#ШОТАМ
Українські лікарі розповіли про життя після вакцинації
Навіщо вони
це зробили?
Обери героя
Ольга Кобевко
Інфекціоністка
«Вакцина - це єдина річ, яка може призупинити циркулювання
вірусу...»
Павло Бик
Хірург
«Я вакцинуюсь від коронавірусу, бо я працюю хірургом і відповідаю за своїх пацієнтів...»
Марина Сікорська
Сімейна лікарка
«Вакцинується вся моя родина - нещодавно зробили щеплення батькам...»
«Моя найрідніша людина мала важкий перебіг хвороби...»
Світлана Більга
Педіатрка
Дарина
Дмитрієвська
Сімейна лікарка
«Я вже двічі перенесла коронавірус і другий раз
був набагато
важчим...»
Кампанія з вакцинації
Вже з лютого в Україні триває кампанія з вакцинації від СОVID-19. Щеплення готує організм людини до боротьби з вірусом і формує імунітет до хвороби. Вакцина, на відміну від більшості препаратів, які лікують хворобу, запобігає їй. Першими в Україні щеплення почали отримувати медичні працівники, які контактують із хворими на коронавірус. Лікарів почали вакцинувати Covishield, яка виробляється за ліцензійними угодами на потужностях Serum Institute (Індія). Це аналог британської AstraZeneca. У квітні українцям почали робити щеплення вакцинами CoronaVac виробництва компанії Sinovac,Pfizer-BioNTech, а також AstraZeneca, яку виготовили у Південній Кореї.


За данними Київського міжнародного інституту соціології, 53% українців не готові зробити щеплення від коронавірусу. Фейкова інформація і розповсюдження міфів змушує людей сумніватись у якості вакцин та їх ефективності.
Українські лікарі ще на початку вакцинації в Україні запустили флешмоб у соціальних мережах на підтримку вакцинації від коронавірусу "Я — лікар, я — вакцинуюсь". Своїм прикладом вони показують, що саме щеплення та колективний імунітет - єдиний спосіб припинити розповсюдження хвороби. Ми поспілкувались з лікарями, які вже "чіповані" та разом з ними розвіяли найпоширеніші міти про вакцинацію.
від СОVID-19
Я вакцинуюсь від коронавірусу, тому що я лікарка-інфекціоніст і розумію та бачила всю небезпеку цього вірусу. Вакцина - це єдина річ, яка може призупинити циркулювання вірусу від людини до людини. Я так само планую робити щеплення своїм рідним, і тому на мені є відповідальність, щоб спробувати першою.
Вакцинування в нашій країні почалось вакциною Covishield, яка розробляється за ліцензійними угодами на потужностях Serum Institute, що в Індії. Це аналог вакцини AstraZeneca , яка розроблена в Оксфордському університеті. Різниці між ними в структурі немає, але компоненти вакцини Covishield також вироблені на Індійському заводі. Я зробила щеплення 26 лютого, але через 27 днів отримала позитивний результат на коронавірус. Лікувалась амбулаторно, перебіг хвороби був неважкий і пневмонія не розвинулась. Лише зараз є певні наслідки з боку крові та серця, тому змушена їх лікувати. Як так сталось, що захворіла після вакцинації? Повинен пройти певний період після щеплення. До того ж перша доза є недостатньою, щоб мати 100% безпеку від зараження. Захворіла я перший раз, хоча постійно працюю в червоних зонах і від початку пандемії не припиняла боротись за життя і здоров'я пацієнтів.

Я дуже чекала, коли вакцина з'явиться у нашій країні, моніторила інформацію. І була дуже рада, коли почали щеплення у світі, але розчарувалась, що ми не перейняли цього досвіду. Організація вакцинації в країні на низькому рівні. Я не знаю, скільки потрібно ще жертв, щоб зрозуміти, що такими речами повинні займатись тільки професіонали. У нашій області у перший день вакцинації було викинуто шість доз, адже вакцина зберігається тільки 6 годин після відкриття. Це був нонсенс. Адже медиків, які хотіли робити щеплення, було багато і ніхто нас не покликав у цей день. Повна відсутність інформації. Навіть я як лікар не знала жодних рекомендацій, куди саме йти, о котрій. Тому у нас такий низький рівень довіри до влади, яка говорить, що потрібно вакцинуватись, а люди не хочуть в це вірити. Українці дуже негативно налаштовані. Під моїм дописом, де я писала, що захворіла, були коментарі: який ви лікар, якщо не знаєте, що у світі заперечили існування коронавірусу. Люди пишуть, що вакцинація - це чипування, дослідження на людях, це погано. Це такий низький рівень загального інтелекту та освіти. Люди агресивно сприймають нормальні науково-доведені факти. Про що говорити? Тому такі люди як я роблять дописи у Фейсбуці, що нам потрібна вакцинація, і що тільки так ми хоч трохи зможемо вийти з пандемії і створити колективний імунітет. Багато хто мені писав, що вже передумав стосовно вакцинацій, хтось просто консультувався.

До речі, ще кажуть, що після вакцинації ти захворієш чи будеш себе погано почувати. Для мене цей період пройшов легко. Ми з колегами створили окрему групу, де спостерігали за реакцією організму. У деяких була температура, ломота в тілі - типові реакції. Спеціальна підготовка перед вакцинацією не потрібна. Я б радила тільки бути на зв'язку зі своїм сімейним лікарем, він має знати, що ви будете вакцинуватись.
Ольга Кобевко
Кому не можна вакцинуватись?
Дітям до 16-ти
років
Вагітним
жінкам
Люди, які мають онкозахворювання і знаходяться на хіміотерапії
Людям, які мають алергічну
реакцію на будь-який склад вакцини
Людям в гострій стадії захворювання
Розвінчання
мітів
Вакцина Covishield - неякісна.
Правда:
Covishield виготовляють в індійському Інституті сироватки крові (Serum Institute of India) за ліцензією AstraZeneca. Індія займає третє місце на світовому фармринку і забезпечує приблизно 65% світового ринку вакцин. По суті, Covishield — це та сама вакцина AstraZeneca, тільки виготовлена
на індійському заводі. Ця вакцина схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров'я.
Міт:
Я працюю сімейним лікарем у приватній клініці. Разом зі своїми колегами зробила щеплення від Covid-19 на початку березня. Були очікувані реакції у вигляді підвищення температури та ломоти в тілі. Але це тривало лише добу після вакцинації, після чого все стало добре. Я захворіла на коронавірус минулого року і через два місяці знову. Я дуже тісно контактувала зі своєю дитиною, яка також захворіла, і антитіла не витримали величезної дози вірусу. Другий раз хвороба пройшла значно важче, кілька місяців відновлювалась після цього. Тому я підтримую вакцинацію, адже це 100% гарантія від критичного перебігу та смертності від коронавірусу.

