Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Ми не віддали жодного сантиметра нашої землі», – зоозахисник та воїн 68 єгерської бригади Павло Вишебаба

Опубліковано

До повномасштабного вторгнення Павло Вишебаба боровся проти жорстокого поводження з тваринами та очолював громадську організацію «Єдина планета». Активіст мріяв не просто «годувати песиків та котиків», а створити повноцінну систему захисту. Утім напад російської армії обірвав усі плани.

24 лютого Павло не вагався – він зібрав речі та вирушив до найближчого центру комплектування. Після навчань активіст перевівся до бойового підрозділу й потрапив на Донеччину. Він прийшов на війну звичайним солдатом, а за п’ять місяців став командиром відділення у 68-й окремій єгерській бригаді.

За цей час підрозділ Павла не віддав ворогу жодного сантиметра української землі. Ба більше, у складі бригади Вишебаба звільнив від окупантів п’ять населених пунктів. Свою історію зоозахисник та воїн Збройних сил України розповів ШоТам.

У крематорії я зрозумів, наскільки світ байдужий до маленьких створінь

Про те, що тварини можуть страждати, я не думав до 2010-го року. Тоді в Маріуполі я працював журналістом і якось редактор запропонував мені зйомку в міському крематорії для тварин. Там я зрозумів, наскільки цей світ жорстокий та байдужий до маленьких створінь. 

У крематорії, тварин спалювали живцем. Спершу хвостатих відловлювали на вулиці, це були нікому не потрібні, нібито шкідливі пухнастики. А вже у крематорії співробітники накачували їх снодійним і просто закидали в піч. 

Мені це здалося дикістю. Надто безжалісно, без жодних сумнівів чи співчуття, тварин просто спалювали. Цілими зграями, щоби вони «не шкодили на вулицях». Ось таке виправдання знайшли для себе в крематорії. 

Павло Вишебаба

У 2010-му в Україні ще не чули про зоозахисників

Відтоді я заглибився у вивчення цієї проблеми. Я усвідомив, що це дійсно проблема. І не одного міста чи регіону, а цілої країни. Країни, яка взагалі не піклувалася про маленьких чотирилапих. У 2010-му в Україні ще не чули про зоозахисників, як і не задумувалися, що так калічити тварин не можна. Ще сім років я виношував у собі огиду до жорсткого ставлення, до харчування продуктами тваринного походження і, звісно, до шкіряного одягу. 

За певний час, вже точно й не пригадаю, я прийшов до вегетаріанства. Це більш лояльний вид веганів. Перехід відбувся легко, бо коли мені щось не подобається, я просто виключаю це зі свого життя. Далі – одяг, з цим теж було просто. Треба лише підшукувати екологічні варіанти і слідкувати за складом тканини. Вже на цьому етапі я чітко і безповоротно зрозумів, що сьогодні для існування ми вже не потребуємо їжі тваринного походження. А страждання тварин для мене були найбільшими стражданнями у світі. 

Я не прагнув нагодувати собак і отримати за це грамоту

У 2017-му, коли я врешті знайшов однодумців, ми вирішили створити громадську організацію. Але мені ніколи не імпонувала ідея допомагати локально. Я не прагнув просто нагодувати 10 собак і отримати грамоту за чуйність. Ні, я хотів створити систему. Цілу систему допомоги тим, хто не може про себе подбати. Тож перед тим, як називати себе громадською організацією і починати діяти, ми написали статут. Це документ, який ми створили для себе, як закон. Закон, за яким ми будемо допомагати тваринам. 

Павло Вишебаба

Цей статут насправді максимально простий і зрозумілий для кожного. Там йдеться про те, що людство розвинулося настільки, що зникла потреба вбивати та катувати звірів. У самому статуті ще є важливе зауваження. Любити та піклуватися потрібно про кожне створіння. Коли я писав ці слова, то ніяк не міг зрозуміти: «Чому собак ми  любимо, а свиней – ні? Це теж жива істота, вона теж вміє думати і відчувати». Свою емпатію я формував для кожної тварини на планеті Земля. Від маленьких хробачків до величних буйволів. Кожен заслуговує на життя, а це життя повинно бути гідним. 

Допомога повинна бути системною  

Громадську організацію ми назвали «Єдина планета». Адже всі на цій планеті – її мешканці. І ми почали працювати. Робити одноразові акції чи годувати котів та собак ми не хотіли. Ми бачили організацію як систему допомоги. Тож діяти вирішили у багатьох сферах одразу. Ми взялися за законодавство України, за спробу заборони хутрових ферм і навіть за журналістів. Хапалися за будь-яку можливість донести справжню інформацію про те, що коїться на фермах, де катують тварин. 

Наша боротьба тривала не один день і продовжується сьогодні. За період, поки існує громадська організація, ми примудрилися закрити хутрові ферми в Україні і не дали побудувати нові. Абсолютно законно, без радикальних вчинків. Ми злагоджено змогли протистояти іноземним інвесторам, які хотіли тут зробити чергову катівню. 

акція проти хутра

Пам’ятаю, як ми раділи, коли нам все ж це вдалося. Хоча я і вважаю це проміжною перемогою й шампанське ми тоді не відкоркували, та емоцій від цього не забракло. Але зупинятися на досягнутому ніхто не збирався. Тож ми подали законопроєкт до Верховної Ради. Ми хотіли, аби в Україні взагалі припинили та заборонили виробництво хутра. Тривалий час цей проєкт нікого не цікавив.

Аби привернути до нього увагу, ми влаштовували мітинги, протести, зверталися до журналістів. Робили все, аби нас врешті почули. І це відбулося. Законопроєкт взяли на обговорення. От тільки навіть тут росії вдалося нашкодити. Почалася повномасштабна війна – і про законопроєкт забули. 

24 лютого я знав, що мушу робити

24-го лютого, коли росія напала на нас, у мене не виникло жодних сумнівів про те, де я маю бути. Боротися з несправедливістю з 17-го року було моєю роботою. Тож я просто додав собі ще один обов’язок. Щойно в мережі пояснили, що у військкоматах можна отримати зброю та стати на захист країни – я зібрався і пішов. Біля будівлі вже була черга. Коли я все ж потрапив всередину, то почув: «Черга на зброю на найближчі три дні». 

Просто губити три дні в черзі я не збирався. За цей час взяв родину і вивіз їх до Черкаської області. Там мене теж не взяли, відмовили чотири рази. Тоді мені зателефонували знайомі з заходу України, сказали, що там черг немає і записатися можна одразу. Без роздумів, без сумнівів, я знав, що мушу робити. Я приїхав до Тернополя і того самого дня став до лав територіальної оборони. Без відмовок, без черг і проблем мене записали, взяли на облік і я зголосився їхати на полігон для військових навчань. 

Можу сказати, що вчили мене якісно. Але всього не навчишся на полігоні, це війна. Тут кожен крок – це досвід. Ще варто сказати, що чимало досвіду мені передали мої старші побратими. І старші вони не за віком, а за досвідом. Один із таких, найближчий мені, – молодший за мене на 15 років. Але він на війні вже кілька років. А я до цього ніколи не тримав у руках зброю. 

військовий з кулеметом

У мирному житті я був веганом, тут дозволяю собі трохи більше 

Після навчань мене перевели у бойовий підрозділ. Так я потрапив на Донеччину й досі залишаюся тут. Я прийшов солдатом, а став командиром відділення 68-ї окремої єгерської бригади. За ці місяці, що я на позиціях, ми не віддали жодного сантиметру нашої землі. Нам навіть вдалося звільнити п’ять населених пунктів від москалів. І поки що додому ніхто не збирається. Я не можу сказати, що втомився. Як я можу втомитися, поки ворог досі хоче панувати в Україні?

Єдине на що точно можу пожалітися – це харчування. Тут, де немає постійного доступу до магазинів, мені довелося корегувати свій раціон. І якщо в мирному житті я був веганом – повністю відмовився від усієї їжі тваринного походження -то тут іноді дозволяю собі харчі з вмістом молочки. Лише тому, що періодично вибору немає. Зараз мені випала нагода спробувати вегетаріанські сухпаї з Туреччини. І я щиро здивований, чому таких немає у нас. 

Сподіваюся, що вони з’являться. Адже я знаю, що неймовірна кількість моїх знайомих та друзів, які також вегетаріанці чи вегани, пішли на фронт. І вони так, як і я, періодично страждають від того, що доводиться їсти. 

Вишебаба

Громадська організація працює у воєнному режимі 

Поки триває воєнний стан – наша організація також працює у воєнному режимі. Ми призупинили майже всі проєкти, якими опікувалися до початку повномасштабного вторгнення, залишили лише найважливіші. І взялися за тих тварин, яких полишили господарі. Спершу це була лише Київська область. Там ми побачили, як просто кидають люди своїх улюбленців вдома чи на вулиці. 

Це шокує, правда. Тисячі маленьких тваринок, яких викинули зі свого життя ті, кому вони довіряли й кого любили. Спочатку ми забирали лише маленьку частинку тварин – скільки могли собі дозволити. Згодом, коли цих нещасних стало більше, ми створили цілий центр адопції. Він і зараз функціонує. У центрі волонтери знаходять нових господарів для тих, кого кинули через війну. На щастя, нам вдається віддати у люблячі майже всіх, кого знаходимо. 

військові ЗСУ

Після Бучі та Ірпеня почали з’являтися й інші пустирі на нашій мапі. Місця, де люди виїхали, але забули про тварин. Туди теж поїхали волонтери з кормом. А коли я опинився на Донеччині, то зрозумів, що кількох тонн корму нам не вистачить. Тут є селища, де 90% мешканців втекли, але тварини залишилися. І вони голодні. Тоді разом з командою ми вирішили організувати поставки у прифронтові зони. Я навіть примудрився власноруч прийняти 200 кг корму та змайструвати годівнички

Там, де я зараз, виходити на зв’язок вкрай важко. Тому справами ГО опікується моя заступниця. Коли я запропонував возити корм на схід країни. мені ніхто не відмовив. Навпаки, команда почала шукати тих, хто зможе нам допомогти. Зараз я знаю, що іноземні організації купують нам харчування для тварин і підвозять його до самого кордону з Україною. А далі – справа логістики. Чи то пошта, чи то волонтери. 

Найбільша підтримка зараз – це побратими 

Тих, хто вперше в окопі, вперше тримає зброю, вперше чує «прильоти», підтримують побратими. Бо саме вони поруч і чують те саме, що чую я. Пам’ятаю, як я на початку забігав в бліндаж щоразу, як чув щось схоже на «вихід» снаряду. Тоді я ще не розумів, що і до чого. Ховався, адже було страшно, я не розумів, що буде після цього «свисту». 

Вишебаба та побратим

Але згодом звик. А побратими з досвідом пояснили, чого варто боятися, а чого – ні. Вже зараз я розрізняю мало не кожен «вихід», знаю, який це снаряд, куди летить, треба бігти в окоп чи ні. Але для цього знадобився час і підтримка. Побратими зараз на першому місці. Бо вони поруч, і переймаєшся за них, як за себе. 

Моє навчання досі продовжується. Зараз я намагаюся освоїти все технологічне оснащення, яке нам привезли. Бо ця війна більш сучасна, тут міряються технологіями та артилерією. 

Я перестав дзвонити мамі 

Другий пункт моїх хвилювань – це рідні. Маленька донька. Нещодавно мене відпустили на кілька днів і донька приїхала у Тернопіль, щоб побачити мене. Це був сюрприз, я заховався у коробку, а вона її відкривала. Пригадую, це маленьке обличчя, яке перші 30 секунд хмурилося, ніби згадувало, хто я. А потім як скочила на руки! Відчуття неймовірні, цього бракує. 

А от мамі я взагалі перестав дзвонити, бо цей потік сліз не зупинити, а поговорити через нього неможливо. Ані дізнатися, як справи, ані запитати, як донечка. Нічого. Тільки хлюпання, хоч я й запевняю, що все гаразд, ми тримаємося. Тому я почав їй писати. Коротенькі повідомлення, але тепер я точно знаю, що і як вдома. 

Моє мистецтво на війні – для кожного

Тут, в бліндажі, писати вірші легко. Бо кожен новий день – це вже причина для вірша. Це причина, щоб написати щось цікаве, щось добре. Мушу сказати, що натхнення є завжди, коли ноги не відпадають від втоми. Я пишу про кожного з нас, хто разом зі мною. І пишу для кожного, хто читає. Тут я зрозумів, що так можу писати від імені тисяч військових. Ми проживаємо однакові емоції, нас турбують однакові хвилювання. 

Я почав викладати свої вірші у відеоформаті. І вони полюбилися. Тож тепер я намагаюся описувати частіше у римі те, що відчуваю. Думаю, це відгукується багатьом. А ще це допомагає відволіктися від думок про дім. Коли я побачив донечку, то вже їхати від неї не хотілося. Але поки що тут, на сході, думки про повернення додому просто ностальгічні. Сумки ніхто не пакує. 

Павло Вишебаба

Усі фото: facebook.com/vyshebaba.

Суспільство

Поїзд “Прага – Чоп” здійснив свій перший рейс

Опубліковано

28 березня розпочав курсування новий міжнародний рейс між Прагою та Чопом, який поєднує зручним нічним сполученням столицю Чехії, словацький Кошице та український Чоп.

Про це Укрзалізниця повідомляє на своєму Telegram-каналі.

Вартість квитків

Вона залежить від дня поїздки й у середньому становить близько 1060 грн за сидяче місце або 1700 грн за спальне місце. Придбати квиток можна на сайті перевізника RegioJet. У поїзді доступні жіночі купе, асортимент страв та напоїв з бортового меню, зокрема сніданки.

Читати також: Студія Triomatica Games презентувала нову детективну гру, дія якої розгортається у Києві

Деталі маршруту

Час поїздки між Прагою і Чопом складатиме близько 13 годин, відправлення з Праги щодня о 21:52, прибуття до Чопа о 10:35. У зворотному напрямку відправлення з Чопа щодня о 17:35, прибуття до Праги о 05:57.

Спеціально під запуск нового міжнародного сполучення Укрзалізниця призначила новий внутрішній денний поїзд “Чернівці – Чоп – Ужгород”, розклад руху якого підлаштований для комфортної пересадки буковинських та закарпатських пасажирів.

Нагадаємо, що компанія з Британії вдосконалить дрони для ЗСУ.

Також ми повідомляли, що Мінцифра анонсувала безоплатний освітній тренінг з відкритих даних.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

Суспільство

10 безкоштовних онлайн-курсів, що допоможуть пережити війну та її наслідки

Опубліковано

ШоТам підготував підбірку з 10 безкоштовних онлайн-курсів для українців. Лекції на платформі Prometheus доступні постійно. Щоб їх пройти, потрібно лише зареєструватися. Навички, отримані на деяких з цих курсів, без перебільшень можуть врятувати життя.

    1. Перша домедична допомога в умовах війни

    В умовах війни критично важливо знати, як надавати домедичну допомогу. Адже лише за 2-3 хвилини постраждалий може втратити критичний об’єм крові та не дочекатися прибуття «швидкої». Курс допоможе отримати базові теоретичні знання щодо того, як зупинити кровотечу, як діяти при опіках тіла, переохолодженні, зупинці серця тощо. 

    Ви дізнаєтеся:

    • про алгоритм MARCHE і загальну хронологію надання допомоги;
    • ознаки кровотечі, використання тапмпонади та джгутів;
    • основи зовнішнього масажу серця;
    • як звільняти дихальні шляхи постраждалого;
    • про зігрівання при переохолодженні;
    • як розрізняти ступені опіків і що робити, аби не нашкодити.

    Автори курсу: підприємець, засновник компанії «Перша допомога та Спецпідготовка. FAST» Федір Сердюк, інструктори компанії Артем Прокопьєв і Володимир Мухін.

    Реєстрація за посиланням

    2. Навчання з попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів

    У деокупованих містах і селах найбільша кількість мін та вибухонебезпечних предметів. Росіяни залишали їх скрізь: у полях, лісах і навіть на подвір’ях українців. Курс допоможе керівникам громад, підприємств та установ попередити людей про ризики вибухонебезпечних предметів (ВПН) та сформувати в них навички безпечної поведінки.

    Ви дізнаєтеся: 

    • як правильно дітям і дорослим у громадах поводитися з ВНП;
    • які є різновиди мін та ВПН;
    • про безпечну поведінку в разі виявлення небезпечних предметів тощо.

    Автори курсу: курс розробив голова ГО «Асоціація саперів України» Тимур Пістрюга разом з автором навчально-методичного посібника «Навчання населення з попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів» Сергієм Чутким.

    Реєстрація за посиланням

    3. База: сучасна військова підготовка

    Курс дає базові знання з військової справи. Він не замінює практичне навчання в центрах підготовки, а лише доповнює його. І хоч здебільшого ці знання необхідні військовим без практичного досвіду чи вперше мобілізованим, вони також будуть корисні для цивільних, які можуть опинитися в епіцентрі бойових дій. 

    Ви дізнаєтеся: 

    • про загальну підготовку (екіпірування та спорядження: що взяти з собою, фізична та вогнева підготовка);
    • умови побуту в польових умовах;
    • основи тактичної підготовки;
    • про безпеку звʼязку на полі бою;
    • як орієнтуватися на місцевості;
    • про види озброєння, аеророзвідку та саперну справу;
    • якою має бути психологічна підготовка тощо.

    Експерти курсу. Курс містить перевірені на практиці знання та рекомендації від експертів, які мають бойовий досвід з 2014 року й дотепер. Серед них: військовий Денис «Квебек», розвідник-снайпер Євгеній «Юдж» Юдін, керівник аналітичного відділу фонду «Повернись живим» Антон Муравейник. Курс створений і партнерстві з Центром спеціальної підготовки ASKOLD. 

    Реєстрація за посиланням

    4. Інженерний курс «Народний FPV» 

    Це лекції для людей, які готові вчитися того, як з паяльником і викруткою в руках підсилити Збройні сили України такими потрібними їм БПЛА.

    Ви дізнаєтеся, як зібрати 7-дюймовий FPV-дрон, який допоможе знищувати техніку окупантів, зупинити наступ і зберегти життя українських захисників.

    Автори курсу: аеророзвідниця та ветеранка Марія Берлінська, засновник виробничо-розробницької компанії Vyriy Drone Олексій Бабенко й інші інженери та пілоти. Розробники — фахівці волонтерського проєкту Victory Drones та вітчизняного виробника дронів Vyriy Drone.

    Реєстрація за посиланням

    5. Як пережити війну разом: курс для родин військовослужбовців, ветеранок і ветеранів

    Цей безкоштовний курс має на меті допомогти родинам захисників і захисниць долати щоденні виклики та будувати стосунки в умовах війни. У ньому зібраний досвід терапевтів і клієнтів, які знають, що таке чекати й хвилюватися. Ті, хто вже проходив цей шлях, вчать розбиратися в механізмах психіки в стресових умовах, говорять про корисні стратегії поведінки та дають багато підтримки. 

    Ви дізнаєтеся:

    • як знизити рівень стресу в дорослих і дітей;
    • як впоратися з постійною тривогою, страхом втрати;
    • про побудову стосунків на відстані;
    • як підготуватися до повернення партнера тощо.

    Авторки курсу: фахівчиня з психічного здоров’я Veteran Hub і засновниця ГО «Вільний Вибір» Тетяна Руденко, психотерапевтка ГО «ППР “Вільний Вибір”» Олена Сігута. Розробники — Veteran Hub.

    Реєстрація за посиланням

    6. Сам собі терапевт. Інструменти психологічної самодопомоги для ветеранів і ветеранок


    Курс для ветеранів та ветеранок, які наразі не беруть участі в бойових діях і перебувають у відносній безпеці. Тут вчать, як впоратися з тривогою та гнівом, приборкати жахливі спогади й подолати апатію. Навчання також буде корисним для членів ветеранських родин або інших людей, які постраждали від війни.

    Ви дізнаєтеся:

    • про управління внутрішньою напругою та спостереження за власними думками;
    • про техніки дистанціювання та стабілізації;
    • про когнітивні фільтри та те, як їх позбутися;
    • як працювати з гнівом;
    • про техніки запобігання конфлікту тощо.

    Авторка курсу — психотерапевтка ГО «ППР “Вільний Вибір”» Олена Сігута. Розробники — Veteran Hub.

    Реєстрація за посиланням

    7. Як адаптуватися на новому місці? Курс психологічної реінтеграції ВПО

    Під час навчання можна знайти відповіді на найпоширеніші питання вимушених переселенців про всі труднощі, пов’язані з переїздом у новий регіон.

    Ви дізнаєтеся:

    • як допомогти собі й близьким та адаптуватися в нових умовах;
    • що потрібно, аби знизити внутрішню тривогу; 
    • як знайти роботу;
    • про підтримку зв’язку з рідними;
    • про те, як долучатися до ініціатив у громаді або створювати власні тощо. 

    Автори курсу: кризова психологиня, тренерка, експертка з психологічної реінтеграції ВПО та екскомбатантів Юлія Павлова, дитяча психологиня, менеджерка освітніх проєктів Марина Акритова, голова громадської організації «Заходи» Юрій Давиденко, директорка ГО «Юридична сотня» Юлія Морій.

    Реєстрація за посиланням

    8. Як знайти роботу під час війни

    Цей курс детальніше, ніж попередній, розглядає тему працевлаштування вимушених переселенців: як змінився ринок праці під час війни, стратегії пошуку роботи, що має бути в резюме, як вдало пройти співбесіду.

    Ви дізнаєтеся:

    • як проаналізувати свої знання та навички;
    • як за потреби перекваліфікуватися;
    • про канали пошуку роботи під час війни;
    • техніка складання резюме;
    • як підготуватися до співбесіди;
    • про професійні стосунки під час війни тощо.

    Автори курсу: психологиня Юлія Павлова, HRD в ІТ-компанії Cadabra Studio Катерина Маргітіч-Філіппова, директорка ГО «Центр зайнятості Вільних людей», засновниця проєктів «Воїну — гідна праця» та RIZNA Оксана Філоненко. Розробники курсу — громадська організація «Центр зайнятості Вільних людей». Діяльність ГО спрямована на професійну та підприємницьку самореалізацію людей, які пережили травматичні події внаслідок війни в Україні.

    Реєстрація за посиланням

    9. Як почати власну справу в часи невизначеності: покроковий гайд від ТОП-підприємців України

    У цьому курсі українські підприємці розповідають, як створити та розвинути власну справу під час війни. Вони надихнуть робити своє в Україні та саме зараз. 

    Ви дізнаєтеся: 

    • як робити шлях до власного бізнесу у форматі зрозумілої roadmap;
    • про створення бізнес-моделі для швидкого старту та спосіб її тестування;
    • як знайти фінансування та клієнтів;
    • що таке «точка беззбитковості» та як її розраховувати;
    • про базову ієрархію бізнес-процесів;
    • як навчитися визначати ризики та враховувати виклики невизначеності тощо.

    Автори та спікери курсу: консультантка та бізнес-тренерка з понад 10-річним досвідом Олена Добророднєва, співвласник компанії «Нова пошта» Вячеслав Климов, співзасновник та CTO освітньої платформи «Preply» Дмитро Волошин й інші.

    Реєстрація за посиланням

    10. Медіаграмотність: як не піддаватися маніпуляціям

    Ворог постійно шукає слабкі місця та вдосконалює свої методи дезінформації в інформаційному просторі. Безкоштовний курс створили, аби українці могли прокачати навички з медіаграмотності. 

    Ви дізнаєтеся:

    • як медіаграмотність допомагає в ухваленні рішень;
    • що робити для розвитку критичного мислення;
    • як перевіряти якість контенту в українських і закордонних медіа: авторів, джерела інформації, зокрема, телеграм-канали;
    • про основні наративи й тактики російської пропаганди;
    • що таке маніпулятивний медіаконтент, як розрізняти дезінформацію, шкідливі пропагандистські наративи;
    • як самостійно створювати якісний контент та уникати блокувань у соцмережах тощо.

    Автори курсу: керівниця Національного проєкту з медіаграмотності «Фільтр» Валерія Ковтун, фактчекерка проєкту StopFake.org. Олена Чуранова, засновниця проєкту «НотаЄнота» та фактчекерка Альона Романюк й інші. Розробниками курсу є Національний проєкт з медіаграмотності «Фільтр» і Міністерство культури та інформаційної політики.

    Реєстрація за посиланням

    Читати далі

    Суспільство

    Фотографія Андріївської церкви ввійшла в топ-5 конкурсу “Вікі любить пам’ятки 2023”

    Опубліковано

    Визначили переможців міжнародного конкурсу “Вікі любить пам’ятки” (Wiki Loves Monuments). Світлина Андріївської церкви фотографа Максима Попельнюха ввійшла до топ-5 та посіла 4 місце.

    Про це повідомили у ГО “Вікімедіа Україна”.

    За період з вересня по жовтень 2023 року на конкурм було надіслано майже 220 тисяч світлин з 46 країн. Національні етапи конкурсу визначили по 10 фіналістів, які потенційно могли претендувати на перемогу. Після відбору серед них було визначено 25 найкращих фотографій.

    Читати також: Студія Triomatica Games презентувала нову детективну гру, дія якої розгортається у Києві

    Однією з найкращих робіт стала фотографія Андріївської церкви в Києві, зроблена Максимом Попельнюхом у 2021 році.

    фото: Максим Попельнюх

    У мережі викладаю тільки маленьку частину всього відзнятого, тому вирішив надати свої фото вікіпедії, для того щоб якомога більше людей у світі побачили, яка неймовірна і мальовнича наша Україна“, – розповідає фотограф.

    Нагадаємо, що вийшло продовження мультфільму, який розповідає дітям про російську агресію та незламність українців (ВІДЕО).

    Фото: Максим Попельнюх

    Читати далі