Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

За партою в 50+. Як Університет третього віку вчить пенсіонерів цифровій грамотності

Опубліковано

Пенсіонери часто почуваються самотніми та нікому, крім сім’ї, не потрібними. Вважають, що їм залишилося лише дожити свій вік, і що все найцікавіше у їхньому житті вже далеко позаду. Щоб допомогти таким людям рухатися в ногу з часом і знайти нове заняття, у Києві відкрили соціальне підприємство «Університет третього віку “Європейський”». Фахівці навчають їх цифрової грамотності: користуватися кредитними картками та соцмережами, відкривати депозити, дивитися фільми онлайн. Вже 40 учасників здобули нові знання, а деякі навіть розпочали свій бізнес.

Віктор Тиркало,
Віктор Тиркало,

Засновник соціального підприємства «Університет третього віку “Європейський”»

Підприємець, член громадської ради у Дніпровській райдержадміністрації в Києві, викладає у бізнес-школах, проводить тренінги для підприємців малого бізнесу

Бабусі готові диджиталізуватися

Зараз є багато людей старшого віку, які хочуть розібратися у всіх сучасних штучках. Я багато разів звертав увагу, що у відділеннях банку, котрий видає пенсії, щомісяця 18-19 числа утворюються величезні черги до каси. Хоча по місту стоять термінали, оплату через них за комунальні платежі можуть зробити лише деякі пенсіонери. Хоча всі вони могли б платити з дому через мобільні додатки. Коли ми людям показували, як це робити, то вони були здивовані, що це не складно. Рутинна робота лише в одноразовому налаштуванні цих платежів — згодом вони самі підтягуються, тільки потрібно вказувати суму.

Серед людей передпенсійного і пенсійного віку є бухгалтери, юристи, адвокати, колишні чиновники. Ринок праці їм більше нічого не пропонує. Ми вчимо їх, що можна створити своє мікропідприємство, бути корисними для суспільства і заробляти гроші додатково до пенсії. Тому ми знайшли людей 50+, які готові шукати можливості самореалізації та спілкуватися з однодумцями. А не сидіти вдома і, як кажуть, потихеньку деградувати.

Знайомимо пенсіонерів з картками та соцмережами

Згідно з дослідженням Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна займає одне з перших місць у світі стосовно депресії, особливо серед людей пенсійного віку. На думку експертів, навчання — це один із найкращих способів для профілактики цього захворювання. Воно допомагає їм крокувати в ногу з часом, тренувати пам’ять і розвивати інтелект. Своїм проєктом ми покращуємо освіту дорослих, створюємо для них співпрацю з реальними секторами ринку та адаптовуємо їх до цифрового світу. 

Викладання в «Університеті третього віку “Європейський”»

Наш університет «Європейський» розташований у Києві, на вулиці Великій Васильківській 57/3. Проводимо тренінги за трьома напрямками: фінансова грамотність, комп’ютерна та ІТ грамотність та особистісний розвиток людини та самозайнятість. Зокрема, навчаємо людей володіти комп’ютером та смартфоном, користуватися банківськими картками, проводити платежі, купувати щось в інтернет-магазинах, спілкуватися у соціальних мережах.

Ми вже навчили три групи, загалом це приблизно 40 людей. Найстаршому учаснику на момент навчання було 76 років. У середньому вчаться в нас пенсіонери 55-65 років. У нас були індивідуальні заняття. Учасники після карантину ще отримають задуманий нами кінцевий продукт — допомогу у створенні мікробізнесу. Переважно це стосуватиметься підприємців другої та третьої групи. Дистанційно все це проводити досить складно для пенсіонерів. Хоча зараз ми працюємо над створенням формату змішаної системи освіти, щоб частину інформації подавати людям онлайн.

Коли пенсіонери тільки приходять до нас, то більшість із них дуже сумніваються в тому, що зрозуміють всі ці гаджети. Розповідали, що просили близьких пояснити їм, як ними користуватися, однак у тих не вистачало терпіння. Але, відверто кажучи, віра у свої сили у них з’являється дуже швидко. Наші викладачі їм кілька разів показують, як і що робити, і вони слухняно все повторюють. 

Не обов’язково працювати на когось

Все свідоме життя я займаюся бізнес-освітою, викладаю у спеціалізованих школах і проводжу тренінги для мікропідприємців. Після навчання в університетах людям видають дипломи, і в цілому в них вибудувана одна стратегія — дорожче продати комусь свою «робочу силу». Інакшими словами, знайти десь роботу, а з неї вийти на кар’єру. Я ж прихильник іншої концепції: створювати середній клас в Україні через формат самозайнятості, тобто робота на себе.

Віктор Тиркало бере участь у проєкті SELab із підготовки соціальних підприємців

У 2019 році я потрапив на проєкт SELab із підготовки соціальних підприємців, успішно пройшов кількамісячне навчання і захистив свою проєктну роботу про бізнес-освіту для людей «срібного віку» — 50+. Незадовго після цього моя ідея перетворилася на проєкт «Університет третього віку “Європейський”». Я спілкувався з багатьма подібними вишами, й там є хороші гуртки крою та шиття, танців, мистецтва, але саме елементу бізнес-освіти серед них немає. У цьому і є наша особливість. Наш університет як соціальне підприємство ввійшов до «Каталогу соціальних підприємств України». Паралельно ми ще маємо два проєкти, де викладаємо підприємництво для учасників від 19 та 38 років.

Й от як бізнес-тренер я переконую громадян, що вони мають вибір, чи працювати їм на когось, і можуть започаткувати власну справу. Підтримую створення відкритого демократичного суспільства, коли людина самостійно забезпечує перші два щаблі піраміди Абрахама Маслоу: потреби фізіологічні та безпеки. Тобто, їй не потрібно когось про щось просити, шукати допомогу — вона повинна сподіватися лише на себе, на свої професійні якості, зв’язки, стан здоров’я. І, відповідно, все це берегти та розвивати.

Сертифікат SELab «Бізнес освіта 50+»

Фільми онлайн та позики без відсотків

Реклама проєкту нам була не потрібна. Діяло «сарафанне радіо»: учасники один одному розповідали, що в нас не просто теоретичні лекції про те, що змінилось у світі. Навпаки, наші фахівці дуже терпеливо навчають цих людей конкретним професійним навичкам, які їм потрібні в житті. Зокрема, ми знайомили їх з освітніми платформами Prometheus, Laba, «Освіторія», Coursera. Уявіть їхнє здивування, що не обов’язково потім буде платити за додаткове навчання, якщо вони опанують цифрову грамотність.

Також учасники відкрили для себе величезний світ кінофільмів. Бабусі й дідусі від внуків чули, що можна дивитися фільми не тільки тоді, коли вони транслюються по телевізору. Але можливості опанувати техніку в них не було. Тобто, ми розвиваємо у них навички, які необхідні не тільки для ведення бізнесу, а й для загальної соціалізації.

Читайте також: ЖЕК у смартфоні: як діджитал-платформа вирішує побутові проблеми українців

У блоці фінансова грамотність ми навчаємо, як правильно оформлювати депозити, в якій валюті, на які терміни. Як брати позики, розповідаємо про електронні гаманці, про що не знає навіть багато молоді. Більшість людей вважають, що банки видають кредити лише під відсотки. Насправді ж можна брати позики не невеликі терміни та віддавати назад ту ж суму. Ми вчимо їх, як з користю залучати ці кошти у свої бізнеси та мати можливість таким чином отримати пасивний дохід.

Освіту пенсіонерів спонсорують діти

Для старту проєкту нам потрібно було 385 тисяч гривень на перші шість місяців роботи. Частково ми їх отримали як донати від людей, які були готові допомогти. Основна частина — це самофінансування, тобто учасники самі оплачують своє навчання. Вартість навчання становить від 380 до 650 гривень, хоча вона не повністю покриває всі витрати. У приблизно 80 відсотках за бізнес-освіту платили діти пенсіонерів, які не могли самостійно «диджиталізувати» своїх батьків.

Викладання в «Університеті третього віку “Європейський”»

Окрім мене, викладає в нашому університеті фінансовий консультант Андрій Малецький, котрий все життя займається цифровою грамотністю. Також він навчає просування бізнесу у соцмережах. Є педагогинею в нас і професійна бухгалтерка Тетяна Лобунець, котра має ступінь кандидатки економічних наук. Вона навчає учасників створювати ФОП, розповідає про всі шляхи реєстрації мікробізнесу. Також ми запрошуємо наших партнерів із різних бізнесів час від часу проводити тренінги, ділитися досвідом.

Колишні «слухачі» університету — вже бізнесмени

Одна з наших випускниць Наталя Покотило створила мережу магазинів «Наш фермер» із класною бізнес-моделлю. Вони працюють у трьох будинках житлових комплексів і продають екологічну фермерську продукцію. Також успішним став проєкт FoodEx від брата з сестрою Світлани та Сергія Котенків. Це виготовлення і доставлення екоїжі у замороженому форматі. Вони вже працюють за кордоном, мають свої підрозділи у різних містах України.

Мережа магазинів «Наш фермер», створена Наталією Покотило випускницею проєкту «Підприємництво 38+» програми «Підприємництво для всіх»

Колишніх наших «слухачів» університету та проєктів Програми «Підприємництво для всіх», які досягли успіху у бізнесі, ми будемо запрошувати до майбутніх учасників університету «Європейський». Для людей важливо розуміти, що ось цей підприємець раніше сидів тут, за їхньою партою. Вони розповідатимуть, яким чином сформувалося їхнє підприємство, з чого вони починали, як розвивали тощо. Говоритимуть про різні нюанси, як от санстанція, податкова інспекція, рекет. Ми домовилися, що вони будуть відверті й допомагатимуть у створення мікробізнесів.

Майбутнім підприємцям — приємний бонус

Нам вдалося повністю захопити пенсіонерів вірою в те, що попри свій вік вони можуть розвиватися та відкривати свою справу. Буквально з третього заняття в університеті «Європейський» у них вже загоряються очі. Вони настільки педантичні, зацікавлені, замотивовані, що це просто фантастика. Хоча не всі завершували навчання. Деякі учасники після кількох занять розуміли, що це не зовсім їхнє, і йшли без потреби платити за решту навчання. Навіть якщо лише одиниці стають мегауспішними підприємцями, учасники отримують неоціненну користь від навчання. Вони знайомляться зі світом сучасних технологій та можуть використовувати здобуті навичками у своєму житті.

Випускники програми проєктів «Підприємництво для всіх»

Кінцева ідея нашого підприємства у тому, що після карантину учасників, які започаткують свою справу, ми візьмемо на довічне обслуговування. Їм допомагатиме наш бухгалтер, маркетолог та програміст, щоб кожному підприємцю не довелося наймали собі цих фахівців у команду. Вони здаватимуть за них звітність, проводитимуть банківське обслуговування рахунків тощо.

Людям «срібного віку», які думають, що не зможуть опанувати цифрові навички, варто побороти вій страх. Вони можуть прийти до нас, подивитися на тренерів, поспілкуватися з учасниками проєкту. Наша програма складена спеціально для пенсіонерів, тож жодних складнощів не має виникати. Завжди потрібно з чогось починати. А далі вже вирішувати: цікаво воно вам чи ні.​

Суспільство

Оголошені переможці премії Jager Music Awards 2024

Опубліковано

Музична премія Jager Music Awards повернулася на початку 2024 року після двох років перерви, вперше з початку повномасштабного вторгнення й оголосила своїх цьогорічних лауреатів.

Про це повідомляється в прямій трансляції премії на YouTube.

фото: ANDRII BARMALII . Суспільне Культура/Юлія Ткачук

Переможці премії

Лауреатами 2024 року стали:

  • “Артист року” – OTOY;
  • “Трек року” – Стасік, “Герої вмирають”;
  • “Відео року” – ANDRII BARMALII, “Я нормально”;
  • “Колаба року” – NAZVA, альбом “ГУРМА”;
  • “Явище року” – Василь Байдак, креативні музичні збори;
  • “Лейбл року” – КONTRABASS PROMO;
  • “Журналіст року” – Олексій Бондаренко, головний редактор та засновник медіа “Лірум”;
  • “Майданчик року” – !FESTREPUBLIC;
  • YOUNG BLOOD:
    People’s Choice – OKAZIA, YAD BAND, ANGELA VERÁ;
    Jägermeister Choice – ALEZJAZZ, RENIE CARES, A04F feat. JorDee;
    Jury’s Choice: SOPHIÈME, YARIMA, Drum&Tuba Band;
фото: Юля Юріна на Jager Music Awards. Суспільне Культура/Юлія Ткачук
  • “Майстерність: сучасні пісні” – ANTON KRAMER, “Знаєш, як болить” (LAMA);
  • “Майстерність: народні пісні” – “Щука-Риба”, BUNHT, YEVHEN PUHACHOV, “То не ластовка”.

Читати також: “Doc Kyiv Fest”: в Україні стартував фестиваль документального кіно

До шортліста номінації YOUNG BLOOD потрапило одразу 56 молодих виконавців, які гучно заявили про себе цьогоріч.

Медіа “Ти.Київ” окремо нагородило ANGELA VERÁ — вони отримали інтерв’ю у виданні.

Фото: Гурт NAZVA “Колаба року” за альбом “ГУРМА”. Суспільне Культура/Юлія Ткачук

Про премію

Jager Music Awards — перша премія української незалежної музики, яка підтримує представників альтернативної сцени з 2018 року. У 2023 році вона не проводилася, замість цього у рамках ініціативи #SupportUkrainianCreators організатори підтримали 56 українських артистів і креативників мінігрантами на загальну суму 840 000 гривень.

Нагадаємо, що у Мілані відкрили читальну залу в памʼять про Вікторію Амеліну.

Фото: Jager Music Awards

Читати далі

Суспільство

“Doc Kyiv Fest”: в Україні стартував фестиваль документального кіно

Опубліковано

В четвер 28 березня в залі “Планета кіно” в Києві відбулася церемонія відкриття триденного фестивалю документального кіно Doc Kyiv Fest. Участь у конкурсі взяли шість українських документальних стрічок.

Про це повідомляє фестиваль на своїй сторінці в Facebook.

Фестивальний конкурс

В перший день анонсували цьогорічних конкурсантів – ними стали шість документальних стрічок українських режисерів та режисерок:

  • “Коли закінчиться зима 2022?”, режисерка Ганна Трофімова;
  • “Лінії”, режисерка Ганна Трофімова;
  • “Мій тато — дослідник блискавок”, режисерка Ірина Шостка;
  • “Фортеця Маріуполь. Саймон”, режисерка Юлія Гонтарук;
  • “Домівка на спині”, режисер Володимир Бакум;
  • “Одеса уві сні”, режисер Кирило Наумко.

Вирішувати, який із фільмів стане переможцем, буде міжнародне журі, до якого ввійшли українська продюсерка Ольга Бесхмельниціна, ізраїльський режисер Ітай Енгель та німецький продюсер Ерік Холланд. Окрім міжнародного журі оцінювати фільми буде журі Спілки кінокритиків України.

Читати також: Дві подруги в розкішних вишиванках. Як виглядали українки у Бахмуті в 1913 році

Про фестиваль

Doc Kyiv Fest – щорічний міжнародний кінофестиваль середньометражного глядацького документального кіно, започаткований Громадською організацією “Кінофест” за підтримки Одеського міжнародного кінофестивалю та Starlight Media.

Місією кінофестивалю є розвиток та популяризація середньометражної глядацької документалістики в Україні та її інтеграція в світову.

Програма фестивалю:

Нагадаємо, що ЮНЕСКО підтримує Україну: нова програма культурного розвитку.

Також ми повідомляли, що в Мілані відкрили читальну залу в памʼять про Вікторію Амеліну.

Фото: Doc Kyiv Fest

Читати далі

Суспільство

У Мілані відкрили читальну залу в памʼять про Вікторію Амеліну

Опубліковано

26 березня в бібліотеці Gallaratese в Мілані відбулося відкриття читальної зали імені Вікторії Амеліної – української письменниці, яка загинула 1 липня 2023 року під час російського обстрілу Краматорську.

Про це повідомляє PEN Ukraine.

Про Вікторію Амеліну

Вікторія Амеліна – українська письменниця, авторка романів “Синдром листопаду, або Homo Compatiens”, “Дім для Дома” та книжок для дітей. Була волонтеркою, громадською діячкою. Від початку російсько-української війни здійснювала волонтерські поїздки на деокуповані території Україні.

фото: PEN Ukraine

Читати також: Вікторії Амеліній присудили норвезьку премію за свободу слова

Про бібліотеку на читальну залу

Gallaratese – це людний бібліотечний простор, де знаходять для себе місце всі ті, хто прагне отримати додаткові знання. На книжкових полицях зберігається якісна підбірка українських текстів та текстів про Україну.

фото: PEN Ukraine

Ініціатива з присвоєння зали імені Вікторії Амеліної належить головному редактору італійського видання Linkiesta Крістіану Рокка, чия газета з відповідальністю та щирістю ставилася до місії Вікторії, яку вона несла у своїх текстах та на ділі. Мерія міста Мілан відповіла на заклик головного редактора Linkiesta й одразу знайшла відповідну бібліотечну залу варту імені Вікторії Амеліної.

Нагадаємо, що театр на Подолі відзначено премією Олега Вергеліса за виставу “Процес”.

Також ми повідомляли, що фільм-лауреат Крістіни Тинькквич “Як там Катя?” зʼявився на Takflix.

Фото: PEN Ukraine

Читати далі