Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Колись соромилися своїх ідей, а тепер пропонують їх місцевій владі: на Закарпатті створили молодіжну раду та хаб

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Село Імстичово Білківської громади — це мальовничий куточок на Закарпатті посеред гір. Тут живуть понад 3 тисячі людей, з яких майже третина — молодь. Через гірську місцевість тут немає скверів для прогулянок, дитячих чи спортивних майданчиків, де діти та підлітки могли б разом збиратися та спільно проводити час.

Проте місцеві молоді активісти змогли вирішити це питання — майже два роки тому відкрили молодіжний хаб «СтріХа», де можна пограти в настільні ігри, подивитися фільм чи просто поспілкуватися з друзями. 

ШоТам розповідає, як місцева активістка Людмила Биба згуртувала підлітків у першу молодіжну раду, яка повідомляє владі про свої потреби та змінює громаду на краще.

Людмила Биба

активістка Білківської громади, завідувачка будинку культури в селі Імстичово

Вкладали власні кошти в ремонт дороги, а потім створили першу ГО в громаді

Після навчання я пішла працювати у відділ культури, молоді та туризму Іршавської міської ради, бо хотіла розвивати свій регіон і робити цікаві проєкти для людей.

Через децентралізацію перейшла у своє рідне село Імстичово, де й потрапила у 2019 році на перший тренінг з лідерства. Тоді й зрозуміла, наскільки це важливо. 

Якось був такий час, що староста поїхав із села, і в нас зібралася така ініціативна група молоді, якій було не байдуже, що відбувається вдома, тому ми вкладали власні кошти в ремонт дороги, самі прибирали рідне село та організували вивіз сміття. Також ми проводили тренінги з сортування відходів і залучали до них активну молодь та місцеву владу.

Екологічний проєкт був одним з перших в Імстичові, який організувала молодь. Фото надала Світлана Завадяк

Ми з подругою та юристкою Ганною Зейкан зрозуміли, що можемо більше, якщо матимемо свою ГО. Так у 2019 році почалася історія «Центру розвитку Імстичова» — першої громадської організації у Білківській громаді. Один з головних напрямків нашої роботи від початку — розвиток молодіжної політики.

Ми починали з організації поїздок молоді в інші громади, де вона могла відвідувати місцеві молодіжні центри та переймати досвід. Коли наші діти побачили, як у сусідніх громадах такі ж учні старших класів самі організовують тренінги, проводять лекції, подають грантові заявки на різні суми та звітують про це, то зрозуміли, що їм також це під силу.

Учасники молодіжної ради грають у настільну гру «Світ громад», аби зрозуміти, як працюють органи влади в громадах. Фото надала Світлана Завадяк

Згодом ми організували для молоді навчання з фінансової грамотності й купили настільну гру «Світ громад» і проєктор. Тому хлопці та дівчата приходили не просто поговорити, але й пограти в ці ігри чи подивитися разом фільм.

Вперше скликали в селі молодіжну раду та створили хаб

Ми точно знали, що влада має чути молодь і зважати на її думку, тому й узялися за створення першої молодіжної ради в селі. Перша спроба у 2021 році була невдалою, та вже наступного року нам вдалося набрати справді активних людей, які хотіли для свого села змін на краще. Я тоді почала працювати завідувачкою місцевого будинку культури та взяла на себе організаційні питання й оформлення всіх необхідних документів. 

Учасники молодіжної ради після одного з тренінгів. Фото надала Світлана Завадяк

Завдяки молодіжній раді у нашій громаді вперше провели тренінги з медіаграмотності та сексуальної освіти. І хоч деякі дорослі з нерозумінням поставилися до таких ініціатив і питали, чи там треба займатися сексом, ми все ж їх організували, бо про це важливо говорити та доносити до інших.

За три місяці роботи молодіжна рада провела опитування серед жителів села та вирішила облаштувати хаб «СтріХа», звернувшись із відповідним листом до місцевої влади. Адже ми живемо в гірській місцевості, тому в нас немає, наприклад, дитячих майданчиків чи навіть скверів, де можна було б проводити час. 

«Хочемо, щоб такі осередки були в кожному селі»

Наша молодь має значну підтримку від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», який провів для неї серію тренінгів. Кількість учасників була різною — від десяти до сотні. Спершу діти соромилися навіть сказати про свої ідеї чи побажання, їм було страшно висловити свою думку, але з кожною зустріччю вони ставали сміливішими й потім дякували, що отримали таку можливість.

