Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Тест: Який з вас філолог?

Опубліковано

Сьогодні, 25 травня, українці відзначають професійне свято — День філолога. Це дата, коли заведено вітати вчителів та викладачів у сфері мови й літератури, бібліотекарів, лінгвістів, літературознавців, перекладачів-філологів. А також всіх, хто має філологічну освіту. 
Філологія — наука непроста. Адже українська мова налічує приблизно 256 тисяч слів. Всі їх знати, звичайно, майже неможливо. А все ж пропонуємо пройти тест і дізнатися, чи близькі ви до істинного мовознавця і чи дружите з рідковживаними словами.
Слівця ми підготували на основі книги Тараса Берези «Скажи мені українською» (Видавництво «Апріорі», Львів, 2019 рік).

0%

1. Почнемо з найлегшого. Що таке пóрскавка?

Правильно! Неправильно!

Це коректна заміна поширеному слову «бризкалка», яким пояснюють пристрій для оприскування, наприклад, кімнатних рослин.

2. А чи знаєте, що таке дармови́с?

Правильно! Неправильно!

Так називають предмети, які чіпляють, підвішують до чого-небудь для прикраси — підвіски. У сучасному розумінні — брелоки.

3. Ускладнюємо. Кого чи що називають ляпави́цею?

Правильно! Неправильно!

Про ляпавицю або сльоту говорять, згадуючи мокрі тротуари та калюжі.

4. Коли вживають вигук «Аж гульк!», що мають на увазі?

Правильно! Неправильно!

Цим вигуком описують поширене серед молоді слово «опана», вживається при описі раптовості.

5. Чи знайоме вам слово «бáско»?

Правильно! Неправильно!

Баско сталося — це про лихо. Сподіваємося, вам рідко доведеться вживати це слово.

6. Неталáном звуть кого?

Правильно! Неправильно!

«І неталан наш, і талан, як кажуть люде — все од Бога», — писав Тарас Шевченко. Найчастіше так говорять про невдачу та злу долю.

7. Гаразд, а чи знайоме вам слово «домувáти»?

Правильно! Неправильно!

Саме цим ми й займалися на карантині — домували. Це означає сидіти вдома, проводити вдома час, доглядати дім або вести домашнє господарство.

8. Ану спробуємо так: що таке мачýлка?

Правильно! Неправильно!

Мачулка — це те, що ми помилково звемо «мочалкою», а це калька з російської.

9. Хмм, спробуйте-но пояснити, що таке лíжник.

Правильно! Неправильно!

Це домоткана ковдра з овечої вовни, яку виготовляють на Закарпатті. Використовують ліжник як покривало для ліжка, підлоги або лежанки.

10. Завершимо важкеньким. Бýзько — що воно таке?

Правильно! Неправильно!

Так в народі звуть птаха — білого лелеку. Його ще кличуть чорногуз, бусел, боцюн, гайстер тощо.

Тест: Який із вас філолог?
Якщо ви іноземець і вирішили перевірити свої знання з української мови, то не засмучуйтеся — вам ще є чого повчитися. Але ж якщо ви українець, ваші знання не тішать. Мерщій беріться за словник, накидайте на себе ліжник і надолужуйте згаяне, бо буде баско.
Ви точно трішки орієнтуєтеся в мовознавстві, але цього недостатньо, щоб сьогодні вас вітали зі святом. Щоб не назвали вас неталаном, радимо приділити багато часу словничку української мови. P.S. А якщо ви помітили, що замість «вірно» мало б бути «правильно», то ви майже філолог — плюсик вам у карму.
Ваші знання з мовознавства — достатні для того, щоб звати себе корінним українцем. Звичайно, є куди зростати. Коли будете домувати, підхопіть у бібліотеці словничок та приділіть трішки часу для власного зростання. P.S. А якщо ви помітили, що замість «вірно» мало б бути «правильно», то ви майже філолог — плюсик вам у карму.
Аж гульк! А ви чудово володієте знаннями з мовознавства, і це нас дуже тішить. Продовжуйте у тому ж дусі, навчайте колег — і тоді істинних цінителів української мови та культури нашої країни ставатиме ще більше. P.S. А якщо ви помітили, що замість «вірно» мало б бути «правильно», то ви точно філолог — плюсик вам у карму.
Та ви справжній гуру мовознавства! Схоже, або ви філолог із двадцятилітнім досвідом, або істинний українець, який усім серцем кохає культуру своєї країни. Пишаємося вами й вітаємо з Днем філолога! P.S. А якщо ви помітили, що замість «вірно» мало б бути «правильно», то ви точно філолог — плюсик вам у карму.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

