

Суспільство
Колівінг у Києві: навіщо айтішники живуть у сучасній комуналці
Американська комуналка чи гуртожиток майбутнього. Як тільки не називають новий тип оренди житла – колівінг.
Американська комуналка чи гуртожиток майбутнього. Як тільки не називають новий тип оренди житла – колівінг. Такий незвичний формат прийшов до нас з Заходу, він популярний серед айтішників та представників креативних професій. IT-комуналку вирішили втілити і кияни у проекті “Domivka Coliving”.
У перебудованому корпусі колишнього Київського заводу реле та автоматики Юлія Обозна разом з інвесторами викупили поверх і здають комфортне житло для айтішників. Як це працює та чому молодь тікає сюди з “хрущовок” – ми у цьому розібрались.

Юлія Обозна
Останні 12 років разом з чоловіком Нікітою Постолокій працювали у сфері IT. Вони знайшли інвесторів, спільно з якими викупили поверх у житловому комплексі Smart House і створили “Domivka Coliving”.
Що таке колівінг
Колівінг – це незвичайний формат спільної оренди житла. Людина знімає собі окрему квартиру, але кухню та зону відпочинку ділите з сусідами. Щось схоже на гуртожиток. Але ваші сусіди – це невипадкові люди. Переважно, сусіди працюють в одній сфері. І, на відміну від старих гуртожитків з меблями, що розвалюються, у колівінгах сучасний ремонт, а господарі зацікавлені в тому, щоб жителям було добре.
Все це зародилось у Каліфорнії, бо там дуже великі ціни на житло і люди винайшли такий спосіб орендувати окремий будиночок і знімати його великою кількістю людей. Молоді підприємці та дослідники – співробітники великих технологічних компаній (Apple, Tesla, Google) стали колективно орендувати порожні особняки, перетворювати їх в робочій і житловий простір з загальними вітальнями, санвузлами, кухнями, доставкою їжі та прибиранням.
Поступово цю ідею підхопили у всьому світі. Зараз всіх цікавить мінімізувати свої витрати, бо навіщо переплачувати за те, що непотрібно.
Американська комуналка у Києві
“Domivka” – це такий не класичний тип колівінгу, тому що у нас всі квартири окремо. Все, що ділять між собою жителі – це спільна зона (велика вітальня), кухня з усім необхідним обладнанням, комора.
“Domivka Coliving” розміщений у ЖК Smart House на вулиці Машинобудівній, 41, у перебудованому корпусі колишнього Київського заводу реле та автоматики.

Це виглядає як поверх, де є кілька типів квартир. Тут є 20 смарт-квартир по 18 квадратних метрів, п’ять квартир по 25 квадратних метрів та одна двокімнатна площею 44 квадратних метри. У самих квартирах є ліжко, невеличка кухня, столик. Кому треба, то можуть попросити письмовий стіл чи комод. Вся техніка і меблі входять у вартість оренди.
Останню квартиру ми здали за 8000 гривень. Ціни не фіксовані, а відповідають ринковим на такі ж квартири в будинку.

Головне, що за такі ціни, як для Києва, тут немає совкового ремонту чи обдертих меблів. Вся техніка та меблі нові, а дизайн квартир виконаний у спокійних пастельних тонах. Ніяких коврів і шпалерів в квіточку.
Заснували колівінг випадково
Я довго працювала в IT, але коли пішла в другий декрет, то вирішила зробити свій проект. Спочатку ми з чоловіком відкрити хостел. Довго дивились, обирали, але знайти приміщення в Києві не просто.
А потім все якось випадково сталось за один день. Я випадково опинилась у ЖК Smart House, зайшла, подивилась і подумала, що саме тут можна зробити колівінг – квартири маленькі, але є спільний простір. І це справді доля, бо в той самий день хтось відмовився від цілого поверху.
Ми викупили цей поверх разом з партнерами і створили київський колівінг. Перші квартири почали здавати з грудня 2017 року.
Свої серед своїх
Я сама працювала в районі Берестейської і тоді тут не було можливості зняти житло. Тут поруч багато IT-компаній Києва, тому і в колівінгу живуть, переважно, IT-шники. Хоча є і розробники, і маркетологи, HR-менеджери, які працюють в IT-компаніях. Буває й так, що людина з цією сферою не пов’язана.
Люди, які працюють в одній сфері і живуть поруч, легко знаходять спільну мову, у них схожі інтереси. І тут не проблема, що твій сусід знає твій номер-телефону чи профіль у Фейсбуці.

Історія колівінгу – це про добросусідство і однією з переваг такого проживання є те, що ти легко можеш домовитись зі своїм сусідом. Якщо хтось втомився, а в іншого гучна тусовка, можна написати у спільний чат, одразу стає тихо. Тут панує дружня атмосфера.
Було багато охочих поселитись сюди, але ми відсівали тих, хто просто полював за житлом, і брали тих, хто поділяв ідеї добросусідства та розумів, що це взагалі таке.
“Ненавиджу радянські забудови, тому живу в колівінгу”
Олена, веб дизайнерка
ЖИВЕ У КОЛІВІНГУ ВЖЕ БІЛЬШЕ ПІВТОРА РОКИ
“Я переїхала з Донецька і спочатку винаймала звичайну квартиру. За ціною це було однаково з колівінгом, але в тому житлі умови були жахливими: все зламане, старі меблі, у ванній прижилась пліснява. А у Домівці все новеньке, ніхто до тебе тут не жив і не зламав, можна попросити якісь додаткові меблі. Я бачу тут тільки позитив. Моя квартира маленька, але вмістка. Тут всього 18 квадратних метрів, але все комфортно і є де зберігати речі. З сусідами маємо спільний чат, де можна попросити, елементарно, зробити музику тихіше. Можна з кимось спілкуватись, кудись влаштуватись”.
Михайло, підприємець.
ЖИВЕ В КОЛІВІНГУ РІК
“Я ненавиджу радянські забудови, вони страшні, мені не хотілось там жити. І це, напевно, був найголовніший критерій за яким я вибрав цю квартиру. Тут є все необхідне для житла, а для тих, хто зранку йде, а ввечері приходить – ідеально. Мінуси для мене – маленька квадратура та тонкі стіни. Але з сусідами завжди можна домовитись. Я знаю майже весь свій поверх. Ми спілкуємось, граємо в різні ігри”.
Суспільство

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.
Про це повідомили в УЗ.
Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:
- затримки поїздів;
- призначення нових поїздів.
- модернізацію рухомого складу;
- тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
- інші важливі новини приміського сполучення.
В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.
Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.
Про це повідомили в «Жовтій стрічці».
У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:
«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».
Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя




Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).
Фото: телеграм-канал руху
Суспільство

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.
Про це повідомили в УЗ.
Як відновити квитки
- Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
- Натиснути на банер на головній сторінці.
- Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
- Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.
Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.
Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix
Про кібератаку на «Укрзалізницю»
23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