Суспільство
ІТ-освіта для людей з інвалідністю: як працює проєкт BeQA
Засновники проєкту Be QA today переконані, що ІТ-освіта має бути доступною для всіх. Цей проєкт надає можливість людям з фізичною інвалідністю отримати безкоштовну освіту та базові знання за спеціалізацією “тестування програмного забезпечення” (Software Test Engineer) та допомагає з працевлаштуванням в ІТ-компаніях України або freelance, і отримувати гідну зарплату.
Співзасновницею проєкту є Юлія Ресенчук. Дівчина сама пересувається на візку і доводить, що людина з інвалідністю може бути успішною бізнес-леді, очолювати благодійний фонд та жити активним життям.
Юлія Ресенчук
президентка благодійного фонду АІК,
співзасновниця проєкту Be QA today
Інвалідність — це не вирок
Я вже 13 років пересуваюсь на візку. 2006 рік перевернув моє життя, коли я потрапила в автокатастрофу. Тоді доводилось знову навчатись елементарних речей — одягатись, приймати душ, виходити надвір.
З самого початку, коли я сіла у візок, для мене важливою була самореалізація. Травму отримала на останньому курсі університету. Було багато мрій, сподівань, а тут в один момент молода 23-річна дівчина на візку. Коли я пройшла реабілітацію, то захотілось чимось займатись, шукати себе і людей, з якими я б могла робити щось корисне для суспільства. Інвалідний візок не став для мене перешкодою. Я займаюсь кінним спортом, подорожую, стрибаю з парашутом та живу активним життям.
Якщо людина не знайшла своє місце в житті, то ніяка благодійна допомога не зробить її щасливою. Тому, отримання освіти та можливість знайти роботу є пріоритетними у нашій організації. Ми вибрали ІТ-сферу, адже саме тут можна дистанційно навчатись та добре заробляти.
Історія проєкту
Я очолюю благодійний фонд “АІК” (Асоціація інклюзивної країни) вже понад 10 років. А сам фонд існує вже майже 20 років, тільки раніше “АІК” розшифровувався як – Асоціація інвалідів-комп’ютерників”. З самого початку ми хотіли надати людям можливість самореалізуватися, використовуючи інформаційні технології.
Ще на початку 2000-х ми побачили, що інтернет та комп’ютер дає можливість дистанційно працювати та добре заробляти. Почали звертатись до різних асоціацій, IT-компаній, спонсорів. Декіька років тому до мене самі звернулись айтішники з ідеєю створити такий проєкт, аби люди з інвалідністю змогли освоїти професію тестувальника.
Ініціатива прийшла від Марини Шевченко та Олександра Майданюка. Це айтішники, які самі є тестувальниками. З них почався цей проєкт, я долучилась як людина досвідчена. І в такому тандемі ми почали створювати свою справу.
Унікальність проєкту в тому, що всі лектори та ментори є волонтерами, які входять у ТОП найкращих IT-спеціалістів. Їм не цікаво навчати на курсах за гроші. Для наших лекторів важливо зробити соціальний внесок.
Перший проєкт: з 60 людей залишились 17
Пілотний курс проєкту ми запустили у 2017 році. Оголосили реєстрацію, зібрали анкети людей, потім вони пройшли відбір та співбесіду. З 60 анкет охочих ми відібрали 17 учасників. Для нас важливо, щоб охочі мали хоча б мінімальний рівень англійської мови. Адже для роботи в IT-компаніях це є дуже важливим.
У нас студенти вивчають різні рівні і види тестування, потім проходять курси по складанню резюме та проходженню співбесіди. Крім того ми трошки допомагаємо їм прокачати свою англійську. Намагаємось поглибити учасників в атмосферу роботи в IT-компаніях.
Навчання триває три місяці в Києві. Двічі на тиждень проходять заняття з менторами. Крім цього, у студентів багато самостійної роботи та домашніх завдань по тестуванню. Ті студенти, які успішно пройшли вирішальне тестування, отримують сертифікати по закінченню.
Ми не тільки навчаємо наших студентів, а і даємо їм можливість працевлаштуватись. У нас є домовленість з IT-компаніями, які готові брати людей з інвалідністю на позиції тестувальника. Але для них не роблять поблажок, вони проходять усі етапи співбесід на рівних умовах з усіма іншими кандидатами.
Другий набір
Цього року ми організували другий набір учасників. Але було всього 9 студентів. Більшість з тих, хто надсилав анкети, були зовсім не підготовлені, без англійської мови та головне — без бажання змінити своє життя і розвиватись в IT-напрямку.
Проте, ми не зосереджені на кількості. Готові навчати навіть трьох людей, але тих, хто справді цього прагне.
Зараз оголосили реєстрацію на 2020 рік. Але вирішили додати ще й дистанційний курс з основ тестування, який мають пройти всі учасники, бо багато людей з інших міст хочуть брати участь у проєкті. Хочемо залучати людей з сіл та маленьких містечок. Головне, щоб людина прагнула змін.
Перші роки ми брали людей тільки з фізичною інвалідністю. Зі студентами з сенсорною інвалідністю не працювали. Але цього року думаємо спробувати розглядати також і тих студентів, які частково не чують, або частково не бачать. Професія тестувальника потребує великої уваги та зір там також є важливим.
Лежачи в ліжку можна годувати сім’ю
Всі резюме, складені студентами, ми надсилаємо нашим партнерам з IT-компаній. Після закінчення першого набору курсу з 10 учасників сім працевлаштувались у найбільших компаніях і знову працюють. Після другого – з 9 учасників, 3 працевлаштовані, деякі ще в процесі пошуку. Нещодавно нам написав один з наших студентів Роман. Писав з Великої Британії, куди вперше поїхав у відрядження. Він працює в компанії “CIKLUM” і вже навіть отримав підвищення. Ми отримали багато слів подяки від нього. Завдяки цьому ми надихаємось і розуміємо, що наша робота не даремна.
У попередніх проєктах була жінка Людмила. Їй далеко за 40 і ми взяли її як виключення, адже була крута анкета та досвід роботи вчителькою інформатики. По закінченню навчання її взяли на роботу у хорошу компанію. Але дистанційно, адже Людмила є повністю лежачою. Вона й досі там працює, отримує гарну зарплату та лежачи в ліжку годує всю родину.
Ще у нас був хлопець, який працевлаштувався тестувальником на робота.юа. Але він зовсім не знав англійської, проте мріяв працювати у Wargaming (компанія, яка тестує ігри). Він отримав досвід на робота.юа. підтягнув англійську. І яке було наше здивування, коли у Фейсбуці у нього з’явився пост — працюю в Wargaming.
У проєкті Be QA today десь 40% студентів працевлаштовані. Людям з інвалідністю не просто дати знання, а далі робіть що хочете. Важливе менторство. Необхідно забрати їх у цей простір, де вони відчуватимуть мотивацію. Коли людина живе у 4-х стінах, то важко її вмотивувати та довести, що вона може працювати на рівні з іншими.
Робимо компанії доступними для людей з інвалідністю
Проєкт Be QA today повністю фінансують IT-компанії, в яких потім працевлаштовуються студенти. Але не всі погоджуються брати участь у нашому проєкті. Хтось боїться, хтось просто немає доступності. Тому ми шукаємо компанії, де є доступні офіси та де можуть створити цю доступність. Ще ми навчаємо компанії особливостям роботи з людьми з інвалідністю, розповідаємо про умови для них. Обов’язково має бути доступний вхід, пандус, ліфти, робоче місце, вбиральня з поручнями. Також необхідно, щоб і інші працівники були підготовлені. Вони мають розуміти, що таке толерантність, правильна термінологія. Бо люди можуть образитись, якщо їх назвати “інвалідами”.
Головною складністю для нас є недоступність і транспортування. Раніше ми співпрацювали з соціальним транспортом Києва, але потім вони відмовились. Тому ми мріємо про власний транспорт, щоб люди з інвалідністю могли комфортно пересуватись по місту.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі