Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Перетворили закинутий хутір на картинку з Pinterest: історія подружжя, яке зробило «дизайнерський ремонт» у сторічній хатині

Опубліковано

Ще два роки тому це була просто закинута сторічна хатина на малолюдному хуторі, а зараз її інтер’єр схожий на картинки з Pinterest. Усе завдяки Наталі Ал Баз та її чоловіку, які виїхали з окупації та знайшли прихисток за сто кілометрів від рідного дому.

Наталі веде блог про ремонт на хуторі та каже, що підписники дякують їй за натхнення починати все з нуля. 

«Можна втратити дім, майно, але залишитися собою і знайти сили побудувати своє життя навіть на покинутому хуторі. Сміття можна прибрати, стіни побілити, створити затишок своїми руками», — ділиться жінка.

Наталі Ал Баз

Зробила дизайнерський ремонт у закинутій хаті на хуторі

Потрапили в окупацію в перший день вторгнення

За три місяці до початку повномасштабної війни Наталі Ал Баз із чоловіком Євгеном і маленькою дочкою Ріанною переїхали в будинок чоловіка в село Циркуни, яке є передмістям Харкова. Євген працював у Харкові та саме завершив ремонт свого офісу в середині лютого 2022 року. Тоді ж зробили ремонт в кухні, коридорі та ванній і саме планували облаштовувати кімнати. Наталі розвивала власний магазин диджитал-товарів на Etsy та щодня возила доньку до Харкова в садочок і на гуртки.

Наталі Ал Баз із чоловіком Євгеном і дочкою Ріанною. Фото надала героїня

Вдосвіта 24 лютого два роки тому крізь сон Наталі почула вибухи та гул літаків. Напередодні подружжя пізно повернулося додому, тому не встигли купити харчі, заправити машину та зняти готівку. Вранці Євген поїхав на закупи, а жінка з дочкою та молодшим братом Євгена залишилися вдома й не знали, що робити. Коли чоловік повертався додому, назустріч йому вже їхали російські танки, а окупанти встановлювали свої блокпости. У перший же день великого вторгнення росіяни окупували Циркуни.

Перед виїздом на хутір снилася безлюдна дорога

З першого дня окупації в будинку Наталі не було опалення, зв’язку та інтернету. У кімнаті було холодно, тому нагрівали воду в каструлях і грілися від пари. Сусіди приходили до молодої сім’ї по воду, адже ті мали криницю в дворі. Люди в селі обмінювалися продуктами та давали собі раду, як могли. 

Якось російський гвинтокрил пролетів прямо над будинком Наталі. Раніше вона бачила такі лише в дитячих ігрових наборах. Неподалік щось влучило в будинок, і з того моменту жінка все частіше задумувалася про виїзд. Щодня ставало гучніше. 

«Ми намагалися гратися з дочкою, говорили, що нас захищає велике добре серденько, і що все буде добре. Нам сказали, що окупанти вже забирають автівки в місцевих, тому ми навіть боялися заводити свою. Проте коли влучили в будівлю Харківської ОДА, ми зрозуміли, що це надовго, і треба вибиратися з дому», — каже Наталі.

Сусіди радили прив’язати на автівку білі ганчірки, аби їх не розстріляли. А в ніч перед виїздом жінці снився довгий безлюдний шлях, яким вона їхала з чоловіком і дочкою. На щастя, біля блокпосту окупантів нікого не було, тому все ж вдалося виїхати. Наталі відчула дежавю — виїжджали тією ж дорогою, що їй снилася напередодні, і все було саме так, як уві сні. Свого Харкова жінка просто не могла впізнати — уламки, порвані дроти, налякані люди.  

Новим домом стала закинута хата на хуторі

Свій новий дім Наталі з чоловіком, дочкою та братом чоловіка знайшли на хуторі за сто кілометрів від рідного села. Раніше бували тут у кумів на дачі. Проте в їхній хатині не працювала груба, було дуже холодно. Тому сім’я оселилася в хатині поряд, де не було проблем з опаленням.Так їхнім новим домом стала покинута сторічна хата на хуторі. На контрасті з життям в окупації подружжя було дуже щасливим, бо тут було тепло, зв’язок і ще й кухня.

Сторічна хатина на хуторі, куди переселилася Наталі з сім’єю два роки тому. Фото надала героїня  

З моменту переїзду Наталі веде блог про життя на хуторі. Каже, що тоді опинилася наче в паралельній реальності й дуже хотіла поділитися цим з іншими. А ще подружжя хотіло створити на хуторі для себе та дитини максимально комфортні умови.

Веранда в хатині до ремонту. Фото надала героїня

«Спершу ми просто прибрали приміщення, принесли з іншої хати шафу, переставили меблі та облаштувалися. Чоловік з братом зробили для нас велике двоспальне ліжко зі старих дверей, які ми знайшли в сусідніх покинутих хатах на хуторі. У квітні ми з чоловіком офіційно одружилися та завели собі кіз», — згадує Наталі.

Євген з молодшим братом роблять двоспальне ліжко зі старих дверей. Фото надала Наталі 

Улюблений куточок у хатині — декоративна стіна в спальні

У травні пара зрозуміла, що зимуватимуть теж на хуторі. Хоч ЗСУ й звільнили Циркуни, але росіяни часто їх обстрілювали. Тому Наталі вирішила відновити грубу, аби вона не диміла, та щоб не було багато пилюки. 

Наталі на веранді після ремонту. Фото надала героїня

Коли відремонтували грубу, то стали спокійнішими, але жінку дуже дратувала побілка, тому вона вирішила її перефарбувати та зробити декоративну стіну. Так на старенькому хуторі почався «дизайнерський ремонт».

Елементи декору в сторічній хатині. Фото надала Наталі

У вересні в Наталі був день народження, тому її підписники та друзі подарували нові вікна.

«Ми робили все, щоб нам було там приємно жити, тому знаходили творчі рішення. Я захотіла поставити трафарет, тому написала виробникам з пропозицією співпраці, і вони мені його подарували. А ще намагалася максимально використати старовинні речі, аби вони виглядали красиво: зі старої рамки зробила дзеркало, з плаща із секонда покриття на крісло», — розповідає Наталі Ал Баз.

Спальня на хуторі після ремонту. Фото надала Наталі

Жінці дуже подобається стіна, яку вона сама створила. Блогерка пригадує, що декор обійшовся їй лише в сто гривень, але тепер щодня дарує радість. Чоловік зробив полицю зі старих дощок, частину декору надіслали підписниці, а деякі речі Наталі створила своїми руками. 

Декоративна стіна, яку створила Наталі. Фото надала героїня

Усі предмети інтер’єру вийшли досить бюджетними, навіть ванна коштувала 1700 гривень, хоча придбали її навесні 2022 року. Дорогими на хуторі є лише труби, адже довелося провести каналізацію до хатини. Тут лише одна кімната, нема звукоізоляції, проблеми з водопостачанням, але Наталі почуває себе тут щасливою та в безпеці. 

Хутір, який не відпускає

У Харкові подружжя має власну квартиру, де минулої осені почали ремонт і переїхали на кілька місяців туди. Проте в їхньому районі часто «прилітає», тому вирішили ще поки залишатися на хуторі. 

«Тут я почуваюся набагато спокійніше, хоча прильоти теж бувають за 10-15 кілометрів від нас. На хуторі зовсім інша естетика. У нас тут була найдовша в житті весна після евакуації з Циркунів два роки тому. Я розглядала кожен листочок, кожну квіточку, милувалася всім довкола. Раніше за щільним графіком життя я цього всього не помічала», — розповідає Наталі.

Наталі з родиною біля відремонтованої хати. Фото надала героїня

Крім власного блогу, жінка веде телеграм-канал «Створюй своїми руками» з інструкціями для людей, які цікавляться редизайном. А з кінця 2022 року Наталі також веде ютуб «Естетика хутора», де ділиться порадами, як почати ремонт, зробити зі старої шафи сучасну чи провести на хуторі швидкісний інтернет.

«Я відчуваю у своїй діяльності місію надихати людей. Можна втратити дім, майно, але залишитися собою і знайти сили побудувати своє життя навіть на покинутому хуторі. Сміття можна прибрати, стіни побілити, створити затишок своїми руками. Щодня мені про це пишуть люди й дякують за натхнення», — каже Наталі Ал Баз.

Суспільство

Кінофестиваль «Бардак» оголошує прийом заявок й перший конкурс вертикальних відео: як взяти участь

Опубліковано

У Харкові проведуть восьмий фестиваль незалежного короткометражного українського кіно «Бардак» відкриває прийом фільмів на два конкурси: короткого метру і вертикального відео.

Про це повідомляє BardakFilmFest.

До деяких фестивалів в Україні допускають вертикальні відео, але абсолютно  «вертикального конкурсу» поки що не існує – це буде вперше, коментують організатори. «Ми всі щодня дивимося тік-токи, рілзи, шортси українських авторів. І серед них є дуже кінематографічно круті роботи», – пояснює засновник фестивалю й кінокритик Антон Фролов.

Хто може взяти участь

  • Короткометражні фільми, зроблені українцями (українець в команді може займати будь-яку роль)
  • Фільми, які створили протягом останніх двох років 
  • Без обмежень у жанрах: ігрові та документальні, драми, комедії, пародії, мультфільми, рімейки, шведінгі, відеопоезію, експерименти, сторіз, тік-токи
  • Максимальна довжина фільму – до 30 хвилин для конкурсу короткого метра й до 15 хвилин для вертикальних відео 
  • Фільми можуть подавати режисери, продюсери, дистриб’ютори або офіційні представники.
  • Людина, що подає фільм, несе відповідальність за дотримання авторських/суміжних прав і вестиме подальші переговори з організаторами
  • Прем’єрна політика: без обмежень 
  • Фільми українською мовою можна подавати без субтитрів, а фільми іншими мовами повинні мати українські субтитри

Читайте також: Учасники НМТ можуть завантажити запрошення на тестування: як це зробити

Подати заявку можна за посиланням до 9 вересня. Усі автори отримають лист на електронну пошту з результатами відбору до 12 вересня 2024 року.

Раніше критерієм відбору була також відсутність у фільмів державного фінансування. Утім «оскільки через війну Держкіно і так майже не виділяє кошти на створення стрічок, від цієї умови вирішили відмовитися», пояснюють організатори. 

Фільми оцінюватиме журі, до якого увійдуть творці кіно, критики й представники інших видів візуального мистецтва. Вони обиратимуть кращий на їхню думку фільм, а також дадуть спеціальні позначки від кожного члена. Водночас хто отримає гранпрі фествалю, визначатимуть глядачі. Призами цього року буде професійна техніка для зйомок.

Нагадаємо, у Києві перейменували на честь Європейського Союзу.

Фото: Укрнет

Читати далі

Суспільство

Сезон кліщів відкрито. 5 порад, як захистити себе, дитину і собаку

Опубліковано

Із появою перших весняних тепленьких днів прокидаються кліщі. Вони можуть бути скрізь: у траві, на деревах, у піску на дитячих майданчиках і навіть у вашому будинку, куди взимку їх може принести собака. Кліщі є небезпечними як для тварин, так і для людей, вони кусають непомітно і можуть передавати різноманітні хвороби. Проте є і хороша новина — їх можна від цього захистити, як себе, так і своїх домашніх улюбленців. Репеленти, правильний одяг, щеплення та поради фахівців можуть бути в нагоді.

Видання “Бабель” поспілкувався з інфекціоністкою та педіатринею Оленою Луцькою, а також ветеринаром Іваном Якимчуком і підготував корисний посібник для вас.

Кліщ — тварина всесезонна, взимку вони нікуди не зникають, але найбільш небезпечний час — весна і осінь. Особливо обережними варто бути з квітня по червень і з вересня по жовтень.

Який одяг краще одягати

Краще одягти світлі штани, закрите взуття і заправити штани в шкарпетки. Останній маневр гарантовано позбавить вас шансу завести під час прогулянки романтичні стосунки, але й кліщ навряд чи зможе потрапити під одяг, а на світлому одязі його простіше буде побачити. Так само вдягайте й дітей. І обовʼязково оглядайте себе і їх після прогулянки.

Обов’язково використовуйте репеленти

Деякі активні складові, які в Україні можна використовувати лише з трьох років, у США рекомендують від трьох місяців. Наприклад, DEET, або діетилтолуамід. У нашій країні для дітей частіше дозволяють засоби з ефірними оліями, але вони діють менш ефективно і можуть викликати алергічні реакції. DEET – ефективний репелент.

На упаковці може бути вказано, який відсоток цієї речовини міститься в засобі. Концентрація не означає, що він призначений для дорослих чи дітей, а скільки часу він буде захищати. Тому важливо уважно читати склад. Купувати для дитини репелент від комарів або мошок, вважаючи його “більш безпечним”, не рекомендується – від кліщів захищають лише певні активні складові.

Читайте також: Попри важку хворобу долає марафони заради ЗСУ (ВІДЕО)

Що робити, якщо знайшов кліща на собі?

Найперше — зняти його. Процес такий самий, що і з твариною: візьміть пінцет, захопіть кліща близько до шкіри і повільно витягніть його вгору. Навіть якщо вусики залишаться в ранці, не страшно. Для організму ці залишки — просто чужорідне тіло, як скабка. Потім варто обробити ранку антисептиком. І в жодному разі не треба змащувати кліща олією, мазями чи вазеліном. Кліщу бракуватиме повітря, і він може випустити вміст шлунка в ранку.

А як захистити собаку від кліщів?

У географічній зоні, де розташована Україна, кліщі для собак є досить небезпечними, оскільки вони можуть переносити чотири хвороби: бореліоз, бабезіоз, анаплазмоз та ерліхіоз. Бабезіоз спричиняється бактеріями, які вражають еритроцити, що може вимагати складного лікування, включаючи переливання крові.

Анаплазмоз і ерліхіоз також є інфекційними захворюваннями, що вражають відповідно лейкоцити та еритроцити. Тому важливо захищати собаку від цих паразитів. Пам’ятайте, що собака може підхопити кліща протягом усього року, і кліщі легко перезимовують у теплих приміщеннях. Тому обробку від паразитів рекомендується проводити протягом усього року, а також оглядати тварину після кожної прогулянки.

Що робити, якщо знайшли кліща на тварині

Краще зняти кліща самостійно. Це не складно — знадобиться спеціальний інструмент, який продається в зоомагазинах, або звичайний пінцет. Треба захопити кліща якомога ближче до шкіри і потягти вгору. Але з лікарем все одно треба проконсультуватися, щоб не пропустити момент, якщо тварині стане гірше.

Послідкуйте за нею до двох тижнів — якщо тварина стала млявою, температура підвищується, слизові оболонки бліднуть, сеча стає червонуватою, терміново звертайтеся до ветеринара. Якщо протягом пів року пес почав кульгати — теж. Коли тварину кусає кліщ, це варто зафіксувати: точні дані допоможуть швидше встановити діагноз і призначити лікування.

Нагадаємо, українські митці можуть отримати грант від фонду ЮНЕСКО.

    Читати далі

    Суспільство

    Світовий Конгрес Українців закликав долучитися до віртуальної хвилі до Дня вишиванки

    Опубліковано

    Світовий конгрес українців (СКУ) проведе віртуальну хвилю до Дня вишиванки – 2024, покликану підвищити інтерес до України через єднання у вишиванках. 

    Про це повідомляє Світовий Конгрес Українців.

    Ініціатива триватиме 16-17 травня у соцмережах Фейсбук, Інстаграм, Тік-Ток, а також на сайті СКУ. 

    Для участі Світовий конгрес українців пропонує кожному українцю чи шанувальнику української культури зробити фото у вишиванці й опублікувати його з хештегами #vyshyvanka2024 та  #VyshyvankaDay, а також позначити @UWCongress. Впродовж доби учасник зможе знайти себе серед віртуальної хвилі, адже фото будуть розміщені як її елементи.

    Читайте також: Для українських медійників продовжили грантову стипендію: як взяти участь

    Друга частина ініціативи передбачає публікацію матеріалів про втрачену спадщину, вишиванки з окупованих територій, які були пошкоджені росіянами. Йдеться про серію матеріалів у соцмережах. 

    СКУ закликає українські громади по всьому світу долучатися, щоб укотре звернути увагу світу до України та її боротьби з Росією. 

    Нагадаємо, українські митці можуть отримати грант від фонду ЮНЕСКО.

    Фото: Світовий Конгрес Українців

    Читати далі