якої не обійтися у процесі вивчення і використання мови. Ви матимете змогу скласти два іспити — проміжний і завершальний. А наприкінці курсу отримаєте сертифікат про успішне засвоєння знань.
Education Era — український освітній проєкт, що створює повноцінні онлайн-курси, мета яких – зробити освіту в Україні доступною та якісною. На сайті порталу зібрано курси різних напрямків: від медіаграмотності до історії України.
7. Застосунок Р.І.Д.
Р.І.Д. — додаток для охочих покращити українську мову та водночас поринути в історію, культуру, етнологію України. Щодня ви будете отримувати три слова для запам’ятовування. За кожне таке слово нараховується внутрішня валюта «пісок часу».
Завдяки тому, що додаток містить фото, відео та аудіо, інформація сприймається легко. Тут можна позмагатися з іншими учасниками, а щоб прискорити свій розвиток у грі — додавати власні слова та отримувати за це бонуси. Проєкт Р.І.Д. — це не тільки додаток, а ще сайт і блог, де завжди знайдеться цікаве для прочитання.

8. Курс «Сучасна українська мова»
Цей курс від Освітнього Хабу Києва створено на основі Українського правопису 2019 року. Тож вже у процесі навчання ви дізнаєтесь про всі новації, запроваджені новим правописом. Водночас ви вивчите чи повторите базу української мови: звуки й букви, орфографію, пунктуацію. Окремий модуль присвячено діловій українській мові, де ви прокачаєте навички створення документів. А ще на цьому курсі дізнаєтесь головне про фемінітиви та маскулінітиви.
Курс доводить, що вчити та поліпшувати мову — весело і легко. Практика і бажання відіграють у цьому важливу роль. Автори «Сучасної української мови» хочуть, аби якомога більше людей спілкувалися українською у побуті. Підтримаємо цю ідею?
9. Курс «Українська за 27 уроків»
Курс для тих, хто нарешті наважився подолати мовний бар’єр та розвинути навички спілкування українською у побуті. Навчання розроблялося проєктом «Є-мова» — платформою з вивчення української мови з акцентом на живе спілкування.
Позбавитися страху говорити попри помилки й суржик — не так просто, особливо, якщо немає підтримки. Проте викладачі можуть стати цією підтримкою! На вас чекають відеоуроки й конспекти, проміжні тести, творчі завдання. Ви опануєте лексику і граматику за темами, що допоможе успішно скласти контрольний тест наприкінці навчання.

10. Курс «МовиТИ»
Цей курс із 5 модулів стане у пригоді тим, хто бажає зробити українську своєю колежанкою. Ви пізнаєте мову з різних сторін: із її суржиком, афоризмами, варіативною вимовою.
Курс розрахований на тих, хто вчив українську в школі та університеті, але майже не використовував у житті. Завдяки «МовиТИ» ви перестанете боятися здаватися смішними чи говорити з помилками. Ви зрозумієте, чому робити помилки – корисно, а ще попрощаєтесь із перфекціонізмом, адже неможливо знати усі наголоси та правила.
Суспільство

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.
Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.
Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.
«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.
Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції
Про фестиваль
Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.
Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».
Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги
Суспільство

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.
Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.
Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).
На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.
Опубліковано Головне управління ДСНС України в Івано-Франківській області Пʼятниця, 20 червня 2025 р.
Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини
Суспільство

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.
Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.
Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.
Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.
«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.
«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.
Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової