Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

«ІТ – ближче, ніж може здаватися». EPAM запустив в Україні доступну платформу для самостійного вивчення програмування. Ось як це працює

Ось як це працює

Уявіть, що вже за кілька тижнів ваша дитина на уроці інформатики зможе представити гру власної розробки чи написати чат-бот, від якого будуть у захваті шкільні вчителі.

Звучить фантастично? Чи дорого? Утім це доступно всім і цілком реально. У Мінцифри давно тримають курс на цифрове майбутнє вже з молодшої школи. Тож компанія EPAM запустила платформу для самостійного вивчення програмування, зібравши авторські курси, що знайомлять дітей з основами та алгоритмами роботи в ІТ.


Участь у проєкті необмежена, а долучитися може будь-хто. І коли ми кажемо «будь-хто», то маємо на увазі й батьків. Адже спільне вивчення чогось нового – ще одна можливість бути «в темі» зі своєю дитиною.

Як глобальна компанія відкрила світ програмування для українських школярів, і чому це вплине на наше майбутнє – у новому матеріалі ШоТам.

Step 1. Що це за EPAM, і як вони навчають

EPAM – міжнародна ІТ-компанія, що вже протягом 30 років допомагає світовим лідерам проєктувати, розробляти й впроваджувати програмне забезпечення. З 2005 року компанія працює в Україні, а паралельно втілює соціальні проєкти. Серед них – програма навчання eKids.

«еКids на самому початку була своєрідним заохоченням для спеціалістів компанії, аби їхні діти могли вільно познайомитися з цією індустрією. Утім згодом ми вийшли за межі корпоративної освіти та почали запрошувати до проєкту підопічних благодійних фондів та школярів із багатодітних родин. Поступово кількість охочих зросла настільки, що ми почали шукати нових волонтерів для менторства у проєкті. За весь час нам вдалося об’єднати понад 2600 дітей і майже 800 тренерів-волонтерів із різних міст України. І з кожним місяцем ці показники продовжують зростати», – зазначає Дмитро Якимець, керівник ESG програм в EPAM Україна.

З початком пандемії усі заняття перевели в онлайн-формат. Утім це не завадило менторам знайомити дітей із базовими навичками програмування. Роботу проєкту продовжили навіть після повномасштабного вторгнення.

«Навіщо це великій міжнародній компанії? Усе просто: ми віримо, що інвестиції в освіту молодшого покоління – це майбутнє нашої країни. А ще прагнемо показати, що всі історії про високі зарплати айтівців – це результати зусиль, тривалого навчання, зосередженої роботи та набутих навичок. Навчитися можна будь-чому, але за однієї умови: якщо дійсно вчитися. І, безумовно, ми зацікавлені у підготовці потенційних членів команди», – додає Дмитро.

Step 2. Навіщо вашій дитині знання зі сфери ІТ

Дослідження EPAM засвідчили, що попри суспільний інтерес до ІТ, люди часто не усвідомлюють, про що саме йдеться. Чому так? Відповідь доволі очевидна: це відносно нова галузь не лише для України, а й для всього світу.

«У ній ще немає «спадковості», умовно, сьогодні підростає лише друге покоління айтівців. І якщо у нас вже давно є династії лікарів чи вчителів, то до перших династій з ІТ-сфери ми лише наближаємося. До того ж технології завжди коштують грошей, а низький рівень доходів ускладнює доступ до сучасного обладнання», – зазначає Дмитро.

Як це змінити? Інвестувати в тих, хто здатен стати рушієм змін. Саме тому EPAM фокусується на освіті дітей, називаючи їх «драйверами сучасного світу».

«Діти найкраще сприймають інформацію і просто зараз рухають увесь світ. Погодьтеся, саме дітям у родині, як правило, купують найкращий ноутбук чи останню модель смартфона для комфортного навчання. Подекуди умовний п’ятикласник може краще розумітися на ноутбуках, ніж його батьки. Єдиний нюанс – куди саме діти спрямовують ці знання й захоплення. Наші освітні програми орієнтовані саме на те, аби змістити фокус уваги школярів із ютубу та ігор на розвиток і вибір майбутньої професії», – додають у компанії.

Зрештою, навіть якщо студенти передумають у майбутньому займатися програмуванням, знання зі сфери ІТ будуть корисними в будь-якій іншій професії. Адже успіх кожного спеціаліста в майбутньому напряму залежатиме від вміння користуватися сучасними технологіями.

Step 3. Замість платних шкіл – самостійне вивчення з ЕРАМ

«За останній рік ми зрозуміли, що поширювати знання можна ще ефективніше. Якщо ми перейшли в онлайн і впоралися – то чому б не надати можливість будь-якій дитині самотужки опанувати той чи інший курс? Так з’явилася ідея промотувати поза еKids платформу для самостійного навчання. По-перше, це своєрідна відповідь на великий попит, а по-друге – ще один інструмент, що допомагає втілювати цінності компанії», – запевняє команда проєкту.

Завдяки платформі для самостійного вивчення програмування дитині достатньо всього кількох хвилин, аби залогінитися на сайті й вибрати бажаний рівень. Фактично EPAM пропонує ті самі курси, за якими відбувалося навчання з менторами в межах еKids, але з можливістю самостійного вивчення в будь-який зручний час.

«Такий формат дозволяє покрити регіони, до яких поки що складно чи неможливо дотягнутися фізично. Тобто це базова доступність, що допомагає принести знання туди, де не розвинена відповідна інфраструктура, бракує тематичних курсів, гуртків чи навіть техніки. Війна й так обмежила дітей, тому якщо ми можемо зруйнувати бодай один бар’єр на шляху до якісної освіти – ми маємо це зробити», – наголошує Дмитро Якимець.

Step 4. Що в програмі

Курси для самостійного навчання дають базові знання про ІТ та знайомлять дітей із середовищем Scratch і мовою програмування Python. І все це – в інтерактивному форматі з елементами гри.

Дитина отримує повну свободу та можливість вибору. Вже знайомі зі Scratch? Добре, переходьте одразу до Python. Знаєте й про це? Переходьте до Python другого рівня.

 

«Ми не вимагаємо проходити курси в якійсь певній послідовності. Тож якщо дитина відчуває, що готова до складніших завдань, вона може «перестрибнути», не чекаючи на завершення попереднього курсу. І ми говоримо не про якісь абстрактні знання, а про цілком практичні навички. Наприклад, створені під час самостійного навчання проєкти можна використовувати навіть у школі. Лише уявіть: замість намальованого від руки плакату-презентації на урок історії ваша дитина може прийти із власноруч розробленим чат-ботом, що відповідає фразами відомих особистостей», – додає Ксенія Мельник, проєктна менеджерка програми eKids.

Step 5. ІТ – це про довгострокові плани і перспективи

У компанії переконані, що будь-яка освіта допомагає продовжити горизонт планування. В умовах війни ми всі перебуваємо в складних і стресових обставинах, але навчання дозволяє нам планувати життя бодай трохи наперед. Адже рано чи пізно це все завершиться, а отже, є сенс інвестувати у власне майбутнє.

«І навіть якщо наші курси не дають дітям якогось терапевтичного ефекту, вони точно «пом’якшують» буденність та дозволяють повірити у власні сили. Крім того, школярі мають можливість у прямому ефірі поспілкуватися з практиками і спеціалістами ІТ-галузі – авторитетами для сучасних дітей. Це доводить, що не існує ніякої прірви між тренерами, програмістами і «звичайними» людьми. Навпаки, є лише певний об’єм зусиль, яких необхідно докласти», – каже Якимець.

Ще один приємний «бонус» – діти вчаться системності та послідовності у своїх діях і рішеннях. Скажімо, коли ми пишемо код і бачимо якусь помилку, то за певним алгоритмом визначаємо, як її пофіксити. Так само й студенти EPAM починають усвідомлювати, що будь-яку проблему можна виправити: потрібен лише правильний підхід.

Step 6. А що кажуть про ці курси діти та їхні батьки?

Анні Бурикіній 11 років. Нещодавно вона закінчила курс «Перші кроки в програмуванні: створи гру Scratch» і вже застосовує нові знання у шкільній програмі.

«Мені надзвичайно сподобалося, вражень – просто море. Було водночас і цікаво, і корисно. У школі ми паралельно вивчаємо Scratch на уроках інформатики, і цей курс мені дуже допоміг. Завдяки йому я стала однією з найкращих у цьому предметі. Тож хочу здобути максимум знань, і, можливо, вибрати собі професію зі сфери ІТ. Чи порадила б я ці курси одноліткам? Звісно. Думаю, їм буде дуже цікаво», – розповідає Анна.

Мама школярки Наталія додає: жодні хитрощі, аби зацікавити дитину програмуванням, не знадобилися. Головний «секрет успіху» – бажання доньки.

«Аня має математичний склад розуму, тому подібні проєкти їй даються доволі легко. Враження від курсу – лише позитивні. Доньці навіть не знадобилася моя допомога, вона виконувала всі завдання самостійно, із захопленням та зацікавленістю. Ми дуже задоволені. І це на часі. Особливо коли запит надходить від самих дітей», – переконана Наталія.

Однак якщо дитина все ж потребуватиме допомоги – це також не проблема. EPAM подбав і про це, розробивши окремий курс для батьків, які прагнуть підтримати дітей під час навчання.

Із основами Scratch познайомився й 9-річний Сашко. Хлопець вже давно захоплюється гаджетами та сучасними технологіями, а тому сам став ініціатором участі в програмі.

«Він обожнює всі ці схеми, комбінації, комп’ютери. Вивчення програмування – суто його ініціатива. І, схоже, він дуже задоволений. А коли виходило виконати якесь завдання – радощам взагалі не було меж. Біг, телефонував старшому брату, хвалився своїми успіхами. Думаю, це важливо, адже за сучасними технологіями встигають навіть не всі дорослі, а тут дитина сідає і в усьому розбирається», – розповідає мати Сашка Галина Савченко.

Самостійне навчання: FAQ для батьків та майбутніх програмістів

Q. Що потрібно, аби пройти курс самостійно?

Як зазначає Дмитро Якимець, аби самостійно пройти навчання на платформі, дитині достатньо мати ноутбук та базові навички серфингу в інтернеті. Решту взяли на себе розробники платформи, створивши максимально зрозумілий інтерфейс та поетапний план уроків.

«Якщо дитина вміє вмикати ноутбук та серфити в інтернеті – вона вже готова до самостійного навчання. Інтерфейс платформи максимально дружній та зрозумілий, а знайомство із програмуванням відбувається плавно й поступово. І навіть якщо замість браузера дитина «зависає» в тік-тоці – цього теж достатньо», – зазначає Дмитро.

А ось від батьків знадобиться лише мінімальна участь: допомогти увійти в систему за допомогою електронної пошти та перевірити, чи все працює.

Q. Самостійне навчання? А хіба дитина розбереться з цим Scratch?

Ментори, які працювали за аналогічною програмою в групах, одностайно запевняють: усе вийде. Адже всі необхідні інструменти вже готові й чекають на нових студентів.

«Я не сумніваюсь, що в учасників самостійного навчання все вийде. Ми пропрацювали всі базові курси так, аби дітям залишалося лише увімкнути фантазію та захотіти щось зробити. Адже що таке Scratch? Це простір, який доводить, що навіть зі звичайних і нудних «блоків» можна створити щось цікаве та круте. Середовище, яке знайомить дітей із програмуванням», – розповідає менторка Анастасія.

Q. Менторів немає, а питання з’явилися. Що робити?

Дійсно, під час самостійного навчання у дітей можуть виникати питання. І в EPAM подбали про це: для батьків, які прагнуть допомогти дитині з вивченням програмування, створено окремий курс. Його розробили досвідчені волонтери EPAM Systems, тож уся інформація – максимально структурована та зрозуміла.

Упродовж 12 уроків батьки-наставники можуть не лише здобути базові знання про Scratch, а й стати повноцінною частиною освітнього проєкту. А отже, залишатися на одній хвилі з дітьми й підтримувати їх у разі потреби.

 

Також питання можна поставити у чатах в Telegram:

Q. Гаразд, як зрозуміти, що моїй дитині це підійде?

Передусім – спробувати. Адже участь у самостійному навчальному курсі ні до чого не зобов’язує. Навпаки, це шанс перевірити, наскільки сфера ІТ може зацікавити дитину. А якщо ви й до цього не могли «відірвати» сина чи доньку від комп’ютера – не вагайтеся, ви влучили в яблучко.

«Це можливість для тих, кого не можна й за вуха відтягнути від комп’ютера. А водночас для тих, хто мріє вирости й стати айтівцем. Ось це – чудова нагода подивитися, наскільки ця тема дійсно «ваша». А ще радимо пройти курс батькам і вчителям, оскільки це ще одна можливість залишатися на одній хвилі з молодшим поколінням», – запевняє Дмитро.

Q. Ми готові, як зареєструватися?

Для цього достатньо перейти за цим посиланням і залогінитися через електронну пошту. Далі – обираємо курс та починаємо знайомитися зі світом програмування. І пам’ятайте, навчання можна проходити в будь-який зручний час. Чекаємо на ваші перші проєкти у Scratch!