

Суспільство
Двоє учнів допомагають 230 школам компостувати відходи. Як це зробити у вашій?
Пікети проти забруднення екології щоп’ятниці — це, звісно, добре. Але треба просувати екологічні ідеї ще й ділом, каже чотирнадцятирічна Софія-Христина Борисюк.
Проєкту “Компола” з компостування відходів, який вона запустила разом зі своїм напарником Нікітою Шульгою, вже три роки.
Сьогодні завдяки “Комполі” понад 230 шкіл не викидають картопляні пюре, макарони та шкірки від бананів на смітник, а переробляють їх на якісне добриво.
Долучитись до ініціативи можуть і школи, і організації, і навіть звичайні люди.
Як правильно компостувати, чи боятись неприємних запахів поряд з компостером, і нащо це взагалі потрібно? Читайте у нашому інтерв’ю з екоактивісткою Софією Христиною Борисюк.

Софія-Христина Борисюк
школярка, співзасновниця проекту “Компола”
Довідка.
“Компола” – проєкт компостування відходів для шкіл, який розпочався у 2016 році з ініціативи двох учнів київської школи Софії-Христини Борисюк та Нікіти Шульги. Сьогодні до компостування долучилися понад 230 шкіл. Софія-Христина та Нікіта активно консультують усіх охочих компостувати на сторінці Facebook та на сайті проєкту “Компола”.
Почала компостувати відходи разом з мамою
Три роки тому до мене підійшов мій однокласник Нікіта Шульга і запропонував створити проєкт з компостування. Я погодилась.
Чому саме до мене? Думаю, просто я вже мала такий досвід: у моїй родині ми компостуємо відходи вже більш як 5 років.
Річ у тому, що живемо на приватній ділянці, а земля на ній піщана. Це означає, що овочі, квіти на ній погано ростуть.
Використання хімічних добрив тут не найкращий варіант, і ми знайшли можливість удобрювати ділянку органікою. Встановили компостер і почали кидати туди рештки їжі, фруктів, чайну заварку.
І от сьогодні у нас вдома рослини ростуть гарно. Помідори дуже великі, полуниці крупні.
Мама любить ще різні квіти саджати і от коли вона разом з бабусею удобрює їх компостом, вони швидше ростуть і виглядають пишніше, ніж у інших. А раніше або дуже довго розпускались, або якимись кволими виглядали.
“Найголовніше — довести директорці, що ви не закинете компостування”
Найперше, що ми з Нікітою зробили, вирішивши впроваджувати проєкт з компостування — так це зібрались після уроків обговорити деталі.
Окей, компостування. Це я вже знала і робила. А що саме треба отримати в результаті? З приватною ділянкою все ясно. А тут школа!
У кожного проєкту має бути назва, і у нас багато різних варіантів було. Ми думали і прийшли до висновку, що найкраща назва — це “Компола”, поєднання слів “компостування” та “школа”.
Наступним етапом було переконати директорку школи. Переконував її Нікіта. Вона відреагувала стримано.

“Класно”, — сказала вона, — “без проблем!”. Але їй було незрозуміло, чи будемо точно ми цим займатись. Чи не вийде так, що ми з Нікітою поставимо компостер, а далі за кілька місяців закинемо все? Ми її запевнили, що наміри дуже серйозні. І ми теж. Так вона погодилась.
Окей, згоду ми дістали, але як бути з тим, що у нас навколо школи заасфальтована вся ділянка?А речовини з компостера мають же кудись стікати. Нам терміново був потрібний вільний клаптик землі.
І ми його знайшли: місце за щитком з купою сміття ідеально підходило. Сміття ми розчистили, компостер — поставили. Далі вже була справа техніки.
Must have для компостування — хробаки і вода
Для старту вам потрібен компостер і рівний клаптик землі. Якщо взагалі немає ніяких варіантів, то під компостування підійде і дерев’яний ящичок.
Все, що треба, аби компостування йшло як слід — це правильна сировина для компостування і черв’яки. Вони не обов’язкові, але з ними органічні рештки переробляються набагато швидше, ніж без них.

Запаху не бійтеся. Ми теж спочатку переживали, що навколо компостеру буде якийсь жахливий запах. А навколо нашої школи ж — нові будинки, мешканці запросто могли нажалітись директорці, і нашому проєкту прийшов би кінець.
Але ми з Нікітою були дуже раді тому, що якогось надто різкого запаху звідти не було.
Десь раз на тиждень пересипайте шари відходів землею і листям, щоб організувати для родини хробачків різноманіття. І раз на два тижні, або якщо відходів багато, то раз на тиждень, поливайте його водою. Десь два літри буде достатньо.
Взимку утепліть його стінки. А влітку, коли школа йде на канікули, домовтесь із черговими вчителями чи охоронцем про догляд. Чи самостійно приїжджайте і поливайте водою вміст компостера водою хоча би раз на два тижні.
Чорна бузина — від щурів
Важливо! Якщо неправильно компостувати відходи — наприклад, кинути у компостер шматочок м’яса — то суміш буде не компостуватися, а гнити. Від цього отримаєте не тільки неприємний запах, а й щурів!
У нас теж виникла проблема, коли кухарі випадково викинули у компостер м’ясо. І за кілька днів на ранок ми побачили під компостером прориту дірку.
Тоді ми знайшли в інтернеті лайфхак. Виявляється, бузина чорна через синильну кислоту, яка міститься у коренях, відлякує гризунів.
Ми посадили два кущики бузини чорної біля компостера. Більше у нас дірок під компостером ніхто не проривав. А наші кухарі стали уважнішими до того, що викидають.
Мережа шкіл по всій країні вже компостує. А ваша?
Сьогодні ми з Нікітою навчаємося в різних школах. Не знаю, як у його школі, але у моїй ми відходи їдальні не компостуємо. Бо у нас нема жодного клаптика землі — школа у центрі, і навколо все заасфальтовано. Але ми допомагаємо іншим школам компостувати.
Зараз найбільша частина нашої роботи — це відповіді на питання. Ми робимо пости на Фейсбуці, статті — на нашому сайті. Нас постійно запрошують на інтерв’ю, конференції — навіть міжнародні. Якщо Нікіта не може поїхати на конференцію чи лекцію, то їду я — і навпаки. Завжди підтримуємо одне одного.

У нас є інструкції, що можна компостувати, що ні. Ми роздруковували листівки з правилами і вішали їх у школах, щоб усі побачили: перед вами не простий смітник, а компостер.
В принципі, усі школи самостійно розбирались з інструкціями. Деякі школи нам потім писали, якщо у них виникали питання. Так що ми все це контролюємо.
Екологічні марші — це добре, але треба ще і діяти
На одній з міжнародних конференцій я мало не зустрілась з шведською дівчинкою Гретою Тунберг, яка є відомою екоактивісткою. Її ідеї мені близькі і я погоджуюсь з тим, що треба активно діяти на захист екології — організовувати марші і все таке. Але, на мою думку, їх можна робити тоді, коли ти самостійно щось робиш. Не лише ходиш с плакатом — окей, це може бути. А і сам екологічно живеш і розповідаєш людям, як це можна робити.
Ми коли створювали “Комполу”, то хотіли показати: навіть діти в силах змінити ситуацію! Ми хотіли показати дорослим: от ми, діти, змогли це зробити. Це нескладно, ви точно зможете також!
Я бачила людей, котрі ніби підтримують екологічність і всюди пишуть, що треба сортувати — а самі не можуть пластикову пляшку у смітник кинути!
Одними закликами, як на мене, нічого не доб’єшся.
Для початку компостування достатньо
У нас і так вже жахлива ситуація: температура планети піднялась на 1,5 градуси — і це дуже багато.
Якщо ми не будемо нічого робити, то скоро будемо жити у світі серед куп сміття. І гори звалищ будуть рости, і всі ці тумани і смог будуть весь час.
Це найбільша зараз проблема. Ви знаєте, що 60% вмісту сміттєзвалищ — це саме органічні відходи? Компостуванням ми зменшимо їх, і тоді там залишиться тільки та сировина, яку можна буде відсортувати і відправити на перероблення.
Для початку компостування достатньо.
Ідеально, щоб органічних відходів взагалі не було на смітниках. Долучайтесь до нас, компостування — це ж так легко!
Суспільство

До літніх домівок біля озер «КиївЗоо» повернулася родина червонокнижних пеліканів. Загалом у зоопарку налічують 4 кучеряві та 16 рожевих пеліканів.
Про це повідомили в КП «Київський зоопарк».
Тепер пелікани житимуть у домівках біля весняних озер зоопарку поблизу центрального входу. Тогоріч зграя поповнилася трьома пташенятами, яких зараз можна відрізнити за сірим оперенням. Зараз вони вперше в житті освоюють озера.
«Комфортне життя пеліканів забезпечують чиста вода, природне каміння, засіяні травичкою схили, густі кущі та високі дерева, зони для прийняття сонячних ванн та відпочинку в затінку, гніздові платформи і, звісно ж, — багато свіжої риби»‚ — написали в «КиївЗоо».
Читайте також: Година Землі в Україні: як кожен з нас може захистити нашу природу
У зоопарку додали, що кожного дня о 12:00 можна поспостерігати за їхніми рибним ланчем. Кожен птах може з’їсти до 1,5 кілограма риби.




Нагадаємо, що UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО).
Фото обкладинки: сайт «КиївЗоо»
Суспільство

У Чернеччинській громаді на Сумщині завершили будувати амбулаторію, у яку влучила російська авіабомба. Кошти на проєкт збирали на фандрейзинговій платформі UNITED24.
Про це повідомили в UNITED24.
Медзаклад росіяни знищили на початку повномасштабного вторгнення. Проєкт реалізували за підтримки Міністерства охорони здоров’я України, а також благодійників з Австралії.
«Дякуємо за підтримку медиків донорам платформи, уряду австралійського штату Вікторія, Союзу українських організацій Австралії, Посольству України в Австралії та Крісу Ґарно»‚ — написали в UNITED24.
Читайте також: «Я обожнюю українські кольори»: принц Вільям зустрівся з дітьми з України (ФОТО)
У Чернеччинській територіальній громаді завершили будівництво медичного закладу, кошти на який зібрали завдяки донорам UNITED24 та благодійникам з Австралії, а реалізували проєкт за підтримки Міністерства охорони здоров’я України. Амбулаторію на початку повномасштабного вторгнення знищили росіяни, завдавши по ній авіаудару. Дякуємо за підтримку медиків донорам платформи, уряду австралійського штату Вікторія, Союзу українських організацій Австралії, Посольству України в Австралії та Крісу Ґарно 🇺🇦 🇦🇺 https://u24.gov.ua/uk/donate/humanitarian?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=medical _________________ A new clinic was built in the Sumy region to replace the one destroyed by russia. In the Chernechchyna territorial community, the construction of a medical facility has been completed, thanks to the contributions of UNITED24 donors and benefactors from Australia. At the beginning of the full-scale invasion, the clinic was destroyed by the russian forces in an air strike. We thank the platform donors, the State Government of Victoria, Australia, the Australian Federation of Ukrainian Organisations, the Embassy of Ukraine in Australia, and Chris Garnaut for their support of Ukrainian medics medics 🇺🇦 🇦🇺 https://u24.gov.ua/uk/donate/humanitarian?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=medical
Опубліковано United24 Пʼятниця, 21 березня 2025 р.
Нагадаємо, що UNITED24 розігрує стяг із підписами захисниць Маріуполя та астронавта NASA.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

Проєкти двох українських архітектурних студій YOD Group і Balbek Bureau ввійшли до короткого списку міжнародної премії Hospitality Design Awards. За премію змагаються проєкти з багатьох країн Європи, Азії та з США.
Про це повідомили у виданні БЖ.
Проєкти в шортлисті
YOD GROUP розробили проєкт готелю Mountain Residence у селі Поляниця. Його відзначили у номінації Midscale Hotel Public Space. Готель поєднує сучасні напрямки дизайну й автентичність та природу Карпат.
Для створення готелю використали дерево, лозу, вовну, кераміку та очерет. Разом із тим інтер’єр доповнили елементами народного ремесла.

.jpg)

Проєкт balbek bureau відзначили у номінації Hybrid Hospitality за проєкт Misto Cafe в Луцьку. Простір створили як «третє місце» для зустрічей людей, які мають різні стилі життя. Заклад зробили у світлих кольорах, у ньому розмістили багато рослин, а також кілька неонових вивісок.
Читайте також: Київські студенти та архітектори спроєктують українські села, що пошкодили під час війни




Премія Hospitality Design Awards відзначає найкращі архітектурні проєкти вже протягом 19 років. Щорічно її вручає американське видання Hospitality Design Magazine.
Нагадаємо, що український архітектурний проєкт уперше здобув відзнаку від Architecture Press Release (ФОТО).
Фото: YOD Group, Balbek Bureau