Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Тест: Який з вас філолог?

Опубліковано

Сьогодні, 25 травня, українці відзначають професійне свято — День філолога. Це дата, коли заведено вітати вчителів та викладачів у сфері мови й літератури, бібліотекарів, лінгвістів, літературознавців, перекладачів-філологів. А також всіх, хто має філологічну освіту. 
Філологія — наука непроста. Адже українська мова налічує приблизно 256 тисяч слів. Всі їх знати, звичайно, майже неможливо. А все ж пропонуємо пройти тест і дізнатися, чи близькі ви до істинного мовознавця і чи дружите з рідковживаними словами.
Слівця ми підготували на основі книги Тараса Берези «Скажи мені українською» (Видавництво «Апріорі», Львів, 2019 рік).

0%

1. Почнемо з найлегшого. Що таке пóрскавка?

Правильно! Неправильно!

Це коректна заміна поширеному слову «бризкалка», яким пояснюють пристрій для оприскування, наприклад, кімнатних рослин.

2. А чи знаєте, що таке дармови́с?

Правильно! Неправильно!

Так називають предмети, які чіпляють, підвішують до чого-небудь для прикраси — підвіски. У сучасному розумінні — брелоки.

3. Ускладнюємо. Кого чи що називають ляпави́цею?

Правильно! Неправильно!

Про ляпавицю або сльоту говорять, згадуючи мокрі тротуари та калюжі.

4. Коли вживають вигук «Аж гульк!», що мають на увазі?

Правильно! Неправильно!

Цим вигуком описують поширене серед молоді слово «опана», вживається при описі раптовості.

5. Чи знайоме вам слово «бáско»?

Правильно! Неправильно!

Баско сталося — це про лихо. Сподіваємося, вам рідко доведеться вживати це слово.

6. Неталáном звуть кого?

Правильно! Неправильно!

«І неталан наш, і талан, як кажуть люде — все од Бога», — писав Тарас Шевченко. Найчастіше так говорять про невдачу та злу долю.

7. Гаразд, а чи знайоме вам слово «домувáти»?

Правильно! Неправильно!

Саме цим ми й займалися на карантині — домували. Це означає сидіти вдома, проводити вдома час, доглядати дім або вести домашнє господарство.

8. Ану спробуємо так: що таке мачýлка?

Правильно! Неправильно!

Мачулка — це те, що ми помилково звемо «мочалкою», а це калька з російської.

9. Хмм, спробуйте-но пояснити, що таке лíжник.

Правильно! Неправильно!

Це домоткана ковдра з овечої вовни, яку виготовляють на Закарпатті. Використовують ліжник як покривало для ліжка, підлоги або лежанки.

10. Завершимо важкеньким. Бýзько — що воно таке?

Правильно! Неправильно!

Так в народі звуть птаха — білого лелеку. Його ще кличуть чорногуз, бусел, боцюн, гайстер тощо.

Тест: Який із вас філолог?
Якщо ви іноземець і вирішили перевірити свої знання з української мови, то не засмучуйтеся — вам ще є чого повчитися. Але ж якщо ви українець, ваші знання не тішать. Мерщій беріться за словник, накидайте на себе ліжник і надолужуйте згаяне, бо буде баско.
Ви точно трішки орієнтуєтеся в мовознавстві, але цього недостатньо, щоб сьогодні вас вітали зі святом. Щоб не назвали вас неталаном, радимо приділити багато часу словничку української мови. P.S. А якщо ви помітили, що замість «вірно» мало б бути «правильно», то ви майже філолог — плюсик вам у карму.
Ваші знання з мовознавства — достатні для того, щоб звати себе корінним українцем. Звичайно, є куди зростати. Коли будете домувати, підхопіть у бібліотеці словничок та приділіть трішки часу для власного зростання. P.S. А якщо ви помітили, що замість «вірно» мало б бути «правильно», то ви майже філолог — плюсик вам у карму.
Аж гульк! А ви чудово володієте знаннями з мовознавства, і це нас дуже тішить. Продовжуйте у тому ж дусі, навчайте колег — і тоді істинних цінителів української мови та культури нашої країни ставатиме ще більше. P.S. А якщо ви помітили, що замість «вірно» мало б бути «правильно», то ви точно філолог — плюсик вам у карму.
Та ви справжній гуру мовознавства! Схоже, або ви філолог із двадцятилітнім досвідом, або істинний українець, який усім серцем кохає культуру своєї країни. Пишаємося вами й вітаємо з Днем філолога! P.S. А якщо ви помітили, що замість «вірно» мало б бути «правильно», то ви точно філолог — плюсик вам у карму.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі