Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Солодощі без шкоди для фігури: топ українських виробників

Опубліковано

Брауні, снікерс, кокосове морозиво чи м’ятний трюфель… Від самих лише назв слинка тече рікою. Але часто ми відмовляємо собі у солоденькому, адже боїмось набрати пару зайвих кіло. Та й під час карантину цифри на вагах не дуже нас то й радують. Але якщо ви у снах бачите шматочок торту з купою крему чи шоколадку з горішками, то на допомогу приходять українські бренди. Вони є доказом того, що солодощі можуть бути смачними і корисними водночас.

Ми підібрали для вас 7 варіантів брендів, які зроблять ваше життя солодшим, але без цукру, шкідливих барвників та борошна.

1. YARO – цукерки з солоною карамеллю та чілі

Якщо ви заглянете на сторінку YARO, то залишитесь там надовго. А все тому, що бренд має величезний асортимент смаколиків. YARO – це постачальник здорового харчування. Тут команда разом з лікарями-нутриціологами розробляє програми правильного харчування зі стравами на цілий день. Фреш-роли, смузі, суперфуди, супи зі спіруліни, тайська локшина — це далеко не весь перелік дієтичних страв від YARO. Можна замовляти як повноцінний раціон на день, так і окремі страви.

Крім цього, YARO займається виробництвом солодощів з сухофруктів, керобу, горіхів, кокосової олії, какао та інших інгредієнтів, які не шкодять фігурі. Солена карамель, перець чілі, веганський наполеон, брауні та багато інших корисних десертів можна знайти серед асортименту цієї компанії. Продукція YARO підходить для веганів, діабетиків, спортсменів, вагітних та тих, хто веде здоровий спосіб життя. Шоколад зроблений на основі керобу і не містить ні єдиного підсолоджувача. Цукерки готують вручну з горіхів, насіння, фруктів, суперфудів і покривають глазур’ю з кероба.

Придбати продукцію YARO можна у фірмових магазинах, а також у Good Wine, Еко-Лавці, Le Silpo та деяких магазинах мережі Сільпо. Веганські десерти коштують 160 гривень, цукерки – від 89 гривень, печиво — від 105 гривень.

2. Азійські солодощі від PapaDoci

Це перше в Україні виробництво азійських солодощів. Мункейки – це пряник із тонкого шару тіста з різноманітними начинками, що варіюються від шоколаду та пломбіру до… м’яса. Основа теж різна – може бути тонке тісто, а може бути так звана технологія сноу-скін, головний інгредієнт якої – левкий рис. А лише сам вигляд мункейків заслуговує особливої уваги

Засновником гастрономічної майстерні PapaDoci є Олексій Доана. Чоловік є напівв’єтнамцем і саме на батьківщині свого батька познайомився з цими смаколиками. Так і з’явився бренд PapaDoci в основі якого азійські рецептури та унікальний продукт ручної роботи з корисних інгредієнтів.

У арсеналі бренду можна знайти 3 категорії продукції: класичні мункейки з притаманними для північних районів Східної Азії начинками; серія “сноу-скін” (без запікання) та серія “Європа” зі звичними нам начинками. Продукцію бренду можна зберігати в холодильнику від 10 до 14 днів. У начинці мункейків використовують боби лотоса, солодкі боби, трав’яні настої, горіхи, насіння, кісточки (дині і абрикосу), а також свіжі тропічні фрукти (як джекфрут, канталупська диня). Крім того, є і не солодкі мункейки з різними видами м’яса та міксом грибів шиітаке. 

Купити мункейки можна на сайті, а ціна – від 50 гривень.

3. AUGUST – шоколад з керобу

Хочете їсти шоколад без докорів сумління? Тоді вам точно до бренду AUGUST. Адже саме тут виробляють натуральний шоколад без цукру, всі інгредієнти якого повністю рослинного походження. Як це? В основі солодощів є кероб – це плід з солодким і їстівним м’якушем. Це такий натуральний замінник шоколаду. Цукерки з керобу популярні серед веганів та спортсменів.

Кероб за смаком та запахом дуже схожий на какао, але він не має кофеїну та є меншим алергеном. У ньому містяться вітаміни групи В, вітаміни С, Е, РР, кальцій та залізо. У арсеналі бренду AUGUST є 4 види шоколаду (з кунжутом і арахісом, апельсином і мигдалем, кокосом і ваніллю, м’ятою і кедровими горішками), 6 видів цукерок (годжі-фундук, банан- кеш’ю, яблуко-грецький горіх, грейпфрут-фінік, кава-арахіс-крем і конопляний протеїн), і сухофрукти в шоколаді. Також в асортименті є фруктова пастила і чіпси. Солодощі знайдуться на будь-який смак.

Цікаво, що засновницями бренду є дві сестри – Вікторія та Світлана Дейнега. Дівчата дотримуються здорового способу життя і слідкують за фігурою. Не знайшовши корисного шоколаду на полицях магазинів, вирішили самі його зробити. Купити солодощі від AUGUST можна на сайті, а коштують вони, в середньому, 100 гривень.

4. Імбир – десерти без цукру та борошна

Вершковий марципан, кокос в шоколаді, м’ятний кеш’ю-тарт, мандариновий чізкейк… Зізнавайтесь, потекла слинка? А уявіть, що всі ці десерти анітрохи не нашкодять вашій фігурі, бо готуються без цукру, без яєць, без продуктів рослинного походження.

У бренду “Імбир” можна придбати різноманітні цукерки, а також торти. У десертній карті також є легка панакота на кокосовому молоці, м’ятний кеш’ю-тарт, з коржем з фініка і кероба, Десерт Сьомої чакри, з мусом з вишні та основою з кураги, моркви та волоського горіха.

Якщо ви столичний житель, то можете завітати у кафе “Імбир” на вул. Жилянській, 7. Або ж замовляйте на сайті і куштуйте корисні смаколики вдома. Цукерки коштують 33 гривні, а 1 кг торту, в середньому, 500 гривень. Крім десертів тут ще є корисні напої — коктейлі для підвищення імунітету, латте на основі матча-чаю та гречаний чай.

5. Веганські сирники та корисний снікерс від Green Chef

Raw. Vegan friendly. Sugar free. Gluten free. Саме ці слова характеризують українського виробника натуральної продукції Green Chef. У асортименті цього бренду є як healthy-раціони на цілий день, так і корисні солодощі. У десертах використовують тільки натуральні інгредієнти рослинного походження, а замість підсолоджувача – фініки та сироп агави. Бренд не використовує штучні консерванти, барвники, ароматизатори, цукор та підсилювачі смаку.

Всі десерти зберігаються до 48 годин, тому можете бути впевнені у якості та свіжості продукції.

У Green Chef є солодощі на будь-який смак. Тут і веганські сирники на основі горіха кеш’ю з родзинками та соусом із манго та полуниці, і “Снікерс” із кероба з мигдалем та фініковою карамеллю, і глазуровані сирки, і трюфель матча. А чого лише вартий веганський наполеон без яєць, цукру, молока та вершкового масла. Крім цієї смакоти, Green Chef перші та єдині в Україні виготовляють джерки – унікальні снеки з грибами портобелло. 100 г таких снеків коштує 199 гривень, 200 г наполеону – 259 гривень, а 150 г цукерок, в середньому, обійдеться у 200 гривень. Купити продукцію можна як на сайті, так і у супермаркетах Сільпо і Le Silpo.

6. Пастила Таніна

Що може бути кращим за корисний перекус для всієї родини? Пастила! Такий вид солодощів стає все популярнішим та і виробників з’являється все більше і більше. Сьогодні ми познайомимо вас с брендом Pastila.tanina. Тернополянка Тетяна починала свій бізнес на домашній кухні, а шанувальниками пастили були рідні та знайомі. Проте зараз смачними перекусами від цього бренду ласують топові блогери України.

Пастила та фрічіпси виготовлені без консервантів та цукру, лише 100% фрукти та ягоди. Асортимент смаколиків досить великий: 4 види пастили, 33 смаки пастили, 10 видів фрічіпсів, 7 видів малих наборів та 1 великий набір з усіма видами смаколиків.

Пастила на основі яблучного пюре і бананів, йогурту, горіхів, ожини чи ананасу – тут можна знайти улюблені фрукти чи ягоди. Стакан пастили (200 г) коштує 220 гривень, а з горіхами – 260 гривень. Асорті фріпсів стаканчик 100 г – 150 грн.

7. Double Cacao – корисне морозиво и м’ятний трюфель

Double Cacao знайомить киян с корисними солодощами і доводить, що турбота про своє здоров’я не означає відмову від улюблених десертів. Бренд починався з виготовлення веганського шоколаду. А сьогодні тут можна знайти будь-який смаколик для ласунів — шоколад, корисні цукерки, морозиво на кокосовому молоці, “Твікс” з кеш’ю, карамеллю та фінікам, м’ятний трюфель з фініками, шоколадно-протеїнові батончики та багато іншого.

Як головні аргументи “за” скуштувати продукцію Double Cacao – відсутність цукру, шкідливих інгредієнтів, борошна та мінімальна теплова обробка. Солодощі можна знайти у кав’ярнях 16 Coffee, Frank Coffee та на столичних фестивалях і маркетах. Ціни, в середньому, 150 гривень.

Суспільство

До кінця 2024 року в Україні запустять Реєстр порушень міжнародного гуманітарного права

Опубліковано

Створення реєстру має на меті електронну базу даних, що містить інформацію про порушення норм міжнародного гуманітарного права під час збройної агресії проти України. Ця ініціатива спрямована на притягнення до відповідальності осіб, винніх у цих порушеннях.

Про це повідомляє Мінреінтеграції.

Зараз Мінреінтеграції працює над запуском реєстру порушень міжнародного гуманітарного права.

Михайло Латинський каже, що створення реєстру має на меті формування електронної бази даних про порушення міжнародного гуманітарного права під час збройної агресії проти України з боку рф.

Читати також: Переселенка із Сєвєродонецька відкрила сучасну клініку в Києві, де працюють тільки ВПО 

Початок роботи системи планується вже цього року. Також було повідомлено, що Мінреінтеграції спільно з громадським сектором розробило проєкт Стратегії відновлення державної влади та реінтеграції населення на деокупованих територіях України з наданням поділу наслідків тимчасової окупації.

Як відомо, Рада ООН з прав людини продовжила ще на один рік мандат Незалежної міжнародної комісії з розслідування порушень в Україні. Комісія була створена у 2022 році для розслідування всіх ймовірних порушень та утисків прав людини та порушень міжнародного гуманітарного права, а також пов’язаних із ними злочинів у контексті агресії Російської Федерації проти України. 

Нагадаємо, що в “Київ Мілітарі Хаб” відкрили безоплатний спортзал для реабілізації ветеранів.

Також ми повідомляли, як скористатися мультишерингом документів у застосунку “Дія”.

Фото: з вільних мереж

Читати далі

Суспільство

Книга “Дім для дома” Вікторії Амеліної зʼявилась в аудіоформаті

Опубліковано

Абук додали аудіоверсію “Дім для Дома” Вікторії Амеліної.

Про це повідомляють на сайті додатку.

Про книгу

Це щемка історія про пошуки дому, розказана пуделем на ім’я Домінік. Історія старого полковника та кількох поколінь жінок, яких зачіпають усі значущі події ХХ століття – від Голодомору до Скнилівської трагедії.

Всі кошти від реалізації передадуть сім’ї Вікторії.

Прослухати книгу можна тут.

Читати також: УКУ анонсував навчальний курс для ветеранів про перші кроки в ІТ

Про Вікторію Амеліну

Вікторія Амеліна – українська письменниця, авторка романів “Синдром листопаду, або Homo Compatiens”, “Дім для Дома” та книжок для дітей. Була волонтеркою, громадською діячкою. Від початку російсько-української війни здійснювала волонтерські поїздки на деокуповані території Україні.

Також ми повідомляли, що переселенка із Сєвєродонецька відкрила сучасну клініку в Києві, де працюють тільки ВПО.

Фото: ВСЛ

Читати далі

Суспільство

Рідні загиблого капітана втілили його мрію

Опубліковано

На його честь було названо корабль, а доньки в памʼять про нього заснували та розвивають ферму у рідному місті.

Капітан І рангу Юрій Олефіренко хотів займатися власним сільським господарством. А коли у 2014 росія напала на Україну, став на захист Батьківщини та віддав за неї своє життя у битві за Маріуполь… Після загибелі капітана його ім’я присвоїли десантному кораблю, який від початку повномасштабної війни давав відсіч окупантам!

Історія Юрія Олефіренко

Капітан І рангу Юрій Олефіренко був командиром 73-го морського центру спецпризначення. Коли у 2014 росія напала на Україну, він вже 1,5 року як був на пенсії, але повернувся.

“Я кажу: “Куди ти йдеш”?” Я йду за рідну країну, за Україну, за український народ”, – розповідає дружина героя.

16 січня 2015 Юрій давав відсіч навалі окупантів під Маріуполем та отримав тяжкі поранення. Він закрив собою та врятував трьох бійців, однак сам загинув…Посмертно Юрія нагородили відзнакою “Народний герой України”. А на його честь назвали флагман українського флоту – десантний корабель “Юрій Олефіренко”.

Фермерська справа – на честь батька

Після загибелі капітана родині виділили земельну ділянку на ведення сільського господарства. І його доньки вирішили втілити його давню мрію та відкрити власну ферму.

“Десь у цих краях працювала бабуся, тому що вона була передовою дояркою. Ія знаю, що ще маленьким хлопчиком він прибігав туди, до неї. Він був людиною ерудованою, дуже розвиненою, знав багато мов, але не боявся такої роботи: він брав і орав город”, – ділиться Олеся Олефіренка, донька Юрія.

Через рік в Ольги було вже 50 телят, і, здавалося, на ферму чекає велике майбутне. Та через рік ресурсів на її утримання почало не вистачати і ферма припинила своє існування.

Читати також: Саша Махов. Історія журналіста і воїна з Луганська

Подолання кризи

Однак рік тому завдяки конкурсу #Варто “РобитИ” Оля отримала можливість відродити справу. А рідні підтримали та допомогли їй почати з нуля.

Зараз на фермі Олефіренків вже 28 свиней та 45 поросят – завдяки гранту справа рухається вперед. Родина покращує умови утримання та планує збільшити поголівʼя худоби. Справа, про яку мріяв капітан, продовжує жити та розвиватись завдяки його донькам.

Нагадаємо, що переселенка із Сєвєродонецька відкрила сучасну клініку в Києві, де працюють тільки ВПО.

Також ми повідомляли, що в “Київ Мілітарі Хаб” відкрили безоплатний спортзал для реабілізації ветеранів

Читати далі