Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Грати та вивчати. 6 настільних ігор, щоб покращити свою українську

Опубліковано

Дізнатися про нові слова, пригадати, як казали у вас вдома чи вивчити новий фразеологізм можна не лише з підручників. Покращити свою українську можна граючи — разом з друзями чи сім’єю. Настільні ігри підійдуть і дітям, і дорослим, а спільна подорож чи вихідні можуть пройти не лише за переглядом фільмів чи скролінгом соцмереж. ШоТам підібрав настільні ігри для покращення української: і щоб вивчити нове, і повеселитися. 

«Гра слів» від Memo Games

Гра, що допоможе урізноманітнити мовлення і дізнатися багато нових слів. Вона складається з 180 карток, що розділені на 4 категорії — «Неологізми», «Фразеологізми», «Діалекти», «Твоя солов’їна». У комплекті є пісковий годинник. Правила прості — треба відгадати значення слова чи фрази якнайшвидше. На картці є приклад вживання слова у реченні, який можна використати як підказку. Можна грати командами чи вдвох. 

Настільна гра «Гра слів», що допоможе покращити мовлення. Фото: сайт Memo Games

Вік: 14+

Кількість учасників: 2+

Ціна і де купити: 749 гривень на  сайті Memo Games

Коментарі гравців: 

«Чудовий подарунок, особливо для тих хто хоче черпнути трошки глибше. Подарувала подрузі, вона з Маріуполя, дуже хоче говорити гарно українською мовою. Дякую!», — Маргарита.

У комплекті «Гри слів» є картки, правила і пісковий годинник. Фото: сайт Memo Games

«Пізнавальна гра! Грали з друзями в Карпатах, нам дуже сподобалось! Деякі цікаві слова почали використовувати в повсекденному житті. Українська мова — найкраща», — Павло. 

«Еліас» від Strateg

Відома гра, де треба пояснити якнайбільше слів, не використовуючи спільнокореневі — тепер з українською лексикою! У наборі 110 карток і пісковий годинник. Виграє та команда, що відгадає найбільше слів, які пояснює один з гравців. 

Гра «Еліас» для компаній, щоб швидко пояснювати і вгадувати слова. Фото: сайт Strateg 

Вік: 9+

Кількість учасників: 4-12

Ціна і де купити: 157 гривень на сайті Strateg

Коментарі гравців: 

«Гра чудова. Для дітей — розвивати словниковий запас (дитина не знатиме всіх слів). Для дорослих чудова розвага. Ми граємо сім’єю (з дорослими особливо цікаво)», — Ольга.

У комплекті гри «Еліас» є пісковий годинник і картки. Фото: сайт Strateg 

«Хороша якісна гра. Зручна упаковка, яскраві малюнки на картках. Чудова ідея для подарунка. Діти зацінили, альтернатива іграм в гаджетах», — Лілія. 

«Хто перший?» від Gamesly 

Це гра на швидкість, але й на багатий словниковий запас. Головне правило — першим назвати слово, що підходить під опис, наприклад: «Щось кисле, що містить апостроф?». У комплекті 150 карток, грати можна великими компаніями. 

Гра «Хто перший?» з кольоровими картками і цікавими завданнями. Фото: сайт Gamesly 

Вік: 10+

Кількість учасників: 2+

Ціна і де купити: 699 гривень на сайті Gamesly

Коментарі гравців:

«Дуже класна гра. Граємо під час повітряних тривог у школі», — Ліля.

Приклад карток у грі «Хто перший?». Фото: сайт Gamesly 

«Цікава та корисна гра. Дякую. Виконана на гладенькому папері. Яскрава. Все дуже приємно. Ще хотілося би і для дорослих. Більш складних запитань, більш закручених, інтелектуально наповнених. Чекаю! Дякую», — Тетяна.

«Скажи “Паляниця”» від Strateg

Настільна гра, щоб потренувати вміння чітко і правильно вимовляти звуки завдяки скоромовкам та дізнатися нові слова українською. У комплекті 98 карток і 3 категорії — скоромовки й дії, скоромовки для вивчення напам’ять і маловідомі українські слова. Щоб перемогти, треба виконати якнайбільше завдань і не заплутатися у підступних реченнях.

«Скажи “Паляниця”» — гра зі скоромовками і цікавими словами. Фото: сайт Strateg

Вік: 10+

Кількість учасників: 2-6

Ціна і де купити: 112 гривень на сайті Strateg

Коментарі гравців: 

«Чудова, лінгвістична та легка гра, що популяризує українську мову. Дуже допоможе дорослим та дітям, які хочуть перейти на українську, усім хто прагне покращити свій словниковий запас. Цікаві слова, веселі завдання, скоромовки- весело проводимо час у колі сім’ї) Навіть малеча замість ґаджетів зацікавилася) Патріотичний дизайн радує око, можна придумувати свої варіації гри/правил або навіть використовувати картки, як роздатковий матеріал на уроках. Дякую творцям гри)», — Ірина.

У комплекті гри «Скажи “Паляниця”» є картки трьох кольорів: сині, червоні й зелені. Фото: сайт Strateg 

«Я — репетитор української мови, у роботі з дітьми часто використовую ігри, щоб було веселіше. Купила пізнавальну гру “Паляниця” саме для цієї мети. Дітям подобається і нові слова вчать, і не нудно на заняттях», — Марія. 

«Встигни за 60 секунд» від Gamesly 

Теж гра на швидкість, але тут треба не лише швидко згадати слово, а й записати його. У комплекті 50 карток зі 100 різними категоріями («Міста України», «В супермаркеті» тощо), 6 олівців, блокнот для запису відповідей (пізніше можна безоплатно завантажити шаблон, якщо блокнот закінчиться), пісковий годинник. Суть гри — за 60 секунд записати якнайбільше слів з категорії на кожну букву алфавіту.

Яскрава гра «Встигни за 60 хвилин» допоможе пригадати весь алфавіт і потренувати пам’ять. Фото: сайт Gamesly 

Вік: 10+

Кількість учасників: 2-6

Ціна і де купити: 699 гривень на сайті Gamesly

Коментарі гравців:

У комплекті гри «Встигни за 60 секунд» є блокнот для зручного записування відповідей. Фото: сайт Gamesly 

«Оказія» від Така Мака 

Ця гра особлива, адже присвячена діалектизмам з різних регіонів України. У комплекті 84 картки і 7 комплектів фішок з номерами. Ціль гри — вгадувати діалектні слова завдяки асоціаціям. 

Кольорова гра про діалектизми «Оказія» містить цікаві слова з усієї України. Фото: сайт Така Мака 

Вік: 8+

Кількість учасників: 3-6

Ціна і де купити: 450 гривень на сайті Така Мака

У комплекті гри «Оказія» є картки і фішки. Фото: сайт Така Мака 

Суспільство

Як у Боратинській громаді вчать дітей мінної безпеки

Опубліковано

Шестикласниця Марина знає, де росіяни можуть лишати вибухівки. Та вчить однокласників, куди треба дзвонити, якщо побачили підозрілий предмет. Адже в Боратинській громаді для школярів відкрили клас безпеки. Марина Дудар щодня мала по 6-7 уроків в Баївському ліцеї на Волині. Після школи любила проводити час із друзями та читати книжки. Але безтурботне життя дитини змінило повномасштабне вторгнення.

Важливість діяльності

Батьки з кожним днем усе більше хвилювалися, що з дітьми щось трапиться. Адже повітряна тривога могла застати дітей як під час уроків, так і дорогою додому. Щоб Марина та її однокласники були менш тривожними, в школі розказали, як поводитись, коли злітають МІГи.

“Звичайно, обираючи професію вчителя, я розуміла,що мені доведеться розказувати дітям про безпеку, бо мої предмети це вимагають. Самі розумієте – хімія, основи здоровʼя. Але, чесно кажучи, я навіть не уявляла, що у 21 столітті мені доведеться розповідати дітям про поведінку під час повітряної тривоги та під час обстрілів, а тим паче, тренувати це майже щодня”, – каже Альона Зарубко, вчителька хімії та основ здоровʼя.

А щоб розказати ще й про види мін, у школі відкрили клас безпеки.

“Фінансування здійснювалося за рахунок коштів місцевого бюджету. Також ще ми зверталися до ДСНС, вони нам теж допомогли”, – каже Оксана Врублевська, головна спеціалістка відділу освіти Боратинської сільської ради.

Читати також: Книга “Дім для дома” Вікторії Амеліної зʼявилась в аудіоформаті

Процес навчання

Нас на уроках мінної безпеки навчають правил поведінки, навчають тому, що міни можуть бути в будь-яких місцях, наприклад, в таких, як рюкзак або дитяча іграшка“, – каже Марина Дудан, учениця 6 класу Баївського ліцею.

Спочатку такі уроки проводили лише для учнів Баївського ліцею. Але зараз програму розширили для тих шкіл громади, де класи безпеки ще не відкрили.