У громаді на Буковині відкрили медіапростір

Опубліковано

У Недобоївській громаді відкрився медіапростір – локація для генерації ідей, створення інформаційних продуктів, отримання нових знань та активної взаємодії. Ідею створення цього простору обговорювали ще на початку 2023 року під час неформальних зустрічей у рамках проєкту «Підтримка інтеграції молоді з числа внутрішньо переміщених осіб».

Про це повідомляє Чернівецька обласна рада.

Програма DOBRE вагомо підтримала ініціативу, надавши грантове фінансування в рамках конкурсу «Громадські ініціативи для відновлення та розвитку територіальних громад», що реалізовував Український Народний Дім у Чернівцях.

Читайте також: Київський університет очолив міжнародний науковий рейтинг

Завдяки цьому було закуплено обладнання на суму 90 тисяч гривень для запису звуку, софтбокси, відеообладнання та багато іншого.

Молодь упевнена, що цей простір надасть більше можливостей для саморозвитку та корисного дозвілля. Підприємці зможуть використовувати обладнання для промоції своїх продуктів, а молодь – вести блоги, проводити майстеркласи та створювати цікавий контент.

Нагадаємо, українці отримають сертифікати на безкоштовні книги.

Фото: Чернівецька обласна рада

Читати далі

Суспільство

В Україні запускають проєкт про виклики, з якими стикаються представники ЛГБТКІ+ спільноти

Опубліковано

Команда простору My Happy Place запускає проєкт «Це мій прайд!» про виклики, з якими стикаються представники ЛГБТКІ+ спільноти в Україні.

Про це повідомляє команда My Happy Place.

У першому матеріалі проєкту розповідають про виклики з якими стикаються представники ЛГБТКІ+ під час пошуку роботи та безпосередньо на робочому місці. Матеріал підготували за результатами дослідження громадської організації «Точка опори ЮА».

Нагадаємо, у Києві пройшов Марш рівності вперше за час повномасштабної війни. Близько 500 учасників акції пройшли колоною від метро «Театральна», загалом акція тривала близько 30 хвилин. Учасникам акції дозволили пройти не більше ста метрів. Організатори вважають, що поліція переоцінила ризики та фактично ізолювала Марш.

Фото: з відкритих джерел

Читати далі

Суспільство

Над Запоріжжям зафіксували аномальне явище: “хмару-гриб”

Опубліковано

Вчора, 17 червня 2024 року у небі над містом Запоріжжя спостерігалася купчасто-дощова хмара з ковадлом (Cumulonimbus іncus), яка мала вигляд “гриба”.

Про це повідомляє Укргідрометцентр.

Таку химерну форму хмара приймає, коли у своєму розвитку зустрічається на висоті з шаром більш теплого шару повітря.

Читайте також: Мінцифра показала пʼять інструментів для розпізнання ШІ

Вертикальний розвиток хмари припиняється, а його вершина розтікається під цим шаром у вигляді ковадла. Ці хмари є причиною виникнення таких метеорологічних явищ як гроза, град, шквал у літній період.

Нагадаємо, «Укрзалізниця» перевезла рекордну кількість пасажирів за день.

Фото: Укргідрометцентр

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення