

Суспільство
Перевірити світло та допомогти ППО. 15 застосунків та ботів, які варто встановити під час війни
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У 2022 році українці довели одне одному, наскільки важливою є підтримка і взаємодопомога. А разом із сміливістю ми продемонстрували неабияку винахідливість — кількість корисних застосунків, що з’явилася впродовж повномасштабної війни, дійсно вражає! Сьогодні ШоТам ділиться підбіркою додатків і чат-ботів, розробники яких подбали про нашу безпеку, психічне та фізичне здоров’я. Ба більше, тепер ваш телефон може допомогти ЗСУ збивати ворожі ракети.
1. Dobre
Якщо ваші рідні живуть в іншому місті, перебувають у зоні бойових дій чи опинилися під окупацією — виникає потреба стабільно бути на зв’язку. Хвилюватися за таких обставин — нормальна реакція, але можна і варто зменшувати кількість переживань. З цим допоможе застосунок Dobre, який дозволяє перевіряти статус близьких навіть при поганому інтернет-з’єднанні.
Після встановлення додатка користувач обирає собі ім’я та вказує статус зони проживання (безпечне чи небезпечне місце). У разі небезпеки застосунок щогодини питатиме у людини, чи все гаразд. Якщо користувач вчасно не вказує, що все добре, застосунок сповістить про це всі контакти, додані до списку близьких. Крім того, розробники обіцяють додавати у Dobrе нові функції. Наприклад, геолокацію чи персональні запити.
Завантажити Dobre: Android, iOS.
2. TacticMedAid
Команда TacticMedAid зібрала навколо себе справжніх спеціалістів, які навчають рятувати життя військових та цивільних в умовах бойових дій. У застосунку TacticMedAid ви зокрема дізнаєтесь, як зупинити кровотечу та як діяти, якщо людина поруч із вами знепритомніла або отримала опіки.
Крім додатка, творці проєкту радять переглянути їхній YouTube з лекційним матеріалом та доєднатися до телеграм-каналу. Довідкову інформацію по протоколу з тактичної медицини можна отримати у телеграм-боті TacticMedAid.
Завантажити TacticMedAid: Android, iOS.

3. Helsi
Застосунок Helsi подбає про ваше здоров’я у надскладний воєнний час. Встановивши цей додаток, ви зможете звернутися за безкоштовною онлайн-консультацією до лікаря, навіть якщо він працює у приватній клініці. Обрати лікаря можна за рейтингом, відгуками й стажем. Декларація зі спеціалістом чи направлення не потрібні.
У додатку ви створюєте особистий кабінет, де зберігатимуться усі ваші медичні дані. З корисних функцій Helsi — встановлення нагадування про прийом препаратів. Також за допомогою цього сервісу зручно шукати й бронювати ліки зі знижками у найближчих аптеках. Якщо ви вже маєте Helsi на своєму смартфоні, не забувайте періодично оновлювати застосунок. Нещодавно розробники додали можливість замовляти антибіотики, виписані лікарем, одразу з електронного рецепта.
Завантажити Helsi: Android, iOS.
4. Zrada
Ціль роботи цього застосунку — бойкот товарів, які так чи інакше пов’язані з російською економікою. Наприклад, товари, які виготовляються у країні-агресорці, чи товари міжнародних компаній, які продовжують працювати на російському ринку.
Розібратися у застосунку дуже просто: ви скануєте штрих-код товару, після чого Zrada видає актуальну інформацію про компанію-виробника та її зв’язок з економікою росії.
Додаток Zrada — справжня знахідка для тих, хто залишається не бажає спонсорувати тероризм.
Завантажити Zrada: Android, iOS.
5. MineFree
На сьогодні Україна є країною з найбільшою кількістю мін у світі, повідомляє ООН. І хоча наші рятувальники щодня знешкоджують тисячі снарядів, вміння правильно поводитися на «забрудненій» території є необхідністю. Що робити, якщо ви побачили міну? Та як зрозуміти, чи є вибухонебезпечні предмети поруч із вами? На ці питання відповідає додаток MineFree.
Застосунок вказує на карті потенційно небезпечні території. При наближенні до об’єкта, попередньо ідентифікованого рятувальниками, застосунок попередить вас про загрозу за допомогою текстового повідомлення та аудіосповіщення. Ще MineFree пропонує переглянути довідник ДСНС з описом і фото вибухонебезпечних предметів.
Завантажити MineFree: Android, iOS.

6. Bachu
Допомогти боротися ЗСУ з окупантами може кожен, завантаживши додаток Bachu. Якщо ви маєте інформацію про пересування ворожої техніки та військ — поширте її за допомогою цього застосунку. Не хвилюйтеся, якщо у вас немає інтернету. Створити повідомлення можна без нього, а вже коли приєднаєтесь до зв’язку, інформація відправиться на чат-бот СБУ автоматично.
Роблячи фото техніки, слід упевнитися у тому, що вона дійсно ворожа. Перелік позначок на зброї ворога також доступний у Bachu.
Завантажити Bachu: Android, iOS.
7. Джгут 2.0. Перша допомога
Бот Джгут 2.0. Перша допомога стане вашим помічником за обставин, коли необхідно надати першу медичну допомогу. Ви дізнаєтеся, як діяти при втраті свідомості, інфаркті, інсульті, зупинці серця, епілептичному нападі тощо.
Цей бот буде корисним як для тих, хто вже проходив тренінг із домедичної допомоги, так і для тих, хто досі не встиг цього зробити. Інтерактивні інструкції, що надсилатимуться на ваш телеграм, дуже прості для сприйняття. Пам’ятайте, що правильне та вчасне надання першої допомоги може врятувати життя людини.
Запустити бот: @FastAid_bot.
8. Перевірка
Розрізняти фейки й ворожі маніпуляції — ще одна навичка, яку українці здобули у 2022 році. З ботом Перевірка протидіяти дезінформації значно легше! Gwara Media створили телеграм-помічник, який розпізнає фейки, неперевірені та брехливі меседжі та російську пропаганду. Якщо ви хочете перевірити інформацію на справжність — достатньо лише надіслати її боту. Фактчекери перевірять повідомлення із застосуванням штучного інтелекту.
Зазвичай достатньо 24 годин, аби бот дав відповідь: варто довіряти конкретній інформації чи ні. Проте інколи Gwara Media отримують повідомлення, які потребують більше часу на перевірку.
Запустити бот: @perevir_bot.
9. StopRussia | MRIYA
Як і попередній ресурс, чат-бот StopRussia | MRIYA допомагає боротися з окупантами на інформаційному фронті. За допомогою цього бота можна заблокувати телеграм- та ютуб-канали, сторінки на фейсбуці чи в інстаграмі, що поширюють дезінформацію. Модератори команди StopRussia | MRIYA перевіряють повідомлення на достовірність і відправляють їх на блокування колегам.
Нещодавно чат-бот відновив функцію, яка працювала до повномасштабного вторгнення. Це можливість блокування магазинів, що займаються збутом наркотиків і психотропів. Кожен може надіслати боту адресу посилання чи адресу фізичного магазину, де, на його думку, продають заборонені речовини. Усі повідомлення є анонімними.
Запустити бот: @stopdrugsbot.
10. Dovidka.info
Dovidka.info пропонує перевіряти чат-боти на надійність. Інформаційна війна змушує ворога створювати псевдоботів та ботів-двійників, щоб розповсюджувати брехливі повідомлення. Тому ми маємо бути обережними, читаючи неверифіковані канали.
Якщо ви не впевнені у справжності бота, переходьте на Dovidka.info, вказуйте у пошуку назву бота й чекайте на відповідь.
Перевірити бота: Dovidka.info.
11. SpyBuster
SpyBuster – це застосунок від українських айтівців із команди MacPaw. Додаток виконує одразу дві функції – сканує пристрій на наявність встановлених програм, які мають зв’язки з РФ чи РБ, і відстежує, чи надсилаються дані на російські чи білоруські сервери. Завдяки цьому SpyBuster можна виявити та заблокувати з’єднання додатків і вебсторінок із серверами в цих двох країнах.
Крім того, користувачі модуть дізнатися причини підозри до кожної з програм (наприклад, ru присутній в app bundle ID, що присвоюється додаткам при створенні і відображає країну розробки) та інструкції щодо видалення програми з iPhone. Також у SpyBuster користувач може регулювати рівень виявлення між мінімальним і максимальним.
Завантажити SpyBuster: iOS.
12. єППО
«єППО» – розробка одеських айтівців, яка дозволяє у два кліки допомогти Силам протиповітряної оборони нищити повітряні цілі окупантів. Як саме? Ворожі ракети часто летять настільки низько, що радари просто не можуть їх розпізнати. І саме тут можуть допомогти звичайні українці. Достатньо дістати смартфон, вказати напрям руху цілі – і вже за кілька секунд ця інформація буде на моніторі бійців ППО.
Застосунок вже неодноразово довів свою ефективність: завдяки повідомленням українські воїни приземляли російські «Калібри» та БПЛА.
Завантажити єППО: Android.

13. «Є?»
Український айтівець Денис Гайдамака розробив мобільний застосунок «Є?», завдяки якому мешканці різних будинків можуть повідомляти сусідів про наявність світла. Усе працює максимально просто: ви повідомляєте у застосунку, чи є світло за обраною адресою, і цей статус побачать всі, хто також підписані на неї. Принцип роботи нагадує Waze – застосунок для відстеження ситуації на дорозі, але натомість пропонує ділитися інформацією про світло.
Робота та точність застосунку базується на принципі добросусідства, активної участі в житті громади та взаємної довіри, де пильні та відповідальні користувачі оперативно, правдиво та цілком анонімно повідомляють про появу або зникнення світла в будинку.
Завантажити «Є?»: iOS.
14. I’m Ukrainian
I’m Ukrainian – унікальна платформу цифрового ком’юніті українців за кордоном. За словами авторів проєкту, головна мета платформи – зробити так, аби українці, які були вимушені покинути країну з початком вторгнення, не забували про своє походження.
Наразі мобільний застосунок містить інформаційний контент для 7 країн Європи (Велика Британія, Німеччина, Італія, Іспанія, Австрія, Польща, Румунія) та пропонує 8 розділів зі списком культурних подій, мітапами, мапою українських бізнесів, каталогом сервісів із допомоги українцям тощо.
Завантажити I’m Ukrainian: Android, iOS.
15. ВолонтерВантаж Бот
Черкаські айтівці розробили ВолонтерВантаж Бот, завдяки якому волонтери можуть шукати водіїв для доставки гуманітарних вантажів як в Україні, так і за кордоном. Сервіс надає базу водіїв з даними про автівку та її місткість, а також показує напрямок руху кермувальника, що дозволяє волонтерам планувати перевезення гуманітарних вантажів.
ВолонтерВантаж БОТ доступний у телеграмі (для водіїв, – ред.) та кабінеті координатора волонтерського центру (отримати актуальне посилання та доступ до системи можна у координаторів «Центру допомоги армії» або звернувшись до розробників).

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Данське місто Орхус передало Львову 5 автобусів. Планується, що до літа приїдуть ще 15 таких автобусів.
Про це повідомили у пресслужбі Львівської міської ради.
«Львів зможе використовувати ці автобуси для власних потреб. Також їх можна буде передати Силам оборони України або іншим громадам, які постраждали від російського вторгнення», – йдеться у повідомленні.
У міській раді відзначили, що раніше отримали від різних міст Європи 39 автобусів. Більшість із них передали на потреби Сил оборони України. А також громаді Тростянця на Сумщині, яке постраждало від вторгнення росії у 2022 році. Чотири автобуси залишили для потреб Львова.
Читайте також: «Вчилися за роликами на ютубі». Пожежники-добровольці вже 8 років рятують Бориспільську громаду від вогню. Ось як це працює

Крім того, Львів отримав від громад європейських міст чотири автомобілі швидкої допомоги: 2 з них передали для громади Харківської області та ще 2 – для Першого медоб’єднання Львова. А пікап, який отримали у лютому цього року, передали військовим.
Нагадаємо, Миколаїв отримав три автобуси від німецької компанії.
Також ми розповідали, як на Львівщині тестують новий гібридний електробус.
Фото: Львівська міська рада.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Бійці-прикордонники збили зі стрілецької зброї безпілотник окупантів, який розвідував місцевість.
Про це повідомили на сайті ДПСУ.
Зазначається, що на Донеччині п’ятьма влучними пострілами зі стрілецької зброї вдалось знешкодити дрон противника, який розвідував місцевість в районі наших позицій.
Наголошується, що дедалі частіше наші захисники збивають ворожі дрони, тим самим нівелюючи всі зусилля противника.
Читайте також: Олександра Екстер? Хіба це не російська художниця? Час дізнатися більше про амазонку українського авангарду (ТЕСТ)

Відзначимо, що Державна прикордонна служба України — правоохоронний орган спеціального призначення, на який покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону України та охорони суверенних прав України в її винятковій (морській) економічній зоні.
Нагадаємо, українські прикордонники завдали удару по позиціях окупантів під Лиманом.
Також ми розповідали, як бійці 72 ОМБр знищили влучними ударами військову техніку росіян на Вугледарському напрямку фронту на Донеччині.
Фото: dpsu.gov.ua.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Вона могла відпочивати на власній яхті в сонячній Новій Зеландії, але натомість обрала шлях воїна й боронить Україну на Сході Про «Ківі» бойову медикиню Інтернаціонального легіону розповідає ШоТам.
Ківі — бойова медикиня Другого інтернаціонального легіону. Вона не лише лікує поранених, а й може захистити їх зі зброєю в руках. Жінка приїхала боронити Україну з Нової Зеландії.
Я приїхала як цивільний лікар, щоб зробити все, що в моїх силах. Щоб допомогти Україні», — Ківі, бойовий медик ІІ Інтернаціонального легіону оборони України
«Я офігів. Лежить у себе на яхті, п’є “Корону” під сонечком. Їй телефонують знайомі і кажуть: “Хочеш поїхати до України бойовим медиком?”. І вона така: “Чом би й ні, хочу”. І вже через 2 місяці вона разом із нами в Лисичанську», — Муха, військовослужбовець ІІ Інтернаціонального легіону оборони України.
Дивіться відео: Колумбійський музикант просуває у світі українські повстанські пісні
Ківі рятувала бійців у найгарячіших точках: Лисичанську, Григорівці, Бахмуті. І вже встигла вразити воїнів поєднанням хоробрості, доброти та вмінням робити кілька справ одночасно.
Людина настільки універсальна… Вона може бути й стрілком, коли потрібно, вона може керувати дроном, коли потрібно, — Санта, командир ІІ Інтернаціонального легіону оборони України.
«Люди люблять проводити час із друзями, з родиною. Крім того, люди тут дуже винахідливі. Багато що тут схоже на Нову Зеландію. Українська аграрна галузь, земля і сільськогосподарські виробники — відомі та шановані», — Ківі, бойовий медик ІІ Інтернаціонального легіону оборони України.
Ківі впевнена: Україна виборює свободу для всього цивілізованого світу.
Задля свободи всього світу ця війна має завершитись перемогою України. Ми не можемо дозволити агресору взяти силою те, що він хоче, — Ківі, бойовий медик ІІ Інтернаціонального легіону оборони України.
Жінка вірить: Україна неодмінно переможе. І вже точно знає, як відпочиватиме, виконавши свою місію.
«Я обпливу навколо світу на своїй яхті. А потім сидітиму десь на пляжі», — Ківі, бойовий медик ІІ Інтернаціонального легіону оборони України.
Нагадаємо, в Україні створили сайт для іноземців, які прагнуть воювати за Україну.
Також ШоТам розповідав, як українець керує взводом іноземного легіону.
Окрім того, американець покинув комфортне життя і захищає Україну від окупантів.