Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Хто такий Ігор Сікорський, або Як РФ вкрала українця, який подарував світу гелікоптери (ТЕСТ)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Його ще за життя прозвали батьком гелікоптерів, а у США його винаходами користувалися найвпливовіші представники влади. Ігор Сікорський – українець, який здійснив справжню революцію в авіабудуванні. Киянин, якого нахабно привласнили росіяни.

У новому тесті спецпроєкту «Вкрадене» розповідаємо, як студент українського вишу став відомим на весь світ конструктором та чому Сікорський все життя залишався українцем. Навіть після еміграції.

У російськомовній Вікіпедії Сікорського називають «російським та американським авіаконструктором». А де народився винахідник?

Правильно! Неправильно!

Видатний авіаконструктор народився у Києві, в родині відомого психіатра Івана Сікорського – доктора медицини та громадського діяча.

А як щодо походження авіаконструктора? Ким були предки Сікорського?

Правильно! Неправильно!

Саме так, українцями! І про це писав сам Ігор Сікорський у листі до українського історика Василя Галича: «Мій рід, який походить із села на Київщині, де мій дід і прадід були священиками, є чисто українського походження». Щось тут не в’яжеться із «російським авіаконструктором», еге ж?

Свої перші моделі гелікоптерів і літаків-біпланів Сікорський спроєктував та побудував під час навчання у виші. Який навчальний заклад став «альма матер» для винахідника?

Правильно! Неправильно!

Ігор Сікорський здобув освіту у найкращій на той час Київській гімназії, згодом продовжив навчання у Морському кадетському корпусі, в якому палко захопився конструюванням. А коли остаточно вирішив присвятити життя літакам – вступив до Київського політехнічного інституту, який сьогодні носить його ім’я.

Скільки літаків і гелікоптерів спроєктував та побудував Сікорський під час навчання в КПІ?

Правильно! Неправильно!

Цілих шість лише у студентські роки! Щоправда, перший вертоліт Сікорського не зміг злетіти через недостатньо потужний двигун. Невдачею завершилися випробування і другого вертольота, однак це не зупинило українського винахідника – він переключився на літаки.

Вже у 1911 році Ігор Сікорський успішно складає іспит на звання пілота. А вгадаєте, на якому літаку?

Правильно! Неправильно!

Дійсно, іспит на звання пілота авіаконструктор склав на літаку С-5 власного виробництва. Але інші варіанти відповідей також близькі до правди, оскільки всі ці літаки проєктував Сікорський.

До речі, про літак С-6. Завдяки чому він увійшов в історію?

Правильно! Неправильно!

С-6 – перший умовно «важкий» літак, створений українцем Сікорським. Новий біплан мав подвоєну потужність двигуна, збільшені розмахи верхнього та нижнього крил, а найголовніше — кабіну на три людини. І саме на С-6 Ігор Сікорський 29 грудня 1911 р. встановив світовий рекорд швидкості. Ось, як писали про це столичні газети: «Усі польоти на цьому апараті були проведені з пасажирами і в результаті виявилося, що точно виміряна абсолютна швидкість нового аероплана дорівнює 111 км на годину. ця швидкість є всесвітнім рекордом швидкості на біплані з повним запасом бензину і двома авіаторами на борту».

Не менш знаковим для кар’єри авіаконструктора став літак «Гранд». Що в ньому особливого?

Правильно! Неправильно!

«Гранд» не мав рекордної довжини і не міг похизуватися шаленою кількістю пасажирських місць. Але став першим у світі чотиримоторним літаком. Згодом Сікорський також побудував чотиримоторний бомбардувальник С-22 «Ілля Муромець», який встановив світовий рекорд вантажопідйомності.

До мрії будувати гелікоптери Сікорський повернувся вже після еміграції до США, де заснував власну компанію Sikorsky Aircraft. У вересні 1939 року він власноруч підняв у повітря гелікоптер VS-300 (S-46). А через три роки оновлена версія пішла у серійне виробництво. У чому ці машини були особливо ефективними?

Правильно! Неправильно!

Хоча S-47 був прийнятий на озброєння американської армії, сам Сікорський вважав головним завданням цього гелікоптера порятунок людей, а не бойові дії. І дуже радів, коли його винахід демонстрував особливу ефективність у пошуково-рятувальних роботах. За підрахунками його сина Сергія Сікорського, машини українського авіаконструктора врятували понад 1,5 млн людських життів.

А вгадаєте, хто почав користуватися гелікоптерами Sikorsky Aircraft з 1947 року?

Правильно! Неправильно!

Уявіть, гелікоптерам Sikorsky Aircraft довіряли настільки, що з 1947 року їх почали використовувати для перельотів американських президентів!

Що з переліченого відбулося без участі Сікорського?

Правильно! Неправильно!

Ні, ми не помилилися! Усе це сталося завдяки роботі українця Ігоря Сікорського. Звісно, встановлені авіаконструктором світові рекорди побила більш сучасна авіація. Однак і це також сталося саме завдяки українцю, який присвятив життя авіації.

До речі, складається враження, що в житті Сікорського не було нічого, крім авіації. Однак український конструктор мав ще одну зацікавленість. Яку саме?

Правильно! Неправильно!

Уявіть, геніальний авіаційний конструктор знаходив час і на релігійно-філософську творчість. Напевно, найвідомішою з його праць є невеличка книжка «Послання молитви Господньої», присвячена аналізу молитви «Отче наш». Уперше вона вийшла друком ще в 1941 році, потім ще двічі перевидавалася.

Чим особливо пишався Сікорський, крім створених літаків і гелікоптерів?

Правильно! Неправильно!

Сікорському часто закидають аполітичність та відсутність чіткої самоідентифікації як українця. Однак любов до України та рідного Києва він ніколи не приховував. Зокрема син конструктора Сергій Сікорський неодноразово зазначав: «Я прекрасно пам’ятаю: батько пишався, що народився в Києві, і не раз це підкреслював».

Видатний авіаконструктор, творець гелікоптерів, автор низки рекордів та новацій. Коли ім’я киянина Ігоря Сікорського стало дійсно відомим на батьківщині?

Правильно! Неправильно!

Сумно і доволі типово для СРСР: ім’я Сікорського було під забороною, а відкрилося широкому загалу лише після відновлення української незалежності. 22 березня 2018 р. аеропорту «Київ» було присвоєно ім’я Ігоря Сікорського.

Тобто Сікорський народився, навчався і працював у Києві, пишався рідним містом, емігрував до США, але росіяни все одно називають його «своїм»? Невже авіаконструктора просто привласнили?

Правильно! Неправильно!

Справді. Сікорський, як і інші винахідники, яким не пощастило працювати у різних формах російської імперії, потрапив під каток російської колоніальної машини. Щось подібне сталося і з Корольовим, проте Сікорський, на щастя, встиг емігрувати раніше, аніж до нього дотягнулася репресійна машина. Можливо, авіаконструктора не можна назвати палким патріотом України, але ще більшою помилкою було б вважати його «російським винахідником».

Творець літаків та батько гелікоптерів. Ким був український авіаконструктор Ігор Сікорський?
Йой, здається, сьогодні ви вперше дізналися про видатного українського авіаконструктора. Але воно й не дивно: російська пропаганда привласнила сотні наших людей, викресливши будь-які згадки про українське коріння письменників, художників та науковців. Серед них – й Ігор Сікорський. Людина, яка подарувала світу гелікоптери й всім серцем обожнювала Київ.
Непоганий результат! Схоже, ви раніше вже читали або бодай чули про Сікорського. Однак деякі запитання точно викликали у вас здивування. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, для когось походження «батька гелікоптерів» стане дійсно неочікуваною й приємною новиною.
Йой, схоже, наші питання вас не здивували. Ви чудово знайомі з життєписом Ігоря Сікорського й точно знаєте, що це український, а не російський авіаконструктор. Але чи знають про це ваші друзі? Поділіться тестом у соцмережах, аби якомога більше людей дізналися про українця, який подарував світу гелікоптери.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Вийшов документальний туристичний фільм «Закарпаття: Шлях відновлення» (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У вільному доступі з’явився документальний фільм про туристичні локації Закарпаття. Стрічка має назву «Закарпаття: Шлях відновлення».

Про це повідомили в Управлінні туризму та курортів Закарпатської обласної військової адміністрації.

Зазначається, що локаціями зйомок фільму стали:

  • затишні вулички Ужгорода і Мукачева,
  • замок Паланок,
  • палац Шенборнів,
  • кузня Гамора,
  • бальнеологічний курорт «Косино»,
  • чани Лумшор,
  • еко-ферма «Райський куточок»,
  • блакитне «Закарпатське море»,
  • гігантський Карстовий міст,
  • Свидовецький хребет.

Окрім того, автори також зібрали найкращі рецепти легендарних закарпатських голубців у Великому Бичкові.

Читайте такожЯк тебе не любити? 11 короткометражок про Київ, який ви не знали. Радять ШоТам і Такфлікс

Стрічку створили у межах реалізації Програми розвитку туризму та курортів у Закарпатській області на 2021-2023 роки.

Нагадаємо, вийшов трейлер документального фільму «Готові до спротиву» про воїнів 107-ї бригади тероборони ЗСУ.

Також ми повідомляли, що вийшов трейлер документального фільму про акторів-переселенців.

Фото: скриншот із відео.

Читати далі

Суспільство

ЗСУ прямим влучанням знищили бліндаж окупантів (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

ЗСУ знищили бліндаж росіян, влучивши у нього артилерійським снарядом.

Відео опублікували на фейсбук-сторінці 26-ї артилерійської бригади ім. генерал-хорунжого Романа Дашкевича.

На відео видно, що наші бійці з першого пострілу розгромили ворожі позиції прямим попаданням.

Зазначається, що це спільна робота воїнів із 26 артилерійської бригади та бійців 1-ї окремої бригади спеціального призначення ім. Івана Богуна.

Читайте такожЧому окупанти стрімголов тікають від воїнів 72-ї ОМБр ім. Чорних Запорожців (ВІДЕО)

Про 26 АБр

26-та артилерійська бригада імені генерал-хорунжого Романа Дашкевича — з’єднання артилерійських військ у складі Сухопутних військ ЗСУ. Входить до складу оперативного командування «Північ». Бригада має назву на честь генерал-хорунжого Романа Дашкевича — військового і політичного діяча Української Народної Республіки, одного із засновників української артилерії.

Про 1 ОБрСпП

1-ша окрема бригада спеціального призначення ім. Івана Богуна перебуває у підпорядкуванні Сухопутних військ ЗСУ. З березня 2022 року бригада дає відсіч російським окупантам та завдає нищівних поразок ворогу. Бригада носить ім’я Івана Богуна – державного та військового діяча, полководця часів Хмельниччини. 

Нагадаємо, штурмова бригада ЗСУ знищила під Бахмутом ворожу гаубицю «Мста-Б».

Також ми розповідали, як 45 артбригада ліквідувала ворожу піхоту під Бахмутом та Соледаром.

Фото: facebook.com/AFUmilhistory.

Читати далі

Суспільство

Киян просять долучитися до акції «Кров для ЗСУ»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У суботу 3 червня, з 10:00 до 16:00 у Києві на Михайлівській площі відбудеться акція «Кров для ЗСУ».

Про це повідомили на фейсбук-сторінці Солом’янської районної у місті Києві державної адміністррації.

Зазначається, що для донорів на Михайлівській площі працюватиме Донормобіль, оснащений усім необхідним: трьома кріслами, лабораторією, холодильниками для зберігання матеріалу та генератором на випадок відсутності світла.

Донору потрібно лише взяти із собою документи та завчасно підготуватися до здачі крові.

У заході візьмуть участь військові батальйонів РДК, БДК, польський добровольчий корпус , лідери думки, волонтери, спортсмени.

Читайте такожОдна здача крові може врятувати три життя. Історії українців, які стали донорами

Благодійник пригощатимуть донорів і прередаватимуть кошти з продажі страв на загальний збір для придбання автівок військовим польського добровольчого корпусу.

«Ваша кров може допомогти ЗСУ і може рятувати», — закликали киян організатори.

Нагадаємо, на Львівщині почав працювати перший в Україні мобільний центр крові.

Також ми повідомляли, що у Києві створили перший в Україні Банк довгострокового зберігання еритроцитів.

Фото: facebook.com/solorgovua.

Читати далі