Зараз дуже багато людей не хочуть робити щеплення, адже бояться якихось міфічних побічних реакцій. І частіше не можуть пояснити яких саме. Хтось боїться утворення тромбів, але я пояснюю, що саме коронавірус дає цей ризик. Не вакцина. А ризик захворіти і мати тяжкий перебіг - дуже високий. Нам неймовірно пощастило жити в часи, коли за рік вчені створюють препарат, який рятує від загибелі. І як можна нехтувати цією унікальною можливістю, жалітись не на того виробника, порівнювати, крутити носом. Що робити у такому випадку? По-перше, вакцинувати тих, хто хоче. Бо зараз ми намагаємось зробити щеплення тим, хто цього не хоче, у той час, як люди, які потенційно можуть розносити вірус, готові вакцинуватись, але не мають такої можливості. По-друге, треба спитати, з чим пов'язані страхи. Якщо це страхи побічних реакцій, то варто лише прочитати інформацію з правдивих джерел. А якщо люди бояться якоїсь міфічної теорії змови, то тут навіть говорити немає про що.
Дарина Дмитрієвська
Я вакцинуюсь від коронавірусу, тому що не хочу захворіти та мати ризики померти. Я вже двічі перенесла коронавірус і другий раз був набагато важчим. Відновлювалась кілька місяців. Я не хочу повторення, адже невідомо, як зможу перенести третій раз.
Що робити, якщо хочете
вакцинуватись?
В першу чергу зараз вакцинують людей віком 80+, іноді 75+. Далі хвилями знижуватиметься ценз. Якщо ви маєте родичів такого віку, які хочуть щепитись, вам необхідно звернутись до пункту щеплень за місцем вашого проживання (у вашому районі). Раджу молодшим родичам записати бабусь та дідусів у Дії і спершу сходити
та розвідати обставини.
Якщо люди не належать до цих груп, то можна зробити щеплення залишками вакцини. Для цього потрібно зареєструватись у Дії, піти у пункти щеплень, які створені при консультативно-діагностичних центрах, та попросити записати вас у чергу на залишки. Але ви повинні бути готові приїхати протягом години-півтори, коли вам зателефонують, що є доза. Адже вакцина у відкритому вигляді довго зберігатись не може.
01
02
Розвінчання
мітів
Якщо я вже хворів/ла на коронавірус, мені не потрібно робити вакцинацію.
Правда:
У більшості осіб, які перенесли Covid-19, формується імунітет, що попереджає повторний ризик захворювання. Але антитіла не вічні та ще тривають дослідження щодо тривалості такого імунітету. Тому у людини є повторний ризик захворіти уже на фоні загального зниженого імунітету. Коронавірус виснажує, тому людина може перенести його набагато важче, ніж вперше. Але якщо ви вже хворіли, потрібно зачекати 3-6 місяців після одужання, перш ніж проводити щеплення.


Міт:
Я працюю в Києві сімейним лікарем у Дніпровському ЦПМСД. Разом з колегами зробила щеплення на початку березня вакциною Covishield. Через 10 годин після щеплення у мене підвищилась температура та почало боліти місце введення. Але це типові реакції організму на будь-яку вакцину. На наступний день почувала себе добре. Я не хворіла на коронавірус і не хочу. Так само я хочу, щоб мої близькі були здорові. Тому коли у нашому центрі почалась вакцинація населення 70+, я одразу відвезла на щеплення батьків.

Я дуже чекала моменту, коли вакцина з'явиться у нашій країні - постійно читала авторитетні джерела інформації та лідерів думок у медичній сфері. Тому не було жодних вагань. Вакцинація - це один з найдієвіших методів профілактики інфекційних захворювань. Зараз люди переживають, що вона зроблена так швидко і тому може бути небезпечною. Але ніхто не говорить, що та ж вакцина БЦЖ (для профілактики туберкульозу) була виготовлена у 1941 і у тому ж році її почали колоти людям і колють досі. Люди читають багато пліток у соціальних мережах, з неперевірених сайтів і тоді починають робити якісь поспішні незрозумілі висновки. Навіть мої родичі ставили купу питань, мовляв, чули по радіо, що вакцина викликає тромбози, високу температуру чи інші ускладнення. По-перше, висока температура - це не ускладнення, а одна з реакцій, яка прописана в інструкції до будь-якої вакцини. По-друге, вакцина не викликає тромбоз. Були проведені дослідження, Європейська медична асоціація спростувала цей міф, також до них приєдналась і ВООЗ. Потрібно боятись не вакцини, а самої хвороби, яка може викликати важкі ускладнення. Період реабілітації дуже важкий і болісний.

Серед моїх пацієнтів вистачає тих, хто боїться зробити вакцинацію. Більшість хоче почекати, яка буде реакція в інших. Я не можу нікого змусити це зробити, моя мета - донести інформацію. А там вже вибір за ними. Є пацієнти, які хочуть зробити щеплення, але не знають як. Якщо ви теж належите до них, то можете зареєструватись у додатку Дія, щоб стати на залишки. Або зателефонувати сімейному лікарю і спитати, чи є у них в центрі вакцина. У нашій лікарні продзвонювали самі всіх пацієнтів з груп ризику і запитували, чи хочуть вони вакцинуватись.

