Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Перевірити світло та допомогти ППО. 15 застосунків та ботів, які варто встановити під час війни

Опубліковано

У 2022 році українці довели одне одному, наскільки важливою є підтримка і взаємодопомога. А разом із сміливістю ми продемонстрували неабияку винахідливість — кількість корисних застосунків, що з’явилася впродовж повномасштабної війни, дійсно вражає! Сьогодні ШоТам ділиться підбіркою додатків і чат-ботів, розробники яких подбали про нашу безпеку, психічне та фізичне здоров’я. Ба більше, тепер ваш телефон може допомогти ЗСУ збивати ворожі ракети.

1. Dobre

Якщо ваші рідні живуть в іншому місті, перебувають у зоні бойових дій чи опинилися під окупацією — виникає потреба стабільно бути на зв’язку. Хвилюватися за таких обставин — нормальна реакція, але можна і варто зменшувати кількість переживань. З цим допоможе застосунок Dobre, який дозволяє перевіряти статус близьких навіть при поганому інтернет-з’єднанні. 

Після встановлення додатка користувач обирає собі ім’я та вказує статус зони проживання (безпечне чи небезпечне місце). У разі небезпеки застосунок щогодини питатиме у людини, чи все гаразд. Якщо користувач вчасно не вказує, що все добре, застосунок сповістить про це всі контакти, додані до списку близьких. Крім того, розробники обіцяють додавати у Dobrе нові функції. Наприклад, геолокацію чи персональні запити. 

Завантажити Dobre: Android, iOS.

2. TacticMedAid

Команда TacticMedAid зібрала навколо себе справжніх спеціалістів, які навчають рятувати життя військових та цивільних в умовах бойових дій. У застосунку TacticMedAid ви зокрема дізнаєтесь, як зупинити кровотечу та як діяти, якщо людина поруч із вами знепритомніла або отримала опіки.

Крім додатка, творці проєкту радять переглянути їхній YouTube з лекційним матеріалом та доєднатися до телеграм-каналу. Довідкову інформацію по протоколу з тактичної медицини можна отримати у телеграм-боті TacticMedAid.

Завантажити TacticMedAid: Android, iOS.

15 застосунків та ботів, які варто встановити під час війни. Фото: itc.ua.

3. Helsi

Застосунок Helsi подбає про ваше здоров’я у надскладний воєнний час. Встановивши цей додаток, ви зможете звернутися за безкоштовною онлайн-консультацією до лікаря, навіть якщо він працює у приватній клініці. Обрати лікаря можна за рейтингом, відгуками й стажем. Декларація зі спеціалістом чи направлення не потрібні. 

У додатку ви створюєте особистий кабінет, де зберігатимуться усі ваші медичні дані. З корисних функцій Helsi — встановлення нагадування про прийом препаратів. Також за допомогою цього сервісу зручно шукати й бронювати ліки зі знижками у найближчих аптеках. Якщо ви вже маєте Helsi на своєму смартфоні, не забувайте періодично оновлювати застосунок. Нещодавно розробники додали можливість замовляти антибіотики, виписані лікарем, одразу з електронного рецепта. 

Завантажити Helsi: Android, iOS.

4. Zrada

Ціль роботи цього застосунку — бойкот товарів, які так чи інакше пов’язані з російською економікою. Наприклад, товари, які виготовляються у країні-агресорці, чи товари міжнародних компаній, які продовжують працювати на російському ринку. 

Розібратися у застосунку дуже просто: ви скануєте штрих-код товару, після чого Zrada видає актуальну інформацію про компанію-виробника та її зв’язок з економікою росії. 

Додаток Zrada — справжня знахідка для тих, хто залишається не бажає спонсорувати тероризм.

Завантажити Zrada: Android, iOS.

5. MineFree

На сьогодні Україна є країною з найбільшою кількістю мін у світі, повідомляє ООН. І хоча наші рятувальники щодня знешкоджують тисячі снарядів, вміння правильно поводитися на «забрудненій» території є необхідністю. Що робити, якщо ви побачили міну? Та як зрозуміти, чи є вибухонебезпечні предмети поруч із вами? На ці питання відповідає додаток MineFree.

Застосунок вказує на карті потенційно небезпечні території. При наближенні до об’єкта, попередньо ідентифікованого рятувальниками, застосунок попередить вас про загрозу за допомогою текстового повідомлення та аудіосповіщення. Ще MineFree пропонує переглянути довідник ДСНС з описом і фото вибухонебезпечних предметів. 

Завантажити MineFree: Android, iOS.

15 застосунків та ботів, які варто встановити під час війни

6. Bachu

Допомогти боротися ЗСУ з окупантами може кожен, завантаживши додаток Bachu. Якщо ви маєте інформацію про пересування ворожої техніки та військ — поширте її за допомогою цього застосунку. Не хвилюйтеся, якщо у вас немає інтернету. Створити повідомлення можна без нього, а вже коли приєднаєтесь до зв’язку, інформація відправиться на чат-бот СБУ автоматично. 

Роблячи фото техніки, слід упевнитися у тому, що вона дійсно ворожа. Перелік позначок на зброї ворога також доступний у Bachu.

Завантажити Bachu: Android, iOS.

7. Джгут 2.0. Перша допомога

Бот Джгут 2.0. Перша допомога стане вашим помічником за обставин, коли необхідно надати першу медичну допомогу. Ви дізнаєтеся, як діяти при втраті свідомості, інфаркті, інсульті, зупинці серця, епілептичному нападі тощо.

Цей бот буде корисним як для тих, хто вже проходив тренінг із домедичної допомоги, так і для тих, хто досі не встиг цього зробити. Інтерактивні інструкції, що надсилатимуться на ваш телеграм, дуже прості для сприйняття. Пам’ятайте, що правильне та вчасне надання першої допомоги може врятувати життя людини.

Запустити бот: @FastAid_bot.

8. Перевірка

Розрізняти фейки й ворожі маніпуляції — ще одна навичка, яку українці здобули у 2022 році. З ботом Перевірка протидіяти дезінформації значно легше! Gwara Media створили телеграм-помічник, який розпізнає фейки, неперевірені та брехливі меседжі та російську пропаганду. Якщо ви хочете перевірити інформацію на справжність — достатньо лише надіслати її боту. Фактчекери перевірять повідомлення із застосуванням штучного інтелекту.

Зазвичай достатньо 24 годин, аби бот дав відповідь: варто довіряти конкретній інформації чи ні. Проте інколи Gwara Media отримують повідомлення, які потребують більше часу на перевірку. 

Запустити бот: @perevir_bot.

9. StopRussia | MRIYA

Як і попередній ресурс, чат-бот StopRussia | MRIYA допомагає боротися з окупантами на інформаційному фронті. За допомогою цього бота можна заблокувати телеграм- та ютуб-канали, сторінки на фейсбуці чи в інстаграмі, що поширюють дезінформацію. Модератори команди StopRussia | MRIYA перевіряють повідомлення на достовірність і відправляють їх на блокування колегам. 

Нещодавно чат-бот відновив функцію, яка працювала до повномасштабного вторгнення. Це можливість блокування магазинів, що займаються збутом наркотиків і психотропів. Кожен може надіслати боту адресу посилання чи адресу фізичного магазину, де, на його думку, продають заборонені речовини. Усі повідомлення є анонімними.

Запустити бот: @stopdrugsbot.

10. Dovidka.info

Dovidka.info пропонує перевіряти чат-боти на надійність. Інформаційна війна змушує ворога створювати псевдоботів та ботів-двійників, щоб розповсюджувати брехливі повідомлення. Тому ми маємо бути обережними, читаючи неверифіковані канали. 

Якщо ви не впевнені у справжності бота, переходьте на Dovidka.info, вказуйте у пошуку назву бота й чекайте на відповідь. 

Перевірити бота: Dovidka.info.

11. SpyBuster 

SpyBuster – це застосунок від українських айтівців із команди MacPaw. Додаток виконує одразу дві функції – сканує пристрій на наявність встановлених програм, які мають зв’язки з РФ чи РБ, і відстежує, чи надсилаються дані на російські чи білоруські сервери. Завдяки цьому SpyBuster можна виявити та заблокувати з’єднання додатків і вебсторінок із серверами в цих двох країнах.

Крім того, користувачі модуть дізнатися причини підозри до кожної з програм (наприклад, ru присутній в app bundle ID, що присвоюється додаткам при створенні і відображає країну розробки) та інструкції щодо видалення програми з iPhone. Також у SpyBuster користувач може регулювати рівень виявлення між мінімальним і максимальним.

Завантажити SpyBuster: iOS.

12. єППО

«єППО» – розробка одеських айтівців, яка дозволяє у два кліки допомогти Силам протиповітряної оборони нищити повітряні цілі окупантів. Як саме? Ворожі ракети часто летять настільки низько, що радари просто не можуть їх розпізнати. І саме тут можуть допомогти звичайні українці. Достатньо дістати смартфон, вказати напрям руху цілі – і вже за кілька секунд ця інформація буде на моніторі бійців ППО.

Застосунок вже неодноразово довів свою ефективність: завдяки повідомленням українські воїни приземляли російські «Калібри» та БПЛА.

Завантажити єППО: Android.

топ застосунків єппо
15 застосунків та ботів, які варто встановити під час війни.

13. «Є?»

Український айтівець Денис Гайдамака розробив мобільний застосунок «Є?», завдяки якому мешканці різних будинків можуть повідомляти сусідів про наявність світла. Усе працює максимально просто: ви повідомляєте у застосунку, чи є світло за обраною адресою, і цей статус побачать всі, хто також підписані на неї. Принцип роботи нагадує Waze – застосунок для відстеження ситуації на дорозі, але натомість пропонує ділитися інформацією про світло.

Робота та точність застосунку базується на принципі добросусідства, активної участі в житті громади та взаємної довіри, де пильні та відповідальні користувачі оперативно, правдиво та цілком анонімно повідомляють про появу або зникнення світла в будинку.

Завантажити «Є?»: iOS.

14. I’m Ukrainian

I’m Ukrainian – унікальна платформу цифрового ком’юніті українців за кордоном. За словами авторів проєкту, головна мета платформи – зробити так, аби українці, які були вимушені покинути країну з початком вторгнення, не забували про своє походження.

Наразі мобільний застосунок містить інформаційний контент для 7 країн Європи (Велика Британія, Німеччина, Італія, Іспанія, Австрія, Польща, Румунія) та пропонує 8 розділів зі списком культурних подій, мітапами, мапою українських бізнесів, каталогом сервісів із допомоги українцям тощо.

Завантажити I’m Ukrainian: Android, iOS.

15. ВолонтерВантаж Бот

Черкаські айтівці розробили ВолонтерВантаж Бот, завдяки якому волонтери можуть шукати водіїв для доставки гуманітарних вантажів як в Україні, так і за кордоном. Сервіс надає базу водіїв з даними про автівку та її місткість, а також показує напрямок руху кермувальника, що дозволяє волонтерам планувати перевезення гуманітарних вантажів. 

ВолонтерВантаж БОТ доступний у телеграмі (для водіїв, – ред.) та кабінеті координатора волонтерського центру (отримати актуальне посилання та доступ до системи можна у координаторів «Центру допомоги армії» або звернувшись до розробників).

Суспільство

Укрпошта випустить марку, присвячену оборонцям Чернігова

Опубліковано

“Укрпошта” анонсувала перепродаж поштового блоку “Міста героїв” на честь Чернігівщини, до якого ввійшли чотири марки. Це вже сьомий випуск серії.

Про це повідомляє поштовий маркет.

Історія Міста героя

Понад місяць, від 24 лютого 2022 року, ворог намагався окупувати територію Чернігівської області, щоб якомога ближче підступитися до столиці. Попри небезпеку, місцеві мешканці чинили активний спротив: облаштовували штучні перешкоди для просування ворожої техніки на дорогах, відстежували її рух та передавали інформацію Збройним Силам України, тобто робили усе, аби оборонці стримали наступ.

Українські військові відчайдушно боролися за кожен метр рідної землі та вже до 3 квітня 2022 року витіснили російського агресора з усієї території області. Зі звільненням спокій не повернувся до краю, адже близькість кордону з рф дозволяє ворогу здійснювати постійні ракетні атаки, націлені на населені пункти регіону. 

Читати також: Укрзалізниця запустила оновлені електропоїзди: яким маршрутом курсуватимуть

Але це не стало на заваді активному відновленню після російської навали. Чернігівщина вистояла та відбудовується, а її жителі, за свою активну боротьбу, заслуговують на найщирішу повагу.

Про марку

Поштовий випуск, що є продовженням серії «Міста Герої», присвячено Чернігову, Ніжину, с. Ягідному, с. Семенівці. Ескізи розроблені креативною агенцією I AM IDEA.

Тираж блоку – 150 000, а вартість – 120 гривень.

Передзамовити марки можна за посиланням.

Нагадаємо, що в Україні випробували сенсорну технологію пошуку мін з дронів.

Читати далі

Суспільство

«Люди квасять огірки, а я — лопухи». Це сімейна гончарна майстерня на Прикарпатті, де виготовляють посуд з відбитками рослин

Опубліковано

«Сама собі керамістка» — так називає себе Лілія з Франківщини у власному блозі в Instagram, де її читають майже 70 000 підписників. У дописах блогу — різнокольорові горнятка й тарілки з лавандою, виліпленими пташками чи у вигляді лимонів — суцільне естетичне задоволення. «Ці яскраві горнятка ніби наповнені життям і легкістю», — ділиться майстриня. А ще в блозі час від часу з’являється пані Орися — матір Лілії. У свої 70 ця багатодітна мама й бабуся вміло стоїть на голові та допомагає дочці створювати посуд. 

Leaf Ceramics — це не лише естетичний блог з різнокольоровим посудом ручної роботи. Це сімейна справа багатодітної родини, яка забезпечує та допомагає проявити свою творчість. Історія сімейної майстерні — в новому матеріалі на ШоТам.

Ідея створити майстерню виникла в декреті

Лілія Шкреметка — мама чотирьох дітей, що живе в селі Чернятин на Прикарпатті. За фахом жінка — інженерка-землевпорядниця. Вона працювала в цій сфері 5 років, але в декреті вирішила робити те, що дуже подобається. Так 8 років тому Лілія спробувала працювати з глиною, навчилася створювати вироби з відео в інтернеті, а потім деякий час працювала в майстерні кераміки в районному центрі. А у 2018 Лілія з чоловіком наважилися створити власну майстерню зі створення кераміки. 

Подружжя придбало піч, аби випалювати керамічні вироби при високих температурах. Лілія каже, що тоді дуже підтримала її мама Орися, яка повернулася з заробітків і допомогла з коштами для старту. До повномасштабного вторгнення керамічну масу для виробів замовляли від Слов’янського керамічного заводу, який продавав її за доступними цінами. Зараз усі заготовки купують за кордоном, зокрема, в Німеччині. 

Щодня в пошуках ідеальних рослин для крафтового посуду

Лілія отримує готові керамічні брикети, які вже готові до ліпки. З мокрої глини виліплює виріб, який сохне тиждень, аби волога повністю випарувалася. Далі відбувається лощення та шліфування, а після цього — перший випал виробу в печі. Наприкінці Лілія займається глазуруванням — наносить на вироби поливу, і тому вони стають різнокольоровими. 

Керамічна тарілка з відбитками рослин від бренду. Фото надала Лілія

У середньому виріб виготовляють три тижні — тоді відбувається ліпка, підсушення, випали. Лілія каже, що створення виробів — це тривалий та клопіткий процес, який потребує терплячості й уважності: «На самому натхненні в такій справі далеко не заїдеш».

Родзинкою бренду є те, що Лілія протягом усього року, навіть взимку відтискає на виробах справжні рослини: «Люди взимку квасять огірки, а я — лопухи»

Процес відтискання рослин на майбутній тарілці. Фото з соцмереж бренду Leaf Ceramics

Першими виготовили горнятка й тарілки. «Коли тільки почали роботу та відбили перші рослини, то постійно хотіла пробувати ще й думала, що б то ще таке створити. З часом я вже зрозуміла, яка рослина може відбитися добре, а яка ні. Я завжди шукаю ідеальні для себе рослини за формою та товщиною», — розповідає майстриня.

Яскравий посуд, що наповнений життям

Лілії дуже подобається, коли в майстерні вдається створити щось нове. Наприклад, нещодавно зʼявилася нова серія акварельних горняток, які дуже подобаються клієнтам, адже їх часто замовляють. Ідею Лілія підгледіла в іноземних керамістів, але каже, що ці горнята — особливі, бо в них є і втілення власних ідей. 

Серія горняток з патріотичною символікою від бренду Leaf Ceramics. Фото надала Лілія

А ще майстрині дуже подобаються горнятка у вигляді апельсинів і лимонів. «Ця кольорова серія мені дуже подобається, бо ці яскраві горнята ніби наповнені життям і легкістю», — каже жінка.

Хітом серед клієнтів є горнята з лавандою та пташками, які регулярно замовляють протягом трьох років. Майстриня обожнює маленькі теплі деталі, тому вручну виліплює пташок чи бджілок. Найбільше клієнтів — з Києва та Львова, але замовляють посуд і з-за кордону. Лілія також має магазин на міжнародній платформі хендмейд-виробів Etsy.

Керамічні горнятка з лавандою та пташками, які протягом трьох років замовляють клієнти. Фото надала Лілія

Кожен у сім’ї робить щось для майстерні 

«До роботи я надихаюся іншими людьми та виробами, а також природою, тому де б я не була, завжди дивлюся під ноги та шукаю цікаві рослини. Іноді клієнти самі рекомендують, що б вони хотіли придбати, а ще підписники пишуть свої ідеї. Тому задуми для виробів є завжди, з цим ніколи не буває проблем», — каже майстриня.

Лілія розповідає, що майстерня забезпечує всю сім’ю — це можливість розвивати власну справу та добре заробляти в селі. Жінка створює вироби, її чоловік-відеограф фотографує їх для соцмереж і створює контент. Сестра Лілії — таргетологиня, тому просуває кераміку в соцмережах. «Можна робити багато гарних виробів, але якщо їх ніхто не побачить, то користі немає. Тому соціальні мережі та реклама дуже важливі у власному бізнесі», — переконує майстриня.

Мама Лілії пані Орися допомагає жінці в майстерні. Фото надала Лілія

Дуже допомагає й пані Орися, яка також виготовляє посуд у майстерні та допомагає з найменшою дитиною, коли Лілія працює. У свої 70 років жінка заряджає до життя, а у вільний час любить постояти на голові. «Вона енергійна та життєрадісна. Я набираюся від неї оптимізму для життя», — каже Лілія.

МІж дочкою та матір’ю сильний зв’язок і взаємопідтримка. А ще Лілія також є мамою чотирьох дітей, як і пані Орися. Жартома керамістка називає свою маму «бабусею», та й ще солідною, адже жінка вже має десять онуків. 

Лілія з матір’ю, яка надихає її своєю енергією до життя. Фото надала Лілія 

Сімейна майстерня — як п’ята дитина

Лілія каже, що в житті все насправді не так, як в Instagram. Поєднувати материнство й роботу в майстерні складно, проте її у всьому підтримують найближчі люди. Майстриня каже, що пишається тим, як попри пандемію та повномасштабне вторгнення їм вдалося зберегти сімейну справу. 

Тарілки з відбитими рослинами. Фото надала Лілія

«Я дуже довго думала про те, чи створювати цю майстерню, але тепер вона для мене як ще одна дитина, яку я розвиваю та доглядаю. Тут я проявляю свою творчість і те, що є в моєму внутрішньому світі. 

Я дуже хочу, щоб завершилася війна, і мої діти жили в щасливій сім’ї, щасливій країні. І щоб все було так, як має бути. Знаю, що працюватиму багато й старанно, тому з того обов’язково буде результат», — підсумовує Лілія Шкреметка.

Читати далі

Суспільство

Оголошені переможці премії Jager Music Awards 2024

Опубліковано

Музична премія Jager Music Awards повернулася на початку 2024 року після двох років перерви, вперше з початку повномасштабного вторгнення й оголосила своїх цьогорічних лауреатів.

Про це повідомляється в прямій трансляції премії на YouTube.

фото: ANDRII BARMALII . Суспільне Культура/Юлія Ткачук

Переможці премії

Лауреатами 2024 року стали:

  • “Артист року” – OTOY;
  • “Трек року” – Стасік, “Герої вмирають”;
  • “Відео року” – ANDRII BARMALII, “Я нормально”;
  • “Колаба року” – NAZVA, альбом “ГУРМА”;
  • “Явище року” – Василь Байдак, креативні музичні збори;
  • “Лейбл року” – КONTRABASS PROMO;
  • “Журналіст року” – Олексій Бондаренко, головний редактор та засновник медіа “Лірум”;
  • “Майданчик року” – !FESTREPUBLIC;
  • YOUNG BLOOD:
    People’s Choice – OKAZIA, YAD BAND, ANGELA VERÁ;
    Jägermeister Choice – ALEZJAZZ, RENIE CARES, A04F feat. JorDee;
    Jury’s Choice: SOPHIÈME, YARIMA, Drum&Tuba Band;
фото: Юля Юріна на Jager Music Awards. Суспільне Культура/Юлія Ткачук
  • “Майстерність: сучасні пісні” – ANTON KRAMER, “Знаєш, як болить” (LAMA);
  • “Майстерність: народні пісні” – “Щука-Риба”, BUNHT, YEVHEN PUHACHOV, “То не ластовка”.

Читати також: “Doc Kyiv Fest”: в Україні стартував фестиваль документального кіно

До шортліста номінації YOUNG BLOOD потрапило одразу 56 молодих виконавців, які гучно заявили про себе цьогоріч.

Медіа “Ти.Київ” окремо нагородило ANGELA VERÁ — вони отримали інтерв’ю у виданні.

Фото: Гурт NAZVA “Колаба року” за альбом “ГУРМА”. Суспільне Культура/Юлія Ткачук

Про премію

Jager Music Awards — перша премія української незалежної музики, яка підтримує представників альтернативної сцени з 2018 року. У 2023 році вона не проводилася, замість цього у рамках ініціативи #SupportUkrainianCreators організатори підтримали 56 українських артистів і креативників мінігрантами на загальну суму 840 000 гривень.

Нагадаємо, що у Мілані відкрили читальну залу в памʼять про Вікторію Амеліну.

Фото: Jager Music Awards

Читати далі