Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Гуртуймося, війна – це поштовх». Як пережити цю зиму в теплі, та чому довгострокові проєкти – у пріоритеті

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Перший тиждень зими в Україні співпав з новими ракетними обстрілами та відключеннями світла, а з ними – і центрального опалення. Про складність цієї зими почали говорити ще влітку, але навіть у грудні теми енергоефективності будівель та подальшого розвитку енергосистеми України залишаються ключовими для мільйонів українців.

Про це у межах правозахисної програми RIGHTS NOW! Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA спілкувалися експерти громадських організацій «Екоклуб», «Зелений світ» та «Альменда». ШоТам ділиться головними тезами дискусії.

Зима буде складною, але панікувати не варто

Наталія Холодова, координаторка проектів громадської організації «Екоклуб»: Ми ще на початку осені зрозуміли, що ця зима – чи не найважча для українців, тож нам треба ретельно підготуватися, аби пережити її з максимальним комфортом та мінімальними труднощами. Є два ключові блоки, на які б я поділила підготовку до зими. 

Перший – це підвищення енергоефективності своєї будівлі. Це може бути як утеплення будинку, так і встановлення, наприклад, тепловідбивних екранів за батареями, чи, скажімо, дверних доводчиків у під’їзді. Тобто речі, які дозволять максимально законсервувати будинок та зберегти тепло. 

Nieuwe ronde subsidie voor verlaging energiegebruik woningen

Другий блок – максимально ефективно використовувати тепло. Але на випадок, якщо опалення у багатоквартирному будинку не буде тривалий час, треба знайти альтернативу – знайомих, друзів, скооперуватися, орендувати хату в селі. Подумати про це вже зараз, і точно не встановлювати просто в квартирі умовні буржуйки. 

Водночас ми маємо розуміти, що в містах, які не є прифронтовими, ризик довготривалої відсутності опалення у багатоквартирних будинках значно менший. Адже центральні системи опалення працюють на різних котельнях, і зараз міста переходять на котельні з відновлюваних джерел енергії. І навіть, якщо будуть якісь аварії чи обстріли – міська влада реагує дуже швидко та лагодить це все, повертаючи опалення за декілька годин-днів.

Як підготувати свою квартиру: загальні та конкретні поради

Наталія Холодова: Якщо ми говоримо про багатоквартирний будинок, найімовірніше, у вас є ОСББ. Важливо мати хорошу комунікацію з жителями, з головою ОСББ та налагодити комунікацію всередині будинку, тобто оцей блок енергоефективності. Кожен має потурбуватися про свою квартиру. Але слід розуміти, що ваша квартира – це як маленька частинка. Треба дивитися в комплексі. 

Якщо говоримо про квартиру – перш за все, варто оглянути вікна. Якщо воно дерев’яні – утеплити, якщо пластикові – відрегулювати. Не менш важливо перевірити, чи правильно встановлені вікна. Для цього можна викликати майстра, який все огляне та в разі потреби усуне недоліки.

Також рекомендую відсунути всі меблі від батарей. Якщо є штори – припідняти. В ідеалі вони мають закривати саме вікна, перешкоджаючи протягам, але при цьому не заважати роботі батарей. Важливо потурбуватися, щоб у місцях загального користування теж не було втрат тепла, а тому перевірте міжповерхові вікна, двері, отвори в стінах тощо.

EnSikuMaV & EnSimiMaV: Energieeinsparmaßnahmen 2022

Олександр Степаненко, виконавчий директор ЕГО «Зелений світ»: Очевидно, що встановити якість альтернативні джерела енергії, запровадити якісь технології, які базуються на використанні відновлюваних джерелах енергії, уже нереально. Адже зима прийшла. Але зменшити енерговитрати у кожному з будинків, знайти оті діри, через які будівля втрачає тепло, – це під силу кожній і окремій людині. 

Йдеться про утеплення під’‎їздів, вікон, дахів. Часто ми спостерігаємо таку ситуацію, що стіни утеплені, а через дах чи підвали є величезні втрати енергії. Тому раджу оглянути будинок з використанням теплодатчиків, побачити, через які ділянки у кожному з будинків будуть втрати тепла. Це реально. Це можна зробити вже зараз

А ще кожен із нас повинен розуміти: якщо ці всі терористичні атаки країни-агресора будуть тривати, якщо енергосистема й надалі зазнаватиме втрат, то треба всіма силами економити. Якщо в квартирі мешкають дві людини, то для того, аби там і працювати, і відпочивати, достатньо обігріти всього одну кімнату

Взагалі, якщо ми говоримо про цей кризовий період, не варто забувати й про загальні правила єдності. Зокрема, бути солідарними одне з одним, допомагати, радити, підставляти плече, запрошувати близьких, друзів, знайомих. І робити це щоразу, якщо ти можеш чимось допомогти, якщо хтось у гіршому становищі, ніж ти. Бути солідарним з усією державою, економити енергоресурси. 

Від атомних станцій – до енергонезалежних громад

Наталія Холодова. Мені здається, що ця зима дасть нам поштовх розвиватися в правильному напрямку, рухатися до енергонезалежних, локальних громад, міст, об’єктів. Звісно, ми не можемо зараз взяти й закрити наші атомні станції, проте говорити про їх подальшу розбудову – теж неправильно. Адже в такій системі все залежить від одного об’єкта, який легко тероризувати. Власне, те, що ми сьогодні й бачимою

Тому, мені здається, нам варто рухатись до енергонезалежності та робити різні міста, будинки, громади незалежними як від центральної системи, так і від викопних джерел енергії. Це перший вектор.

Другий – знову ж, про це опалення. Централізоване опалення – це ресурс, який зберігся у нас ще з радянських часів. І він дуже цінний, адже багатоквартирні будинки на центральному опаленні набагато легше перевести на відновлювані джерела енергії. Але зараз ми бачимо тенденцію, що люди хочуть відмовитись від цього і перейти на опалення індивідуальне. Це означає, що будинок повністю відрізають від центральної системи і встановлюють індивідуальні котли. І, можливо, зараз це допоможе, адже мешканці квартир отримують можливість увімкнути опалення будь-якої миті, не чекаючи на старт опалювального сезону.

Проте в довгостроковій перспективі це неправильне рішення, адже газ – той ресурс, від якого ми будемо відмовлятися. Тому зараз переводити свою квартиру на газ і знову ставати залежним, не маючи інших альтернатив, – хибна ідея. Нам треба знаходити не короткострокові рішення, що можуть видаватися вкрай вигідними, а думати про майбутнє. Власне, саме тому сьогодні ми на роздоріжжі: думати про довкілля, енергонезалежність, якусь самостійність, чи знову повертатися до газу, атомної енергії.

Beratung für den europäisch-chinesischen Markt - CLEVANA

Війна – це поштовх, і наше суспільство до цього готове

Олександр Степаненко. Я вважаю, наше майбутнє насамперед має будуватися на зменшенні споживання енергоресурсів, зокрема всіх видів викопного палива. А за цим – перехід до використання відновлювальних джерел, але, звісно, цей перехід повинен бути розумним. Якщо ми говоримо про використання, наприклад, деревини, це не означає, що ми в знищимо половину українських лісів. Але в той самий час ми маємо великий ресурс, у використанні біопалива, і саме цим шляхом нам треба йти. 

Я повністю погоджуюсь з пані Наталією в тому сенсі, що більш розумним і більш далекоглядним рішенням є розвиток децентралізованої системи енергопостачання, коли в кожному населеному пункті, в кожному будинку його власник вибирає те, що найбільш раціонально з багатьох точок зору: і економічної, і екологічної. І, звісно, враховуючи комфорт, який дозволяє забезпечити ті, чи інші засоби та технології.

Олег Охредько, експерт центру громадянської просвіти «Альменда»: Я плекаю надію, що війна скоро закінчиться, ми переможемо, і це надасть нашій країні необхідний поштовх. Подібних прикладів з історії є чимало. Подивіться, наприклад, на Японію або, скажімо, на Німеччину. Це ж взагалі прекрасний приклад того, як розвивалися дві системи: радянська Німеччина і так звана «Західна Німеччина». Війна – це поштовх, але наше суспільство, думаю, це вже зрозуміло. Тому, думаю, ми разом зможемо зробити крок назустріч світлому майбутньому. Зрештою, українці завжди плекали надію на краще.

Суспільство

Литва відправляє «Укренерго» енергообладнання на понад €3,6 млн

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Оператор литовських електромереж Litgrid передає Україні пакет допомоги на 3,6 млн євро, аби допомогти з відновленням енергетичної інфраструктури.

Про це повідомили на сайті Litgrid.

«Ми оновлюємо нашу інфраструктуру, у нас є в резерві різноманітне обладнання для мереж. Ми зібрали їх з усієї Литви і передамо українському оператору електропередачі «Укренерго». Прилади будуть дуже корисні українцям у відновленні зруйнованої енергетичної інфраструктури. Наскільки можемо, ми сприяємо тому, щоб дні в Україні були світлішими та теплішими», – зазначив гендиректор Litgrid Рокас Масюліс.

Пакет допомоги складається з обладнання ЛЕП 330 та 110 кВ – роз’єднувачів, вимикачів, розрядників перенапруг, трансформаторів струму та напруги, ізоляторів та ізоляційного мастила.

Читайте також: Замість імпорту з Китаю – наш крафт. Як харківський бренд TARLINI home популяризує українських майстрів

Також буде відправлено ще один автотрансформатор 330/110/10 кВ, який є основним і найдорожчим обладнанням підстанції електричної мережі. Вантаж транспортуватиметься в Україну частинами, першу партію техніки відправлять найближчими тижнями.

Додамо, загальна ринкова вартість вже наданої Litgrid підтримки становить близько 6 мільйонів євро.

Нагадаємо, Київ отримав 4 дизельних генератори потужністю 400 кВт від фонду «Міжнародна асоціація підтримки України». Один із генераторів місто передало військовим, решта обладнання забезпечує роботу котелень.

Також Херсонщина отримала 30 генераторів від фонду UNICEF. Про це повідомили у фейсбуці Херсонської обласної військової адміністрації.

Фото: pixabay.com.

Читати далі

Суспільство

Українська ІТ-компанія SoftServe візьме участь у щорічному хакатоні НАТО

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Команда інженерів української ІТ-компанії SoftServe візьме участь у TIDE Hackathon 2023 від НАТО, який відбудеться наприкінці лютого у Польщі. Він проводиться двічі на рік за участі команд-розробників з країн Альянсу та країн-партнерів.

Про це ШоТам повідомила команда SoftServе.

Мета хакатону — пошук інноваційних рішень та підходів, що допоможуть посилити технологічні можливості та ІТ-сервіси НАТО. Завданням учасників зимового змагання буде вирішити запропоновані челенджі, серед яких —  створення аналітичних дашбордів, програмування дронів та застосування штучного інтелекту для контекстного та семантичного аналізу новин.

Інженери SoftServe будуть працювати над створенням аналітичного дашборду та застосуванням Machine Learning до аналізу текстів з соціальних мереж і новин на предмет пропаганди. 

«Хакатони —  це чудовий формат для пошуку інновацій, бо вони спонукають експериментувати, тестувати нові підходи, обирати нетривіальні шляхи для розв’язання задач у короткий термін. Ми сподіваємося, що нашій команді вдасться розробити рішення, яке зможуть застосовувати і в інтересах України», – розповідає лідер команди Тарас Кльоба. 

Команди-переможці отримають змогу продемонструвати їхні рішення на Spring 2023 TIDE Sprint, який є провідним майданчиком НАТО, де експерти, науковці та розробники з різних країн, в тому числі й з України, обмінюються досвідом і знаннями задля просування інновацій та технологічних змін в Альянсі.

Україну на хакатоні представлятимуть три команди, які здобули першість в тогорічному National Defence Hackathon. Переможцем технічного напрямку хакатону стала команда Valkyrie, до якої увійшли 5 фахівців ІТ-компанії SoftServe. Окрім цього, на змагання від НАТО поїдуть два переможці з державного сектору — команда кіберполіції «С.О.Р.» та «ДДК ДССЗЗІ». Національний оборонний хакатон, в якому змагалися понад 300 учасників, відбувся наприкінці листопада 2022-го року.

Про SoftServe 

SoftServe — найбільша глобальна ІТ-компанія з українським корінням, що працює у сфері розробки програмного забезпечення та надання консультаційних послуг. SoftServe є однією з найбільших компаній-розробників програмного забезпечення у Центральній та Східній Європі та входить до переліку найбільших сервісних ІТ-компаній України. Близько 13 000 співробітників працюють у 40 офісах, що розміщені від Сан-Франциско до Сингапуру. Головні офіси компанії розташовані у Львові та Остіні (штат Техас, США). 

Компанія працює над понад 900 активними проєктами для клієнтів у країнах Північної Америки, ЄС, та Азії. Клієнтами SoftServe є такі компанії як IBM, Cisco, Panasonic, Cloudera, Henry Schein, Spillman Technologies та ін. SoftServe є партнером Google Cloud Platform, Amazon Web Services, Microsoft Azure та інших великих технологічних компаній.

Нагадаємо, українська ІТ-компанія SoftServe відкриває офіси в Полтаві та Києві.

Крім того, українська компанія Headway потрапила до списку найвпливовіших компаній світу з цифрового навчання за версією інвестиційної платформи Global Silicon Valley.

Фото: надане ШоТам.

Читати далі

Суспільство

Херсонщина отримала 45 тонн енергообладнання від міжнародних партнерів

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Херсонська область отримала від міжнародних партнерів ще 45 тонн енергообладнання для ремонтних і відновлювальних робіт на постраждалих від російських обстрілів об’єктах.

Про це повідомили в телеграм-каналі Міненерго.

«Енергетики працюють в режимі 24/7, використовуючи надане міжнародними партнерами обладнання, та повертають електрику і тепло у домівки українців», – зазначив міністр енергетики Герман Галущенко.

Серед обладнання, яке було передане херсонським енергетикам,- трансформатори, генератори, роз’єднувачі, обладнання для ремонту ЛЕП.

«Дякуємо Польщі, Німеччині, Литві та Азербайджану за цю допомогу. Завдяки підтримці наших партнерів ми продовжуємо тримати наш енергетичний фронт», – додав Галущенко.

Нагадаємо, Київ отримав 4 дизельних генератори потужністю 400 кВт від фонду «Міжнародна асоціація підтримки України». Один із генераторів місто передало військовим, решта обладнання забезпечує роботу котелень.

Також Херсонщина отримала 30 генераторів від фонду UNICEF. Про це повідомили у фейсбуці Херсонської обласної військової адміністрації.

Фото: t.me/energyofukraine.

Читати далі