Суспільство
Ферма замість валер’янки: переселенка з Харкова завела перепілок, щоб побороти тривогу, а тепер має успішний бізнес
Опубліковано
8 місяців тому
Тому в цьому проєкті ми розповідаємо про переселенців, які, попри ці релігійні та культурні розбіжності, успішно адаптувалися та інтегрувалися в життя регіону й допомагають зробити це іншим.
«Перепелині яйця рятують від радіації» — таку інформацію Ганна Довженко прочитала в мережі, коли панічно шукала, що може допомогти у випадку ядерної атаки. Жінка вирішила: треба заводити перепілок. І хоч інформація виявилася не підтвердженою науково, та її бізнес тепер цілком реальний.
Як ферма «Чудова перепілка» допомогла Ганні заспокоїтись, а її родині — адаптуватися на новому місці завдяки власній справі, читайте в матеріалі ШоТам.
Повертатися було нікуди
На момент повномасштабного вторгнення росії родина Ганни була на Львівщині й планувала повертатися додому в Харків.
«Майже пʼять місяців у мене був депресивний стан. Я взагалі не знала, що буде. Нам було дуже боляче бачити в соцмережах і новинах зруйновані будинки в нашому рідному місті», — згадує Ганна.
Родина вірила, що війна швидко закінчиться, і вони зможуть повернутися, але їхню квартиру було частково зруйновано, коли місто опинилося під сильними обстрілами. Тому сімʼя орендувала будинок у Пустомитах.
Перепілки як засіб від нервів
«Нас постійно лякали радіацією. Всі в родині були в панічному стані, типу «А що як?..». Я втомилася. Відкрила Google і почала шукати, що допомагає вивести з організму важкі метали. Сказала: «Все, супер» — проблема буде вирішена», — розповідає Ганна.
Вона натрапила на статтю про те, що нібито в Японії після ядерної атаки рятувалися перепелиними яйцями. Хоч наукового підтвердження цьому немає, жінка вирішила тримати трохи птахів для родини й друзів.
Пташок не купували — натомість родина придбала 200 яєць, і в інкубаторі з них вилупилися 170 перших перепілок.
Тому замість перегляду новин Ганна тішилася своїм «дівчаткам». Розповідає, що поряд з перепілками вона завжди на позитиві, бо вони дуже чутливі й можуть відчувати стрес. Жінка по кілька разів на добу заходила до них у курник і просто спостерігала: як влаштоване їхнє життя, на що вони реагують тощо.
«Перепілок я вперше в житті побачила, коли вони в мене народилися. Я з ними жила в курнику», — пригадує вона.
Тепер жінка переконана: коли відчуваєш тривожність або депресію, тобі потрібна працетерапія. Якщо мозок кипить і не знає, що робити, варто почати працювати руками.
Перепілки забезпечили родину
Ганна з чоловіком не мали багато заощаджень, тож ферма закрила ще одну проблему — забезпечила сімʼю натуральним мʼясом і яйцями, а також коштами від продажу продукції. Державні виплати як внутрішнім переселенцям і виплати Ганни за інвалідність були їхнім першим внеском у створення ферми.
Чоловік фермерки самотужки створив клітки, провів воду, зробив вентиляцію — для цього передивився багато відео на YouTube. Тим часом жінка читала літературу про догляд за перепілками.
Нині сімʼя має півтори тисячі птахів. Яйця Ганна продає дешевше, ніж у супермаркеті: на фермі два десятки яєць коштують 40-50 грн (залежно від розміру) в той час, як у магазині їх продають у середньому на 20 гривень дорожче.
Ганна говорить, що хоче, аби більше людей могли дозволити собі придбати такий продукт. Зараз черга на перепелине м’ясо є на два місяці наперед, на яйця — тиждень.
«Купують друзі, знайомі, працює «сарафанне радіо». Надсилаю замовлення поштою. Вони вже їхали в Київ, Харків, Одесу, Запоріжжя. Клієнти часто навмисно водночас купують яйця і мої, і магазинні, щоб порівняти, а потім повертаються до мене», — хвалиться жінка.
У минулому Ганна працювала бухгалтеркою та менеджеркою, тож за пів року після створення ферми вирішила шукати гранти для її розвитку. Наразі виграла два гранти, зокрема, кошти від посольства США, на які придбала професійну коптильню й вакууматор. Нині Ганна працює над третім — від благодійної організації «Карітас». Якщо вийде його отримати, то розширить приміщення ферми.
Ферма як спосіб подружитися з місцевими
Спочатку родині було складно адаптуватися через мову — Ганна все життя прожила в російськомовному середовищі. Розповідає, що до вторгнення хотіла перейти на українську, але мала страх почати. Та торік вирішила, що більше не відкладатиме.
«Чули тут від деяких людей образи, що, мовляв, війна почалася через людей зі Сходу, зокрема, і харківʼян, бо ми розмовляли російською. А коли ти їм кажеш, що Харків не здався, що росію там ніхто не чекав, то вони дивуються, — скаржиться Ганна. І додає: — Приємно чути слова підтримки від інших місцевих, які розуміють, що це система зробила нас російськомовними, а не ми самі».
Тепер у неї є місцеві клієнти, які замовляють свіже м’ясо та яйця й одразу запитують, коли можна приїхати знову. Жінка їм розповідає про користь цих продуктів і про те, як їх готувати.
Ганна говорить, що тепер громада прийняла її родину, і вона більше не відчуває, що не вдома.
10-15% яєць жінка завжди віддає іншим переселенцям, а також своїй подрузі, яка має дитячий будинок сімейного типу. А послід, який є чудовим добривом, передає місцевим фермерам і людям, які мають земельні ділянки.
«Мої яйця та перепілки тут, знаєте, як валюта: якщо в мене немає готівки, але мені щось потрібно, я можу обмінятися з іншими фермерами на все що завгодно. Взагалі я «за» такі кооперативи та комуни — ми, українці, тільки так можемо вижити», — ділиться Ганна.
Праця допоможе звикнути до нового місця
«Я рада, що відкрила для себе розведення перепілок. Минулий рік, якби не вони, я й не знаю, як би наша родина емоційно й фінансово пережила. Не жалкую ні про що. Ферма допомогла мені почати життя в новому місці, ніби спочатку», — каже Ганна.
Підприємиця зараз вчиться працювати на придбаній коптильні й освоює новий продукт — мариновані яйця. Про повернення в Харків уже не мріє.
«Коли ми іноді з родиною про нього згадуємо, то плачемо. Але повертатися туди небезпечно, та й нікуди. Тому ми хотіли б залишитися тут, у Львівській області. Пустомити нам дуже подобаються. І громада прийняла нас щиро, відкрито та з допомогою», — розповідає переселенка.
Ганна стверджує: якщо хочете звикнутися на новому місці, то варто працювати.
«Обовʼязково треба, щоб ми вижили: і як нація, і як країна. Наші діти мають учитися в нас, адже ми для них є прикладом. Якщо хочемо, щоб Україна розвивалася й мала майбутнє, то маємо допомагати та невпинно працювати».
Вам може сподобатися
-
В Україні розпочали підземне виробництво зброї: що відомо
-
Які військовослужбовці можуть звільнитися з військової служби під час воєнного стану
-
Як отримати 5000 євро на відновлення бізнесу, постраждалого від війни: деталі гранту
-
Став пожежником, щоб захистити дітей — своїх і чужих. Це добровольці з Миколаївщини, які рятують свою громаду
-
Україна випробовує нову високоточну авіабомбу з ракетним прискорювачем: відео
-
У Львові запустять інституцію для документування українського досвіду війни
На Takflix вийшов документальний фільм «Рік тигра», де розповідається про Харків під час початку повномасштабної війни. Події розвиваються у 2022 році, який є роком тигра.
Про це повідомляє SKVOT.
Про фільм
Олександр, головний герой, мешкає на Північній Салтівці та вирішує залишитися там після початку повномасштабної війни. З 700 жителів його будинку на місці залишилося тільки шестеро сусідів і їхні домашні улюбленці.
Читайте також: Тімоті Снайдер написав книгу про розмови з Володимиром Зеленським: презентація роботи
Російські обстріли двічі зруйнували квартиру Олександра, але він зберігає лише одну річ — свою камеру, за допомогою якої документує життя на Північній Салтівці та свої будні.
Переглянути документальну стрічку можна за посиланням.
Нагадаємо, раніше ми писали, як українці зупиняють показ російської пропаганди за кордоном.
Фото: Скриншот/Фрагмент з фільму «Рік тигра»
Коментарі
Суспільство
Опубліковано
1 годину тому12.09.2024
У селах Стрижавка та Мізяківські Хутори у Вінницькій області відкрилися дві відновлені школи, в яких навчатимуться понад 700 учнів.
Про це повідомляє Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури.
Міністерство відновлення повідомило, що в селах Стрижавка та Мізяківські Хутори завершено проєкти з ремонту шкіл вартістю 380 тис. і 205 тис. євро. Ці проєкти реалізовані в межах «Програми з відновлення України», ініційованої Європейським Союзом та Європейським інвестиційним банком, і спрямовані на відбудову соціальної інфраструктури.
Ремонт включав покращення ізоляції стін і дахів, заміну старих вікон та дверей на енергоефективні. Завдяки модернізації школи зменшать викиди CO2 до 30% та скоротять споживання тепла на 15% щорічно.
Читайте також: В Україні можна поставити гуманітарні авто на державний облік: як це зробити
У регіоні наразі реалізують 7 проєктів, серед яких 4 школи, 2 об’єкти критичної інфраструктури та адміністративна будівля. Два проєкти вже завершено, інші ще будуються.
Незабаром буде оголошено «Програму відновлення України ІІІ», в межах якої громади зможуть подавати заявки на реконструкцію у сферах освіти, охорони здоров’я, теплопостачання та водопостачання.
Нагадаємо, на Миколаївщині відновлять школу, зруйновану російським авіаударом.
Фото: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури
Коментарі
Суспільство
Опубліковано
2 години тому12.09.2024
У Києві перейменували вулицю Генерала Наумова, що знаходиться у Святошинському районі столиці. Відтепер вулиця називатиметься Олега Мудрака.
Про це йдеться на сайті Київської міської ради.
Олег Мудрак із позивним «Сухарь» народився і виріс у Києві. Війна почалася для Олега у 2014 році: з початку АТО він став добровольцем та пішов на фронт.
З роками Олег Мудрак був командиром взводу, роти, згодом — командиром 1-го батальйону окремого загону спеціального призначення НГУ «Азов». Герой України боронив Маріуполь та Азовсталь, був учасником Широкинської операції, боїв на Світлодарській дузі, боїв за Дебальцеве та багатьох інших операцій.
Читайте також: На честь героїв та видатних українців: у Чернівцях планують перейменувати понад 60 вулиць
«У травні 2022 року за наказом разом з побратимами вийшов у «почесний полон» до росіян, пережив полон в Оленівці та численні катування. Повернувся під час великого обміну у вересні 2022 року дуже виснаженим та схудлим на понад 40 кг. Від отриманих поранень і тортур серце Олега зупинилось на 36-му році життя вранці 21 лютого 2023 року. Його прах був розвіяний побратимами над Дніпром», — повідомили у міськраді.
Фото: Олег Богачук
Нагадаємо, у Києві на честь героїв-захисників перейменують ще 7 вулиць та провулків.
Фото: Depositphotos
Коментарі