

Суспільство
36 день війни. Хроніка боротьби. Головні перемоги України та українців
36-й день українські військові дають відсіч російським окупантам, знищуючи їхню техніку та руйнучи амбітні плани Кремля захопити нашу країну. Українці об’єдналися та разом чинять опір загарбникам, забувши про чвари та суперечки. Це війна, яка вже увійшла в світову історію. Війна за нашу свободу й незалежність. ШоТам фіксує головні перемоги цього дня.
21:00
Українські військові на Чернігівщині розгромили колону бронетехніки загарбників.
20:10
Всесвітня асоціація ядерних операторів переводить усі українські АЕС до Паризького центру.
18:45
Снайпер розвідувального підрозділу 79-ї окремої десантно-штурмової бригади Миколаєва зупинив колону російських окупантів та захопив у полон офіцера російської армії.
18:00
Окупанти залишають Чорнобильську АЕС та Славутич. Наразі вони двома колонами вирушили в бік кордону з Білоруссю.
17:45
Українські військовослужбовці звільнили села Лукашівка та Слобода Чернігівської області від російських загарбників.
17:25
Бійці Збройних сил України та Національної гвардії знищили батарею російських гаубиць Д-30 у Харківській області.
16:40
Українські прикордонники прикрили побратимів та ліквідували російських піхотинців, які намагалися зненацька атакувати позиції Збройних сил поблизу Мар’їнки, що на Донеччині.
15:30
Під час звільнення від російських окупантів села Нова Басань, що на Чернігівщині, один з підрозділів ЗСУ захопив “подарунок” від окупантів – ворожий танк Т-72Б3.
13:55
Військовослужбовці Збройних сил України ліквідували групу російських окупантів із підрозділів 7-ї військової бази. Це військові, які прибули воювати проти України із самопроголошеної республіки Абхазія.
12:40
Військовослужбовці підрозділів територіальної оборони розбили колону ворожої техніки на Київщині. Про це повідомили на сторінці ТрО ЗСУ в Facebook.
12:30
Українські десантники разом із іншими підрозділами Сил оборони Запорізького краю звільнили від російської окупації п’ять населених пунктів Запорізької області.
11:30
57-ма бригада відбила атаку ворога і знищила чергову партію техніки загарбників.
11:00
Серед нових трофеїв наших захисників — остання вдосконалена модифікація системи, що поставляється у війська РФ з 2016 року – зенітний ракетний комплекс «Тор-М2».
Система «Тор» призначена для прикриття військових об’єктів, перших ешелонів сухопутних з’єднань від ударів протирадіолокаційних та крилатих ракет. Окрім того, система «Тор» може захищати від дистанційно пілотованих літальних апаратів, що планують авіаналіт, від літаків та гелікоптерів, зокрема й виконаних за технологією «стелс».

10:45
Станом на ранок 31 березня втрати російських окупантів у живій силі досягли 17 500 бійців. Також російська армія втратила 614 танків та 266 літаків і гелікоптерів. Про це повідомили на офіційній сторінці Генерального штабу ЗСУ в Facebook.
«Особового складу – близько 17500, танків – 614, бойових броньованих машин – 1735, артилерійських систем – 311, реактивних систем залпового вогню – 96, засобів ППО – 54, літаків – 135, гелікоптерів – 131, автомобільної техніки – 1201, кораблів та катерів – 7, цистерн з паливом – 75, безпілотників – 83, спецтехніки – 22, пускових установок ОТРК – 4», – йдеться в повідомленні Генштабу.
10:30
Національна гвардія України на Донецькому та Луганському напрямках упродовж доби знищила 10 танків російських загарбників.
10:15
Збройні сили України звільнили село Орлове, Заградівка, Кочубєєвка, що на Херсонщині та відкинули ворога на 50 км від Кривого Рогу.
10:00
Збройні сили України на Луганщині артилерією знищили кілька десятків одиниць ворожої техніки і штаб. Про це в ефірі телемарафону сказав голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.
«Учора ввечері накрили артилерією величезне скупчення техніки, декілька десятків одиниць, і штаб чеченців», – зазначив Гайдай.
09:30
Українські добровольці ісламського батальйону «Крим» зачистили від російських загарбників ліс на Київщині між раніше звільненими селами Мотижин і Северинівка.
Відео з’явилося у твіттері на сторінці «Спутник News АТО». Успішну операцію добровольці провели 30 березня.
Бійці Ісламського батальйону «Крим» сьогодні зачистили ліс між раніше звільненим Мотижиним та Северинівкою
— ⚡️Спутник News АТО 🇺🇦 (@SputnikATO) March 30, 2022
Також бійці провели розвідку на околицях села та зібрали трофеї, що залишилися після втечі російської армії. pic.twitter.com/y6pqgUEYWP
09:00
За добу, 30 березня, наші військові-зенітники збили 4 літаки, один безпілотник і 2 крилаті ракети окупантів.
08:30
На сході Київщині у Броварському напрямку Збройні Сили України звільнили від російських окупантів три населені пункти, а саме села Світильня, Плоске і Гребельки.
08:00
Наші військовослужбовці із боєм вибили російських окупантів із села Слобода на Чернігівщині. Про це повідомив у телеграмі журналіст Андрій Цаплієнко.
«Звідси донедавна обстрілювали гуманітарний коридор у Чернігів. Там, де мене поранило», — зазначив журналіст Андрій Цаплієнко.
Суспільство

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня БФ «СпівДія заради Дітей» Ксенія Костюченко та її син Юрчик. Вони підготували для ШоТам відповіді на найпоширеніші міфи про розлади аутистичного спектра (РАС), з якими зіштовхуються постійно. Усі фрази, які ви побачите тут, Ксенія часто чула від інших людей. Тепер вона розповідає, що з ними не так.
1. «Ви ж його лікуєте? Треба лікувати, обовʼязково!»
Міф: Аутизм — це хвороба, яку можна вилікувати.
Насправді РАС — це нейровідмінність, а не хвороба. Це вроджена особливість розвитку мозку, яка залишається з людиною на все життя.

Ксенія
У нас немає показів для прийому жодних препаратів. Єдине, що «показано» — це створення умов для гармонійного розвитку та соціалізації, тобто інклюзія.

Юрчик
Я відвідую спеціалістів, з якими вчуся краще розмовляти та спілкуватися, спокійніше реагувати на звуки, контролювати свої рухи та бажання. Якщо чогось не вмію, то я або вже в процесі навчання, або воно в мене на черзі.
2. «У Юрчика талант до музики — напевно, через те, що в нього РАС»
Міф: Усі люди з аутизмом — генії або мають унікальні здібності.
Цей міф популярний завдяки фільмам і серіалам. Насправді лише частина людей з аутизмом має так звані «острівці геніальності», але більшість перебувають на різних рівнях інтелектуальних здібностей, як і нейротипові люди.

Юрчик
У музичній школі кажуть, що я дійсно дуже здібний. Але в нас уся сімʼя музикальна — всі грають на музичних інструментах і співають, — тому батьки вчасно це помітили та намагаються розвивати. Я граю на флейті, співаю дискантом (високим хлопчачим голосом — ред.) і можу підібрати будь-яку мелодію на фортепіано. Але значно більше люблю грати в планшет.
3. «Ви що, робили йому щеплення?»
Міф: Вакцинація спричиняє аутизм.
Цей міф спростували численні наукові дослідження. Первинну статтю, що пов’язувала аутизм з вакцинами, визнали фальсифікацією, а її автора позбавили ліцензії.

Ксенія
У нас зроблені всі щеплення за календарем, адже син не має жодних протипоказань.
4. «О, в нашому класі був хлопчик з РАС — я знаю, що це таке!»
Міф: Усі люди з РАС однакові.
Аутизм — це спектр, а не однакова характеристика для всіх. Деякі люди в спектрі можуть бути надзвичайно комунікабельними, інші — навпаки потребують більше простору. Хтось має виражену сенсорну (доторкову) чутливість, а хтось ні. Дехто може вражати феноменальною пам’яттю або глибокими знаннями в певній галузі, а інші потребують значної підтримки в повсякденному житті.

Юрчик
Я маю гіперчутливість до емоцій, зчитую навіть найнепомітніші. Якщо хтось свариться, мені стає дуже страшно й незатишно.

