Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Гуртуймося, війна – це поштовх». Як пережити цю зиму в теплі, та чому довгострокові проєкти – у пріоритеті

Опубліковано

Перший тиждень зими в Україні співпав з новими ракетними обстрілами та відключеннями світла, а з ними – і центрального опалення. Про складність цієї зими почали говорити ще влітку, але навіть у грудні теми енергоефективності будівель та подальшого розвитку енергосистеми України залишаються ключовими для мільйонів українців.

Про це у межах правозахисної програми RIGHTS NOW! Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA спілкувалися експерти громадських організацій «Екоклуб», «Зелений світ» та «Альменда». ШоТам ділиться головними тезами дискусії.

Зима буде складною, але панікувати не варто

Наталія Холодова, координаторка проектів громадської організації «Екоклуб»: Ми ще на початку осені зрозуміли, що ця зима – чи не найважча для українців, тож нам треба ретельно підготуватися, аби пережити її з максимальним комфортом та мінімальними труднощами. Є два ключові блоки, на які б я поділила підготовку до зими. 

Перший – це підвищення енергоефективності своєї будівлі. Це може бути як утеплення будинку, так і встановлення, наприклад, тепловідбивних екранів за батареями, чи, скажімо, дверних доводчиків у під’їзді. Тобто речі, які дозволять максимально законсервувати будинок та зберегти тепло. 

Nieuwe ronde subsidie voor verlaging energiegebruik woningen

Другий блок – максимально ефективно використовувати тепло. Але на випадок, якщо опалення у багатоквартирному будинку не буде тривалий час, треба знайти альтернативу – знайомих, друзів, скооперуватися, орендувати хату в селі. Подумати про це вже зараз, і точно не встановлювати просто в квартирі умовні буржуйки. 

Водночас ми маємо розуміти, що в містах, які не є прифронтовими, ризик довготривалої відсутності опалення у багатоквартирних будинках значно менший. Адже центральні системи опалення працюють на різних котельнях, і зараз міста переходять на котельні з відновлюваних джерел енергії. І навіть, якщо будуть якісь аварії чи обстріли – міська влада реагує дуже швидко та лагодить це все, повертаючи опалення за декілька годин-днів.

Як підготувати свою квартиру: загальні та конкретні поради

Наталія Холодова: Якщо ми говоримо про багатоквартирний будинок, найімовірніше, у вас є ОСББ. Важливо мати хорошу комунікацію з жителями, з головою ОСББ та налагодити комунікацію всередині будинку, тобто оцей блок енергоефективності. Кожен має потурбуватися про свою квартиру. Але слід розуміти, що ваша квартира – це як маленька частинка. Треба дивитися в комплексі. 

Якщо говоримо про квартиру – перш за все, варто оглянути вікна. Якщо воно дерев’яні – утеплити, якщо пластикові – відрегулювати. Не менш важливо перевірити, чи правильно встановлені вікна. Для цього можна викликати майстра, який все огляне та в разі потреби усуне недоліки.

Також рекомендую відсунути всі меблі від батарей. Якщо є штори – припідняти. В ідеалі вони мають закривати саме вікна, перешкоджаючи протягам, але при цьому не заважати роботі батарей. Важливо потурбуватися, щоб у місцях загального користування теж не було втрат тепла, а тому перевірте міжповерхові вікна, двері, отвори в стінах тощо.

EnSikuMaV & EnSimiMaV: Energieeinsparmaßnahmen 2022

Олександр Степаненко, виконавчий директор ЕГО «Зелений світ»: Очевидно, що встановити якість альтернативні джерела енергії, запровадити якісь технології, які базуються на використанні відновлюваних джерелах енергії, уже нереально. Адже зима прийшла. Але зменшити енерговитрати у кожному з будинків, знайти оті діри, через які будівля втрачає тепло, – це під силу кожній і окремій людині. 

Йдеться про утеплення під’‎їздів, вікон, дахів. Часто ми спостерігаємо таку ситуацію, що стіни утеплені, а через дах чи підвали є величезні втрати енергії. Тому раджу оглянути будинок з використанням теплодатчиків, побачити, через які ділянки у кожному з будинків будуть втрати тепла. Це реально. Це можна зробити вже зараз

А ще кожен із нас повинен розуміти: якщо ці всі терористичні атаки країни-агресора будуть тривати, якщо енергосистема й надалі зазнаватиме втрат, то треба всіма силами економити. Якщо в квартирі мешкають дві людини, то для того, аби там і працювати, і відпочивати, достатньо обігріти всього одну кімнату

Взагалі, якщо ми говоримо про цей кризовий період, не варто забувати й про загальні правила єдності. Зокрема, бути солідарними одне з одним, допомагати, радити, підставляти плече, запрошувати близьких, друзів, знайомих. І робити це щоразу, якщо ти можеш чимось допомогти, якщо хтось у гіршому становищі, ніж ти. Бути солідарним з усією державою, економити енергоресурси. 