А щоб знизити цей загальний рівень негативу, який шириться на просторах інтернету та у новинах, я б радила читати саме перевірені доступні джерела. Це сайти МОЗ, ВООЗ, Центр громадського здоров'я, також є організації Батьки за вакцинацію, Доказові батьки, чи спільнота лікарів Свій.док.
Марина Сікорська
Я вакцинуюсь від коронавірусу, тому що я не хочу захворіти сама і наражати на небезпеку своїх близьких та пацієнтів. Вакцинується вся моя родина - нещодавно зробили щеплення батькам
Розвінчання
мітів
Вакцинація призводить до безпліддя у жінок.
Правда:
Поширюється твердження, що нібито вакцина навчить імунну систему організму атакувати білок синцитин, який бере участь у формуванні плаценти, а це, своєю чергою, призведе до безпліддя в жінок. Зв'язку між вагітністю і можливість зачати чи народити дитину та вакцини взагалі немає. Так само вакцина не може викликати мутації генів у дитини. Щеплення не має впливу на вашу ДНК.
Міт:
Я вакцинувався один з перших в Україні разом з іншими колегами з Олександрівської лікарні першою дозою вакцини Covishield. Почував себе добре, на наступний день після щеплення було легке нездужання, яке пройшло протягом кількох годин. Які ще побічні реакції? Включаю індійську музику та тролю цим колег.

Після вакцинації я провів невелику статистику. Разом зі мною вакцинувались 97 осіб, з них основною побічною реакцією було підвищення температури (у 26 людей) протягом наступної доби, про більш серйозні "побічки" мені не відомо. Більшість вакцинованих отримали імунітет від хвороби, деякі захворіли через певний час. До останніх належу і я. Але я отримав природний імунітет і тому інших симптомів, окрім втрати нюху на три дні не було. Після належної самоізоляції з негативним ПЛР та IgG 4,52 та IgM 2,45 (кількість антитіл) я вийшов на роботу. Хоча в моєму випадку на момент інфікування антитіла ще не встигли виробитись, але завдяки тому, що антиген потрапив в організм раніше від збудника, Covid-19 в мене пройшов надзвичайно легко. Ніякого "постковіду" в мене, на щастя, немає. Я навіть звичайним ГРЗ дуже тяжко хворію, боюсь уявити, що було б після коронавірусу, якби не вакцинація.

Особисто я роблю щеплення від чого можу і не вважаю це чимось страшним, оскільки ускладнень від вакцин набагато менше, ніж від місцевих анестетиків і незрівнянно менше, ніж від хвороби, від якої вакцинують. Я повністю підтримую вакцинацію. Коронавірус, у кращому випадку, вибиває тебе з життя на два тижні, страшенні наслідки.

Люди зараз бояться вакцинуватись через тривалі антивакцинальні кампанії, які проводились в Україні. І це не тільки стосується коронавірусу. У нас дуже багато фейків стосовно цієї теми, люди чомусь довірять більше неправдивим джерелам, ніж лікарям. Люди готові пробачити 400 смертей в день від ковіду в Україні, але будуть боятись, що десь там в Англії п'ятеро померли, бо утворились тромби нібито після вакцини. Ця інформація взагалі немає ніякого наукового підтвердження. Тому я вважаю, що основні причини цьому - неосвіченість людей і повний провал вакцинальної компанії. У мене щеплення зайняло 2 години - очікування в чергах, заповнення папірців, згод. Можна було б зробити самостійну реєстрацію охочих через мобільний додаток, як це роблять в США чи Євросоюзі. Це б значно прискорило вакцинацію на місцях та зменшило б непотрібне паперово-глючно-комп'ютерне навантаження на мобільні бригади.
Павло Бик
Я вакцинуюсь від коронавірусу, бо я працюю хірургом і відповідаю за своїх пацієнтів. Для декого з них зараження вірусом може бути смертельне. Тому для мене вакцинація - це відповідальність не тільки за своє здоров'я, а й за здоров'я близьких та пацієнтів
Розвінчання
мітів
Через вакцину можна заразитись коронавірусом.
Правда:
Вакцина не містить в собі живого вірусу, тому інфікуватись від неї неможливо. Вона не несе загрозу і не вбудовується в вашу ДНК. Вакцинація допомагає організму продукувати коронавірусний білок, в результаті чого виробляються антитіла. Іноді цей процес може викликати лихоманку, але це нормально і свідчить про те, що організм створює захист від вірусу.
Міт:
Я вже хворіла на коронавірус і мала легкий перебіг хвороби. Тому чекала на вакцинацію як тільки прийде моя черга, віддаючи переваги тим, хто ще не хворів. Ми з моїм чоловіком зробили щеплення два тижні тому. Обидвоє лікарі. Побічні ефекти були незначні - недомагання, підвищення температури та слабкість. Але це нормальна реакція організму, яка тривала всього два дні. Тут мотивація однозначна - ввесь світ вперше зіштовхнувся з некерованою інфекцією, яка живе за своїми правилами. Вакцинація - це єдине, що можна зробити в даній ситуації у боротьбі з вірусом. Тому я повністю підтримую щеплення, щоб впоратись з інфекцією, припинити її поширення та повернутись до створення колективного імунітету.

Сама я захворіла на коронавірус ще в листопаді. Але перенесла це легко, були лише основні симптоми - недомагання, втрата смаку, підвищення температури. Але наша найрідніша людина, наша мама, дуже тяжко перенесла вірус. Нам довелось створити реанімаційне відділення просто у квартирі, адже її навіть не могли госпіталізувати, бо просто не було місця. Потроху ми впорались, але й досі пожинаємо плоди. Що таке тяжкий пацієнт мені відомо. І я не хочу повторення.

Антивакцинальні настрої у нашій країні були завжди. Люди чомусь більше бояться щеплення, ніж самої хвороби. Чому? Бо інтернет - дуже нетолерантний простір, де безліч антивакцинальної неправдивої інформації. Та навіть більшість медіа поширюють негативну інформацію. Вони прив'язують якісь летальні випадки до вакцинації, але не говорять про те, що це ще досліджується чи що людина могла померти через якісь супутні хвороби.

Дуже багато фейкової інформації поширюється навколо цієї теми. Більшість людей вважає, що вони хворіли, тому захищені. Але імунний захист не довготривалий. В середньому, антитіла тримаються 3-6 місяців. Імунна відповідь триває недовго. Так, вакцина також захищає на пів року. Але ми тільки стали на цей шлях, кожен день проводяться дослідження. І поки ми не пройдемо його, то не зрозуміємо, наскільки вакцина ефективна, які побічні реакції. Але однозначно можу сказати - вакцинуватись потрібно, бо це єдиний спосіб захистити себе. І навіть якщо щеплена людина захворіє на коронавірус, то це дає їй можливість легко перенести хворобу і залишитись живою.
Світлана Більга
Я вакцинуюсь від коронавірусу, тому що це єдиний спосіб впливати на поширення інфекції по всій країні. Моя найрідніша людина мала важкий перебіг хвороби, перебуваючи на межі життя та смерті. Ми впорались. Але я не хочу повторення.
Розвінчання
мітів
Вакцинація спричиняє утворення тромбів.
Правда:
Рідкісні випадки ускладнення тромбозі справді є. Але причинно-наслідковий зв'язок не доведений. У людей, у яких утворились тромби, могли бути й інші хвороби, які спричинили це. Вже Європейська медична асоціація (ЕМА) не підтвердила інформацію про те, що вакцина AstraZeneca (Covishield) викликає у пацієнтів наслідки у вигляді тромбозу. До того ж, негативні наслідки від самої коронавірусної інфекції в разі вищі, ніж від самої вакцинації. Наша мама, яка захворіла на коронавірус, постраждала від утворення тромбів після хвороби.
Міт:
Made on
Tilda