Наші хлопці та дівчата побачили нові можливості для розвитку. Одна з учасниць молодіжної ради навіть сказала, що ця активність та участь у тренінгах допомогла їй зі вступом — вона написала хороший мотиваційний лист, адже тепер має нові пріоритети та хоче цю свою громадську активність продовжувати й в університеті. Проте я точно знаю, що ці люди після навчання повернуться додому та змінюватимуть село на краще.

Молодіжна рада під час конференції в Києві. Фото надала Світлана Завадяк

Під час навчань наша молодь була на зустрічах з головою села й депутатами та зрозуміла, що державні службовці — це не просто дядьки в піджаках, до яких страшно звертатися. Цьогоріч хлопці та дівчата з молодіжної ради самі запропонували владі організувати День молоді в селі. Вони самі склали сценарій, отримали невелику суму з місцевого бюджету й самі все розраховували.

Зараз у приміщенні «СтріХи» ми все облаштували своїми силами, поставили дивани, м’які пуфи. Ми чекаємо від «ГОВЕРЛИ» обладнання для нашого молодіжного простору: три столи, десять стільців і дві шафи. Мріємо зробити косметичний ремонт, щоб тут стало більш затишно.

Учасники молодіжної ради після тренінгу з медіаграмотності від місцевої журналістки Галини Гички. Фото надала Світлана Завадяк

А ще мене дуже тішить, що дівчата з села Великий Раковець нашої громади за прикладом молоді Імстичова вирішили створити власний молодіжний простір у себе. Ми б дуже хотіли, щоб такі осередки були в кожному селі — хоча б кімнати в школі чи бібліотеці, щоб молодь мала де проводити час. 

Моєму сину зараз 11, і я дуже хочу, щоб за кілька років він також долучався до заходів та мав можливості для розвитку, які згодом допоможуть реалізуватися в житті.

Світлана Завадяк

членкиня молодіжної ради

«Наша місія — повідомляти владі про потреби молоді»

Я потрапила в молодіжну раду на запрошення Людмили Михайлівни два роки тому. Цьогоріч наша каденція завершується, але ми з друзями будемо подаватися й на наступний відбір, адже нам уже складно уявити своє життя без цих активностей.

Я завжди старалася долучатися до всіх заходів, які ми організовували з молодіжною радою. Найбільше мене запам’ятався обласний форум «Голос молоді», адже там я познайомилася з багатьма активними людьми з різних громад. А друзі з молодіжної ради часто брали участь у всеукраїнських і міжнародних форумах, адже це можливість обмінятися досвідом. 

Молодіжна рада Імстичова на обласному форумі «Голос молоді». Фото: Департамент освіти й науки, молоді та спорту Закарпатської ОДА

Місія нашої молодіжної ради полягає в тому, щоб доносити свої ідеї до влади та повідомляти про наші потреби.

А ще я чула, як інші говорили, що молодіжна рада є таким собі івент-агентством. Фактично це так, бо завдяки організації різних заходів ми формуємося як особистості, можемо проявити себе та знайти своє місце в суспільстві.

Молодіжна рада допомогла мені знайти багатьох однодумців, які мене розуміють, тому з ними я почуваюся «у своїй тарілці». Також я зрозуміла, до чого маю хист і що мені вдається, а над чим треба попрацювати, адже робота з людьми потребує багатьох вмінь. І, якщо чесно, участь у молодіжній раді та організація заходів — це дуже весело, тому я дуже хочу продовжувати працювати в цьому напрямку.

Суспільство

У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Опубліковано

Після атаки військового шпиталю у Харкові дроном «Шахед» у закладі відновили проведення операцій. Росіяни поцілили у шпиталь 29 березня 2025 року.

Про це повідомили у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону.

«Внаслідок нічного влучання “Шахеда” у шпиталі постраждали пацієнти і персонал, були пошкоджені кілька корпусів. Але нині в операційних, які зазнали руйнувань від вибухової хвилі, вже відновилися операції. Шпиталь не може зупинити надання допомоги і лікування пацієнтів ані на хвилину»‚ — написали на сторінці закладу.

У госпіталі не оголошують збір на відновлення закладу, наразі там сподіваються впоратися з цим власними силами.

Читайте також: СБУ та ГУР доправили гелікоптером хвору дівчинку до Києва, чим врятували їй життя

Начальник шпиталю Едуард Хорошун зазначив, що це не вперше росія обстріляла будівлю.

«У черговий раз російська федерація здійснила злочин — використала летальну зброю проти лікувального закладу. У черговий раз, бо госпіталь обстрілюється не вперше. Це акт тероризму», — вказав Хорошун.

Нагадаємо, що військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка шпиталю

Читати далі

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі