Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Дім за тиждень. Як підприємець із Луганщини розробив унікальний модульний будинок для переселенців

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Будинок, який можна зібрати власноруч всього за тиждень. Підприємець із Сєвєродонецька, що на Луганщині, розробив унікальний проєкт модульного житла. Вартість такого будинку – 400 доларів за квадратний метр, а сама конструкція – довговічна та може слугувати постійною, а не тимчасовою домівкою.

Перший прототип модульної будівлі Михайло Івонін створив у місті Кам’янець-Подільський. Сюди власник компанії SVOD та керівник науково-дослідного інституту «Водоочисні технології» евакуювався з родиною 24 лютого. Про особливості технології, універсальність конструкції та відповідальність бізнесу перед людьми підприємець розповів ШоТам.

Михайло Івонін

Підприємець із Сєвєродонецька Луганської області

Розробив проєкт унікального модульного будинку, який можна зібрати всього за тиждень

Доля мого бізнес-центру така сама, як і у всього Сєвєродонецька

До повномасштабного вторгнення у мене в Сєвєродонецьку був науково-дослідний і проєктний інститут «Водоочисні технології». Ми виробляли реагенти для протикорозійного режиму й обслуговували такі підприємства, як «Азовсталь», Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча та Лисичанський нафтопереробний завод. Також я є генеральним директором компанії SVOD, що займається виробництвом реагентів, які були розроблені інститутом «Водоочисні технології». Ми випускаємо протинакипні фільтри для побутових систем водокористування. 

У Сєвєродонецьку я відкрив бізнес-центр Ivonin Park, де розташовувалися офіси багатьох компаній. Навколо нього облаштував сквер і запропонував охочим посадити в ньому іменні дерева. На цій території ми створили незвичайний дитячий майданчик, зроблений з міського автобуса. Містяни приходили туди відпочивати: вони сиділи на газонах і дивилися мультфільми та кліпи, які транслювалися на великому екрані. Доля цього простору така сама, як і у всього Сєвєродонецька – у будівлю потрапив снаряд, дах зруйнований, мародери розграбували все всередині, а частина рослин у сквері засохла, тому що все літо їх ніхто не поливав.

модульного будинку розробник Михайло Івонін
Михайло Івонін біля бізнес-центру Ivonin Park у Сєвєродонецьку.

За два місяці розробили конструкцію модульного будинку

Я з родиною виїхав з міста 24 лютого – у мене двоє маленьких дітей, півтора та п’ять років, і насамперед я думав про їхню безпеку. Ми просто покинули Сєвєродонецьк, прямуючи в бік Чернівців. Однак, не доїхавши 100 км, вирішили залишитися в Хмельницькій області й зупинилися в селі Рудківці. Я задумався над тим, чим займатися далі.

За моїми плечима – довгі роки управління науково-дослідним інститутом, понад 20 патентів і всіляких розробок. Відтворити інститут з нуля було практично нереально, тому що всі кадри розкидані по Україні та за кордоном, немає лабораторії, атестації лабораторій і власне підприємства – у Сєвєродонецьку у нас був завод, який випускав реагенти. Я подумав: оскільки нині в Україні внаслідок війни багато руйнувань, то в майбутньому потрібно буде все відбудовувати, до того ж оперативно. Так у мене і з’явилася ідея створити будинки, які швидко зводяться.

Ми переїхали до Кам’янець-Подільського, взяли в оренду цех і почали розробляти конструкцію модульних будинків. У моїй команді були люди, які працювали на підприємстві в Сєвєродонецьку й переїхали в Хмельницьку область. Разом за два місяці ми створили проєкт, і вже на початку літа в Кам’янець-Подільському звели перший будинок, який слугував нам офісом. 

прототип модульного будинку

Будинок можна зібрати всього за тиждень

Після того як втілили свій проєкт у життя, ми переїхали до Хмельницького. Там я почав відновлювати компанію SVOD: відкрив цех, і мої співробітники, які працювали над розробкою конструкції будинку, тепер працюють там. Ми продовжуємо випускати нашу продукцію, протинакипні фільтри, яку виготовляли до повномасштабного вторгнення.

Щодо модульних будинків – ми відкрили деревообробний цех у Вінниці. Оскільки вже є розроблена конструкція, там уже працюють столяри. Вони виготовляють з дерева блоки. Зовні та всередині – дошка «двадцятка», між ними – пінопласт 200 мм, який утеплює будівлю. Ця конструкція відповідає норвезьким стандартам.

Її особливість у тому, що і зовнішній, і внутрішній боки виконані з добре підігнаної дошки, тож не потребують жодної обробки – на відміну від будинку, який зводиться із СІП-панелей або газоблоків і потребує штукатурних робіт, шпаклівки, фарбування. Усе це трудовитратно та збільшує термін виготовлення будівлі. А тут усього за тиждень збирається екологічний і теплий будинок. Зовнішній бік виготовлений з термодерева, що оброблюється при температурі 200 градусів, щоб зробити його більш стійким до погодних умов. Якщо є потреба, можна його додатково опалювати за допомогою електрокотла або спліт-системи, що працює до -25 градусів.

модульний будинок: конструкція

Чекаємо перемоги, щоб відновлювати Україну

Вартість будинку залежить від розміру та матеріалів. Наприклад, ясень є більш дороговартісним, ніж липа. У середньому будинок коштує від 400 доларів за кв. м. Для того щоб житло було ще доступнішим для наших клієнтів, ми готові продавати тільки блоки, з яких вони самі собі зможуть зібрати будинок. Вартість 1 кв. м стіни – 60 доларів. Тож стіни дому на 100 кв. м коштуватимуть приблизно 6-7 тис. доларів. У такому разі звести фундамент і дах потрібно буде самостійно або за допомогою майстрів. Важливо підкреслити, що це не тимчасове житло, а постійне, яке спроєктоване так, що може стояти багато років.

Такий модульний будинок має один або два поверхи. Клієнт може вибрати проєкт, який йому сподобався, ми замовляємо його архітектору, який прораховує кількість блоків та їх конфігурацію. Потім ми виготовляємо їх, і людина за допомогою інструкції збирає сама стіни. Це до снаги будь-кому, не потрібно мати спеціальну підготовку – блоки зроблені так, що це ніби великий лего-конструктор. Таке будівництво не потребує кранів. Поки що ми не приймаємо замовлення на виробництво, адже будівельний бум почнеться після закінчення війни, а не в її розпал. Тому ми чекаємо перемоги України, щоб відновлювати нашу країну.

модульний будинок для переселенців

Бізнес – це не про гроші, а про відповідальність

Підприємець – це людина, яка добровільно взяла на себе відповідальність. Насамперед за людей, яких вона наймає на роботу на своєму підприємстві. І з цією відповідальністю вона завжди йде по життю. Нині для мене дуже болісно усвідомлювати, що в Сєвєродонецьку у SVOD працювали 200 осіб, а тепер – 10. Усі люди роз’їхалися, і я переживаю за всіх співробітників, за те, як складаються їхні долі. Ми позбавлені звичного способу життя, спілкування в колективі, спільних планів і розвитку – і це дуже прикро.

Відповідальність підприємця поширюється не тільки на його співробітників, але й на суспільство загалом. Люди, які не займаються бізнесом, дивлячись на підприємництво, зазвичай бачать тільки гроші. А підприємець – це не стільки про гроші, скільки про те, як його дії покращують світ і життя конкретних людей зокрема. Коли продається товар або послуга, вони мають полегшити життя споживачів. Тільки в такому разі продукцію куплять, і тоді підприємець отримає прибуток. Чи то будинок, чи то протинакипний фільтр – ми виробляємо товар, який необхідний людям. На жаль, багато українців за цей рік втратили житло. Модульні будинки  – це можливість для них побудувати собі дім і повернутися до комфортного життя.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі