Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Вціліли лише коробки та сторінка в інстаграмі». Як маріупольський бренд одягу відновив роботу в Мукачеві

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Ліза Солодка, засновниця бренду одягу LiSolodka, виїхала з родиною з Маріуполя 24 лютого, залишивши дім, бізнес і все своє минуле життя. Через кілька місяців дівчина взялася відновлювати діяльність свого бренду з нуля вже в Мукачеві.

А посприяли цьому її клієнтки, які також виїхали з Маріуполя з одним рюкзаком і хотіли замовити одяг LiSolodka як щось рідне. Ліза розповіла ШоТам, як це – в одну мить втратити майже все й розпочати спочатку.

Втілила давню мрію про бренд під час декрету

Створення власного бренду було мрією всього життя. Я завжди цікавилася модою, працювала стилісткою. Часто замислювалася про те, що було б добре зробити такий одяг, який могла б носити я сама та інші, щоб він був якісним і трендовим. Коли в мене народилася донька, я пішла в декретну відпустку, у мене з’явилося більше вільного часу. Влітку 2019 року я вирішила, що час спробувати втілити свою давню мрію.

Це була цілковита авантюра, тому що в мене не було великої фінансової підтримки та чіткого плану, що саме робити. Я просто хотіла спробувати щось відшити. Знайшла дівчину, яка вміла це робити, і запитала, що вона може пошити з актуальних моделей. Так у нас вийшов лляний літній костюм: топ і шорти. Ми підготували дуже маленьку партію з п’яти одиниць. Вирішили, що якщо продасться – супер, якщо ні – самі будемо носити. Мій стартовий капітал складав 1 тис. грн, на які я купила тканину, зробила паковання та заплатила дівчині за працю. 

бренд LiSolodka

Тоді в інстаграмі в мене була невелика аудиторія, приблизно 3 тис. підписників, але дуже тепла. Тому коли я написала про те, що хочу спробувати запустити власний бренд, мої костюми не тільки одразу розкупили, а в мене ще й набралася купа передзамовлень. За освітою я філологиня німецької та англійської мов, навчалася у виші з людьми, які потім виїхали за кордон. Саме тому багато замовлень поїхали до моїх знайомих із США, Швейцарії, Швеції, Німеччини та Кіпру. Уже після цього я зрозуміла, що можна продовжувати справу, щось планувати та поступово збільшувати виробництво в міру сил. 

Одяг, який може пережити навіть бомбардування

В основу LiSolodka я закладала насамперед якість, актуальність і базовість моделей. Пам’ятаю, бувало, що в магазині мені наче й подобається річ, однак береш її в руки й розумієш, що десь нитки стирчать. Класна модель, але тканина – на одне прання. Для мене було важливо, щоб я сама могла носити одяг, який створюю, щоб він мені подобався, щоб його не соромно було пошити для близьких людей.

Я дуже пишаюся тим, що родина та друзі носять одяг мого бренду, до того ж не один сезон. Коли більшість клієнтів виїхали з блокади Маріуполя, ми отримали дуже багато відгуків. Люди писали, що наш костюм, який пережив бомбардування, виявився набагато кращим, ніж той, що висів на вішаку в магазинах певних брендів.

Сукня бренду LiSolodka

Я багато років пропрацювала стилісткою та допомагала людям з підбором гардероба. Розумію, що немає нічого кращого, ніж базова й одночасно трендова річ, яку можна скомпонувати з великою кількістю інших виробів. Коли мої клієнтки виїжджали з Маріуполя, багато з них писали, що забрали 80 % одягу, придбаного у нас. Це були тільники, спортивні костюми, худі, сорочки, сукні, майки та гольфи. Ці речі виявилися однаково актуальними для багатьох дівчат, незалежно від їхнього способу життя.

Ніч довга, а ранок ранній

Спочатку команда бренду складалася з двох людей: мене та однієї швачки. Коли обсяги почали збільшуватися, до нас долучилися ще кілька дівчат. Вони спочатку шили кожна у себе вдома, а потім ми почали співпрацювати з виробництвом, яке було в Маріуполі. Одна дівчина займалася виключно трикотажем і шила худі та джогери, друга – сукнями в білизняному стилі та складними тканинами на кшталт сатину. Ми співпрацювали з хлопцями, які робили вишивку на одязі. У нас були добре налагоджені процеси та міцна команда.

Я завжди пишалася нашими дівчатами й тим, як вони працюють. Бували випадки, коли на митниці затримували тканину, ми її отримували пізно, накопичилася велика кількість замовлень, терміни підтискали. У такі моменти одна моя швачка завжди говорила: «Лізо, чого ти переживаєш? Ніч довга, а ранок ранній». І бралася за роботу, щоб усе встигнути. Так працювала вся команда. Наші клієнти знали, що ми завжди знайдемо вихід із ситуації, якщо щось терміново потрібно.

Ліза Солодка в сукні власного виробництва

У нас можна було придбати як готову річ, так і пошити на замовлення. Одяг, який був у наявності, зазвичай дуже швидко продавався. Дівчата робили партію – і за день вона розходилася. Однак ми часто підганяли речі під наших клієнток: комусь потрібно було додати довжину, комусь – прибрати шнурочок тощо. Якщо є можливість підкорегувати виріб під себе, чому б цим не скористатися?

З офісу забрала тільки праску та пакувальні коробки

24 лютого ми прокинулися від вибухів, як і вся Україна. Однак для Маріуполя це не була новина, тому що війна триває вже вісім років. Ми вже бачили її та чули. Я запитала чоловіка: «Що там, знову стріляють?». Він відповів, що почалася повномасштабна війна – Росія вторглася на територію України. 

Вранці ми залишилися вдома, я не повела доньку в дитячий садок і написала клієнтам, щоб у той день не приходили за замовленням. Потрібно було зрозуміти, що відбувається, і вирішити, що робити. Наш офіс був закритий, на виробництво хтось із дівчат вийшов, хтось – ні, це вже залежало від них самих. Поступово ставало дедалі неспокійніше: лівий берег Маріуполя вже дуже сильно обстрілювали, зокрема влучили в школу та житловий будинок. Ми вирішили виїхати на декілька днів.

Засновниця бренду LiSolodka разом із донькою

Свій рюкзак я збирала на автоматі. Забрала із собою сорочку з пишним рукавом – одну з новинок бренду. Потім думала: «Навіщо вона мені потрібна? Краще б теплий светр взяла». Заїхала в офіс – мені навіть на думку не спало забрати замовлення для клієнтів. У нас якраз була в наявності велика партія, частково все було спаковано. Мені здавалося, що коли я поїду, то дівчата зможуть забрати замовлення чи надіслати їх «Новою поштою». Усе, що я взяла з офісу, – це праску та 130 пакувальних коробок у розібраному вигляді. Чоловік запитав: «Навіщо нам вони?». Я не могла пояснити, логіки в цьому не було, тільки паніка.

«Лізо, я жива, з тканинами все добре»

Першого ж дня нового етапу війни ми виїхали спочатку до Нікополя, потім – на Захід України, до друзів, які нас чекали там. Згодом ми перебазувалися до Мукачева, тому що офіс чоловіка переїхав саме туди. Наразі ми тут, і поки що лячно загадувати, що буде далі. 

З усієї команди бренду виїхали тільки я та дівчина-контентмейкерка. Вона нині перебуває в Ірландії. Решта дівчат залишилися в Маріуполі, як і 90 % наших знайомих. З початку блокади зв’язку з ними не було взагалі. Приблизно в квітні вони почали потроху виходити на зв’язок. Першою фразою однієї з наших швачок було: «Лізо, я жива, з тканинами все добре». Навіть у цій ситуації вона думала про нашу справу. Через декілька днів я побачила в новинах, що мій офіс згорів. Тоді зрозуміла, що від мого бізнесу залишилися тільки сторінка в інстаграмі та 130 коробок.

вибухи в Маріуполі

До 24 лютого у мене було абсолютно все, що я хотіла. Мій бренд розвивався, на літо планувалося відкриття нашого повномасштабного виробництва та залучення більшої кількості спеціалістів. 2022 рік мав бути успішним: ми оптимізували продаж, запустили корпоративний одяг, отримали великі гуртові замовлення для мереж, почав працювати сайт. І в одну мить я це все втратила.

Не маю морального права здатися

Коли ми поселилися в Мукачеві, у мене не було думки, що ось зараз я буду підіймати все з колін. Було морально дуже важко, коли зник зв’язок з Маріуполем. Коли у тебе в інстаграмі з 2 тис. щоденних переглядів залишається 300, ти розумієш, що ці 1700 або мертві, або ховаються по підвалах. Однак мої клієнти поступово почали виходити на зв’язок. Вони писали: «Я виїхала. Дякую, ваш костюм мене просто врятував, я в ньому бігла під обстрілами по полях», «Я не захворіла в холодному підвалі, бо мені було тепло у вашій пуховій куртці». Одна дівчина розповіла, що вибігла з дому, коли туди прилетів снаряд. Її будинок і машина знищені. Вона встигла вхопити лише документи й нашу сорочку з пишним рукавом, бо дуже її любила. 

Клієнтки не просто писали слова вдячності, а й запитували, чи можна замовити ще. Вони виїжджали з невеликою кількістю речей і говорили, що хочуть замовити щось своє, рідне, а не купувати у звичайному магазині. Мене це зворушило, я відчула відповідальність перед людьми. Зрозуміла, що не маю морального права просто сісти та сказати: «Ну, дівчата, якось не вийшло». Я почала шукати способи відновити свою роботу. Багато місцевих надавали контакти людей, які могли б мені допомогти. Так я знайшла дівчат, які нині займаються нашим виробництвом. 

повідомлення від клієнтів бренду LiSolodka

Я вважаю, що маю обов’язки перед клієнтками та всією країною. Не час розпускати соплі та скаржитися, як нам важко. Важко всім, особливо тим, хто на передовій. До того ж прекрасно розумію, що війна залишає великий відбиток на нашу економіку. Тому треба зібратися та працювати. Я вже колись починала з нуля, тож розумію, що це таке. Проте морально це дуже важко. Особливо коли розумієш, що можеш знайти гарних спеціалістів, але вони не замінять тобі твоїх дівчат. 

Що можна купити від LiSolodka просто зараз

Те, що нині є в доступі в інстаграмі, – це моделі з минулого року. Ми їх пропрацьовували заздалегідь, щоб запустити на літо 2022. Наприклад, муслінову сукню. Минулого року, наприкінці серпня, ми відшили одну модель і показали підписницям, щоб порадитися щодо неї. І вона викликала фурор. Я навіть не могла уявити, що у вересні комусь буде потрібна літня сукня, адже зазвичай у цей період усі починають замовляти прогулянкові костюми. Вона стала справжнім бестселером.

Багато з тих, хто виїхали зі своїх міст, почали запитувати, чи можна цього року відшити муслінову сукню, бо «моя згоріла, а я дуже хочу її». Одна дівчина написала мені: «Лізо, я не знаю, якими правдами-неправдами ви будете її шити, але зробіть її, будь ласка, у такому самому кольорі. Після весільної сукні це моя найулюбленіша з тих, що в мене взагалі колись були».

Я прекрасно розумію, що ціни ростуть і грошей не так багато. Не хочеться купувати річ, яку одягнеш тільки один раз, навпаки – бажаєш придбати щось таке, що будеш часто носити, воно довго служитиме та круто комбінуватиметься з іншим одягом. Тому ми випустили муслінові костюми, що складаються із сорочки та шортів. У цій сорочці влітку не спекотно, її можна носити як окремо, так і накинути поверх сукні. Шорти добре поєднуються з тільником, футболкою та навіть светром – варіантів для міксування безліч. Нині у нас на черзі мусліновий костюм з топом і широкими штанами, а ще тільники – це топ продажів протягом останнього року.

бірка бренду LiSolodka

Те, що робиш сьогодні, комусь може допомогти завтра

Ще кілька місяців тому я була людиною, яка не розуміла, що робити взагалі. Моя історія – як білий аркуш. Того, що було вчора, уже немає, а що завтра – ніхто не знає. Однак я переконана: якщо у тебе є дві руки, дві ноги та можливість щось зробити, то треба починати. Рюмсати та скиглити, розповідаючи, як усе погано, – не варіант. Коли у країні триває війна, погано всім. 