Від атомних станцій – до енергонезалежних громад

Наталія Холодова. Мені здається, що ця зима дасть нам поштовх розвиватися в правильному напрямку, рухатися до енергонезалежних, локальних громад, міст, об’єктів. Звісно, ми не можемо зараз взяти й закрити наші атомні станції, проте говорити про їх подальшу розбудову – теж неправильно. Адже в такій системі все залежить від одного об’єкта, який легко тероризувати. Власне, те, що ми сьогодні й бачимою

Тому, мені здається, нам варто рухатись до енергонезалежності та робити різні міста, будинки, громади незалежними як від центральної системи, так і від викопних джерел енергії. Це перший вектор.

Другий – знову ж, про це опалення. Централізоване опалення – це ресурс, який зберігся у нас ще з радянських часів. І він дуже цінний, адже багатоквартирні будинки на центральному опаленні набагато легше перевести на відновлювані джерела енергії. Але зараз ми бачимо тенденцію, що люди хочуть відмовитись від цього і перейти на опалення індивідуальне. Це означає, що будинок повністю відрізають від центральної системи і встановлюють індивідуальні котли. І, можливо, зараз це допоможе, адже мешканці квартир отримують можливість увімкнути опалення будь-якої миті, не чекаючи на старт опалювального сезону.

Проте в довгостроковій перспективі це неправильне рішення, адже газ – той ресурс, від якого ми будемо відмовлятися. Тому зараз переводити свою квартиру на газ і знову ставати залежним, не маючи інших альтернатив, – хибна ідея. Нам треба знаходити не короткострокові рішення, що можуть видаватися вкрай вигідними, а думати про майбутнє. Власне, саме тому сьогодні ми на роздоріжжі: думати про довкілля, енергонезалежність, якусь самостійність, чи знову повертатися до газу, атомної енергії.

Beratung für den europäisch-chinesischen Markt - CLEVANA

Війна – це поштовх, і наше суспільство до цього готове

Олександр Степаненко. Я вважаю, наше майбутнє насамперед має будуватися на зменшенні споживання енергоресурсів, зокрема всіх видів викопного палива. А за цим – перехід до використання відновлювальних джерел, але, звісно, цей перехід повинен бути розумним. Якщо ми говоримо про використання, наприклад, деревини, це не означає, що ми в знищимо половину українських лісів. Але в той самий час ми маємо великий ресурс, у використанні біопалива, і саме цим шляхом нам треба йти. 

Я повністю погоджуюсь з пані Наталією в тому сенсі, що більш розумним і більш далекоглядним рішенням є розвиток децентралізованої системи енергопостачання, коли в кожному населеному пункті, в кожному будинку його власник вибирає те, що найбільш раціонально з багатьох точок зору: і економічної, і екологічної. І, звісно, враховуючи комфорт, який дозволяє забезпечити ті, чи інші засоби та технології.

Олег Охредько, експерт центру громадянської просвіти «Альменда»: Я плекаю надію, що війна скоро закінчиться, ми переможемо, і це надасть нашій країні необхідний поштовх. Подібних прикладів з історії є чимало. Подивіться, наприклад, на Японію або, скажімо, на Німеччину. Це ж взагалі прекрасний приклад того, як розвивалися дві системи: радянська Німеччина і так звана «Західна Німеччина». Війна – це поштовх, але наше суспільство, думаю, це вже зрозуміло. Тому, думаю, ми разом зможемо зробити крок назустріч світлому майбутньому. Зрештою, українці завжди плекали надію на краще.

Суспільство

ЮНЕСКО підтримує Україну: нова програма культурного розвитку

Опубліковано

У штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) в Парижі під час 219-ї сесії ухвалили рішення про дії та програму надзвичайної допомоги Україні.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

«Відтепер генеральний директор ЮНЕСКО здійснюватиме активний моніторинг ситуації в Україні в її міжнародно визнаних кордонах з метою забезпечення безпосередньої участі ЮНЕСКО у заходах для відновлення України в рамках мандата організації», – йдеться в повідомленні. 

Рішенням, зокрема, передбачено здійснення генеральним директором активного моніторингу ЮНЕСКО ситуації після підриву Росією дамби Каховської ГЕС. Результатом моніторингу має стати підготовка плану дій для подолання негативних наслідків для навколишнього середовища у зв’язку з цим екоцидом.

Читайте також: В Україні врятували від злочинців цінний артефакт

Своєю чергою директор із стратегічного планування секретаріату ЮНЕСКО

мобілізувала понад 66 млн дол. для допомоги Україні. 

У МКІП зауважили, що делегації Великої Британії, США, Іспанії, Австрії, Австралії, Франції, Литви, Японії, Італії, Словаччини, Ісландії, Чехії, Німеччини, Чилі, Польщі та Ірландії висловили підтримку суверенітету та територіальній цілісності України у міжнародно визнаних кордонах України, засудили російську агресію й злочини Росії проти культурної спадщини, системи освіти, сектору науки України. 

Крім того, делегати засудили викрадення Росією українських дітей, а також руйнування дамби Каховської ГЕС.

Делегації підтвердили готовність продовжувати фінансову підтримку програм ЮНЕСКО для України в окремих сферах, зокрема для захисту об’єктів культурної спадщини в Одесі, Києві, Львові та інших містах, та закликали організацію продовжувати мобілізувати ресурси для відновлення сфер мандата ЮНЕСКО в Україні. 

Заява групи друзів України в ЮНЕСКО на підтримку України з суворим засудженням російської агресії була оголошена делегацією Великої Британії від імені 44 держав.

Своєю чергою делегація України при ЮНЕСКО у виступі підкреслила важливість надзвичайної допомоги Україні для відновлення сфер мандата організації, які зазнали шкоди внаслідок російської військової агресії. 

«Українці вкотре наголосили, що цілями російських ракетних атак є електростанції, телекомунікації, звичайні житлові будинки та громадський транспорт, тобто цивільна інфраструктура», – зауважили в МКІП.

Нагадаємо, у Великій Британії інженери компанії Evolve Dynamics працюють над розробкою технології, яка може допомогти українським розвідувальним дронам протистояти російським засобами радіоелектронної боротьби.

Фото: Міністерство культури та інформаційної політики України

Читати далі

Суспільство

У Києві з’явився новий мурал

Опубліковано

У Києві з’явився новий мурал від художниці Фуллен, якій раніше забороняли створювати в столиці.

Про це повідомляє видання “Ти Київ”

Художник Самій Кучерявий з команди Євгенії Фуллен працював над цією роботою, що зображує Михайла Грушевського на вулиці Михайла Котельникова, 51.

Читайте також: В Україні розробили бойовий ШІ-модуль Wolly з дистанційним керуванням

Попри тимчасову заборону на створення нових муралів у Києві, Фуллен висловила намір створити ще один стінопис із Залужним у Подільському районі та мурал, присвячений загиблому Герою Дмитру Коцюбайлу, відомому як “Да Вінчі”.

Поки невідомо, яка буде реакція столичної влади на ці проєкти.

Нагадаємо, у Польщі видали поетичну збірку військової поетеси.

Фото: Ти Київ

Читати далі

Суспільство

У Польщі видали поетичну збірку військової поетеси

Опубліковано

У польському видавництві KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów видали переклад поетичної збірки “KOŁO WOJNY” військової і поетки Ярини Чорногуз. 

Про це повідомила поетеса на своїй сторінці у Facebook.

Дякую Радеку Вишневському за увагу до моїх текстів та за довгу й ретельну роботу з виданням. Дякую перекладачці і поетці Анеті Камінській за витончену й уважну роботу з перекладом. Давала багато пояснень військових термінів, до яких Анета знаходила польські відповідники“, — написала вона.

Придбати збірку можна за посиланням.

В Україні збірка “Як вигинається воєнне коло” вийшла 2020 року у видавництві “Фоліо”.

“Це збірка поезій про світ людини з країни, яка завжди вела оборонну війну, аби існувати незалежно. Авторка зустріла цю війну на одному з вигинів її кола як волонтер-медик, а пізніше обрала шлях військової. І незважаючи на біль втрати, відчула, що саме на війні можна зустріти справжність, якої більше ніде немає…” — йдеться в анотації.

Нагадаємо, Міністерство освіти і науки розпочало роботу над інструктивно-методичними рекомендаціями з впровадження технологій штучного інтелекту в закладах загальної середньої освіти.

Фото: Ярини Чорногуз

Читати далі