Читати також: До кінця 2024 року в Україні запустять Реєстр порушень міжнародного гуманітарного права

“У цьому році ми уже проводили заняття для учнів інших шкіл з нашої громади, зокрема, для старшокласників з Рахівського та Лаврівського ліцеїв”, – розповідає Альона Зарубко.

Завдяки обʼєднанню влади та населення у двох школах громади класи безпеки вже діють.

“Ще ми плануємо відкрити один клас безпеки у вересні місяці, тобто в новому навчальному році”, – каже Оксана Врубелівська, головна спеціалістка відділу освіти Боратінської сільської ради.

Вирішувати безпекові питання громада може, зокрема, завдяки Проєкту USAID “ГОВЕРЛА”.

Тепер діти в закладах освіти забезпечені ще й генераторами. Зараз у Боратинській громаді думають, як ще покращити безпекові уроки. Тим часом Марина вже сама вчить однокласників, як поводитися з підозрілими предметами.

Якщо ти побачив незнайомий предмет на вулиці,потрібно повідомити про це дорослих або подзвонити за номером 101. І ні в якому разі не підходити, не чіпати“, – розповідає Марина Дудан, учениця 6 класу Баївського ліцею.

Це відео було створено громадською організацією “Криголам” (медіа “ШоТам”) в рамках проєкту “Ефективні рішення для прогресивних громад”, та стало можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID “ГОВЕРЛА”. Зміст цього відео не обовʼязково відображає погляди USAID та Уряду США.

Нагадаємо, що УКУ анонсував навчальний курс для ветеранів про перші кроки в ІТ.

Також ми повідомляли, що на Київщині міжнародні партнери відновили понад 9 тисяч об’єктів: як скористатися програмою.

Читати далі

Суспільство

До кінця 2024 року в Україні запустять Реєстр порушень міжнародного гуманітарного права

Опубліковано

Створення реєстру має на меті електронну базу даних, що містить інформацію про порушення норм міжнародного гуманітарного права під час збройної агресії проти України. Ця ініціатива спрямована на притягнення до відповідальності осіб, винніх у цих порушеннях.

Про це повідомляє Мінреінтеграції.

Зараз Мінреінтеграції працює над запуском реєстру порушень міжнародного гуманітарного права.

Михайло Латинський каже, що створення реєстру має на меті формування електронної бази даних про порушення міжнародного гуманітарного права під час збройної агресії проти України з боку рф.

Читати також: Переселенка із Сєвєродонецька відкрила сучасну клініку в Києві, де працюють тільки ВПО 

Початок роботи системи планується вже цього року. Також було повідомлено, що Мінреінтеграції спільно з громадським сектором розробило проєкт Стратегії відновлення державної влади та реінтеграції населення на деокупованих територіях України з наданням поділу наслідків тимчасової окупації.

Як відомо, Рада ООН з прав людини продовжила ще на один рік мандат Незалежної міжнародної комісії з розслідування порушень в Україні. Комісія була створена у 2022 році для розслідування всіх ймовірних порушень та утисків прав людини та порушень міжнародного гуманітарного права, а також пов’язаних із ними злочинів у контексті агресії Російської Федерації проти України. 

Нагадаємо, що в “Київ Мілітарі Хаб” відкрили безоплатний спортзал для реабілізації ветеранів.

Також ми повідомляли, як скористатися мультишерингом документів у застосунку “Дія”.

Фото: з вільних мереж

Читати далі

Суспільство

Книга “Дім для дома” Вікторії Амеліної зʼявилась в аудіоформаті

Опубліковано

Абук додали аудіоверсію “Дім для Дома” Вікторії Амеліної.

Про це повідомляють на сайті додатку.

Про книгу

Це щемка історія про пошуки дому, розказана пуделем на ім’я Домінік. Історія старого полковника та кількох поколінь жінок, яких зачіпають усі значущі події ХХ століття – від Голодомору до Скнилівської трагедії.

Всі кошти від реалізації передадуть сім’ї Вікторії.

Прослухати книгу можна тут.

Читати також: УКУ анонсував навчальний курс для ветеранів про перші кроки в ІТ

Про Вікторію Амеліну

Вікторія Амеліна – українська письменниця, авторка романів “Синдром листопаду, або Homo Compatiens”, “Дім для Дома” та книжок для дітей. Була волонтеркою, громадською діячкою. Від початку російсько-української війни здійснювала волонтерські поїздки на деокуповані території Україні.

Також ми повідомляли, що переселенка із Сєвєродонецька відкрила сучасну клініку в Києві, де працюють тільки ВПО.

Фото: ВСЛ

Читати далі