Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Гуртуймося, війна – це поштовх». Як пережити цю зиму в теплі, та чому довгострокові проєкти – у пріоритеті

Опубліковано

Перший тиждень зими в Україні співпав з новими ракетними обстрілами та відключеннями світла, а з ними – і центрального опалення. Про складність цієї зими почали говорити ще влітку, але навіть у грудні теми енергоефективності будівель та подальшого розвитку енергосистеми України залишаються ключовими для мільйонів українців.

Про це у межах правозахисної програми RIGHTS NOW! Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA спілкувалися експерти громадських організацій «Екоклуб», «Зелений світ» та «Альменда». ШоТам ділиться головними тезами дискусії.

Зима буде складною, але панікувати не варто

Наталія Холодова, координаторка проектів громадської організації «Екоклуб»: Ми ще на початку осені зрозуміли, що ця зима – чи не найважча для українців, тож нам треба ретельно підготуватися, аби пережити її з максимальним комфортом та мінімальними труднощами. Є два ключові блоки, на які б я поділила підготовку до зими. 

Перший – це підвищення енергоефективності своєї будівлі. Це може бути як утеплення будинку, так і встановлення, наприклад, тепловідбивних екранів за батареями, чи, скажімо, дверних доводчиків у під’їзді. Тобто речі, які дозволять максимально законсервувати будинок та зберегти тепло. 

Nieuwe ronde subsidie voor verlaging energiegebruik woningen

Другий блок – максимально ефективно використовувати тепло. Але на випадок, якщо опалення у багатоквартирному будинку не буде тривалий час, треба знайти альтернативу – знайомих, друзів, скооперуватися, орендувати хату в селі. Подумати про це вже зараз, і точно не встановлювати просто в квартирі умовні буржуйки. 

Водночас ми маємо розуміти, що в містах, які не є прифронтовими, ризик довготривалої відсутності опалення у багатоквартирних будинках значно менший. Адже центральні системи опалення працюють на різних котельнях, і зараз міста переходять на котельні з відновлюваних джерел енергії. І навіть, якщо будуть якісь аварії чи обстріли – міська влада реагує дуже швидко та лагодить це все, повертаючи опалення за декілька годин-днів.

Як підготувати свою квартиру: загальні та конкретні поради

Наталія Холодова: Якщо ми говоримо про багатоквартирний будинок, найімовірніше, у вас є ОСББ. Важливо мати хорошу комунікацію з жителями, з головою ОСББ та налагодити комунікацію всередині будинку, тобто оцей блок енергоефективності. Кожен має потурбуватися про свою квартиру. Але слід розуміти, що ваша квартира – це як маленька частинка. Треба дивитися в комплексі. 

Якщо говоримо про квартиру – перш за все, варто оглянути вікна. Якщо воно дерев’яні – утеплити, якщо пластикові – відрегулювати. Не менш важливо перевірити, чи правильно встановлені вікна. Для цього можна викликати майстра, який все огляне та в разі потреби усуне недоліки.

Також рекомендую відсунути всі меблі від батарей. Якщо є штори – припідняти. В ідеалі вони мають закривати саме вікна, перешкоджаючи протягам, але при цьому не заважати роботі батарей. Важливо потурбуватися, щоб у місцях загального користування теж не було втрат тепла, а тому перевірте міжповерхові вікна, двері, отвори в стінах тощо.

EnSikuMaV & EnSimiMaV: Energieeinsparmaßnahmen 2022

Олександр Степаненко, виконавчий директор ЕГО «Зелений світ»: Очевидно, що встановити якість альтернативні джерела енергії, запровадити якісь технології, які базуються на використанні відновлюваних джерелах енергії, уже нереально. Адже зима прийшла. Але зменшити енерговитрати у кожному з будинків, знайти оті діри, через які будівля втрачає тепло, – це під силу кожній і окремій людині. 

Йдеться про утеплення під’‎їздів, вікон, дахів. Часто ми спостерігаємо таку ситуацію, що стіни утеплені, а через дах чи підвали є величезні втрати енергії. Тому раджу оглянути будинок з використанням теплодатчиків, побачити, через які ділянки у кожному з будинків будуть втрати тепла. Це реально. Це можна зробити вже зараз

А ще кожен із нас повинен розуміти: якщо ці всі терористичні атаки країни-агресора будуть тривати, якщо енергосистема й надалі зазнаватиме втрат, то треба всіма силами економити. Якщо в квартирі мешкають дві людини, то для того, аби там і працювати, і відпочивати, достатньо обігріти всього одну кімнату

Взагалі, якщо ми говоримо про цей кризовий період, не варто забувати й про загальні правила єдності. Зокрема, бути солідарними одне з одним, допомагати, радити, підставляти плече, запрошувати близьких, друзів, знайомих. І робити це щоразу, якщо ти можеш чимось допомогти, якщо хтось у гіршому становищі, ніж ти. Бути солідарним з усією державою, економити енергоресурси. 

Від атомних станцій – до енергонезалежних громад

Наталія Холодова. Мені здається, що ця зима дасть нам поштовх розвиватися в правильному напрямку, рухатися до енергонезалежних, локальних громад, міст, об’єктів. Звісно, ми не можемо зараз взяти й закрити наші атомні станції, проте говорити про їх подальшу розбудову – теж неправильно. Адже в такій системі все залежить від одного об’єкта, який легко тероризувати. Власне, те, що ми сьогодні й бачимою

Тому, мені здається, нам варто рухатись до енергонезалежності та робити різні міста, будинки, громади незалежними як від центральної системи, так і від викопних джерел енергії. Це перший вектор.

Другий – знову ж, про це опалення. Централізоване опалення – це ресурс, який зберігся у нас ще з радянських часів. І він дуже цінний, адже багатоквартирні будинки на центральному опаленні набагато легше перевести на відновлювані джерела енергії. Але зараз ми бачимо тенденцію, що люди хочуть відмовитись від цього і перейти на опалення індивідуальне. Це означає, що будинок повністю відрізають від центральної системи і встановлюють індивідуальні котли. І, можливо, зараз це допоможе, адже мешканці квартир отримують можливість увімкнути опалення будь-якої миті, не чекаючи на старт опалювального сезону.

Проте в довгостроковій перспективі це неправильне рішення, адже газ – той ресурс, від якого ми будемо відмовлятися. Тому зараз переводити свою квартиру на газ і знову ставати залежним, не маючи інших альтернатив, – хибна ідея. Нам треба знаходити не короткострокові рішення, що можуть видаватися вкрай вигідними, а думати про майбутнє. Власне, саме тому сьогодні ми на роздоріжжі: думати про довкілля, енергонезалежність, якусь самостійність, чи знову повертатися до газу, атомної енергії.

Beratung für den europäisch-chinesischen Markt - CLEVANA

Війна – це поштовх, і наше суспільство до цього готове

Олександр Степаненко. Я вважаю, наше майбутнє насамперед має будуватися на зменшенні споживання енергоресурсів, зокрема всіх видів викопного палива. А за цим – перехід до використання відновлювальних джерел, але, звісно, цей перехід повинен бути розумним. Якщо ми говоримо про використання, наприклад, деревини, це не означає, що ми в знищимо половину українських лісів. Але в той самий час ми маємо великий ресурс, у використанні біопалива, і саме цим шляхом нам треба йти. 

Я повністю погоджуюсь з пані Наталією в тому сенсі, що більш розумним і більш далекоглядним рішенням є розвиток децентралізованої системи енергопостачання, коли в кожному населеному пункті, в кожному будинку його власник вибирає те, що найбільш раціонально з багатьох точок зору: і економічної, і екологічної. І, звісно, враховуючи комфорт, який дозволяє забезпечити ті, чи інші засоби та технології.

Олег Охредько, експерт центру громадянської просвіти «Альменда»: Я плекаю надію, що війна скоро закінчиться, ми переможемо, і це надасть нашій країні необхідний поштовх. Подібних прикладів з історії є чимало. Подивіться, наприклад, на Японію або, скажімо, на Німеччину. Це ж взагалі прекрасний приклад того, як розвивалися дві системи: радянська Німеччина і так звана «Західна Німеччина». Війна – це поштовх, але наше суспільство, думаю, це вже зрозуміло. Тому, думаю, ми разом зможемо зробити крок назустріч світлому майбутньому. Зрештою, українці завжди плекали надію на краще.

Суспільство

На благодійному марафоні у Луцьку продають ляльки-мотанки із Бахмута

Опубліковано

У Луцьку відбувся благодійний марафон “Великдень зігріває душі”, під час якого розпочався продаж ляльок-мотанок, знайдених військовими 14-ї окремої механізованої бригади у зруйнованому Бахмуті на Донеччині. Зараз ці унікальні ляльки можна придбати в обласній бібліотеці для юнацтва, де їх представила одна з організаторок марафону, Алла Єфремова.

Про це пише “Суспільне”.

Вдова Ірина Смірнова — ляльки-мотанки

Дружина загиблого військовослужбовця Ірина Смірнова. Суспільне Луцьк

Ляльки-мотанки з Бахмута передала волонтерам вдова загиблого військовослужбовця Ірина Смірнова, засновниця проєкту для дружин та матерів військових “Нить продовження життя”. Вона навчає жінок цьому мистецтву й створює вишиті стрічками сорочки, кошики, сукні.

“Хлопці (військові — ред.) відходили з міста і побачили, що розкидані багато ляльок, вони в болоті були і перша думка була – не дуже хотілось брати, бо це чиєсь, а з іншої сторони вони розуміли, що ляльки приречені, якщо залишаться тут. Вони їх позбирали і врятували три великі коробки цих прекрасних мотанок”, — розповіла жінка.

Читайте також: Як подолати панічні атаки: порада від МОЗ

Врятована у Бахмуті лялька-мотанка на ярмарку у Луцьку

Одна із понад сотні ляльок-мотанок, врятоваих військовими у Бахмуті. Суспільне Луцьк

У Луцьк доставили більше сотні врятованих на передовій ляльок. За зібрані від продажу кошти передадуть для потреб 14-го окремого мотострілецького батальйону.

За словами Алли Єфремової, благодійний марафон триватиме до Великодніх свят. Крім ляльок-мотанок, є й інші благодійні лоти. Станом на 11 квітня вдалося зібрати понад 21 тисячу гривень.

Нагадаємо, у Києві відкриють центр допомоги постраждалим від домашнього насильства.

Фото: Суспільне

Читати далі

Суспільство

У Житомирі пройде українсько-чеський театральний фестиваль

Опубліковано

У Житомирі відбудеться «Фестиваль взаємності», який об’єднає чеських та українських митців. Заходи триватимуть з 15 по 17 квітня і охоплюють 7 чеських театральних вистав, 2 майстер-класи для дітей та дорослих, концерти, фільм та презентації робіт митців обох країн.

Про це інформує видання daily.

Головною метою фестивалю є поєднання культурних наснаг Чехії та України через мистецьке вираження та підтримку діалогу й взаєморозуміння серед митців обох країн. Ініціатором цього заходу є відомий театральний режисер Давід Зелінка разом з театральною групою й неурядовою організацією «Тепер вдих і лети».

Читайте також: Відпусток для військових побільшає: на які зміни чекати

Після Житомира фестиваль відвідає Рівне (12-14 квітня), Чернігів (19-21 квітня), Київ (22-24 квітня) та Івано-Франківськ (26-28 квітня).

Театральні колективи, які беруть участь у фестивалі, представляють театри «Лішень» (Брно), «Тепер вдих і лети» (Прага), театр «Фесте» (Брно), Дебора Штисова та колеги (Прага), які співпрацюють з академічними державними театрами й незалежними сценами України.

Нагадаємо, у Києві відкриють центр допомоги постраждалим від домашнього насильства.

Фото: daily

Читати далі

Суспільство

Трощи, ламай: у Києві працює кімната для зняття стресу у Києві

Опубліковано

У Києві працює кімната простору “Destroy.space” для зняття стресу. Простір для зняття стресу за адресою: вул. Велика Васильківська, 81к, що неподалік костелу св. Миколая.

Про це повідомляє видання “Ти Київ”.

Там облаштовані спеціальні кімнати, де можна розтрощити ноутбук, розбити голову Путлєра чи зайнятися арттерапією. 

Серед пропозицій: 

  • кімната люті (Rage room, Кімната гніву) — це місце, де можна трощити усе навколо: від комп’ютера до електрочайника наодинці або у компанії друзів. 
  • скляний тир: за пів години ти встигнеш розбити кілька склянок, тарілок та пляшок об стіну. З собою можна взяти компанію до п’яти осіб.  
  • розбити голову муляжу путіна або розфарбовувати гіпсові фігурки — не таке вже й нудне заняття, коли треба перенаправити енергію з негатива в позитив. Коштує така корисна розвага 1400 грн. Розмальовану фігурку забирай додому, милуйся та приходь ще. Якщо ж не сподобалася, ніхто не заважатиме тобі розтрощити її битою.  

Читайте також: 10 ідей для весняної велопрогулянки Києвом: вам сподобається

“Відвідувачам видають комплект захисту. В скляному тирі є захисні маски, навушники, фартухи та рукавиці. А ще — обмежувальна стійка та захисний екран, за яким можна сховатися. Відвідати локацію можуть особи старші 18 років. Тим, хто не досяг повноліття, вхід дозволено у супроводі батьків”, – пише видання “Ти Київ”.

  • ДЕ?  Вул. Велика Васильківська, 81к
  • КОЛИ? З 12:00 до 20:00 
  • СКІЛЬКИ? від 1200 грн

Нагадаємо, 10 українських фільмів про кохання, які варто переглянути на вихідних.

Фото: Destroy.space

Читати далі