Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Пожежна машина може зламатися просто під час гасіння: досвід громади на Чернігівщині, що оновлює 100-літню частину

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

До села Озеряни Варвинської громади, що на Чернігівщині, пожежникам доводилося їхати 15 км. Влада та місцеві жителі вирішили — треба оновити власну майже 100-літню пожежну частину.

Проте в умовах війни їм бракує коштів на будівництво та придбання необхідного обладнання, тому громада почала співпрацювати з міжнародними партнерами. Що їм вже вдалося зробити, дізнався ШоТам

Виклики: «Поки пожежники доїдуть у найвіддаленіше село, може й хата згоріти»

«До нашої громади входять 13 населених пунктів. Варва розташована посередині, і там є пожежна частина. Проте якщо стається пожежа, наприклад, у селі Озеряни, то доведеться їхати 15 км, а до інших сіл буває і 25 км», — розповідає перший заступник селищної голови Віктор Гармаш.

Один з пожежних відділів у Варвинській громаді заснований ще в 1938 році й давно потребує технічного оновлення. До того ж за 10 км від громади розташована лінія фронту, тому місцева влада почала шукати способи модернізувати пожежну частину.  

За словами Варвинської селищної голови Валентини Саверської-Лихошви, у громаді була одна стара пожежна машина, що працює вже десятки років. Часом вона могла поламатися просто під час пожежі:

«Поки пожежна охорона доїде в найвіддаленіше село, то може й хата згоріти».

Стара пожежна машина могла поламатися просто під час гасіння. Фото: ШоТам

Рішення: будівництво сучасної пожежної частини

За допомоги Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» громаді вдалося зареєструвати в селі Озеряни місцеву пожежну охорону. Зокрема, спеціалісти допомогли зробити положення про пожежний підрозділ, і в лютому 2024 року комунальний заклад став окремою юридичною особою.

«Пожежна частина — це безпека жителів громади, тому була потреба створити комунальний заклад. Для цього було проведено багато консультацій не лише з юристами, а й з іншими фахівцями. Далі буде придбання техніки для персоналу, але основне — це автомобілі», — зауважує Віктор Гармаш. 

Віктор на заході від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Фото з фейсбук-сторінки Віктора Гармаша

Уже в серпні в селі виділили земельну ділянку для будівництва сучасної пожежної частини на три гаражі. У пожежному підрозділі Варвинської МПО в Озерянах працюють вісім  рятувальників, яких перевели зі старого відділу.

Крім цього, Варвинська селищна рада почала співпрацювати з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ), яке допоможе в будівництві станції, придбає спорядження для пожежників і проведе для них навчання.

Аби посилити громаду, Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» надав і техніку для комунальних підприємств екскаватор з навісним обладнанням, трактор, п’ять генераторів, дві освітлювальні вежі, сучасний самоскид і три подрібнювачі гілок.

Дві пересувні освітлювальні вежі, які надав Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Фото з фейсбук-сторінки Віктора Гармаша

«Нам важлива співпраця з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА», бо в цей час у всіх громадах поганий фінансовий стан через війну, і ми не виняток. На прифронтові території не завжди хтось хоче приїхати, але спеціалісти Проєкту допомагають розв’язувати проблеми по всіх напрямках — вони підтримують місцеве самоврядування консультаціями та навчанням», — каже Віктор Гармаш.

Керівниця відділу соціально-економічного розвитку громади Оксана Нечай розповідає: 

«Спеціалісти відгукуються на всі наші питання. Вони допомогли оновити регламент і статут селищної ради, а тепер ми разом напрацьовуємо план просторового розвитку. Команда Проєкту завжди з нами зв’язується після тренінгів: вони все пояснюють і розставляють по поличках — хто та що повинен робити».  

Пожежна машина в Озерянах. Фото: ШоТам

У планах місцевої влади — зробити власне депо, ознайомлювати дітей з професією пожежника та облаштувати майданчик для тренувань.

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

Суспільство

У Києві на Майдані Незалежності демонтують рекламні конструкції

Опубліковано

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.

Про це повідомили в КП «Київреклама».

Що демонтуватимуть

Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:

  • спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
  • вивіски;
  • банери, панно на фасаді будинку;
  • відеоекрани на фасадах будинків;
  • електронні табло з «рядком, що біжить»;
  • конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
  • конструкції у підземних переходах та тунелях.

Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).

Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide

Читати далі

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі