Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Хто годує веганів у ЗСУ? Історія руху «Кожна Тварина», що взяв під опіку 200 військових та сотні переселенців

Опубліковано

До повномасштабної війни громадська організація «Кожна тварина» займалася освітніми проєктами та розповідала українцям про веганство. Сотні акцій, перформансів та лекцій – усе, аби врятувати тварин від страждань.

Утім з 24 лютого команда перейшла на новий фронт та почала готувати для веганів та веганок: як цивільних, так і військових. Сьогодні волонтерські кухні запустили в сімох містах, а під опікою громадської організації перебувають приблизно 200 веганів із ЗСУ та сотні переселенців.

Тамара Х’юман

Активістка, засновниця та очільниця громадської організації «Кожна Тварина»

Мало просто бути веганкою, потрібно щось робити

Я стала веганкою у 2015 році, за тиждень до Дня народження. Близько пів року я була пасивною веганкою, тобто не їла тварин і продуктів тваринного походження, але й ні з ким це особливо не обговорювала. А потім почала відчувати, що нічого глобально не змінюється від того, що я просто веганка. Відчула, що наступний крок – це ставати активісткою та діяти. 

У той період я якраз перебувала в США і там познайомилась із активістами організації Direct Action Everywhere. Вони займаються захистом тварин, розслідуваннями та висвітленням індустрій, що експлуатують тварин. Надихнулась їхньою діяльністю і зрозуміла, що треба переносити це в Київ. 

Активісти руху "Кожна тварина"

У нас зібралась команда волонтерів, з якими ми познайомились у Києві на різних зоозахисних акціях. Ми стали частиною Direct Action Everywhere. Ще пізніше перейняли формат акцій австралійської організації Anonymous for the voiceless. Вони роблять «Куб правди» – акції, під час яких на екранах показують відеоролики про реалії експлуатації тварин в різних індустріях. Ми вирішили, що варто спробувати подібне в Києві. Хоча й хвилювалися, чи не будуть нас виганяти чи навіть бити. Однак формат запрацював, і ми продовжували це робити. Так волонтерили ще рік . 

Акція в центрі Києва

Працюємо, зважаючи на реалії та запити українців

Коли вже є якийсь досвід в активізмі, починаєш розуміти, чого бракує і що ще ти можеш зробити. Ми відчули, що треба створювати щось своє. Так у 2019 році з’явилась громадська організація «Кожна Тварина». Її місія – поширювати веганство в Україні. 

Ми хотіли створити організацію, яка буде просувати тему веганства в Україні відповідно до наших реалій та запитів українців. Бо ті організації, відділеннями яких ми були, все ж орієнтуються на інші країни, де більше можливостей ставати веганами – ширший ринок продуктів та цін на них.

У «Кожної Тварини» є різні проєкти, які мають різну мету. Ми приділяємо багато часу освітній місії. До повномасштабної війни ми прочитали понад 40 лекцій про веганство для шкіл та університетів. У нас є освітній курс «Веган-експрес», який існує майже два роки. За цей час на нього зареєструвалися понад 8 тисяч людей. 

Лекція про веганство

Наразі ми відновили його роботу. У програму курсу також входить веган-гід Україною. Він полегшує життя веганам та веганкам в Україні. У цьому гіді ми зібрали багато добірок на різні теми – одяг, взуття, косметика, заклади харчування, магазини. Тобто все, чим ми користуємося у побуті. 

Крім того, у Києві та інших містах регулярно проводили акції «Відкрий очі», на яких показували, що відбувається в різних індустріях тваринництва, та спілкувалися з перехожими про веганство. Таких акцій ми провели близько 120.  Також є проєкт Всеукраїнський веган-тур. Ми їздимо містами, проводимо лекції про веганство, показуємо фільм «Домініон», проводимо тренінг для веганів та активістів, дегустації рослинної їжі, влаштовуємо зоозахисні акції та акції з VR-окулярами про реалії експлуатації тварин.

Акція від ГО "Кожна тварина"

А ще до війни ми видали книгу про веганство для дітей – «Руки, лапи чи копита». До війни надрукували 100 примірників. І зараз таку саму кількість надрукували для дітей-переселенців. 

Прагнемо звільнити тварин від страждань та експлуатації

За майже три роки існування ми зробили доволі багато. Навіть вийшли на такий рівень, що проводили акції кожні вихідні – був попит і серед волонтерів, і серед людей, які цікавились нашою діяльністю. 

Силами самих лише волонтерів ми намагаємось створювати контент різного формату, щоб українцям було легше та цікавіше сприймати інформацію, яку ми доносимо. Наприклад, «Веган-екпрес» є не тільки текстовий, а й у відео-версії. Це відбувається завдяки людям, які вірять в нашу місію і в те, що ми робимо. Усі готові вкладати свої вміння і створювати щось круте, потрібне і актуальне. 

Акція від ГО "Кожна тварина"

Ми збираємо фідбеки від людей, які проходять наш курс, відвідують наші лекції. Хтось відмовляється частково від тваринних продуктів, а хтось – переходить повністю на веганство. Безумовно, наша діяльність змінює людей. А це якраз і є наша місія – змінювати звички і просувати тему веганства в Україні. І в результаті ми зможемо звільнити тварин від страждань та експлуатації. 

Робили те, що вміємо: рятували тварин і годували переселенців

Коли почалась війна ми, як і всі, були в ступорі. Багато всього зачинилося, ми не знали, що робити. Наші волонтери намагались переїхати у більш безпечні місця. Було незрозуміло, що далі.

Ми зідзвонилися з командою і почали вирішувати, як діяти далі. Тоді була актуальна евакуація тварин в більш безпечні місця і допомога тваринам-переселенцям. Тож до 8 березня займались цим. Крім цього, писали корисні інформаційні дописи про збір аптечок для тварин, правила перетину кордону тощо. 

Згодом дізнались, що «Львівська веганська кухня» (раніше VegansUA) годує переселенців та тих, хто потребує їжі, рослинними стравами в одному із закладів міста. Я подумала, що це дуже актуально, і ми теж могли б займатись подібним, але в інших містах.

Роздача безкоштовних обідів від Веганської кухні України

Так вирішили створити «Веганську кухню України» – готувати та роздавати гарячі веганські обіди тим, хто цього потребує. Спочатку запустили кухні у двох містах. З кожним днем людей приходило все більше. Згодом нам почали писати з інших міст і питати, чи робимо щось схоже там. Тож ми почали збирати команди і в інших населених пунктах. Серед тих, кого ми годуємо гарячими обідами, найбільше внутрішньо переміщених осіб та волонтерів. Також доставляємо обіди пенсіонерам додому та в гуртожитки для переселенців. 

Насправді, у нас не було такого роздумів над тим, працювати далі чи ні. Ми просто робили те, чим могли бути корисними іншим.

Сім кухонь у різних містах України

Перші кухні з’явились у Києві та Вінниці бо там є постійні активісти «Кожної Тварини». В Ужгороді, Одесі та Рівному теж були наші волонтерки, тож ці міста стали наступними. Далі вже шукали через оголошення нових волонтерів і налагоджували з ними роботу кухні дистанційно.

Волонтери ГО "Кожна тварина" на кухні

Наразі в нас працює 7 кухонь – у Києві, Вінниці, Івано-Франківську, Дніпрі, Ужгороді, Одесі та Рівному. У деяких містах волонтери готують обіди на кухнях власних квартир, а в деяких ми налагодили співпрацю із закладами харчування. У Вінниці це «МАО МАО», в Івано-Франківську – Vegano Hooligano, у Києві – вегетаріанський заклад «Укроп», а до цього було кафе Б12. 

Нам допомагають бізнеси та звичайні українці

Ми шукаємо продукти зі знижками, домовляємось із виробниками та магазинами. Дуже вдячні всім, хто нас підтримує. Нам допомагають різні бізнеси. Наприклад, «Львівська веганська кухня» дала нам соєвий фарш, EatMeAt – котлети, Flakes – дріжджі, «Зелена корова» робить нам знижки на продукти. І це дуже круто. Безкоштовно ми намагаємося нічого не брати. Адже розуміємо: їх також потрібно підтримувати в ці складні часи. 

Собівартість одного гарячого обіду складає приблизно 20 гривень, а одна посилка для одного військового, якої вистачає на 3-4 тижня, коштує орієнтовно 600 гривень. 

військовий ЗСУ з веганським набором від ГО "Кожна тварина"

Коли ми почали робити кухню, наша громадська організація подалася на декілька грантів, завдяки яким ми отримали кошти від міжнародних веганських фондів. Утім ці гроші вже майже закінчились, тож годувати веганів-переселенців та веганів-військових нам допомагають благодійні внески людей, які стежать за нашою діяльністю. Ці кошти надходять на рахунок «Кожної Тварини», про що ми звітуємо на своїх ресурсах. 

Годуємо приблизно 200 військових-веганів

Коли ми запустили «Веганську кухню України», одразу почали шукати веганів серед військових. На початку навіть складалось враження, що їх немає, бо куди б ми не звертались, нікого не могли знайти. 

Почали розпитувати серед знайомих, чи хтось є на службі і потребує нашої допомоги. У ЗСУ знали Пашу Вишебабу. Було складно передати йому посилку, бо локація часто змінювалась. Іноді не встигаєш доставити, або взагалі немає логістики в ту точку. 

Бійці ЗСУ, яким допомагають волонтери ГО "Кожна тварина"

Взагалі в теробороні та ЗСУ є чимало веганів та веганок. Здебільшого у них є проблеми із повноцінним харчуванням, оскільки військові кухні готують страви із тваринними продуктами. 

Вегани серед військових діляться з нами різними історіями. Буває, кухарі проникаються їхнім життєвим вибором і готують для них окремі страви. А буває й так, що людям немає, з чого обрати, і вони тиждень їдять один вінегрет. Часто обіди перемішані з тушкованкою. 

Воїни ЗСУ з веганським обідом

Деякі вегани розповідали, що в усіх стравах були тваринні продукти, тож вони їли хліб з чаєм. Були і дуже сумні історії, коли військовим доводилося переходити на вегетаріанство під час служби, бо просто не було, що їсти. Здебільшого веганів рятують волонтери, які прислухаються до потреб і привозять їм їжу.

На постійній основі ми годуємо приблизно 200 веганів-військових. На сьогодні передали вже понад 250 посилок у ТрО й ЗСУ та роздали понад 12 000 гарячих веганський обідів. 

Посилки на передову та гарячі обіди для переселенців

Зазвичай гарячі обіди, які ми роздаємо переселенцям та іншим людям, яким потрібна підтримка, складаються з гарніру, чогось білкового (наприклад, соєвого битка, сосики чи бобових), а також салату чи десерту. Часто робимо гарячі супи. Ці страви повноцінні й недорогі. 

Ми беремо прості, але поживні рецепти, які не важко приготувати. Іноді волонтери й самі щось вигадують. У нас немає суворого нагляду, головне – поживне і на 100% веганське. 

Посилка для військових-веганів від ГО "Кожна тварина"

Військові, як правило, не мають можливості приймати гарячі обіди. На початку проєкту ми годували деякі підрозділи тероборони, і досі доставляємо гарячі обіди військовому у Вінниці та бійцям в Одесі. Але здебільшого ми формуємо саме веганські посилки. Це збір продуктів, які не потрібно готувати, – веганські сосиски, паштети, намазки, хумус. Ми відправляємо це поштою або передаємо через волонтерів, які можуть доставити посилку на передову.

Цими продуктами можна доповнювати прийоми їжі, аби вони були повноцінними. Наприклад, бобові можна додати до якоїсь каші – так це буде дійсно поживна страва. Усе залежить від того, як і з чим військові компонують продукти, які ми надсилаємо.

Ми завжди відкриті для нових людей 

У нашій команді наразі приблизно 100 волонтерів. Це люди з різних міст країни. Є волонтери, які допомагають з організацією різних наших проєктів, акцій та ініціатив. Також є люди, які допомагають професійними навичками. Наприклад, підтримують наш сайт, допомагають створювати контент, комунікувати з медіа. Усі ми вкладаємося в організацію задля спільної мети. 

Команда ГО "Кожна тварина"

Ми завжди відкриті для нових ініціативних та активних людей. У нас багато проєктів в різних містах України, а питання допомоги тваринам дуже актуальне й сьогодні. Тож з радістю чекаємо нових людей в команді. Долучитися можна, написавши нам в соцмережах: у Facebook чи Instagram

Підтримати громадську організацію «Кожна Тварина» можна за цим посиланням.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі