Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Протезування від А до Я. Що варто знати ветеранам та ветеранкам? Гайд від Доступно.UA

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Війна кардинально змінила і ту реальність, в якій ми живемо, і ту, в якій будемо жити після перемоги. Значна частина населення виступила на захист народу України і її територіальної цілісності. І це, в свою чергу, формує наше майбутнє суспільство. Люди, що повертатимуться з фронту, будуть потребувати підтримки, соціальних гарантій і реабілітації. 

Однією з найпоширеніших бойових травм є ампутація. Захисникам і захисницям, що відчули на собі досвід ампутації, доведеться пройти довгий шлях відновлення. Важливо, щоб на всіх кроках їх супроводжували кваліфіковані спеціалісти, які, крім медичної допомоги, нададуть ще й інформаційну підтримку. Вже сьогодні є величезна потреба у вчасному та достовірному інформуванні, адже не всі ветерани та ветеранки, яким необхідне протезування, знають про технічні можливості різних протезів, державну політику про безкоштовне протезування та компенсації за придбання засобів реабілітації за власний рахунок. 

Ми підготували інформаційний матеріал, в якому розказуємо, на що звернути увагу при виборі протезного підприємства, як подати заявку на безкоштовне протезування та ділимось корисними контактами.

реабілітація після протезування

Як обрати лікаря та виробника протезів

Допротезна реабілітація починається ще в лікарні. Обробка рани, бинтування, вправи для запобігання контрактури та амплітуди рухів: все це створює оптимальні умови для подальшого протезування. 

Зазвичай протезування проходить у два етапи: спочатку підбирається тимчасовий протез, а вже пізніше виготовляється постійний індивідуальний. Тимчасовий протез можуть рекомендувати у медичному закладі, щоб контролювати розмір кукси – частини кінцівки, що залишається після ампутації. Він може бути не дуже естетичним та мобільним. На ці якості варто звернути увагу при виготовленні постійного індивідуального протеза. 

В Україні зараз діє більше 50-ти протезних підприємств у різних регіонах. Не всі підприємства надають однаковий об’єм послуг. Одні можуть виготовляти тільки протези верхніх кінцівок, інші – і верхніх, і нижніх. При виборі підприємства для протезування рекомендуємо спиратися на наступні пункти:

 1. Поспілкуйтесь з людьми, що мають подібну травму і живуть з нею вже деякий час. Вони можуть порадити підприємство та протезиста орієнтуючись на власний досвід.
 2. Орієнтуйтесь на транспортну доступність підприємства. Протез потрібно регулярно обслуговувати у спеціалістів, тому вам має бути зручно добиратись до закладу.
 3. Дізнайтесь про кваліфікацію протезиста. Його досвід роботи має бути не менше 3 років. А за останні 2 він мав виготовити протези не менше як для 20 пацієнтів (дані з брошури «Якщо ви отримали травму та втратили кінцівку»).
 4. Запитайте, чи мають фахівці сертифікацію від виробника комплектуючих, які вони будуть використовувати для вашого протеза.

Допомога від держави: на що розраховувати

Сьогодні технології протезування кінцівок в Україні нічим не поступаються іноземним. Наші спеціалісти використовують ті самі комплектуючі, що і спеціалісти зі Штатів або Європи. А державна політика спрямована на те, щоби всі, хто потребує протезів були забезпечені ними за державний кошт. Оплата послуги здійснюється через Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю. Безкоштовними також є підбір, адаптація протезу та подальше тренування щодо того як з цим протезом взаємодіяти. 

У державі є певні нормативи оплати. Тому, якщо протез і подальше обслуговування виявляться дорожчими, можна задіяти систему співфінансування. Наприклад, співфінансування через благодійні фонди та організації. 

Людина з інвалідністю може отримати за державний кошт такі допоміжні засоби реабілітації (ДЗР):

 • протезно-ортопедичні вироби, у тому числі ортопедичне взуття;
 • спеціальні засоби для самообслуговування та догляду;
 • засоби для пересування;
 • допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому;
 • меблі та оснащення;
 • спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією.

Для того, щоби отримати протез за державні кошти, зберіть наступні документи:

 • заява на забезпечення протезним виробом;
 • паспорт громадянина України чи відповідне посвідчення;
 • документ з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
 • рішення ВЛК про необхідність забезпечення протезним виробом;
 • витяг з наказу командира військової частини або довідка про обставини травми видана командиром військової частини.
протез

Дорожня карта протезування

Щоб отримати необхідні засоби реабілітації окремим категоріям населення, в тому числі особам з інвалідністю внаслідок війни, необхідно пройти кілька етапів.

Етап 1. Подача заявки.

Заявку про забезпечення ДЗР в комплекті з повним пакетом документів необхідно подати до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), або до органів соціального захисту населення (ОСЗН), або через електронний кабінет особи з інвалідністю.

Етап 2. Обов’язкове ознайомлення з інформаційними матеріалами.

Співробітники ЦНАП/ОСЗН мають ознайомити вас зі змістом інформаційних матеріалів та корисних джерел, а саме:

Якщо заявка подається через електронний кабінет, то з усією інформацією заявник має ознайомитись особисто.

Етап 3. Отримання повідомлення про прийняте рішення.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю надсилає повідомлення про прийняте рішення та формує електронне направлення через ЦНАП, засоби телекомунікаційного зв’язку, електронний кабінет особи або через Єдиний державний веб-портал електронних послуг про необхідність подання відсутніх документів. 

Етап 4. Звернення до підприємства.

Необхідно звернутись до вибраного підприємства з заявою про намір на забезпечення ДЗР. Заява подається особисто або через електронний кабінет. З моменту подання заявки у Вас є 14 днів, щоб, у разі необхідності, змінити вибране підприємство.

Етап 5. Підбір, замовлення та примірка ДЗР.

На підприємстві вам допомагають з підбором засобів реабілітації та формують замовлення на його виготовлення. Ви маєте перевірити замовлення та підписати його. Після примірки готового індивідуального засобу реабілітації (якщо він вам підійшов), ви повторно підписуєте замовлення та акт приймання-передачі робіт.

Етап 6. Отримання ДЗР.

Під час отримання готового ДЗР вам мають надати інструкцію щодо його експлуатації та талон на гарантійне обслуговування. 

протезування військових

Хто допомагає ветеранам та ветеранкам

Отримати ампутацію в дорослому віці особливо важко. Вам може знадобитись більше часу на лікування і адаптацію. Щоб цей процес пройшов легше, залучіться підтримкою оточуючих. Це можуть бути близькі, друзі, лікарі, психологи, люди зі схожим досвідом. Ми, в свою чергу, ділимось контактами дружніх організацій, що надають підтримку ветеранам. 

Для консультації з підбору протезного підприємства можна звертатись до спеціалістів проєкту «Протезування в Україні» за номером телефону +380 50 177 68 39 або електронною поштою [email protected].

Якщо потрібна підтримка в адаптації до цивільного життя або потрібно поговорити з тими, хто розділяє ваш досвід, можна звертатись в Ветеран Хаб за номером телефону +380 67 348 28 68.

Також ви можете дізнатись більше про догляд за куксою, вправи для фізичної реабілітації після ампутації та менеджмент болю у матеріалах ГО «Ingenius».

Матеріал було підготовлено організацією Доступно.UA в рамках проєкту, що проводиться завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX за підтримки Державного департаменту США.

Суспільство

У Херсоні литовські волонтери долучитися до облаштування укриттів

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

До облаштування укриттів у Херсоні доєдналися литовські волонтери з благодійного фонду «Корона князів Острозьких».

Про це повідомили у пресслужбі Херсонської обласної військової адміністрації.

Зазначається, що литовська організація БФ «Корона князів Острозьких» надала допомогу в вигляді мобільних меблів для сховищ.

Це сучасні, функціональні та екологічно безпечні меблі. Вони будуть забезпечувати комфортний простір для херсонців в укриттях.

Стільці, лавочки, ліжка та столи є розбірними та збираються без цвяхів. Вони не розсипаються і не розпадаються з часом, що є важливим фактором в умовах сховища.

Читайте також: Як нам нав’язали чужу історію, або Чому одесити не знають своїх справжніх героїв

Про фонд

Благодійний фонд «Корона Князів Острозьких» був створений у 2016 році громадським діячем Робертасом Габуласом за підтримки посольства Литви в Україні. Головна мета фонду: відтворення культурної спадщини України та Литви, зокрема надгробного пам’ятника князю Константину Івановичу Острозькому в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври.

Нагадаємо, «ЛУН місто» запустив інтерактивну мапу закладів з укриттями.

Також ми розповідали, що у Херсоні встановили найбільше укриття в місті — бомбосховище завдовжки 9 метрів і товщиною стін 30 см.

Фото: facebook.com/khoda.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

У Миколаєві почав роботу перший в Україні Центр підтримки цивільного населення

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Миколаєві почав працювати перший в Україні Координаційно-консультативний центр підтримки цивільного населення.

Про це повідомили у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Зазначається, що Центр створили у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я при Миколаївській обласній військовій адміністрації.

Відомо, що під час першого засідання Координаційного центру розглянуто пріоритетні напрями роботи, спрямовані на адаптацію та покращення умов життя внутрішньо переміщених осіб.

Робота центру буде спрямована на вирішення питань соціального захисту, зокрема забезпечення житлом і сприяння зайнятості постраждалого населення, надання психосоціальної, медичної та правової допомоги.

Читайте також«Наші вчителі – ченці з усієї країни». На Чернігівщині пекарня відродила старовинні рецепти монахів. Як це вдалося

Крім того, в області планують створити Центри підтримки цивільного населення при сільських, селищних, міських радах, де будуть реалізовуватися місцеві програми підтримки переселенців.

Нагадаємо, в Україні запустили єдиний онлайн-майданчик для допомоги постраждалим від війни.

Також сім’ї з дітьми зможуть подавати заявки на отримання соцвиплат у «Дії».

Фото: facebook.com/MReintegration.

Читати далі

Суспільство

Вийшов документальний туристичний фільм «Закарпаття: Шлях відновлення» (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У вільному доступі з’явився документальний фільм про туристичні локації Закарпаття. Стрічка має назву «Закарпаття: Шлях відновлення».

Про це повідомили в Управлінні туризму та курортів Закарпатської обласної військової адміністрації.

Зазначається, що локаціями зйомок фільму стали:

 • затишні вулички Ужгорода і Мукачева,
 • замок Паланок,
 • палац Шенборнів,
 • кузня Гамора,
 • бальнеологічний курорт «Косино»,
 • чани Лумшор,
 • еко-ферма «Райський куточок»,
 • блакитне «Закарпатське море»,
 • гігантський Карстовий міст,
 • Свидовецький хребет.

Окрім того, автори також зібрали найкращі рецепти легендарних закарпатських голубців у Великому Бичкові.

Читайте такожЯк тебе не любити? 11 короткометражок про Київ, який ви не знали. Радять ШоТам і Такфлікс

Стрічку створили у межах реалізації Програми розвитку туризму та курортів у Закарпатській області на 2021-2023 роки.

Нагадаємо, вийшов трейлер документального фільму «Готові до спротиву» про воїнів 107-ї бригади тероборони ЗСУ.

Також ми повідомляли, що вийшов трейлер документального фільму про акторів-переселенців.

Фото: скриншот із відео.

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Додати Протезування від А до Я. Що варто знати ветеранам та ветеранкам? Гайд від Доступно.UA на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик Протезування від А до Я. Що варто знати ветеранам та ветеранкам? Гайд від Доступно.UA на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення.
Відхилити
Дозволити сповіщення