Ксенія
А один мій учень з РАС міг звернути увагу на чужі емоції, тільки якщо йому про них чітко сказати.
5. «Ти — героїня, якщо виховуєш дитину з аутизмом»
Міф: Щоб виховувати дитину з РАС, потрібні героїчні зусилля.
Це один з тих міфів, який звучить ніби з повагою, але насправді може бути дуже шкідливим. Батьки дітей з РАС часто живуть звичайним життям: піклуються про дітей, підтримують, водять на гуртки, сперечаються про виконання домашніх завдань, купують улюблені іграшки. Так, у їхньому житті можуть бути виклики, але, зрештою, виховання дітей — непроста справа для всіх батьків.

Ксенія
Коли суспільство автоматично записує всіх батьків дітей з РАС у «герої», це створює хибне уявлення, що такі діти — обов’язково «тягар», що з ними завжди складно. Хоча реальність різна: комусь складно, а комусь абсолютно нормально. Для нашої сімʼї, наприклад, виховання дитини з РАС — це просто наше життя, ми не вважаємо його подвигом.
Так, бувають дуже тяжкі випадки, але не лише в сімʼях, де є дитина з РАС. Тому важливо не узагальнювати.
6. «Ми не можемо ризикувати навчальними досягненнями 30 дітей в класі»
Міф: Присутність дітей з аутизмом у класі може негативно впливати на навчання нейротипових учнів.
На жаль, ця думка популярна в школах. І це не дивно, бо є упередження, що дитина з РАС обовʼязково заважатиме, і з нею неможливо буде впоратись, якщо ти не супергерой. Це хибна та шкідлива думка, яка позбавляє учнів можливості підготуватись до реального життя у світі, де різні люди взаємодіють між собою.

Ксенія
На щастя, численні дослідження спростовують цей стереотип і показують переваги інклюзивної освіти для всіх учнів. Це, зокрема, формування толерантності та поваги до різноманітності.
Це розвиває соціальні навички: співпрацю, емпатію та взаємодопомогу. І головне, в інклюзивних класах безперечно було зафіксоване покращення академічних результатів — учні мають вищий рівень успішності, бо там використовують різноманітні педагогічні методики та більше індивідуалізованого підходу.
Я постійно працювала в інклюзивних класах, бо бачу переваги й для себе — я розширюю свої педагогічні компетенції, які приносять користь усім учням.
Суспільство

«Укрзалізниця» додала на платформі Видубичі-Трипільські в Києві зупинки для двох потягів далекого сполучення. З 10 квітня ці потяги зупинятимуться на платформі в обох напрямках.
Про це повідомили в компанії.
На зупинці зупинятимуться такі потяги:
- №79/80 «Січеслав» Дніпро – Львів;
- №793/794 Черкаси – Київ.
Читайте також: Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки
Платформа Видубичі-Трипільські розташована поруч із Південним мостом та транспортною розв’язкою, що робить її зручною для пересадки. Вона входить до транспортного вузла «Видубичі», який об’єднує:
- станцію метро «Видубичі»;
- приміську платформу «Видубичі» та кільцеву електричку;
- автостанцію «Видубичі».
Як зазначили в УЗ, ця зупинка дозволить мешканцям лівобережних районів Києва швидше та зручніше добиратися до Черкащини, Кіровоградщини та Придніпров’я.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» впровадила безплатні пропозиції для пасажирів.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху «Жовта стрічка» до початку другого місяця весни розповсюдили у Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Ялті та Армянську символи спротиву.
Про це повідомили у «Жовтій стрічці».
«Квітень вступає у свої права, а рух спротиву продовжує невтомно доводити, що Крим — це Україна. Бо спротив триває. Бо українці борються. Бо кожного дня на Кримському півострові тривають акції спротиву, і сьогоднішній день не виключення. Бо КРИМ — ЦЕ УКРАЇНА!» — написали у русі.
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)




Нагадаємо, що рух активісти «Жовтої стрічки» до 24 лютого провели акцію в окупованих містах (ФОТО).
Раніше ми писали, що у Криму на вершині Пахкал-Кая встановили українські прапори (ФОТО).
Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»