Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Олександра Кутас стала першою моделлю на візку, заснувала стартап та читає лекції в Лондоні. Її історія

Опубліковано

Олександра Кутас першою в світі стала моделлю на візку. Про дівчину писали найвідоміші медіа світу, а дизайнер Tommy Hilfiger запросив виступити на своєму показі. Окрім модельного бізнесу Олександра заснувала стартап, переїхала до Лондона та виступає спікеркою на тему fashion-індустрії.

Які складнощі були на шляху, чому індустрія моди досі не інклюзивна та про великі плани Олександри Кутас — читайте в історії сильної дівчини, яка надихає.

 Олександра Кутас

Олександра Кутас

Народилася та виросла в Дніпрі. Вивчилася в Дніпровському національному університеті на психолога. Працювала радницею мера Дніпра з питань інклюзивності. Стала першою у світі моделлю на візку, яка виступає на подіумах та бере участь у фотозйомках. 

З психології в модельний бізнес

Я працювала психологом після університету, але не дуже тривалий час. Була волонтером у військовому госпіталі в Дніпрі відразу після початку війни.

Зрозуміла, що є бажання спробувати себе в іншому, поки я молода і в мене немає ще ​​відповідальності за когось, крім себе.Психологія — це той напрямок, до якого я можу повернутися в будь-якому віці, якщо захочу.

Після цього почала модельну кар’єру. Я вперше потрапила на український тиждень моди та познайомилася там з Андрієм Саримсаковим. Він запропонував мені спільну зйомку, яка виросла в виставку. Це була перша подібна виставка в Україні, і з цього моменту все і почалося.

Вірусна стаття та інтерв’ю по всьому світу

Я опублікувала фотографії з виставки в своєму Instagram і мене помітила журналістка з Нью-Йорка. Запросила на інтерв’ю і воно вийшло на Daily Mail в 2015 році. Стаття стала вірусної і з того часу мене почали запрошувати на інтерв’ю журналісти з дуже різних країн.

Я вирішила познайомитися з дизайнерами і зробити показ. На це пішло близько двох років роботи, зйомок, знайомств, розширення власних знань, контактів, розуміння індустрії. У 2017 я взяла участь в показі «VIY» Федора Возіанова, який став найуспішнішим в моїй кар’єрі. Він проходив в Києві, в рамках тижня моди. Про нього написали понад 60 світових видань, в тому числі американський Vogue. Після цього я брала участь в показі адаптивного одягу від Tommy Hilfiger в Нью-Йорку, знімалася для українського Vogue.

Контракт с модельним агентством та переїзд в Індію

Я підписала контракт з модельним агентством в Індії і переїхала на п’ять місяців до Нью-Делі. Це було трохи складно, бо інша країна, культура. Було багато уваги з боку преси, але мало роботи при цьому. Бо це була дуже нова ідея: нестандартна модель в Індії. Тож я брала участь в одному показі там і працювала з декількома фотографами.

В цілому співпраця з модельними агентствами не дуже вигідна, бо вони не займаються індивідуальним підходом, вони йдуть від запиту клієнтів. А поки ще досить складно розвивається індустрія для нестандартних моделей.

У мене було три великі мети: зробити показ, підписати контракт з агентством і знятися для Vogue. І всі вони були втілені. Після повернення до Дніпра в мене було емоційне вигорання, тож я вирішила зробити перерву. І спробувати себе в іншому.

Переїзд до Лондона, свій стартап і участь в Microsoft Accelerator

Я переїхала до Києва і працювала над соціальним проєктом, пов’язаним з працевлаштуванням людей з інвалідністю. Але мені завжди хотілося спробувати відкрити свій бізнес. Тому я подала заявку на участь в програмі технічних стартапів ZINC, пройшла п’ять турів відбору, отримала візу і переїхала в Лондон.

Зі співзасновником Рене ми почали працювати над додатком навігатора для людей з інвалідністю. Наш стартап взяли в Microsoft Accelerator в минулому році. Але велика конкуруюча компанія випустила схожий додаток і я прийняла для себе рішення залишити проєкт, тому що мета, яку ми хотіли досягти, була досягнута. Тільки кимось іншим.

