Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Слухай наше. 10 найкращих альбомів українських музикантів за 2021 рік, які точно варто почути

Опубліковано

Будь-які підсумки року — вкрай суб’єктивна річ, тим паче, коли йдеться про музику. Поза тим, у 2021 році українські виконавці випустили щонайменше 10 альбомів, які справді варті вашої уваги. ШоТам коротко розповідає про кожен із них та радить, які треки неодмінно варто додати до своєї медіатеки.

«Один в Каное», Один в Каное

На цей альбом фанати гурту чекали п’ять довгих років, а самі музиканти навіть встигли відіграти концерт на підтримку нового релізу, але щоразу переносили дату виходу. А потім… просто виклали весь альбом на YouTube. Без попереджень, анонсів і реклами. І без нової назви — це ще один «Один в Каное», як і дебютна платівка команди, випущена в 2016 році.

Новий альбом — це 12 пісень, із яких дві — вже добре відомі слухачам. Це треки «У мене немає дому» та «Ікони / Шістдесятникам». Гурт дещо змінив своє звучання, але залишився в межах своєї особливої впізнаваності, коли інді-лірику й голос Ірини Швайдак можна без сумнівів впізнати з-поміж десятків інших колективів. 

Що додати до плейлисту? Треки «У мене немає дому», «Кому то тре», «Будь мені кимось» та «Пам’яті мало». 

«Зембонджу», Курган і Агрегат

Цей альбом — щось абсолютно нове й нетипове для творчості Раміля, Аміля та Жеки. І не тому, що на сім треків можна почути лише один матюк. Хлопці відмовились від типових для гурту «текстів під маргінальні біти» і знайомлять слухачів із джазом, фанком та диско. А ще до треків додали живий саксофон і гітарні соло. Напевно, це вперше, коли «Курган і Агрегат» зробив ставку не лише на смішні й іронічні тексти, а й на дійсно якісне звучання та хорошу музику.

Утім властиві хлопцям гумористичні начитки нікуди не поділися. Навіть ностальгійно-меланхолійна пісня «Валентина» — це та сама квінтесенція «курганного» суржику і улюблених жартів «реперів-селюків». 

Що додати до плейлисту? Треки «Валентина», «Серйозний Сем», «90 днів» та «Ретузіки» (пісня за участі гурту Latexfauna). 

KOLIR, ONUKA

Музичні критики називають цей альбом ONUKA найбільш інтимним й особистим у її дискографії. Тексти перейшли в площину відчуттів, переживань і хвилювань. KOLIR — це величезний фольктронічний світ Наталії Жижченко, який звучить абсолютно цілісно та органічно попри розрізненість тем.

ONUKA співає про проблеми інших, про безлад у нашому суспільстві, говорить із власним сином і завершує альбом колисковою. Такі різні й контрастні треки не викликають жодних здивувань, а скоріше нагадують частинки пазлу, який музикантка складала протягом останніх трьох років, аби представити нам довершену та повноцінну картину.

Що додати до плейлисту? NA SAMOTI, SON, ZENIT, TY.

«Вогнепальне», Вагоновожатые

Перший повністю українськомовний альбом гурту «Вагоновожатые», який розповідає про знайомі й близькі для кожного з нас речі: пандемію, війну, життя, любов та пошук себе. Під однією обкладинкою гурт презентував доволі різні за настроєм і стилем пісні з традиційними метафоричними текстами від Слєпакова, що потребують кількаразового переслуховування.

Безумовно, для «ВГНВЖ» перехід на українську став челенджем і виходом із зони комфорту, в якій музиканти протягом багатьох років вправно грали зі словами й сенсами. На цей раз їм довелося відновити свій стиль в абсолютно нових умовах, на які вже давно чекала аудиторія. Зрештою, це ще один альбом, під який хочеться танцювати. Щоправда, агресивніше, ніж раніше.

Що додати до плейлисту? «Не притулятися», «Вогнепальне», «Вулиця» та «Між нами».

Make Up, Dakh Daughters

Можна було б просто сказати, що третій альбом колективу став саундреком до вистави Влада Троїцького. Утім це означало б, що поза театральною сценою платівка не є повноцінною. А це зовсім не так. Make Up — це пісні, що лунають між історіями під час вистави і перетворюються на повноцінних персонажів, здатних жити незалежно від акторів. 

Чи змінилися Dakh Daughters? Точно ні. Це той самий гурт, який спричинив справжній фурор в українській музиці та залишився неповторним і самобутнім. Як і «Один в каное», цей стиль навряд чи вийде переплутати з іншими виконавцями.

Що додати до плейлисту? Vals Alisy, When I Was Thirty Six та Shkoda/NeShkoda.

«РозМова», Alina Pash

Шаманські молитви, фольклор, акустика, інтимність і нове звучання. Це вже не та Аліна Паш, яка зачитує реп в дуеті з Alyona Alyona. Це щось абсолютно інше, несхоже на попередні роботи виконавиці. Замість хіп-хопу авторка пропонує нам познайомитись із треками, створеними під час експедиції Гуцульщиною. І схоже, що ця місцевість неабияк вплинула на загальний стиль альбому.

«РозМова» — історія ліричної героїні, яка намагається відшукати шлях до самопізнання та духовних істин, любові та прийняття. А ще це суміш різних стилів: електроки, фольку, балад і, хай і зовсім трохи, хіп-хопу.

Що додати до плейлисту? «Чоловік», «Воїн», «Колискова», «Вода».

Тут немає нікого, окрім нас, Tember Blanche

Альбом, записаний на домашній студії в «хрущовці», став одним із найбільших відкриттів 2021 року. А починалося все з треку «Вечорниці», який завірусився серед українських користувачів TikTok завдяки приспіву «Я прибуду з митой головою». Саме хайп довкола цієї пісні став поштовхом до дебютного альбому київського дуету.

Тепер Tember Blanche має всі шанси залетіти в музичні тренди 2022 року, очоливши бодай кілька рейтингів. Це інді-фольк від закоханої пари, який нарешті створив якісну конкуренцію для «Один в каное». Проста, затишна та щира музика, яку хочеться вмикати знову й знову.

Що додати до плейлисту? «Вечорниці», «Скажи мені», «Танець на стінах», «Друг».

HOTIN, KALUSH

Якісні біти, нетипові рими, зрозумілий і качовий ритм та історії з реального життя. На дебютний альбом гурту KALUSH фанати чекали з величезним нетерпінням, адже до цього репери випускали лише окремі сингли. Це якісна, українськомовна, сучасна платівка, яка поєднує ліричні тексти з абсолютно «пацанськими» треками. Тож очікувати, що вам сподобаються одразу всі пісні — не варто.

Водночас послухати цей альбом радимо навіть тим, хто не фанатіє від репу й нічого не знає про його розвиток в Україні. Саме для цього — аби відчути та зрозуміти, про що читають сучасні українські виконавці. 

Що додати до плейлисту? «Не забуду», «Гори», «Зорі», «Кент».

«5:45», Jamala

Мініальбом від Джамали, який під час написання став для співачки чимось на кшталт психотерапії. Цього разу слухачі знайомляться із абсолютно новою роботою Джа, наповненою електронною музикою та співпрацею з іншими виконавцями. Реліз складається всього з п’яти композицій, але доводить, що Джамала здатна експериментувати із власною творчістю.

А для тих, хто звик до більш «класичного» стилю співачки, радимо послухати альбом «Ми», який також вийшов у 2021 році. Це пісні, наповнені любов’ю, затишком, теплом і щирістю. 

Що додати до плейлисту? Мініальбом «5:45» доволі короткий, тому радимо слухати повністю. Якщо вирішили послухати «Ми» — вмикайте пісні «Загадка», «Вірю в тебе» та «Вдячна».

Змінилось багато, змінилось нічого, Postman

Над цим релізом співзасновник українського гурту 5 Vymir Костянтин Почтар працював під час локдаунів. Тоді музикант вирішив знайти «нормальну роботу», але перед цим — записати бодай ще один альбом, нехай і без презентації наживо. 

І хоча Почтар вже не планує зав’язувати з музикою, «Змінилось багато, змінилось нічого» став для виконавця певним підсумком життєвого етапу. Підсумком із вкрай неочікуваним та експериментальним звучанням.

Що додати до плейлисту? Треки «Як справи, насправді?», «Добрий поліцейський (Не існує)», «День велосипеда» та «Антарктида».

Друзі, якщо ви вважаєте, що до цього переліку несправедливо не потрапив той чи інший альбом українських виконавців — напишіть нам на shotam.info@gmail.com. Ми з радістю сформуємо ще одну добірку з пропозицій наших читачів.

Суспільство

Як у Білозірській громаді повернули за парти понад 600 учнів (ВІДЕО)

Опубліковано

У Білозірській громаді на Черкащині стару шкільну котельню перетворили на безпечне укриття, і тепер понад 600 дітей знову можуть повернутися за парти. Як задля спільної мети у звичайному українському селі об’єдналися батьки, вчителі та сільська рада, дивіться в новому випуску ШоТам!

Однокласники Микола і Дарина бачилися в зумі два роки. А тепер можуть проводити лабораторні дослідження та спілкуватися з учителями офлайн. Адже у Білозірській громаді на Черкащині стару котельню переробили на сучасне укриття.

Дев’ятикласники Микола та Дарина навчалися в одній школі та були хорошими друзями. Але спочатку їх розділив ковід, а потім – повномасштабне вторгнення. 2 роки заняття у дітей проходили онлайн.

“Навчатися дистанційно – це важко, тому що ми ввесь час проводили вдома та не бачили своїх друзів”, – ділиться дев’ятикласник Микола.

Читайте також: Глиняні стіни та сучасна техніка. У Мринській громаді волонтери та місцеві відновили сторічну школу-мазанку

Крім того, дітям було складно самостійно засвоювати нову інформацію. А проводити лабораторні з біології та хімії – просто неможливо.

“І батьки і педагоги розуміли, що два роки дистанційки – це не показник якісної освіти”, – каже директорка школи.

Ходити у місцеву школу діти не могли, бо там не було бомбосховища.

“Ідея мати своє укриття у нас виникла рік тому. Спочатку це була ідея батьків та колективу”, – ділиться директорка.

Місце під укриття знайшли швидко – переобладнали стару котельню. Спочатку батьки прибирали старе вугілля та штукатурили стіни. А коли зрозуміли, що треба залучати професіоналів – звернулися до сільської ради. Там знайшли підрядників і зробили проєкт. А з місцевого бюджету виділили майже 1 000 000 гривень. Тепер Микола і Дарина та понад 600 дітей повернулися у стіни школи.

А на довгий час тривоги для дітей та вчителів є вода та їжа. У громаді вже відкрили 5 укриттів для закладів освіти та культури. Це завдяки злагодженій роботі батьків, вчителів та ОМС.

Нагадаємо, українська військово-медична академія розпочала навчання для слухачів «Офіцерського курсу».

Фото: ШоТам!

Читати далі

Суспільство

У Хмельницькому прикордонники організовують благодійний забіг: як зареєструватися

Опубліковано

27 квітня у Хмельницьку прикордонники організовують благодійний забіг “Сталевий кордон”. Мета забігу зібрати кошти на придбання портативного радіоелектронного засобу протидії безпілотним апаратам (РЕБ) для підрозділу прикордонників.

Про це повідомляє Хмельницька ОВА.

Забіг розпочнеться о 12:00 на перехресті Старокостянтинівського шосе та вулиці Прибузької, для дорослих дистанція три кілометри, а для дітей 500 метрів.

Читайте також: Анонсували проєкт, який буде вчити ветеранів писати та ставити п’єси в театрі

Також учасники благодійного забігу отримають медалі у вигляді гільзи з гравіюванням або дрона з гільзою.

“А кожен учасник дитячої категорії отримає стартовий пакет, що містить дитячу медаль та багато приємних сюрпризів!”, – повідомили в ОВА.

Для того, щоби стати учасником забігу необхідно зареєструватися за посиланням.

Нагадаємо, раніше ми пояснювали, як ветерану безоплатно здобути нову професію або спеціальність.

Фото: Хмельницька ОВА

Читати далі

Суспільство

У застосунку Signal запущено інформативний чат-бот для військовослужбовців та членів їхніх родин

Опубліковано

Створено інформаційний чат-бот у застосунку Signal для військовослужбовців та членів їхніх сімей за номером +380631087206. Наразі цей застосунок працює у тестовому режимі.

Про це повідомляють Сили територіальної оборони ЗСУ.

Чат-бот містить інформацію, яка була зібрана шляхом аналізу діючої нормативно-правової бази командування Сил територіальної оборони Збройних Сил України, а також аналізу сотень звернень військовослужбовців та їхніх родин.

Читайте також: Як ветерану безоплатно здобути нову професію або спеціальність?

Крім того, користувачі чат-бота можуть залишити свої повідомлення, які будуть оброблені відповідно до чинного законодавства України, повідомили в командуванні.

Довідково: з 26.02.2022 року в командуванні Сил територіальної оборони ЗСУ успішно функціонує гаряча лінія, яка інформує, консультує та опрацьовує звернення від військовослужбовців та членів їхніх родин. Лінія працює щоденно з 08:00 до 20:00 за номером 0 800 507 028.

Нагадаємо, Україна взяла участь у кібернавчанні НАТО.

Фото: АрміяІнфо

Читати далі