Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Режисер у 16. Підліток з Прикарпаття зняв фільм про українських добровольців

Опубліковано

24 лютого 2024 року о 9:42 він заходить у кінотеатр «Люм’єр» в Івано-Франківську. Займає почесне місце в першому ряду та хвилюється як ніхто інший в цій залі. А вже після перегляду фільму, коли глядачі гучно аплодують і плачуть, хлопець розуміє, що все зробив правильно.

Олександру Василіву 16 років. З десяти років він знімає та монтує відео й фільми, а цьогоріч презентував короткометражний фільм «День рішення», який мріяв зняти давно. Стрічка присвячена українським добровольцям.

«Якщо я і такі, як я, будемо сидіти, склавши руки, то вам не буде куди повертатися», — каже своїй дружині головний герой фільму, який повернувся  з-за кордону, аби захищати Україну.

Сашко ж каже, що пишається стрічкою і тим, що вона «знайшла відгук у серцях людей». Історія юного режисера — в новому матеріалі від ШоТам.

Олександр Василів

Режисер фільму «День рішення»

У перші фільми вкладали 500 гривень

Олександр Василів родом із села Росільна, що на Франківщині. На честь свого села назвав YouTube-канал «Rosilna Production». Сашко навчається в 11 класі та мріє, аби на його роботу звернув увагу Квентін Тарантіно. Якось хлопець навіть позначив відомого режисера під своїм дописом в Instagram.

Свій шлях режисера хлопець почав ще в 10 років, коли бабуся прислала з-за кордону стареньку професійну камеру. Сашко зняв свій день народження, цінні для нього моменти з рідними та змонтував їх. На той час старший брат хлопця працював оператором, тому навчив його базової зйомки та монтажу. 

Олександр Василів під час зйомок. Фото надав герой матеріалу

Хлопець знімав природу та все, що бачив довкола, а потім створив власний YouTube-канал і знімав для Instagram. У школі сусід Сашка, який був на кілька років старший за нього, запропонував зняти короткий фільм. Хлопці написали сценарій, знайшли акторів, і так вийшов перший фільм «Пригоди Святого Миколая». Односельчани хвалили школярів, а самі вони не могли повірити, що їхню роботу побачили більше тисячі людей.

47 хвилин перших фільмів знімали кілька місяців

Після чотирьох серій першого фільму хлопці вирішили не зупинятися та зняти екранізацію «Пригод Тома Сойєра». Після нього — «Талісман» і «Щоденник», у якому головну роль зіграла двоюрідна сестра Олександра. У всі фільми Сашко вкладав певний сенс, надавав їм соціального значення. Наприклад, у стрічці «Талісман» головний герой має можливість загадати бажання, тому загадує перемогу України та завершення війни.

Сашко на зйомках фільму «Пригоди Тома Сойєра». Фото надав герой матеріалу

«Я знімав Тіну Кароль і Полякову, бачили?», — щиро запитує хлопець, коли розпитую про його творчий шлях. Відео з Тіною Кароль набрало в TikTok 3 мільйони переглядів. Сашко знімав уже багатьох зірок завдяки тому, що раніше створював відео для проєкту «Амбасадори дитинства». Команді сподобалася робота хлопця, тому він їздить з нею на зйомки всією Україною.

Останні кілька років Олександр Василів мріяв зняти фільм про українських військових. Хлопець каже: його надихнуло усвідомлення, що він — режисер, і має продовжувати. Попри те, що там немає фінансової вигоди, а на зйомку йде багато сил і ресурсів, Сашко дуже любить свою справу.

Фільм, близький багатьом українцям

Останні місяці хлопець з колегою працюють над ще одним проєктом для YouTube — знімають біографічні інтерв’ю з жителями Франківська. Дорогою на зйомки його колега Микола запропонував створити фільм про добровольця, який зустрів повномасштабне вторгнення за кордоном, але повернувся додому захищати свою країну. Сашко каже, одразу відчув, що це саме те, що треба, адже в такій ситуації з початком великого вторгнення опинилися багато українців. Хлопці звернулися до міської ради з проханням профінансувати зйомки та почали роботу.

Проєкт почався 15 січня та завершився 16 лютого. Команда спеціально хотіла презентувати фільм на другу річницю повномасштабного російського вторгнення. Хлопці знімали протягом шести робочих днів від ранку до пізнього вечора. Сашко ділиться, що в команди навіть не було часу поїсти.