Потрібно працювати, тому що те, що робиш сьогодні, завтра комусь допоможе, до того ж набагато більше, ніж ти собі уявляєш. Твої додаткові зусилля можуть навіть комусь врятувати життя. Ми не маємо права здаватися. Це наше ДНК нації та суть кожного українця. І це нікому не під силу прибрати або переписати. 

Суспільство

Євробачення-2024: alyona alyona та Jerry Heil виступили в першому півфіналі (ВІДЕО)

Опубліковано

У місті Мальме, Швеція, проходить перший півфінал Євробачення 2024, де виступають 15 країн-конкуренток. Цього року Україну представляє alyona alyona та Jerry Heil. Грандіозне шоу почалось о 22:00 за київським часом. Проголосувати з України можна за будь-якого учасника, крім представника своєї країни.

За першим півфіналом слідкує редакція ШоТам.

alyona alyona та Jerry Heil виступили під номером 5. Номер співачкам ставила талановита українська режисерка Таня Муіньо, яка до того працювала з Кеті Пері, Дженніфер Лопес, Harry Styles, Post Malone, The Weeknd та іншими світовими зірками.

В кінці свого номеру сказали: “Дякую за підтримку України”.

Зазначимо, що у півфіналах можуть голосувати лише глядачі тих країн, які беруть участь у відповідному півфіналі. Тобто в Україні можна віддати свої голоси лише 7 травня. У першому півфіналі зможуть проголосувати глядачі з Німеччини, Швеції та Великої Британії, а у другому — з Франції, Італії та Іспанії.

Читати далі

Суспільство

UAnimals запустили онлайн-видання про гуманність до тварин і довкілля

Опубліковано

Зоозахисна організація UAnimals запустила онлайн-видання про гуманність до тварин і довкілля. Це історії про тварин, людей, водойми, ліси та заповідники під час війни, а також про зв’язок людини й природи, про милосердя і порятунок, про жорстокість та байдужість. 

Про це повідомили представники UAnimals у Telegram.

“На прикладі окремих людей, компаній, притулків, організацій тощо ми показуємо, як по-різному люди ставляться до навколишнього світу, і шукаємо відповіді на щоденні болісні питання про гуманне співжиття”, — зазначають зоозахисники.

Читайте також: Коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

На сайті представлені інтерв’ю із людьми, які рятували тварин, розслідування про тих, хто завдає шкоди природі та тваринам, аналітичні тексти, колонки, репортажі тощо. Видання можна почитати українською та англійською.

Почитати онлайн-видання можна за посиланням.

Нагадаємо, на Київщині знайшли найбільшу популяцію рідкої сон-трави з Червоної книги.

Фото: UAnimals

Читати далі

Суспільство

На вокзалі Києва відкрився пункт рекрутингу до армії

Опубліковано

Міністерство оборони України 7 травня 2024 року в Києві на Центральному залізничному вокзалі відкрило інформаційну точку, де можна отримати інформацію про рекрутингові центри, які діють на території України.

Про це повідомляє “Укрзалізниця”.

Спеціально навчені працівники Укрзалізниці надаватимуть інформацію щодо вакансій у ЗСУ та відповідатимуть на поширені питання про посади у військових підрозділах.

Цей пілотний проєкт Міністерства оборони України за підтримки Укрзалізниці має на меті прозоро інформувати людей про можливості ефективної допомоги Силам оборони України та стимулювати до добровільного залучення на військову службу.

Читайте також: Військові будуть отримувати більше відпускних днів: що змінилося

«Кожного тижня в Україні відкриваються центри рекрутингу української армії. За декілька місяців їх мережа буде по всій Україні. У будь-якому центрі до лав Сил оборони може долучитися людина з будь-якого регіону. Це можливо, навіть маючи на руках повістку для уточнення облікових даних. Тому інформаційні пункти на залізничному вокзалі дозволять нам максимально донести цю інформацію до громадян», — зазначила заступник міністра оборони України Наталія Калмикова.

Інформаційний пункт рекрутингу знаходиться в центральному вестибюлі вокзалу, між головним інфопоінтом та входом до зали №3.

Нагадаємо, британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні.

Фото: УЗ

Читати далі