Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

24 день війни. Хроніка боротьби. Головні перемоги України та українців

Опубліковано

24-й день українські військові дають відсіч російським окупантам, знищуючи їхню техніку та руйнучи амбітні плани Кремля захопити нашу країну. Українці об’єдналися та разом чинять опір загарбникам, забувши про чвари та суперечки. Це війна, яка вже увійшла в світову історію. Війна за нашу свободу й незалежність. ШоТам фіксує головні перемоги цього дня.

19:40

Українські військовослужбовці знищили черговий російський гелікоптер Ка-52. Цього разу збити техніку окупантів вдалося на Запорізькому напрямку, повідомили в Генеральному штабі Збройних сил України.

19:20

Військові Збройних сил України розбили колону броньованої техніки російських окупантів та звільнили один із населених пунктів в районі міста Гуляйполе. Про це повідомили на сторінці Командування південного угрупування військ.

Крім того, зенітний підрозділ звітує про знищення одного бойового вертольоту КА-52 та нанесення пошкодження ще одному такому ж літальному апарату. Загалом протягом 19 березня на Запоріжжі ліквідували приблизно 60 окупантів, збили один гелікоптер, а також знищили танк та бронетранспортер РФ.

18:30

Російські військовослужбовці залишають околиці Миколаєва та відступають в іншому напрямку. Про таке повідомив очільник Миколаївської обласної військово-цивільної адміністрації Віталій Кім.

За його словами, наразі ситуація в регіоні краща, аніж учора, 18 березня. Водночас окупанти продовжують обстрілювати житлові квартали.

“Ситуація, як кажуть останнім часом, “краща, ніж учора”. Ворог продовжує обстрілювати житлові квартали з реактивної артилерії та реактивними снарядами, робить це з відстані 50-70 кілометрів. Бойові дії: зараз росіяни відсуваються від Миколаєва в іншому напрямку”, – зазначив Кім.

17:50

Українські військовослужбовці знищили російський броньований автомобіль КамАЗ-63968 «Тайфун». Про це повідомив журналіст та речник Одеської обласної військово-цивільної адміністрації Сергій Братчук.

Відомо, що КамАЗ-63968 «Тайфун» (також відомий, як «Тайфун-К») має підвищений захист, зокрема від мін та засідок. Це одна з найсучасніших броньованих машин, що перебувають на балансі російської армії. Її окупанти використовували зокрема й у Сирії. Станом на травень 2017-го року в РФ налічувалося 260 таких бронемашин.

17:05

Підрозділи протиповітряної оборони Сухопутних військ збили черговий російський гелікоптер над Київщиною. Про таке повідомив очільник Київської обласної державної адміністрації Олександр Павлюк.

16:15

Військовослужбовці Сухопутних військ Збройних сил України збили ракету російських окупантів, випущену з переносного ракетно-зенітного комплексу “Точка-У”. За словами захисників, це один з перших випадків, коли ракету з цього ПЗРК вдалося збити ракетно-зенітним комплексом “Стінгер”.

16:00

Харківська область отримала від волонтерів 17 автомобілів для екстреної медичної допомоги.

15:20

На тимчасово окупованій території України учасники руху опору захопили російську станцію радіоперешкод Ртуть-БМ.

14:10

За три тижні від початку повномасштабного вторгення російських окупантів Збройні сили України ліквідували більше десяти офіцерів армії РФ. Серед них – шестеро генералів, повідомили в Управлінні стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача ЗСУ.

13:30

На пункті пропуску Козловичі-Кукурики, що на кордоні Польщі та Білорусі, активісти поновили блокаду фур, які повертаються з Європи до Білорусі та Росії. У акції беруть участь кілька сотень людей, кажуть організатори.

13:00

Із початку повномасштабного вторгнення у Києві затримано 127 диверсантів, зокрема 14 груп. Про це заявив голова військової адміністрації Києва Микола Жирнов, повідомили у пресслужбі КМДА.

12:10

Бійці Збройних сил України розгромили кілька танків російських окупантів у Київській області.

12:00

Військові полку «Азов» під Маріуполем знищили боєприпаси ворога і його офіцерський склад.

11:30

Медичний сервіс Helsi запускає безкоштовні консультації з лікарями за допомогою відеозв’язку на час війни.

11:00

Збройні сили України на Чернігівщині знищили дві батареї ворожої артилерії.

10:20

Українські військовослужбовці збили 115 гелікоптерів та 95 літаків російських окупантів. Крім того, Збройним силам України вдалося знищити 466 танків РФ.

10:00

Українські спецпризначенці знищили машини, які забезпечували доставку палива для ворожої армії.

09:30

Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон за кермом вантажівки особисто везе гуманітарну допомогу Україні до кордону Польщі.

«Зараз я їду до Польщі з двома колегами з благодійної організації Chippy Larder, щоб зробити доставку до Червоного Хреста. Це буде довго, але я триматиму вас у курсі», — написав він у своєму твіттері.

09:10

Збройні Сили України ліквідували генерал-лейтенанта російських окупантів Андрія Мордвічева, який командував 8-ою загальновійськовою армією Південного військового округу ЗС РФ.

08:30

Повітряні Сили Збройних Сил України 18 березня уразили 10 повітряних цілей ворога, ще дві цілі – на рахунку протиповітряної оборони Сухотних військ. Це 2 літаки, 3 гелікоптери, 4 крилаті ракети та 3 безпілотники.

08:00

У Херсонській області зграя диких гусей допомогла збити винищувач російських окупантів. В його мотор, ймовірно, потрапили кілька птахів.

Суспільство

В Україні значно зросла кількість україномовного контенту за 2023 рік: дослідження соціологів

Опубліковано

У 2023 році значно збільшилася кількість публікацій, написаних українською мовою, на найпопулярніших соціальних мережах, таких як Facebook, X (Twitter), Instagram, YouTube і TikTok.

Про це повідомляється у щорічному звіті мовного омбудсмена.

Центр контент-аналізу провів дослідження під назвою “Українська мова в соцмережах”, в якому соціологи аналізували використання української та російської мов на просторах Інтернету з 2020 по 2023 рік.

У рамках дослідження було проаналізовано понад мільйон публікацій у популярних соцмережах, включаючи ті, які заборонені в Україні, такі як Однокласники і ВКонтакті. Також зверталася увага на місце проживання користувачів, яке визначалося за інформацією у їхніх профілях. До аналізу також включалися тимчасово окуповані території, а саме Крим і Севастополь.

Читати також: українським ВПО повернуть виплати: про що варто знати.

Результати дослідження

  1. На Instagram у жовтні 2023 року понад 90% публікацій були українською мовою.
  2. На Facebook та Х (Twitter) у жовтні 2023 року від 75% до 80% публікацій були українською мовою. Проте, у червні 2022 року у Facebook та Х (Twitter) частка української мови становила від 65% до 70%, в той час як три роки тому ця частка була лише 15-25%.
  3. У TikTok удвічі збільшилася кількість українськомовного контенту.
  4. На YouTube за період з 2020 по 2023 рік спостерігається беззаперечне зростання використання української мови, яке не виявлено в червні 2022 року порівняно з попереднім періодом. Та вже через півтора року частка українськомовного контенту на платформі сягнула 45%, що майже вдесятеро більше, ніж до війни (5%).

Нагадаємо, що в Львові девʼять мозаїк позначили міжнародним охоронним знаком як обʼєкти культурної спадщини.

Також ми повідомляли, що в Київські школи можна буде подавати документи онлайн.

Фото: Інформатор

Читати далі

Суспільство

Анонсували новий роман Софії Андрухович: про книгу та як передзамовити

Опубліковано

Видавництво Komubook оголосило про відкриття передзамовлення на книгу під назвою “Катананхе”. Це новий роман від української письменниці Софії Андрухович.

Про це повідомляється на сайті видавництва.

Про книгу

Їхнє життя здається звичайним, навіть банальним, аж поки в нього не вривається вихором надмірна пристрасть, яка загрожує зруйнувати й поховати під собою все: усталені звички, почуття одне до одного, ба навіть уявлення про самих себе. Занурюючи читача в оповідь, що на початках здається буденною, історія, яку розповідає Софія Андрухович, з кожним новим абзацом закручується немов пружина, обростає напругою й за якісь кількадесят сторінок вже несеться на читача нестримною лавиною, що заледве дозволяє перевести подих.

Це історія про українську сім’ю: Лесю й Олексу, їхню доньку-підлітку Таю й собаку Діну. 

У романі “Катананхе” події розгортаються незабаром після завершення війни. Україна святкує перемогу і повертає всі свої території, але стикається з наслідками конфлікту. Головні персонажі не використовують пряму мову для обговорення війни, проте їхні дії, рішення і загальне життя неухильно відображають вплив цього конфлікту на їхню поведінку та взаємини.

Передзамовити книгу можна на сайті відавництва.

Книжка очікується з друку в кінці травня — на початку червня 2024 року.

Читати також: У Львові девʼять мозаїк позначили міжнародним охоронним знаком як обʼєкти культурної спадщини

Про авторку

Народилася в Івано-Франківську в 1982 році, випускниця Львівського національного університету зі спеціальності “Українська філологія”.

Софія Андрухович – відома письменниця, авторка кількох книг, найвідомішою з яких є “Фелікс Австрія”, опублікована у 2014 році. Цей роман був перекладений на кілька мов та визнаний преміями, серед яких “ЛiтAкцeнт” і “Книга року BBC”. У 2015 році вона отримала літературну премію імені Джозефа Конрада.

Нагадаємо, що в замку в Кам’янці-Подільському відкрили виставку “Азов – Янголи Маріуполя”.

Також ми повідомляли, що українські діячі перформативних мистецтв можуть взяти участь у грантовій програмі: бюджет до 7 тисяч євро.

Фото: Komubook

Читати далі

Суспільство

У Києві біля станції метро провели масштабний демонтаж МАФів

Опубліковано

На проспекті Академіка Палладіна, неподалік від станції метро “Академмістечко”, триває розбирання масштабних торгових павільйонів, які відомі як МАФи.

Про це повідомляє Департамент територіального контролю Києва.  

фото: Департамент територіального контролю Києва

Фахівці КП “Київблагоустрій” активно проводять процес демонтажу близько 150 малих архітектурних форм (МАФів) на вулиці.

Раніше місцеві мешканці надсилали скарги, вказуючи на те, що ці об’єкти ускладнюють рух та займають значну частину громадського простору. Представники департаменту пояснюють, що додатковою причиною для демонтажу є відсутність дозвільних документів у власників МАФів, а також завершення терміну дії їхніх договорів.

фото: Департамент територіального контролю Києва

Читати також: У Києві оцифрували фасад садиби Терещенків: як він виглядає

Раніше, у квітні 2024 року розпочався масштабний процес демонтажу тимчасових споруд на проспекті Володимира Івасюка на Оболоні. Зокрема, там знесли 50 малих архітектурних форм (МАФів), і на їхньому місці збудувати тротуари й велодоріжки.

Нагадаємо, що в Київські школи можна буде подавати документи онлайн.

Фото: Департамент територіального контролю Києва

Читати далі