Олександр Василів під час зйомок фільму. Фото надав герой матеріалу

«Коли я зайшов у “Люм’єр” на прем’єру фільму, то відчув, що здійснилася моя мрія. У залі було багато людей, і всі вони прийшли до мене. Вони знали про мене, я теж знав багатьох, було багато преси. Це неймовірне відчуття, коли всі просять про фото, коментар. 

А коли ми показали стрічку, то я переживав, чи вдасться виправдати очікування людей: глядачів, команди, акторів — загалом усіх, хто чекав на цей фільм. Коли я почув, що люди в залі плакали, то мені було приємно, бо ми зробили те, що мали. Фільм викликав у всіх емоції, тому вони його пам’ятатимуть», — каже Олександр Василів.

Режисер Олександр Василів на прем’єрі фільму «День рішення». Фото надав герой матеріалу

Фільм присвячений усім українським добровольцям

Після завершення показу люди в залі встали та гучно аплодували. Сашко чув від глядачів, що фільм перевершив їхні очікування. «Метою фільму було присвятити його українським добровольцям, показати реалії війни та зробити так, щоб стрічка відгукнулася в серці кожного українського патріота. Ми дякуємо Збройним силам України за те, що можемо почуватися в безпеці, творити та допомагати їм надалі», — розповідає Олександр. 

Глядачі на прем’єрі фільму «День рішення» в кінотеатрі «Люм’єр»

Під час прем’єри команді вдалося зібрати понад сім тисяч гривень, сто двадцять доларів та сто євро. Головний лот розіграшу — браслет головного героя з бісеру, який йому на фронт сплели дружина та донька. Всю музику та саундтреки до фільму створив музикант BSA спеціально для стрічки.

Коли запитую про те, де знімали фільм, то Сашко жартома відповідає, що справді у Швеції та на Донеччині. Насправді ж Швецію знімали в Івано-Франківську, а сцену бойових дій та окопи — неподалік рідного села хлопця. Пощастило, що там уже була закинута будівля та великий рів, який використали як окоп.

Робота, хобі та стиль життя

Юний режисер ділиться, що поєднувати навчання в школі та роботу досить складно. Але він старається встигати все, тому займається кінематографом після уроків. Зйомки та монтаж фільмів тепер є для Сашка його роботою, хобі та загалом стилем життя. Під час зйомок усі сили хлопця йдуть на фільми, а вже після завершення він відчуває моральне полегшення.

Найприємніші моменти для нього — це відгуки людей, які діляться своїми враженнями. У фільмі «День рішення» знімалися два брати, які є військовими та відвідали прем’єру. У коментарях до стрічки захисники також ділилися враженнями після перегляду й казали, що вона дуже хороша. Кошти, які зібрали на прем’єрі, передали братові сценариста. Військовий ділився, що двічі поспіль переглядав цей фільм з побратимами, і що він дуже їм сподобався. Також приємні відгуки Сашку пишуть однолітки з усієї України, які теж переглянули стрічку.

Афіша до короткометражного фільму «День рішення» режисера Олександра Василіва. Фото надав герой матеріалу

«Я пишаюся фільмом і тим, що досягнув своєї цілі та зробив ту роботу, яку не соромно показати іншим і дорослим, і малим. Пишаюся, що ми зняли актуальний фільм про військових, і що його подивилися вже багато людей. Це саме та моя стрічка, яка знайшла відгук у серцях людей», — ділиться юний режисер Олександр Василів.

Суспільство

Попри важку хворобу долає маратони заради ЗСУ (ВІДЕО)

Опубліковано

Попри важку хворобу, ветеран 3 штурмової бригади Петро Скрипка долає сотні кілометрів пішки заради підтримки побратимів. Воїна комісували за станом здоров’я, але він не опустив руки й тепер збирає донати від підписників під час маратонів Україною та Європою. І коли Петру кажуть, що з його хворобою такі походи можуть бути небезпечними, він відповідає: «Я краще помру десь по дорозі з посмішкою на обличчі, ніж сидячи й жаліючи себе на дивані!».

Свою хворобу – розсіяний сколіоз, Петро приховав, щоби потрапити до армії в лютому 2022 року. Він рік захищав країну у лавах тероборони, але у 2023 воїна все ж таки комісували за станом здоров’я. Петро повернувся додому, але бажання боротися нікуди не поділося, він став волонтером.

Почав робити піші марафони Україною та Європою, вести трансляції та збирати донати. Влітку минулого року пішов від Києва до Лісабона, але зупинився в Нюрберзі, хвороба далася у знаки.

Читайте також: МВС запускає електронний кабінет постраждалого й гарячу лінію з питань соцзахисту для військових

Підлікувавшись, Петро подолав другий марафон з Києва до Івано-Франківська. Завдяки цим коштам вдалося придбати біонічні протези воїнам і великий тягач з причепом.

Зараз Петро йде третій великий марафон: Івано-Франківськ – Харків – Івано-Франківськ.

“Якщо все у нас вийде, все буде добре, то ми маємо велике бажання відвідати Миколаїв, відвідати Чернівці і повернутися до Франківська”, – каже ветеран.

Петра супроводжує підписник Роман. Разом вони зібрали понад 150 тисяч гривень. Гроші пішли на станцію РЕБ для 106 бригади, а прямо зараз триває збір на FPV.

Нагадаємо, українські митці можуть отримати грант від фонду ЮНЕСКО.

Фото: ШоТам!

Читати далі

Суспільство

Alyona Alyona і Jerry Heil встановили рекорд на Євробаченні 2024

Опубліковано

Вчора, 7 травня, Jerry Heil та alyona alyona з композицією “Teresa & Maria” встановили рекорд на “Євробаченні-2024”, увійшовши до фіналу. Вже 17-й раз представники від України потрапляють до фіналу пісенного конкурсу, що є рекордом в історії Євробачення.

Про це повідомляє Детектор Медіа.

Відтак Україна стала єдиною країною, яка завжди проходить у фінал конкурсу. Свою позицію Україна тримає з 2004 року.

Нагадаємо, місті Мальме, Швеція, пройшов перший півфінал Євробачення 2024, де виступили 15 країн-конкуренток. Цього року Україну представляє alyona alyona та Jerry Heil. 

alyona alyona та Jerry Heil виступили під номером 5. Номер співачкам ставила талановита українська режисерка Таня Муіньо, яка до того працювала з Кеті Пері, Дженніфер Лопес, Harry Styles, Post Malone, The Weeknd та іншими світовими зірками.

Читайте також: Цифровізація освіти: у Мінцифри розповіли про розвиток цифрових навичок

У півфіналах могли голосувати лише глядачі тих країн, які беруть участь у відповідному півфіналі. Тобто в Україні можна віддати свої голоси лише 7 травня. У першому півфіналі зможуть проголосувати глядачі з Німеччини, Швеції та Великої Британії, а у другому — з Франції, Італії та Іспанії.

Фінал пісенного конкурсу відбудеться у суботу, 9 травня.

Фото: ДМ

Читати далі

Суспільство

Активісти розпочали реставрацію історичної вивіски “Перукарня” на Подолі

Опубліковано

Благодійна організація “Має значення” розпочала відновлення історичної вивіски “Перукарня” на Подолі, на вулиці Почайнинська, 57/59. Демонтаж вивіски розпочали ще вчора, 7 травня, він виявився непростим, і потребував участі 3-х людей.

Про це активісти розповіли на своїй сторінці. 

“Пластикові літери буквально розсипалися в руках, і ми по-справжньому злякалися того, що затягнули з порятунком і як би не було занадто пізно. У майстерні нас утішив реставратор, пообіцявши задіяти італійські розчини і фарби, які продовжать життя вивіски. Щиро віримо, що її відродження вдасться і оновленою вона повернеться на своє первісне місце, де висіла з 1977 року, рекламуючи все ще діючу перукарню на Подолі” — йдеться у дописі.

Серед запланованих реставраційних робіт на цей тиждень: 

  • Очищення від залишків фарби; 
  • Шліфування;
  • Визначення історичних кольорів. 

Читайте також: Які гранти для українського бізнесу доступні в травні: пропозиції для підприємців

Активісти також нагадали про те, що досі триває збір на відновлення вивіски.

“Має значення” розпочали відновлення історичної вивіски “Перукарня” на Подолі, на вулиці Почайнинська, 57/59

Нагадаємо, у Києві відкривається виставка робіт студентів академії імені Бойчука.

Фото: “Має значення”

Читати далі