Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка

Квитанція електронною поштою або в месенджер: як підприємці зможуть зекономити на покупці РРО?

Опубліковано

З 1 серпня фізичні особи-підприємці можуть відправляти покупцям фіскальні чеки на електронну пошту і не видавати їх в паперовому вигляді. Чому це правильний крок?

В Україні з 1 серпня відбулася програмно-касова революція, говорить заступник міністра економіки Ігор Дядюра. Головна інновація – підприємці зможуть безкоштовно зареєструватися в сервісі податкової адміністрації і видавати чеки в електронному, а не «паперовому» вигляді. Це хороша можливість заощадити на покупці реєстраторів розрахункових операцій (РРО), вартість яких в середньому становить від 6 тис. до 12 тис. грн, а також спростити роботу інтернет-магазинів.

Зміни в податковій політиці

Про те, що всім фізичним особам-підприємцям необхідно використовувати касові апарати при продажі товарів і послуг говорять давно. Наприклад, ще в 2015 році Комітет з питань податкової та митної політики Верховної Ради пропонував зробити касові апарати обов’язковими для підприємців третьої групи (виручка – до 5 млн грн на рік і необмежена кількість співробітників) з 1 січня 2016 року. Це призвело до акцій протесту, що змусило депутатів відкласти реформу.

Установка касових апаратів дозволяє державі поступово виводити бізнес і доходи підприємців «з тіні». Це загальносвітова тенденція, яка стосується всіх сфер діяльності. Останні кілька років фінансовий моніторинг посилюють і банки, які все частіше вимагають у своїх клієнтів підтвердити джерело походження коштів. З кінця квітня банки можуть відмовити в переказі більше 5 тис. грн на карту в тому випадку, якщо відправник не надав свої дані. Обсяг тіньових операцій в Україні в 2018 році склав 846 млрд грн, що становить 23,8% від офіційного ВВП країни, сказано в попередніх результатах дослідження компанії Ernst & Young за підтримки Mastercard, які були опубліковані Національним банком України в середині лютого цього року. Експерти встановили, що найбільше тіньових операцій – 702 млрд грн займає готівкова тіньова економіка, коли продавець і покупець розраховуються готівкою і без чеків.

Обурення підприємців можна було зрозуміти. У 2016 році зареєструвати касовий апарат було не так і просто. Наприклад, купувати можна було тільки той тип РРО, який був внесений до спеціального реєстру, для реєстрації апарату необхідно було кілька разів відвідувати податкову інспекцію і заповнювати купу паперів. Але і після цього складності не закінчувалися. Щомісяця потрібно було замовляти перевірку пломб на обладнанні, а всі чеки потрібно було підклеювати в спеціальну паперову зареєстровану книгу. За кожну помилку штрафували, що викликало незадоволення у представників малого бізнесу. Тому більшість підприємців погоджувалась використовувати РРО тільки у крайніх випадках.

У 2017-2018 роках життя підприємців спростили. Їм дозволили не підклеювати чеки, зареєструвати РРО можна було після подання однієї заяви через власний електронний кабінет. Тоді ж Міністерство фінансів розробляло процедуру, яка б дозволила видавати чеки онлайн. «Це дуже гарна ініціатива, яка в першу чергу необхідна інтернет-магазинам. За логікою, коли споживач сплачує за товар в інтернеті, він повинен відразу ж отримати фіскальний чек. Але за фактом його привозять разом з товаром. І тут можуть бути порушення », – говорить директор компанії “Е.С. Консалтинг” Олександра Томашевська.

Ніхто не забороняє власнику кіоску реєструвати кожну покупку онлайн і потім відправляти квитанцію, наприклад, в месенджер. Причому, вимоги до пристрою в законодавстві не прописані. Немає лімітів і на кількість проданого товару. Це означає, що для проведення транзакцій можна використовувати навіть смартфон.

Як працюватимуть нові правила

Спочатку видавати електронні чеки бізнесу дозволили 19 квітня, але депутати встановили в законі № 128-IX інший термін – 1 серпня. «Зміни поки не торкнулися переліку фізичних осіб-підприємців, які повинні працювати виключно з РРО. Просто ті, хто зараз зобов’язані видавати «паперові чеки», отримали альтернативу», – каже Олександра Томашевська. Якщо у бізнесмена вже встановлений РРО, то переходити на онлайн-варіант йому не обов’язково.

Ніхто не забороняє власнику кіоску реєструвати кожну покупку онлайн і потім відправляти квитанцію, наприклад, в месенджер. Причому, вимоги до пристрою в законодавстві не прописані. Немає лімітів і на кількість проданого товару. Це означає, що для проведення транзакцій можна використовувати навіть смартфон.

Зараз використовувати РРО зобов’язані не всі підприємці. Встановити апарат зобов’язані компанії, які займаються фінансовими операціями, управляють мережами платіжних терміналів, продають медичні препарати, ювелірні вироби, побутову техніку. Видавати чеки зобов’язані торгові мережі, логістичні компанії і всі інші підприємці, у яких річна виручка перевищує 1 млн грн. З 1 січня 2021 року їхній перелік істотно розшириться. Квитанції про оплату товарів і послуг змушені будуть видавати співробітники туристичних компаній, ресторатори, продавці секонд-хенду і автозапчастин. А з 1 квітня 2021 року надавати чеки змушені будуть абсолютно всі підприємці.

Виняток – це фрілансери, найчастіше IT-фахівці, які отримують кошти за безготівковим розрахунком і в валюті. Для них правила роботи не зміняться.

Нові правила дійсно полегшать роботу підприємцям. «Наприклад, гості ресторанів звикли, що їм приносять рахунки в паперовому вигляді. Але для сервісу доставки нове програмне забезпечення підійде якнайкраще», – говорить генеральний директор компанії “Ресторанний консалтинг” Ольга Насонова. За час карантину попит на доставку продукції додому істотно виріс і зараз займає 20-25% від загального обсягу продажів ресторанами. Мова йде про десятки замовлень з кожного закладу на день.

Сервіс буде популярним. «З 1 серпня вже видано понад 30 тис. електронних чеків», – нагадує керівник секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України Андрій Забловський. Він каже, що розрахунки онлайн зараз в тренді, тому покупці навіть звичайних магазинів, швидше за все, не відмовляться отримати чек на електронну пошту або в месенджер. «Можливість надати таку послугу – це зручність і конкурентна перевага», – зазначає він. І проводить паралель з установкою терміналів для оплати картою. Якщо ще кілька років тому підприємці скептично підходили до їх установки, то зараз вони з’являються навіть в невеликих овочевих кіосках. Більшість розраховується картами. Навіть в ресторанах 80% споживачів не готові платити готівкою.

Використовувати РРО доведеться. Для тих, хто не видаватиме покупцям чеки, передбачені штрафи. До кінця цього року при першому правопорушенні доведеться заплатити 10% від суми проданого товару, а при повторному – 50%. Тобто якщо покупець придбав товар на 5 тис. грн і не отримав чек, то штраф складе 500 грн (якщо магазин порушив вперше) або 2,5 тис. грн (при повторному порушенні). Наступного року санкції виростуть до 100% і 150% відповідно.

Як зареєструватися онлайн

Отримати доступ до електронного РРО можна безкоштовно і це найголовніша позитивна зміна для підприємців. Спершу підприємцю необхідно отримати свій електронний цифровий підпис – це просто зробити, наприклад, в сервісі Приватбанку. Потім на сайті податкової адміністрації необхідно зареєструватися в кабінеті платника податків. Там же потрібно зареєструвати свій бізнес (вказати основну інформацію), внести всю номенклатуру свого товару, потім – оформити РРО на конкретну адресу. Це може бути кафе або магазин. Якщо у підприємця свій інтернет-магазин і немає постійного офісу, то оформити апарат можна на свою домашню адресу. Після оформлення всіх пунктів, досить натиснути кілька кнопок і відправляти покупцям чеки.

РРО можна використовувати не тільки для звіту перед податковою інспекцією, але й для кращого контролю свого бізнесу. Не секрет, що більшість підприємців вносять основну інформацію щодо постачання і продажу в звичайну табличку Excel або записують всі дані в зошит. Нова система може допомогти бізнесменам з інвентаризацією, контролем залишків продукції і моніторингом оплат. Електронне РРО дозволить бізнесменам боротися з корупцією.

«Зрозуміло, що на першому етапі можуть виникати складнощі. Так відбувається з усіма новими системами, але думаю, що всі нюанси незабаром будуть вирішені », – каже Андрій Забловський. Олександра Томашевська додає, що один з головних нюансів – як видавати чеки покупцям, якщо вони зробили замовлення і заплатили за товар вночі. Вона пояснює, що зараз всі чеки вибиваються вручну, тому підприємцю необхідно або цілодобово перебувати біля екрану монітора, або оформляти їх пізніше. Але чи не буде це порушенням законодавства – незрозуміло. Бізнесмени очікують роз’яснень від податкової інспекції.

Економіка

ЄС надає Україні 68 генераторів для підтримки критичної інфраструктури

Опубліковано

Європейський Союз та гуманітарна програма уряду Німеччини надають Україні 68 великих генераторів для підтримки роботи об’єктів критичної інфраструктури.

Про це повідомили у Представництві ЄС в Україні.

«На тлі постійних атак на українську енергетичну інфраструктуру, ЄС та гуманітарною програмою уряду Німеччини надають 68 генераторів для підтримки роботи об’єктів критичної інфраструктури», — йдеться в повідомленні.

Читати також: Лікарня на Київщині забезпечена автономною енергією завдяки благодійникам: як саме

У Представництві ЄС в Україні також зазначили, що серед інших і місто Покровськ, яке отримає допомогу для забезпечення теплопостачання своїм мешканцям.

Нагадаємо, де отримати гроші на генератори й сонячні станції? 5 програм, які допоможуть.

Фото: Представництво ЄС в Україні.

Читати далі

Економіка

Лікарня на Київщині забезпечена автономною енергією завдяки благодійникам: як саме

Опубліковано

КНП «Броварська багатофункціональна клінічна лікарня» тепер має сучасну сонячну електростанцію потужністю 24 кВт з додатковою системою резервного живлення на 29 кВт/год, що гарантує наявність електроенергії для порятунку життів.

Про це повідомляє Броварська міська рада.

Сонячна електростанція значно покриє енергетичні потреби лікарні, зменшить вуглецевий слід та допоможе заощадити кошти, які можна буде спрямувати на покращення медичних послуг. Цей проєкт був реалізований завдяки підтримці благодійного фонду.

Нагадаємо, що ДТЕК інвестує 4 млрд. грн. у ремонт ТЕС.

Також ми повідомляли, як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними.

Фото: Броварська міська рада.

Читати далі

Економіка

В Україні за кілька днів почнуть вилучати купюру в 500 грн: як відбуватиметься обмін 

Опубліковано

В Україні з 1 серпня починається процес вилучення з обігу старих банкнот номіналом 500 грн. Йдеться про купюри зразків 2003-2007 років випуску.

Як відбуватиметься обмін пояснив голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

«Населенню не потрібно робити ніяких спеціальних активних дій: просто розраховуйтесь у магазинах за покупку, здійснюйте оплати у банках, поповнюйте свої карткові рахунки у терміналах тощо – і «старі» купюри вилучатимуться та утилізовуватимуться НБУ», – пояснив голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.

Замість старих купюр номіналом в 500 грн в обіг вводитимуться нові купюри зразка 2014 і наступних років випуску. Якщо вам телефонують, надсилають повідомлення про необхідність звернутись кудись для «обміну банкнот», пропонують внести їх на карти з чиїмись реквізитами, попереджають про дуже стислі терміни, після яких гроші «згорять» тощо – не вірте, це шахраї, ні в якому разі не робіть нічого із запропонованого, за можливості повідомляйте правоохоронців та регулятора.

Старі банкноти залишаються дійсним платіжним засобом і надалі, вам не можуть відмовити у їх прийнятті будь-де.

Читайте також: Банк видав перший кредит на альтернативну енергетику за програмою «5-7-9%»

«Для чого робиться заміщення? Для оновлення та підвищення якості та стану банкнот в обігу (адже окремі купюри «відходили» вже по 18 років і перебувають у не кращому стані), а також підвищення рівня захисту готівкового ринку від підробок», – пояснив Гетманцев. 

Усю роботу зроблять НБУ та банки – потрапляючи в останні від торгівельних мереж та населення, старі купюри від банків підуть виключно у Нацбанк, який їх перерахує та утилізує.

Нічого нового у цьому процесі немає – НБУ ще у 2020 році розпочав вилучення банкнот 1 та 2 гривні, а з 2023 року – 5, 10, 20 та 100 гривень та заміну їх на нові платіжні засоби (банкноти і монети). Тепер черга дійшла до номіналу 500 грн.

Нагадаємо, українські банки почали видавати доступні кредити на розвиток альтернативних джерел енергії.

Фото: НБУ

Читати далі