В мене не було команди, з якою я могла б робити стартап знову, принаймні в технологіях. І останні кілька місяців я працюю тут спікером в fashion-університеті. Розповідаю про професію, про свій досвід в індустрії моди.

Складнощі й постійні відмови

І стартапи, і мода — це дуже складні сфери, багато конкуренції за увагу, за ідеї, коли ти приносиш щось нове, то триває довгий період адаптації. Чуєш постійні відмови, тому що ти робиш щось, що більшість людей не сприймає як нормальне, звичайне. Ти робиш щось революційне і це не просто.

До цього дня є люди, які вважають, що інвалідності не місце в світі моди. І єдине, що ти можеш зробити — це продовжувати працювати, продовжувати бути професіоналом. Знаходити тих людей, які не вішають ярлики, які розуміють, що світ моди — це свого роду платформа, за допомогою якої ти можеш робити великі зміни в соціумі. І сьогодні, запрошуючи певну дівчину або хлопця на подіум, або в журнал, або в рекламу, завтра схожого хлопчика або дівчинку перестануть ображати в школі. Вони перестануть страждати від булінгу. Тому що те, якими вони є і як вони виглядають, стане більш прийнятим в суспільстві.

Бізнес — це досить жорстокий світ. Особливо коли ти починаєш без якогось капіталу. Тобі потрібні твої люди, твоя команда, ідея, якою ви будете горіти. Це важкий шлях, але я ніколи не шукала легких.

Fashion-індустрія на порозі змін

Fashion-індустрія тільки починає бути більш відкритою. У Лондоні я бачу рекламу з людьми з інвалідністю. Так, це поки не найвідоміші дизайнери та бренди, але зміни є.

Я брала участь у цікавій дискусії з діджитал-редактором британського Vogue, і вони дуже позитивно налаштовані на тему, пов’язану з інклюзивною модою. Але не всі учасники індустрії готові, зокрема піарники. Тому що для цього потрібно робити щось по-новому. Простіше їздити по накатаній схемі, коли тобі не потрібно переживати «А як це сприймуть». Але зараз все змінюється, тому що вже йде запит від нового покоління. І вони хочуть бачити інклюзивність.

Коли я виступала перед студентами в Лондоні, вони запитували як їм змінити ситуацію, що вони могли б зробити, як їм краще підійти до цього питання. У них є бажання і інтерес просувати зміни в індустрії інклюзивної моди.

Талановиті українці та власна книга

Україна неймовірно багата творчими талантами. У нас безліч крутих фотографів, дизайнерів. Я була на різних тижнях моди в різних країнах і одна з моїх улюблених — це українська. Отримую величезне задоволення від того, що роблять українські дизайнери.

Зараз я виступаю спікером в Лондоні і ми готуємо нову колаборацію з Федором Возіановим, але поки я не можу розповісти нічого. Сподіваюся, світ побачить нашу роботу в найближчі пару місяців. Я буду там не тільки в ролі моделі.

Мої постійні виступи як спікерки почали спонукати мене написати і видати книгу. Бо ця робота змушує дуже багато рефлексувати над своїм досвідом. Тому мені хотілося б поділитися історіями не тільки перед невеликою аудиторією, але і на більш широкий загал. Сподіваюся, що десь через рік це перетвориться в книгу.

Суспільство

«Укрзалізниця» запустила офіційні канали для пасажирів приміського сполучення

Опубліковано

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.

Про це повідомили в УЗ.

Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:

  • затримки поїздів;
  • призначення нових поїздів.
  • модернізацію рухомого складу;
  • тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
  • інші важливі новини приміського сполучення.

В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.

Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.

Фото обкладинки: RailGallery

Читати далі

Суспільство

У Криму відбулася масштабна акція «Жовтої стрічки» (ФОТО)

Опубліковано

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.

Про це повідомили в «Жовтій стрічці».

У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:

«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».

Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя

Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).

Фото: телеграм-канал руху

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути

Опубліковано

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.

Про це повідомили в УЗ.

Як відновити квитки

  1. Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
  2. Натиснути на банер на головній сторінці.
  3. Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
  4. Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.

Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.

Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix

Про кібератаку на «Укрзалізницю»

23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі