Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як в американських фільмах: на Львівщині відновили їдальню, яка стала улюбленим місцем школярів

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Світлини цього просторого приміщення є в соцмережах багатьох учнів. У сучасну їдальню в школі приходять не лише поїсти пюре з котлетками, а й просто поспілкуватися з друзями та провести час між уроками, адже, як кажуть самі учні, — «тут дуже естетичне приміщення з шафками, як в американських фільмах».

Красиву їдальню з сучасним обладнанням найбільша школа Золочівської громади отримала завдяки гранту від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та місцевій владі, яка профінансувала ремонт. Як завдяки співпраці благодійників, влади й адміністрації школи вдалося реалізувати ідею, читайте на ШоТам.

80 років найбільша школа громади була без комфортної їдальні

Школа №2 імені Маркіяна Шашкевича є найбільшою в Золочівській громаді на Львівщині та існує з 1944 року. Директорка закладу Оксана Смолінська каже, що ще з того часу однією з найбільших проблем закладу був поганий стан їдальні, яка потребувала капітального ремонту.

Стара кухня шкільної їдальні у темному приміщенні з синіми стінами
Як виглядала кухня шкільної їдальні до ремонту. Фото: Золочівська школа

Через це не всі діти мали можливість там харчуватися, а в школі навчаються понад тисяча дітей. Заклад розташований у трьох навчальних корпусах, у двох з яких є приміщення, де можна було роздавати їжу дітям початкових класів. Тому кухарі готували в інших школах і привозили обіди дітям у ці роздаткові приміщення. 

Читайте також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

Техніка за грант і ремонт від місцевої влади

Начальниця відділу економічного розвитку Золочівської міської ради Світлана Кармазин каже, що створити сучасну їдальню в школі вдалося завдяки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Світлана Кармазин подала заявку на грант від Золочівської громади як партнерки проєкту, і в результаті закладу виділили 2,5 мільйони гривень для купівлі сучасного обладнання.  

Директорка Оксана Смолінська розповідає, що завдяки грантовій підтримці школа отримала 2 пароконвектомати, 3 холодильні камери, 3 морозилки та 2 електричні плити з духовими шафами. А ще — 30 столів, 60 крісел і 30 шафок для одягу дітей, які приходять харчуватися з інших навчальних корпусів.

Чи не найбільше у школі радіють пароконвектоматам (професійне кухонне обладнання, що поєднує кілька методів приготування їжі). Адміністрація запросила працівників однієї з найпопулярніших місцевих кав’ярень, аби ті навчили нових кухарів користуватися обладнанням. Хоч у кав’ярні теж є пароконвектомат, але робітники були вражені потужністю моделі, яку закупили для школи. Для кухарів у приміщенні також облаштували окремий санвузол, душову кабіну та роздягальню. 

Сучасна світла кухня в їдальні в школі: кухонна піч, витяжки, пароконвектомати, світло-сірі стіни
Кухня шкільної їдальні в Золочеві після ремонту. Фото: ШоТам

Крім кухонного обладнання, Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» виділив для навчального закладу пральні та сушильні машини. У випадку погіршення ситуації через війну школа зможе прийняти людей: забезпечити їм житло, їжу та можливість попрати одяг.

Тепер їжею пахне тільки в їдальні

«Коли отримали сучасне обладнання, то зрозуміли, що приміщення їдальні для нього невідповідне. Тому потрібен ремонт, аби діти могли там харчуватися, а сучасна техніка працювала на повну потужність. Капітальний ремонт зробили за кошти місцевого бюджету», — розповідає головний спеціаліст відділу освіти, молоді та спорту Золочівської міської ради Тарас Шавронський.

Оксана Смолінська ділиться, що завдяки коштам з міського бюджету в їдальні поклали сучасну плитку на підлогу, замінили вікна, побілили стіни та зробили нову систему витяжок. 

«Раніше, коли в їдальні готували щось смачненьке, то вся школа знала за запахом, яку саме страву їстиме сьогодні. Зараз у школі не чутно сторонніх запахів, а цехи відповідають усім санітарним нормам: є гарячий, холодильний, м’ясний та рибний, а ще для овочів, фруктів і сипучих продуктів», — розповідає директорка закладу.

Шеф-кухарка у школі у білому фартусі та синій шапочці нарізає дітям банан
Шеф-кухарка Лідія Акулова працює в новій кухні школи. Фото: ШоТам

Нові шафки для одягу, як в американських фільмах

Оксана Смолінська ділиться, що теперішня сучасна їдальня — це мрія кожного директора та кухаря. Приміщення — світле та просторе, а діти приходять сюди не лише поїсти, але й зробити фото, адже тепер це найгарніше місце у всій школі.  

«Зараз їдальня виглядає дуже естетично, а ще дуже зручно, що тут поставили шафки для одягу. Особливо це допомагає учням початкових класів, які приходять з іншого навчального корпусу та можуть залишити свій верхній одяг. Саме такі красиві шафки я колись бачила в американських фільмах», — каже учениця 10-А класу Вікторія Кмиць.

Сірі шкільні шафки з номерами та лого USAID
Нові шкільні шафки асоціюються в дітей з американськими фільмами. Фото: ШоТам

Школярка ділиться, що зараз у шкільній їдальні оновили меню, тому воно стало більш смачним, збалансованим і корисним. Улюблена страва дівчини — лазанья, тому Віка хотіла б, аби її також додали до меню.

«Завдяки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» ми отримали справді якісне сучасне обладнання, про яке на своїй кухні вдома мріяла б, мабуть, кожна господиня. Це чудово, що зараз є такі проєкти, які допомагають покращити умови, а ми можемо сфокусуватися на якісному навчанні дітей. Ми створили гарну їдальню, де дітям комфортно харчуватися та перебувати», — підсумовує директорка закладу Оксана Смолінська.

Діти у шкільній їдальні сидять за столом, посміхаються та махають
Школярі під час обіду в їдальні в Золочівській школі. Фото: ШоТам

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі