Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Запускаєте стартап? Чотири простих запитання, відповіді на які допоможуть проєкту злетіти

Опубліковано

Чи можете ви відповісти одним реченням, що у вас за ідея чи стартап? Найчастіше засновники проєктів не в змозі сформулювати конкретну відповідь. При цьому вони вже витратили “енну” кількість років і тисяч доларів на розробку. Ми розпитали в експерта і члена журі в Ukrainian Startup Fund Вадима Роговського, що призведе до провалу стартапу та яких помилок краще не допускати. Натомість експерт запропонував чотири запитання на які варто відповісти кожному стартаперу. 

Вадим Роговський,

Вадим Роговський,

експерт і член журі в Ukrainian Startup Fund, засновник Startup School 

Питання №1. Що означає — продати себе?

Відповідь на це питання однозначна — продавати свою цінність. Це ж питання можна застосувати й до спільного бізнесу. Необхідно визначити, яку особисту цінність ви продаєте потенційному партнеру. Аналогічне питання можна сформулювати також стосовно пошуку нової роботи чи бажанням зайняти вищу посаду в компанії. 

Безперечно, засновник повинен бути твердим і цілеспрямованим. Він не повинен звертати увагу на хор критиканів, заздрісників та невдах. Але, з іншого боку, важливо вміти відмежовуватися від порожнього інформаційного шуму, чути думки й обдумувати влучні ідеї.

Під час професійного обговорення проєкту налаштуйтеся на сприйняття інформації й зворотного зв’язку. Можливо, це спонукає поглянути на свій проєкт трохи по-іншому. Ну а якщо ви спілкуєтеся з потенційним інвестором та одразу займаєте глуху й повністю закриту позицію, ваші шанси на укладення інвестиційної угоди падають до нуля.

В класичних продажах можна досягти успіху лише в тому випадку, якщо покупець був досконало вивчений. Окрім того, йому запропонують саме те, від чого він не зможе відмовитися.

Питання №2. Про що мій стартап? 

Засновник стартапу повинен мати чітке формулювання суті свого проєкту і критичної цінності для споживача. З цього логічно вибудовуються всі інші основоположні аспекти стартапу.

Перш за все, необхідно визначитися, яку цінність для споживача ви продаєте. Будь-який бізнес починається з визначення пари “Споживач — Цінність” і з відповідей на питання:

  1. Яку цінність ви продаєте споживачеві? Наскільки вона критична для нього, щоб споживач заплатив за цю цінність свої гроші?
  2. Чим ваша цінність краща і наскільки вона краща за ті, які пропонують конкуренти? Саме цінність, а не набір з різних особливостей.
  3. Скільки цінностей ви повинні згенерувати для успіху вашого проєкту? Якщо в бізнес-моделі вашого проєкту залучені чотири специфічних споживчих сегмента, то ви повинні продавати кожному з них критичну для нього цінність. Інакше — не вийде. 

Звідси й буде вибудовуватися вся подальша логіка вашого бізнес-проєкту в будь-якій сфері діяльності.

Проста вправа, як сформулювати відповідь на питання про те, що робить ваш проєкт

[Назва проєкту] — це [бла-бла-бла], який (-а, -е) [тимц-тимц-тимц],

де:

Бла-бла-бла — це те, «що ми таке» — знайоме, зрозуміле і вже використовується

Тимц-тимц-тимц — це те, що робить це «знайоме» чудовим і відрізняється від інших. Це критична цінність для вашого споживача за яку він готовий платити вам гроші.

Після чого знайдіть проблему, яку вирішує ваш проєкт — це проблема з цінністю, яку ви продаєте (її мало, вона дорога, важкодоступна і т.д.).

І наостанок, рішення, яке пропонує ваш проєкт, — це розв’язання проблеми з цінністю. Ви продаєте її краще, ніж ваші конкуренти, — як прямі, так і непрямі.

Після того, як визначилися зі споживчим сегментом і критичною цінністю для нього, наступний крок — формування повноцінної команди стартапа. Скоріш за все, ви поодинці не зможете вирішити всі питання з перевірки вашої бізнес-гіпотези. Тому вам потрібні партнери і співзасновники вашого стартапу. Вони будуть працювати в проєкті з повною самовіддачею, не отримуючи при цьому ніякої зарплати за це. Відтепер ви не наймані співробітники, а самостійні підприємці. Формування команди починається з відповідей на два питання: 

  1. У чому ваша власна цінність, як партнера?
  2. Хто вам потрібен на роль партнера?

Питання №3. Який я партнер?

Спочатку необхідно знайти відповідь на більш точне питання: що такого у вас є унікального, щоб разом з вами хтось в одній зв’язці захотів просувати загальний бізнес? Для багатьох, з ким я спілкуюся на регулярних консультаціях, це зовсім не просте запитання. У них є ідея стартапу, а команди немає. Грошей для найманого персоналу теж немає.

Сформулюйте свою цінність, як партнера по стартапу. І починайте продавати цю цінність потенційним партнерам. Якщо немає результату, перегляньте послідовно свою цінність, вимоги до потенційного партнера і, нарешті, канали продажів — де саме ви шукаєте потенційних партнерів. Тепер окремо по кожному пункту:

Ваша цінність. Ви вважаєте, що у вас є супер бізнес-ідея. Може, ви її не так оформили і не представили належним чином і потенційні партнери її не оцінили. Ви вважаєте, що ваша участь може обмежуватися щотижневими вечірніми зустрічами і рідкісними телефонними дзвінками після основної роботи (в моїй практиці були такі приклади). А ваш потенційний партнер хоче, щоб ви були залучені в роботу над стартапом з ним на рівних. 

Вимоги до потенційного партнера. Може, людини, яка поєднує в собі настільки багато різних компетенцій, навичок і супер особистих якостей просто не існує в реалі.

Канали продажів. Може, там, де ви шукаєте потенційного партнера, такі просто не водяться?

Абсолютно аналогічний підхід можна успішно реалізувати і під час пошуку нової роботи чи пошуку партнера в особистому житті. Формулювання особистої цінності портрета потенційного партнера, продажів, аналіз результатів, корекція цінності і/або портрета потенційного партнера.

Взагалі навички продажів необхідні абсолютно всім людям, а не лише підприємцям. Чим краще вмієте продавати свою цінність, цінність своїх продуктів, результатів праці, тим більшого успіху досягнете в житті, незалежно, підприємець ви чи ні.

Питання №4. Хто вам потрібен на роль партнера?

Опишіть вимоги до партнера. Хто це повинен бути? Я раджу взяти за основу шаблон будь-якого сайту з працевлаштування і сформувати вакансію “Потрібен партнер по бізнесу”. Ця вправа корисна, перш за все тим, що у вас з’явиться документально зафіксований портрет гіпотетичного партнера.

Ви письмово сформулюєте всі свої принципові побажання, включаючи стать, вік, освіту, подорожі і т.д. З іншого боку, також опишіть свої пропозиції одержуваної вигоди для шуканого партнера від спільної діяльності.

А тепер ніби осторонь прочитайте те, що написали. Оцініть прочитану пропозицію і дайте відповідь чесно на питання, чи стали б саме ви партнером на таких умовах. Наявність письмового “портрета” гіпотетичного партнера — це великий крок до успіху під час пошуків. Ви точно знаєте, кого ви шукаєте.

Суспільство

У Софії Київській відкриють Великодню виставку з квітів

Опубліковано

20 квітня у Національному заповіднику відбудеться офіційне відкриття соціального проєкту “Великодні вихідні” за участі генеральної директорки Національного заповідника “Софія Київська” Нелі Куковальської.  

Про це повідомляє МКІП.

Про виставка

Учасники події матимуть нагоду насолодитись відкриттям Великодньої інсталяції, створеної запрошеними флористами на майстер-класі під керівництвом Олени Дрючан.

Унікальну лекцію прочитає протоієрей Георгій Коваленко.

Майстри працюватимуть над створенням конструкції 18-19 квітня, а 20 квітня відвідувачі зможуть спостерігати цей витвір справжнього мистецтва.

Читати також: Данія купуватиме зброю для ЗСУ в українських виробників

Про Софію Київську

Собор святої Софії — Премудрості Божої, Софія Київська або Софійський собор — християнський собор в центрі Києва, пам’ятка української архітектури та монументального живопису другого десятиріччя 11 ст. (1011-1018), одна з небагатьох уцілілих споруд часів Київської Русі. Одна з найголовніших християнських святинь Східної Європи, історичний центр Київської митрополії.

Нагадаємо, що Євген Клопотенко випустив книгу зі шкільними рецептам.

Також ми повідомляли, що стартує відбір до української збірної на Ігри Нескорених 2025.

Фото: Софія Київська

Читати далі

Суспільство

Група українських захисників безкоштовно отримає інноваційні протези в Берліні

Опубліковано

18 квітня перших 13 українських захисників із ампутаційними пораненнями вирушили до військового шпиталю Берліна на встановлення сучасних інноваційних протезів.

Про це повідомив мер Києва.

фото: Віталій Клічко

Разом з військовими поїхали 6 київських спеціалістів-протезистів, які будуть навчатися в Німеччині сучасним методам протезування. Після повернення вони працюватимуть у новому Центрі протезування військових, який створюється на базі міської лікарні №12 разом з німецькими експертами.

Читати також: Данія купуватиме зброю для ЗСУ в українських виробників

Відзначимо, що в березні, під час візиту до Києва, німецькі фахівці підтвердили готовність забезпечити протезуванням у Берліні 60 українських військових.

Нагадаємо, що в окупованому Криму ліквідували воєнний обʼєкт: що саме знищили.

Також ми повідомляли, що в Україні вийде фільм про 3ОШБ.

Фото: Віталій Клічко

Читати далі

Суспільство

Євген Клопотенко випустив книгу зі шкільними рецептам

Опубліковано

У межах ініціативи Першої леді України Олени Зеленської з реформування системи шкільного харчування було підготовлено збірник рецептур страв для харчування дітей у закладах освіти, дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, а також у закладах соціального захисту.

Про це повідомляють на платформі Знаїмо.

Про збірку

У збірнику рецептур страв, який було підготовлено в рамках ініціативи першої леді України Олени Зеленської з реформування системи шкільного харчування, представлені як традиційні українські страви, так і популярні страви міжнародної кухні, включаючи зразки шкільного меню європейських країн.

Читати також: В Україні почалась підготовка фахівців з реставрації культурної спадщини

Зокрема, у збірнику пропонується понад 80 альтернативних страв без лактози та глютену, а в кожній технологічній карті вказано наявні алергени. Всього страв в книзі – 621.

“Вкотре наголошую: ця чудова, зрозуміла й докладна книжка – допомога і натхнення для тих, хто готує шкільні обіди й годує дітей щодня. Вона є дуже корисною базою та підказкою, але ніхто нікого не примушує готувати виключно за цими рецептами”, – наголошують в анонсі.

Нагадаємо, що на Вінниччині створили модульні будинки для ВПО з інвалідністю.

Також ми повідомляли, що український павільйон представив на Венеційській Бієнале мапу бомбосховищ у Венеції.

Фото: Знаїмо

Читати далі