Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Генератори, які врятували бізнес. У громаді на Волині місцева влада допомогла підприємцям вистояти в блекаути

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

У час, коли через російські обстріли в Україні діють графіки відключень електроенергії, Володимир-Волинська громада, що на Волині, підтримала локальний бізнес. 

Підприємці отримали співфінансування на генератори від місцевої влади — так їм вдалося продовжити свою роботу й створити додаткові місця, де жителі можуть підзаряджати техніку під час блекаутів.  

Підприємці звернулися по допомогу під час блекаутів

У Володимир-Волинській громаді підприємці почали звертатися до місцевої влади з проханням допомогти забезпечити їх генераторами. Ціни на пристрої були зависокими, а їхня наявність на ринку — обмеженою. Ще одним викликом стало забезпечення генераторів пальним, яке також суттєво зросло в ціні.

Підприємці наводили приклади інших українських міст, де вже діяли подібні програми підтримки. Міська влада Володимир-Волинської громади взялася за вивчення таких проєктів у Львові, Луцьку, Хмельницькому й інших містах, щоб розробити власний.

«Універсального рішення не було. Ми дещо спростили умови участі, бо розуміли, що перед викликами блекаутів опинилися всі підприємці. Ми все ж писали власний порядок програми, який узгодили з бізнесменами та депутатами», — розповідає начальниця відділу економічного розвитку, проєктної діяльності й інвестицій Оксана Виваль.  

Зустріч з підприємцями у Володимирській міській раді. Фото: офіційний сайт міста Володимир

З міського бюджету на програму виділили 3 мільйони гривень. Максимальна сума компенсації була 50% від вартості придбаного генератора, але не більше 20 тисяч гривень. У місцевому бізнес-центрі підприємцям допомагали з оформленням необхідних документів. Працівники центру також інформували підприємців і розповідали про можливість відшкодувань коштів за вже придбані генератори. 

Мами з дітьми приходили підзарядити ґаджети

Програма мала низку умов: підприємці мусили бути зареєстровані в громаді, без заборгованостей і мати щонайменше двох працевлаштованих працівників. Крім того, вони зобов’язувалися надавати жителям можливість підзаряджати ґаджети під час блекаутів, перетворюючи свої заклади на своєрідні «Пункти незламності».

«Один з учасників проєкту розповів, що під час повного блекауту його заклад став справжнім порятунком для мам з дітьми, які приходили підзарядити ґаджети та виконати домашні завдання. Інший же бізнесмен спрямував отримані кошти на генератор, щоб задонатити на армію», — ділиться Оксана.

Загалом учасниками проєкту стали 49 підприємств, серед яких продуктові магазини, стоматологічні кабінети, швейний цех, ресторани, кондитерські та кав’ярні громади. Власник клініки стоматології Руслан Шкринда розповідає: 

«Нам повернули частину коштів за генератор, але це вже плюс від держави, що є допомога для підприємців. Часто наші пацієнти, поки чекають на прийом, мають змогу підзарядити тут свої телефони».

Генератор для стоматологічного кабінету. Фото надав Руслан Шкринда

За словами головної спеціалістки відділу економічного розвитку Анастасії Азанової, це стало не тільки матеріальною, а й моральною підтримкою для місцевого бізнесу:

«Нещодавно я спілкувалася з власницею магазину дитячого одягу, яка брала участь у цьому проєкті. Підприємиця розповіла мені, що коли надійшла компенсація на рахунок, то вона зрозуміла, що не сама».

«Отримуємо потужну підтримку»

У громаді допомогли не тільки бізнесам. Громада є партнеркою Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», який надав 8 генераторів потужністю від 7,5 до 100 кВт, які встановлені у водоканалі, КП «Володимиртепло», в школах, садку і в центрі позашкільної освіти. Вдалося реалізувати й інші проєкти:

«Ми отримуємо потужну підтримку, і не лише матеріальну, але й можливість брати участь у різноманітних освітніх тренінгах, семінарах. Це шанс зрушити з місця якісь болючі чи критичні питання, наприклад, тему інклюзії й того, наскільки доступні соціальні послуги в громаді. Розв’язуємо питання щодо реабілітаційного центру, який ми плануємо побудувати, адже велика частка жителів громади військовослужбовці», — говорить Оксана Виваль. 

Володимир-Волинська громада ділиться досвідом з іншими. Фото: ШоТам

Анастасія Азанова каже: важливо не тільки робити проєкти, але й обмінюватися досвідом з іншими громадами.  

«Коли працюєш в органі місцевого самоврядування, то ніби варишся у своєму котлі. Не завжди розумієш, що в інших людей, бо багато вже зробив, але ще є, що робити. Але з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» ми часто організовуємо різні круглі столи та зустрічі, тож можемо обмінятися досвідом з іншими громадами. Люди запитують нас, як нам вдалося реалізувати ту чи іншу ініціативу. Це дає нам мотивацію і своєрідний ковток свіжого повітря», — ділиться Анастасія.

Суспільство

Вийшов документальний фільм про подорож містами України, які постраждали від російської агресії

Опубліковано

На YouTube з’явився документальний фільм, присвячений ініціативі Music Ambassadors Tour 2024, яка збирає разом впливових представників європейської музичної індустрії. В березні 2024 року 12 учасників відвідали Україну, включаючи Київ, Бородянку, Ірпінь, Київський інститут реабілітації та Чернігів, де провели дві професійні панельні дискусії.

Про це повідомляє Суспільне.Культура.

Серед гостей були засновники та директори великих європейських фестивалів, рок-музиканти, британські музичні журналісти та інші діячі, які відвідали різні культурні об’єкти та зустрілися з місцевими жителями, щоб дізнатися більше про життя в Україні в умовах війни.

Читати також: В Україні проведуть дитячий табір для вивчення штучного інтелекту

Головною метою проєкту є підтримка України у важкий час та залучення міжнародної уваги до подій, що відбуваються на її території. Учасники відзначили мужність та рішучість українців, а також висловили надію на майбутнє країни.

Це не перша подібна ініціатива: у 2022 році Україну в рамках проекту відвідали культурні діячі, що також долучились до підтримки та розуміння ситуації в країні.

Нагадаємо, що грант для мицтів на 10 000 євро: як отримати фінансування та менторство.

Фото: Суспільне.Культура.

Читати далі

Суспільство

В Україні зафіксували рідкісне атмосферне явище – льодові хмари: фото

Опубліковано

Над містом Ківерці на Волині з’явилися рідкісні сріблясті хмари, що є вражаючим природним явищем. Ці хмари, відомі також як сутінкові, можна спостерігати в кінці першого літнього місяця, приблизно через 30 хвилин після заходу сонця.

Про це повідомив підписник із telegram-каналом ua_meteo.

фото: ua_meteo

Сріблясті хмари особливі своєю висотою, формуючись на атмосферних рубежах приблизно на висоті 80 км над поверхнею Землі. Їхня неповторна краса і виблискуючі відтінки надають нічному небу особливий магічний вигляд.

фото: ua_meteo

Читати також: У Києві облаштують простори памʼяті для вшанування військових в усіх районах міста

Це явище доступне для спостереження всім мешканцям планети, і фотографії з Волині, зроблені аматорами, стали предметом захоплення в соціальних мережах та телеграм-каналах, присвячених метеорології.

фото: ua_meteo

Сріблясті хмари є одними з найвищих із відомих видів хмар, і їхня надзвичайна краса заворожує всіх, хто має щастя побачити це диво природи.

Нагадаємо, що в Україні зросла зарплатня на 22.5%: хто більше заробляє.

Фото: ua_meteo.

Читати далі

Суспільство

Міноборони підтримує збільшення терміну оновлення даних у ТЦК

Опубліковано

Міністерство оборони підтримує ініціативу щодо продовження терміну оновлення даних військового обліку на ще 3 місяці.

Про це повідомив співавтор проєкту закону Володимир Ар’єв.

За словами депутата, в Мінобороні підтримують законопроєкт, який передбачає подовження терміну оновлення даних в ТЦК (Технічний Центр Контролю) на 90 днів. Він також зауважив, що вже є співавтором цього законопроєкту і закликає своїх колег у парламенті розглянути його якомога швидше.

Читати також: Нацбанк випустив колекційну монету, присвячену військовим медикам

У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що необхідність подовження терміну обумовлена потребою у зборі актуальних військово-облікових даних. У разі прийняття цього документу строк для оновлення військових даних та постановки на військовий облік збільшиться зі 60 до 150 днів.

Нагадаємо, що у Києві зʼявиться бомбосховище за 300 млн. грн.

Фото: з вільних мереж.

Читати далі