Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Тест: Чи дружите ви з українською Конституцією?

Опубліковано

Сьогодні, 28 червня, в Україні відзначають державне свято — День Конституції. Основний закон цьогоріч святкує свій 25-й день народження. На жаль, деякі громадяни досі ставляться до цього свята лише як до ще одного вихідного. Але не варто применшувати його значення. Конституція — це базис, на якому створюють усі інші нормативні документи, саме там прописані наші права та обов’язки й там є відповіді на багато питань, які нас хвилюють. Пропонуємо вам пройти тест і дізнатися, наскільки добре ви знаєте статті Конституції, чи все ж варто ще разок її перечитати.

0%

1. Ну що ж, почнемо. Як гадаєте, яке слово найчастіше згадується в Основному законі?

Правильно! Неправильно!

Загалом текст Конституції України має 14 461 слово, і найчастіше там у різних відмінках зустрічається слово Україна — 451 раз.

2. Продовжуємо. Що або кого Конституція називає основним національним багатством?

Правильно! Неправильно!

Як не дивно, це не про людей. Особливо охороняти держава повинна саме землю, пише Основний закон. А ще гарантувати право власності на неї. Ось чому останнім часом стільки розмов про право людини на продаж землі — треба виконувати вимоги Конституції.

3. Хто в Україні, на вашу думку, є власником повітря, води та природних ресурсів?

Правильно! Неправильно!

Ми, українці, — володарі природи, яка є на території України. Конституція пише, що вже від нашого імені права власника виконують органи влади.

4. А чи знали ви, що в Конституції сьогодні досі прописана певна заборона для жінок. На що саме?

Правильно! Неправильно!

Дійсно, до 2017 року жінки не мали права бути, наприклад, водійками вантажівок, водолазами чи пожежницями. Але згодом влада скасувала перелік із приблизно 450 «чоловічих» професій, тож фактично ця стаття Основного закону зараз не працює.

5. Що Конституція пише про мови міжнародного спілкування?

Правильно! Неправильно!

Основний закон пише, що держава повинна «сприяти» вивченню іноземних мов. Але про викладання їх у школі там не йдеться. Також гарантує вільний розвиток, використання і захист мов національних меншин.

6. Зазвичай про своїх непрацездатних батьків піклуються діти. А чи повинні вони це робити, згідно з Конституцією?

Правильно! Неправильно!

Все за бумерангом: спочатку батьки зобов'язані утримувати дітей до їхнього повноліття, а потім вже діти мають піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Натомість держава має охороняти сім’ї, дитинство, материнство і батьківство.

7. Конституція пише, що наші телефонні розмови або листування можуть прослухати/прочитати. У якому випадку?

Правильно! Неправильно!

Основний закон дійсно гарантує нам таємницю кореспонденції. Однак суд може дозволити її переглянути, якщо це допоможе розкрити злочин, і, що важливо, іншого способу більше немає.

8. А ще в Основному законі автори прописали, що українцям потрібно попереджати про плани провести акції чи протести. У які терміни?

Правильно! Неправильно!

Українцям дозволяють збиратися на акції мирно та без зброї, однак повідомити місцеву владу про це потрібно «завчасно». Наскільки наперед, Основний закон не пише. Однак Конституційний суд у 2001 році пояснив, що це мають бути «прийнятні строки, що передують даті проведення» зібрань.

9. Як гадаєте, чи допускає Конституція позбавлення людини життя?

Правильно! Неправильно!

Наше життя — невід’ємне, пише Основний закон. Тому нікого не можна свавільно позбавити життя, а його захищати — це обов'язок держави та право самих людей.

10. І останнє: що точно варто святкувати на рівні держави?

Правильно! Неправильно!

Основний закон пише, що день ухвалення Конституції України є державним святом. Про жодну іншу подію в документі не згадується. Тому не будемо порушувати норми Конституції й ну ж бо сьогодні святкувати.

Тест: Чи дружите ви з українською Конституцією?
Ви часом не іноземець, який щойно дізнався по те, що є така країна — Україна, і в неї є своя Конституція? Якщо ж ні, вам точно час взятися за вивчення Основного закону, щоб ненароком не порушити його норми. Адже незнання закону не звільняє від відповідальності.
Що ж, друже, результати не тішать. Саме час братися за Основний закон і хоча б раз в житті його прочитати. Запевняємо, ви знайдете там багато корисного і важливого, й нарешті знатимете, на що маєте права та чим зобов’язані своїй країні.
Ваших знань достатньо для того, щоб орієнтуватися у своїх правах як громадянина України. Хоча багато тонкощів ви ще не знаєте. Чим сьогоднішнє свято не привід відкрити Конституцію та трішки її прочитати? Гарантуємо, це точно піде вам на користь.
День Конституції ви точно не пропускаєте, адже з повагою ставитеся до Основного закону України, знаєте свої права і вмієте їх довести. Звичайно, гуру «конституційознавства» вас не назвеш, але у життєвих ситуаціях точно не розгубитеся.
Неймовірно! Схоже на те, що ви — правник, який вечорами замість книг та фільмів вивчає Конституцію, а декларування віршів замінює на розповідь напам’ять 161 статті. Вгадали ми чи ні, але Основний закон Ви точно знаєте на відмінно. Сідайте, 5!

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі