Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Article_02_Asset 9

Інклюзивні теплиці: як на Вінниччині люди
з інвалідністю стають аграріями

Йому 35 років, він має інвалідність і відчуває несприйняття суспільством. Але вже рік він називає себе «працівником» та успішно вирощує зелень, квіти та овочі. Він — один з 16-ти молодих людей, які працюють в тепличному господарстві на Вінниччині. Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця» допомагає із соціалізацією та трудовою зайнятістю молодим людям, що мають важкі форми інвалідності.

 

Одна з програм асоціації — тепличне господарство. Саме тут молодь з інвалідністю може працювати, спілкуватись між собою та найголовніше — відчувати себе потрібними.

 

Проєкт «Втілення інклюзивної моделі зайнятості членів сімей, де живуть люди з важкими формами інвалідності, на базі тепличного господарства Соціальних майстерень м. Вінниці» реалізовано завдяки фінансуванню Фонду сприяння розвитку малих і середніх підприємств проєкту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проєкт ПРОМІС).

Asset 28

Світлана Демко

Голова Ради організації  «Асоціація захисту прав та

допомоги людям з інвалідністю “Відкриті серця”»

Перші в Україні інклюзивні теплиці

Головна наша гордість, яка сьогодні відома всій Україні, — інклюзивні теплиці. Ще п’ять років тому ми зробили перші теплиці зі старих вікон, а сьогодні це повноцінне масштабне господарство.

 

Ми з Асоціацією часто буваємо за кордоном, і там є дуже багато прикладів того, як організовують місця для зайнятості людей з інвалідністю. У 2018 році Проєкт ПРОМІС організовував нам навчальну поїздку до Польщі. Саме там я побачила класні теплиці, де молодь з інвалідністю вирощує зелень та мікрогрін. У них там ціле масштабне господарство, де є городи, коні, кози та власна сироварня. І ми також про таке мріємо.

 

Ми хотіли створити саме таку теплицю, яка буде працювати цілий рік. Тепер ми маємо дійсно професійну теплицю на 100 м² з інфрачервоним опаленням, освітленням та крапельним поливом.

Abstract conceptual background with incomplete jigsaw puzzle , vector , illustration

Унікальність господарства в тому, що воно є повністю безбар’єрним — тут можуть працювати люди на інвалідних візках. У нас немає сходів чи порогів, а по різні боки теплиці є майданчик, де зручно розійтись навіть двом візкам. Крім того, у теплиці рослини розміщені у три яруси. Це дає змогу людям на візках зручно працювати на рівні плечей, адже зазвичай у теплиці всі рослини розташовані високо і таким людям важко до них дотягтись.

 

А ще у нас є сучасний трактор, завдяки якому можемо обробляти відкритий ґрунт, а взимку чистити сніг. Нам була необхідна така сільськогосподарська техніка, і тоді ми написали проєкт у фонд «Bayer» — і отримали трактор.

Article_02_Asset 11
Asset 27
Asset 26

Збираємо урожай відрами

Нашою метою було створити навчальний простір для молоді з інвалідністю, де усі зможуть комунікувати між собою, працювати та соціалізуватись. Дібрали групу з 16 молодих людей-учасників та десятьох осіб, які їх супроводжують, почали працювати в теплиці. Здебільшого це батьки членів нашої організації. Для них провели навчання з технології вирощування рослин, техніки безпеки та розказали про особливості роботи з молоддю з інвалідністю.

Abstract conceptual background with incomplete jigsaw puzzle , vector , illustration

Зараз в теплиці організовано 8 робочих місць, тому молодь працює почергово, згідно з індивідуальним графіком. Зазвичай працюють у групах — 8-10 осіб. Діти виконують абсолютно всі завдання самостійно: пікірують саджанці, зрізають зелень, поливають та пересаджують рослини, переносять горщики. Батьки, які їх супроводжують, можуть направляти, підтримувати у роботі та показувати, як виконувати завдання.

Abstract conceptual background with incomplete jigsaw puzzle , vector , illustration

Господарство запрацювало навесні минулого року. Почали з посіву пряних трав, мікрогріну і розсади. Також садили декоративні туї, кущі самшиту, багато м’яти, меліси, чебрецю та базиліку. Вже ближче до літа, коли пряні трави підростають, ми можемо продавати розсаду. Взимку займаємось перезакладанням ґрунту та проводимо дезінфекцію. У грудні та січні в теплиці не вирощуємо рослини, але залишаємо гвоздику та базилік для розмноження.

 

За роки роботи нам вже двічі вдалось зібрати з городу хороший урожай огірків, помідорів, баклажанів, кабачків та капусти. Лише помідорів вдалось висадити аж 600 кущів, і майже кожного дня ми збирали по 4-5 відер урожаю. Так само і огірки. З теплиць щодня приблизно одне відро збирали.

Article_02_Asset 13

Подальша мета — створити
соціальне підприємство

В планах — перевести нашу роботу в площину прибуткової організації, створивши соціальне підприємство.

 

У нас вже є пропозиції партнерства: є підприємства, які б хотіли закуповувати у нас зелень, салати та мікрогрін. Якщо ми підписуємо контракт, то маємо його виконати. З нашими молодими людьми не завжди можемо це зробити, адже вони мають певні особливості й іноді не хочуть працювати, бо, наприклад, не мають настрою.

 

Надалі продукцію, виготовлену в соціальних майстернях, ми продаватимемо — для цього нещодавно побудували «Крамницю здобутків». Карантин трохи пригальмував ремонтні роботи у приміщенні, але вже зовсім скоро двері крамниці відчиняться для відвідувачів.

Article_02_Asset 14

Чек-лист відкриття
інклюзивної теплиці

Щоб організувати роботу таких інклюзивних теплиць, потрібно звернути увагу на чотири основні компоненти:

 
Article_02_Asset 20

Потрібно визначити, з ким саме ви будете працювати. Ви маєте вивчити особливості кожної нозологічної групи, щоб знати, як працювати й комунікувати з ними.

Article_02_Asset 21

 

Варто знати, яка саме буде теплиця, що будете вирощувати, які ринки збуту. Якщо це розсада, то можна виставляти її на ярмарках, реалізовувати через своїх батьків, родини, друзів та знайомих. Або як ми — створити крамничку з власною продукцією.

Article_02_Asset 22
Обов’язково має бути група супроводу, адже без цього робота молодих людей з інвалідністю просто неможлива. Хтось повинен контролювати роботу з обладнанням, хтось має керувати роботою, але найголовніше — слідкувати за самопочуттям молоді. А є й такі люди, яких потрібно постійно хвалити. Тому для такої роботи слід наймати толерантних людей, які будуть супроводжувати молодь. І вони обов’язково повинні пройти навчання перед роботою.
Article_02_Asset 23
Потрібно вивчити аграрну справу. Варто бути підготовленим перед тим, як братись за вирощування овочів та зелені.
Abstract conceptual background with incomplete jigsaw puzzle , vector , illustration
Article_02_Asset 15

Анна Прядкіна

Керівниця Соціальних майстерень

Асоціації «Відкриті серця»

Article_02_Asset 24

Батьки недооцінюють своїх дітей,
а в теплиці стають їм партнерами

Робота в теплиці насправді дуже допомагає нашим дітям. Вони стали організованими, їм подобається виконувати всі процеси. Ми були у захваті від того, яка гарна співпраця між членами супроводу та молодими людьми. Ми постійно стежимо за їхнім самопочуттям і тим, щоб ця праця приносила лише користь. Тому на початку дуже багато приділяли уваги тому, щоб їхній психоемоційний стан був на позитиві.

Article_02_Asset 25

Моїй доньці Катерині 25 років, і вона пересувається на візку. Вона також іноді працює в теплиці, а я супроводжую цих молодих людей. І завдяки роботі на господарстві я побачила, як моя донька відкривається, спілкується з товаришами. Це стосується всіх дітей. Їм всім дуже цікаво працювати, вони наввипередки йдуть до теплиць. Молодь розуміє, що обмежена у своїх діях та бажаннях. Тому до цієї роботи вони долучаються з радістю, проявляють себе по-новому. Їх праця згуртовує, і вони відчувають себе потрібними як ніколи, бо в колективі працюють за загальний результат та підтримують одне одного. От зараз ми тимчасово не працюємо через карантин, а вони просять надсилати фото, подивитись, що там виросло в теплиці, і дуже хочуть повернутись назад

Наталія Лозіцька

Помічниця працівників теплиці та членкиня Асоціації

«Відкриті серця»

Article_02_Asset 18

Завдяки цим дітям ми й самі навчились головного — любити та цінувати те, що маємо сьогодні. От у нас є молодий чоловік, якому 35 років, і він з таким запалом завжди хоче працювати і наголошує, що він тут є працівником. А це той випадок, коли людина любить те, що вона робить, і отримує задоволення навіть від рутинної роботи. Ми хочемо підтягнути таких молодих людей до ринку праці.

 

Для соціального підприємства важливо те, що ми можемо давати молоді ті навички, які вони можуть використати в себе вдома. Дуже радує, що вони натхненні повертаються додому і дають поради батькам, як правильно вирощувати рослини на підвіконні. І самі відчувають себе спеціалістами. Задля цього ми і працюємо. Хочеться подарувати цим людям віру в себе.

article 09logo promis

Публікація є частиною спецпроєкту «Жіноче та інклюзивне підприємництво». Спецпроєкт реалізовано в рамках діяльності проєкту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проєкт ПРОМІС). Проєкт ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент спецпроєкту є винятково думкою авторів та не обов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проєкт ПРОМІС — на веб-сайті

Коментарі