Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Потяг прибуває за розкладом»: 5 історій, які назавжди змінять ваше ставлення до залізничників

Опубліковано

«Потяг прибуває за розкладом» — це книга журналістки та співзасновниці The Ukrainians Media Марічки Паплаускайте про людей, завдяки яким Укрзалізниця стала символом українського спротиву.

Про провідників, які на час евакуації ставали для пасажирів і за медиків, і за психологів, і за нянь, а інколи навіть за батьків. Про машиністів, які ризикували безпекою, аби вивезти людей з пекла. Про топменеджерів, які виконували обов’язки підлеглих. І всіх тих, хто без відпочинку і сну безплатно евакуйовував людей у велику війну. Про створення медичних потягів для захисників та захисниць, а також особливі подарунки для іноземних гостей на згадку про Україну. 

До Дня залізничника ШоТам зібрав історії, які вразили нас найбільше. Ділимося уривками та щиро радимо прочитати «Потяг прибуває за розкладом» повністю. 

Марічка Паплаускайте

журналістка та співзасновниця The Ukrainians Media, авторка книги «Потяг прибуває за розкладом»

1

    «…Але як передати ампулу, коли навіть у проході між вагонами їдуть люди й там не пройти? Пасажири передавали скляну ампулу з рук у руки через увесь вагон обережно, аби не розбити, аж доки та не опинилася в Ірини. Спитавши дозволу матері, провідниця сама влила кілька краплин у привідкритий рот дитини. Далі лишалося чекати.

    Минуло хвилин двадцять, перш ніж вони почули слабкий голос малої:

    — Мам, — сказала та, — хочу пити.

    Ірина хотіла заплакати. Але плаче й так пів вагона, а вона тут за головну. Тому вона проштовхалася до туалету, а там заплакала. Дякувала Богу і раділа, що чужій дитині стало ліпше. Вона сподівалася, що її сина теж хтось вбереже.»

    2

    «…Хоч так і не можна, машиністи брали пасажирів до своєї кабіни. За їхніми спинами їхали по шестеро-восьмеро людей. Михайло пригадує випадок, який досі зворушує його, дорослого дядька під два метри на зріст, до сліз.

    — Ми вже мали рушати, а тут мама стоїть і до вікна мені доньку підіймає, перон високий. Дівчинці років пʼять. І плачучи каже: “Заберіть її”. Хіба таке можна витримати?.. Вибачте.

    Тоді Михайло відчинив вікно і спустив жінці мотузку — забрав і дитину, і маму.»

    3

    «…— Ми вишні висадили, — показує юні дерева. — Мальви минулого року я посадила. Люблю ці квіти страшно, але вони цвітуть лише на другий-третій рік, то я чекаю. Тут у мене редисочка. А отут дині влітку були.

    Я мушу зупинитися на мить, аби усвідомити: у місті, яке щоденно обстрілюють, на вокзалі, який є стратегічною ціллю для ворога, Наталя Іванівна посадила дині.»

    4

    «…Цікаво спостерігати, з якою насолодою чоловіки говорять про побут у депо в геть не смішному березні на межі кінця світу. Як готували їсти на кухнях поїздів, як годували військових, що охороняли станцію, як хтось пригнав на базу трактор, як прибирали самі у вагонах, як ходили з ліхтариками заглядати під колісні пари, піклуючись про свої потяги.

    Прикро машиністам лише одне: як поїзди приходили на кінцеві станції, пасажири дякували стюардам, а про тих, хто привіз цей потяг, і не згадують.»

    5

    «…Пишається мобільним застосунком. Кожною фішечкою, яку він особисто вигадував і яка тепер працює. Ще б втілити все, що запланували! Автоматичний викуп квитків, сімейні купе поряд із жіночими, які вже запустили, бронювання квитків для військових, можливість змінювати місце в поїзді вже під час руху, аби полиці, зайняті лише на частину маршруту, не пустували решту дороги. Має ще багато азарту.

    Поміж тим чи не вперше в житті Олексій знайшов собі розвагу поза роботою — купив пульт від FPV-дрона і вчиться літати у симуляторі. “Може, — так собі думає, — ще повоювати доведеться, то я буду готовий”.»

    Фото з фейсбук-сторінки Марічки Паплаускайте і матеріалів Reporters

    Суспільство

    Українські науковці вперше дослідили Південний океан завдяки інноваційній техніці

    Опубліковано

    Українські науковці, які прямують з Антарктики до Чилі на криголамі «Ноосфера», у березні 2025 року запустили інноваційне обладнання для підводних вимірювань — агробуї. Наразі вчені отримали від них перші листи із результатами досліджень.

    Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.

    Що досліджували науковці

    Українські вчені запустили шість агробуїв, які не мають двигунів та рухаються за течією. Прилади визначають температуру, солоність і тиск на різних глибинах. Після вимірювань вони через супутник передають ці дані разом із координатами GPS на електронну пошту.

    Днями науковці отримали перші листи з інформацією від усіх пристроїв, які мандрують за різними течіями в Південному океані.

    Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

    Разом із цим дослідники на «Ноосфері» провели додаткові океанографічні вимірювання у трьох точках за маршрутом запуску буїв. Завдяки цьому вони отримали більш точну та розгорнуту інформацію про океанські течії. Тепер вчені мають дані про розсіювання світла, кисень, pH, флюоресценцію для фітопланктону та каламутність води на глибині до тисячі метрів.

    «Отримані дані дозволяють краще зрозуміти динаміку течій у цьому регіоні, характеристики шару, який містить води з льодовиків, та переніс тепла в Південному океані», — вказала океанографиня НАНЦ Наталя Шепель.

    Ці дослідження проводять в межах проєкту OCEAN ICE програми ЄС «Горизонт Європа».

    Нагадаємо, що українські полярники вперше провели синхронне дослідження атмосфери (ВІДЕО).

    Фото: Юрій Шепета, НАНЦ

    Читати далі

    Суспільство

    У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

    Опубліковано

    Після атаки військового шпиталю у Харкові дроном «Шахед» у закладі відновили проведення операцій. Росіяни поцілили у шпиталь 29 березня 2025 року.

    Про це повідомили у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону.

    «Внаслідок нічного влучання “Шахеда” у шпиталі постраждали пацієнти і персонал, були пошкоджені кілька корпусів. Але нині в операційних, які зазнали руйнувань від вибухової хвилі, вже відновилися операції. Шпиталь не може зупинити надання допомоги і лікування пацієнтів ані на хвилину»‚ — написали на сторінці закладу.

    У госпіталі не оголошують збір на відновлення закладу, наразі там сподіваються впоратися з цим власними силами.

    Читайте також: СБУ та ГУР доправили гелікоптером хвору дівчинку до Києва, чим врятували їй життя

    Начальник шпиталю Едуард Хорошун зазначив, що це не вперше росія обстріляла будівлю.

    «У черговий раз російська федерація здійснила злочин — використала летальну зброю проти лікувального закладу. У черговий раз, бо госпіталь обстрілюється не вперше. Це акт тероризму», — вказав Хорошун.

    Нагадаємо, що військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції.

    Фото обкладинки: фейсбук-сторінка шпиталю

    Читати далі

    Суспільство

    Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

    Опубліковано

    Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

    Про це повідомили в UNITED24.

    Експедиція до Південного полюса

    Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

    Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

    Фото: сайт LSM+

    Зустрічі з американцями

    У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

    Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

    Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

    Про фонд UNITED24

    UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

    • «Оборона»;
    • «Гуманітарне розмінування»;
    • «Медична допомога»;
    • «Відбудова України»;
    • «Освіта та наука».

    Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

    Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

    Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

    Читати далі