«Потяг прибуває за розкладом» — це книга журналістки та співзасновниці The Ukrainians Media Марічки Паплаускайте про людей, завдяки яким Укрзалізниця стала символом українського спротиву.
Про провідників, які на час евакуації ставали для пасажирів і за медиків, і за психологів, і за нянь, а інколи навіть за батьків. Про машиністів, які ризикували безпекою, аби вивезти людей з пекла. Про топменеджерів, які виконували обов’язки підлеглих. І всіх тих, хто без відпочинку і сну безплатно евакуйовував людей у велику війну. Про створення медичних потягів для захисників та захисниць, а також особливі подарунки для іноземних гостей на згадку про Україну.
До Дня залізничника ШоТам зібрав історії, які вразили нас найбільше. Ділимося уривками та щиро радимо прочитати «Потяг прибуває за розкладом» повністю.
«…Але як передати ампулу, коли навіть у проході між вагонами їдуть люди й там не пройти? Пасажири передавали скляну ампулу з рук у руки через увесь вагон обережно, аби не розбити, аж доки та не опинилася в Ірини. Спитавши дозволу матері, провідниця сама влила кілька краплин у привідкритий рот дитини. Далі лишалося чекати.
Минуло хвилин двадцять, перш ніж вони почули слабкий голос малої:
— Мам, — сказала та, — хочу пити.
Ірина хотіла заплакати. Але плаче й так пів вагона, а вона тут за головну. Тому вона проштовхалася до туалету, а там заплакала. Дякувала Богу і раділа, що чужій дитині стало ліпше. Вона сподівалася, що її сина теж хтось вбереже.»
2
«…Хоч так і не можна, машиністи брали пасажирів до своєї кабіни. За їхніми спинами їхали по шестеро-восьмеро людей. Михайло пригадує випадок, який досі зворушує його, дорослого дядька під два метри на зріст, до сліз.
— Ми вже мали рушати, а тут мама стоїть і до вікна мені доньку підіймає, перон високий. Дівчинці років пʼять. І плачучи каже: “Заберіть її”. Хіба таке можна витримати?.. Вибачте.
Тоді Михайло відчинив вікно і спустив жінці мотузку — забрав і дитину, і маму.»
3
«…— Ми вишні висадили, — показує юні дерева. — Мальви минулого року я посадила. Люблю ці квіти страшно, але вони цвітуть лише на другий-третій рік, то я чекаю. Тут у мене редисочка. А отут дині влітку були.
Я мушу зупинитися на мить, аби усвідомити: у місті, яке щоденно обстрілюють, на вокзалі, який є стратегічною ціллю для ворога, Наталя Іванівна посадила дині.»
4
«…Цікаво спостерігати, з якою насолодою чоловіки говорять про побут у депо в геть не смішному березні на межі кінця світу. Як готували їсти на кухнях поїздів, як годували військових, що охороняли станцію, як хтось пригнав на базу трактор, як прибирали самі у вагонах, як ходили з ліхтариками заглядати під колісні пари, піклуючись про свої потяги.
Прикро машиністам лише одне: як поїзди приходили на кінцеві станції, пасажири дякували стюардам, а про тих, хто привіз цей потяг, і не згадують.»
5
«…Пишається мобільним застосунком. Кожною фішечкою, яку він особисто вигадував і яка тепер працює. Ще б втілити все, що запланували! Автоматичний викуп квитків, сімейні купе поряд із жіночими, які вже запустили, бронювання квитків для військових, можливість змінювати місце в поїзді вже під час руху, аби полиці, зайняті лише на частину маршруту, не пустували решту дороги. Має ще багато азарту.
Поміж тим чи не вперше в житті Олексій знайшов собі розвагу поза роботою — купив пульт від FPV-дрона і вчиться літати у симуляторі. “Може, — так собі думає, — ще повоювати доведеться, то я буду готовий”.»
15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у рамках якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму, дитини, дитинство якої наповнене дорослими труднощами.
Про це повідомляють представники благодійного фонду.
Які діти отримають подарунки?
Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування.
Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».
«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця БФ Твоя опора Валерія Татарчук.
Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративна косметика, колонка, щоб слухати улюблену музику, кінетичний пісок, термос для чаю, розмальовка, теплий шарф.
Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України постійний партнер акції компанія «Нова Пошта».
З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.
Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).
На вулицях Полтави з’явилися кольорові птахи — сигнал про відкриття нового простору психоемоційної підтримки для дітей і батьків. Проєкт «Litokryl», що діє в межах міжнародного благодійного фонду Rescue Now, запрацював за адресою: вул. Небесної Сотні, 61.
Про це повідомляють представники проєкту.
Що пропонує «Litokryl»?
Простір надає безкоштовну допомогу дітям віком 4–16 років та їхнім батькам. У програмі:
індивідуальні й групові консультації психологів;
арт-терапія, творчі майстер-класи;
зоотерапія;
розвиваючі заняття;
уроки акторської майстерності.
Психологи проєкту працюють із дитячими страхами, депресією, неконтрольованою агресією, ознаками ПТСР, а також допомагають опрацювати травми переїзду, втрати чи самотності.
У Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» завершили першочергові протиаварійні роботи, які захистять сучасний лікувально-діагностичний корпус від зовнішніх впливів. Завдяки цьому медики зможуть безперебійно працювати навіть у холодну пору року.
Роботи виконала будівельна компанія ТОВ «ЮНІТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» за фінансової підтримки благодійного фонду «Таблеточки».
У рамках протиаварійних заходів:
Встановлено сендвіч-панелі у пошкоджені віконні та дверні прорізи, які дозволяють обробляти поверхні антисептиками, забезпечуючи належні умови для лікування.
Ізольовано частину приміщень тимчасовими конструкціями для захисту від зовнішніх впливів.
Демонтовано небезпечну пошкоджену плитку з фасаду.
Утеплено стіни мінеральною ватою, інженерні мережі, а також частково замінено пошкоджені елементи, які контактували із зовнішнім середовищем.
Коментарі