Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Можливості

Є ідея для власної справи? Підприємець, що має 24 бізнеси, розповідає як її перевірити

Опубліковано

Одесит Артем Бородатюк створив агентство digital-маркетингу Netpeak ще у студентські роки. Зараз група IT-компаній Netpeak Group об’єднує 24 бізнеси, 3 громадські організації та 1400+ спеціалістів по всьому світу.

Поради Артема в цій статті підійдуть для локальних бізнесів, наприклад, для магазину сантехніки, кавʼярні, квіткового магазину або для невеликого нішевого інтернет-магазину.

Артем Бородатюк

Український підприємець, засновник Netpeak Group, член Ради з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану при Президентові України, IT

Playbook для класичних бізнесів

Одне з перших питань, яке постає перед підприємцем: «Маю ідею для бізнесу, з чого варто почати?». Спершу пропоную зробити просту річ — зрозуміти, чи варто взагалі щось робити з тим, що ви придумали. До реєстрації юросіб, до найму людей, до оренди приміщень і до закупівлі товарів. 

Для перевірки ідеї вам не знадобиться ніхто (або майже ніхто) — залучаємо принцип «один у полі воїн». 

Суть перевірки ідеї на пальцях

Щоб було цікавіше, одразу наведу приклад. Коли ми в Netpeak Group вирішили відмовитися від оренди одного з поверхів, знімаючи водночас усю будівлю, то ми зробили простенький лендінг. 

Потім запустили рекламу за запитами: «оренда офісів», «коворкінг», «винайняти офіс», «бізнес-центр» на регіон Одеса й отримали 30 заявок (через форму і дзвінки), 15 переглядів і двох орендарів. Сумарно ми витратили 200 доларів, тобто один орендар нам обійшовся в 100 доларів. 

Якби ми розглядали ідею «а чи не зайнятися нам бізнесом комерційної оренди», то так само ми б перевірили, а чи є в цьому сенс, чи є ринок, скільки коштує «новий клієнт» тощо. Ось саме таку перевірку вам і потрібно влаштувати. 

Тепер до алгоритму.

Етап 1. Зробіть сайт

  1. Купіть домен

Купіть гарний домен вашого сайту. Не заморочуйтеся над назвою. Якщо вам буде легше, то давайте скажу, що назва взагалі не важлива.

  1. Зробіть сайт — купіть підписку на конструктор сайтів. Самі зробіть на конструкторі простий і зрозумілий лендінг (сторінку) з пропозицією вашої ідеї. Не наймайте компанію зі створення сайтів — зробіть самі, це нескладно. 

На поточному етапі ви маєте бути в змозі самостійно продати свою ідею на лендінгу. Якщо не можете, то це сигнал, що вам не варто робити бізнес взагалі. 

Максимум, що ви можете замовити на фрилансі, — це якісь картинки, якщо вони так сильно потрібні для вашої сторінки (хоча я б рекомендував їх просто взяти з інтернету на час тесту вашої ідеї або згенерувати за допомогою AI).

  1. Купіть сімку. Купіть окремий мобільний телефон для відстеження дзвінків із сайту і впровадьте форму «заявки/замовлення» на вашій сторінці. Телефон допоможе зрозуміти, скільки людей вам зателефонували з сайту, тому купуєте стартовий пакет будь-якого оператора і найпростіший телефон, щоб просто рахувати кількість дзвінків. Ну і, звичайно ж, не забудьте номер телефону розмістити на сайті.

Вітаю, ви щойно зробили MVP сайту — minimum viable product, мінімально життєздатний продукт. Якщо бізнес все ж матиме сенс (скоро ми це дізнаємося), то ви продовжите розвивати сайт, робити його ідеальним, а поки що забудьте, не варто включати максималіста на поточному етапі. 

Ви загорілися ідеєю нового бізнесу, розібралися з конструктором і навіть згадали, як працюють прості кнопкові телефони, слідуючи крок за кроком за інструкцією першого етапу дій. Що далі? Тепер настав момент визначитися з тим, яка цільова аудиторія у цього вашого бізнесу і чи є на нього попит.

Етап 2. Запустіть контекстну рекламу в пошуку

  1. Визначте ключові фрази. Подумайте, як можуть шукати те, що ви пропонуєте, потенційні покупці вашої послуги або товарів. 

Наприклад, якщо ви вирішили встановлювати пластикові вікна в Одесі, то логічно, що їх будуть шукати з такими ключовими фразами: «пластикові вікна Одеса», «монтаж вікон в Одесі», «Одеса встановлення вікон» тощо. 

  1. Запустіть рекламу в Google Ads.

Попередньо прочитайте довідку Google Ads, подивіться в YouTube кілька відео про те, як запустити рекламну кампанію. 

Одним словом, робіть те, що потрібно, щоб у Google за обраними ключовими фразами іноді (завжди — не вийде і не потрібно) з’являлася реклама вашого сайту.

Мабуть, запустити рекламу в Google Ads — це найскладніший з етапів, про які я пишу, але ви з цим впораєтеся. Щоправда, так само ви можете злити бюджет у нуль, тому розгляньте варіант найняти фрилансера, якщо ви в собі впевнені менше, ніж я у вас. Однак вам точно ще рано йти в професійні агентства performance-маркетингу.

Етап 3. Підбийте підсумки

Якщо ви так і не отримали жодної заявки, жодного дзвінка, то, найімовірніше, не варто більше витрачати час на ідею. 

Але не засмучуйтеся, адже, по-перше, ви заощадили собі купу грошей (безглуздість запуску проєкту краще зрозуміти до самого фактичного запуску, ніж уже після), а, по-друге, за цим алгоритмом ви придумаєте кращий бізнес. Головне — пробувати ще.

Ну а якщо ви отримали багато звернень, то будьте впевнені, що знайшли щось таке, що справді потрібно людям. Ось тепер точно час починати бізнес.

Увесь цей шлях валідації ідеї офлайн-бізнесу — максимально акуратний і ощадливий з погляду ставлення до вашого ресурсу — він розвиватиме вас і змушуватиме думати. Десь треба буде напружитися, так, але так прокачаєтеся без усіляких тренінгів і коуч-сесій. Тому що ніщо так не розвиває, як методичне створення бізнесу.

Більше цікавих та корисних кейсів пишу у своєму Telegram-каналі.

Фото обкладинки: ШоТам

Можливості

Українські волонтери можуть отримати $1000 на проєкти для безпритульних тварин

Опубліковано

Хостингова компанія HOSTiQ.ua запустила п’ятий щорічний грантовий конкурс «Допомога хвостикам». Волонтерські та благодійні організації з України можуть отримати тисячу доларів для реалізації корисного проєкту на підтримку безпритульних тварин.

Про це повідомили організатори.

Про конкурс

У 2024 році участь у конкурсі взяли 70 організацій. Тоді грант отримав проєкт із міста Глухів на Сумщині — команда облаштувала вольєри для собак поблизу прифронтової зони. За словами менеджерки програм КСВ HOSTiQ Юлії Піменової, у таких регіонах можливості залучення допомоги обмежені, тож локальні ініціативи мають особливу вагу.

«Було страшно подаватись на грант — чи помітять нас? Наважились для блага тварин. За виграні гроші ми зробили те, що було в мріях та планах довгий час. Радіємо з того, що нам вдалося покращити умови життя наших підопічних»» — поділилась Яна Сокол — авторка проєкту, що переміг у 2024 році.

Читайте також: UAnimals запустили власну платформу із лекціями задля допомоги тваринам

Цьогоріч переможця визначать у травні. Автори проєкту мають реалізувати свою ініціативу протягом місяця після отримання фінансування та прозвітувати про витрати.

Приймання заявок триватиме до 30 квітня 2025 року. Детальніше про умови участі можна прочитати за посиланням.

Цьогорічними партнерами конкурсу стали: IT-компанія ZONE3000, мережа «Фокстрот», KORMOTECH, бренд «Клуб 4 лапи» та виробник COLLAR. Вони також визначать власних переможців та нададуть призи.

Нагадаємо, що на Харківщині ветеринари врятували косулю зі зламаною ногою (ФОТО).

Фото обкладинки: Unsplash

Читати далі

Можливості

«Варто діяти»: ветерани можуть отримати до 1,5 млн гривень на розвиток бізнесу

Опубліковано

Український ветеранський фонд оголосив старт нового конкурсу «Варто діяти». Програма надає можливість ветеранам та родинам загиблих захисників отримати гранти від 500 тисяч до 1,5 мільйона гривень на реалізацію бізнес-проєктів.​

Про це повідомили в КМДА.

Умови програми

Отримати грант на розвиток бізнесу можуть:

  • ветерани, зареєстровані як фізичні особи-підприємці;​
  • члени сімей загиблих ветеранів війни та захисників України, зареєстровані як ФОП;​
  • дружини або чоловіки ветеранів-ФОПів, якщо проєкти спрямовані на реінтеграцію ветеранів до активного суспільного життя;
  • юридичні особи, зареєстровані не пізніше ніж за рік до подання заявки, засновниками яких є ветерани або члени сімей загиблих захисників.​

Читайте також: ЗСУ використовують далекобійне озброєння, створене завдяки інвестиціям Литви

Тематику проєктів не обмежують, за винятком аграрного бізнесу — для цієї сфери передбачено окремий конкурс у червні.​

Заявки прийматимуть до 28 квітня 2025 року (до 18:00), а оголошення переможців запланували на 17 червня. Пріоритет надаватимуть проєктам, що передбачають створення нових робочих місць.​

Детальні умови конкурсу та форму для подачі заявки можна знайти на офіційному сайті Українського ветеранського фонду за посиланням.​

Нагадаємо, що виробники озброєння в Україні можуть отримати до 8 мільйонів гривень: умови програми.

Фото обкладинки: Getty Images

Читати далі

Можливості

Google запускає серію безплатних воркшопів про IT для студентів: як долучитися

Опубліковано

Google оголосив про старт нової навчальної програми «Google Cloud для студентів: впевнений старт кар’єри». Компанія проведе серію онлайн-воркшопів для студентів та викладачів, які прагнуть поглибити цифрові знання та навички й побудувати кар’єру в ІТ.

Про це повідомили в Google.

Теми воркшопів

Програма охоплює теми хмарних технологій, генеративного штучного інтелекту, аналізу даних і кібербезпеки. Учасники зможуть отримати практичні знання від експертів Google та провідних українських ІТ-фахівців, а також поставити питання наживо під час заходів.

Розклад онлайн-зустрічей:

  • 24 квітня, 17:00 — панельна дискусія на тему кар’єрних можливостей у сфері Google Cloud: що таке GCloud Software Engineer, Consultant, Automation Engineer, Software Architect та які навички потрібні для старту;
  • 1 травня, 17:00 — обговорення трендів у штучному інтелекті, машинному навчанні та кібербезпеці;
  • 8 травня, 17:00 — практичні поради щодо складання резюме, пошуку першої роботи в ІТ, значення pet-проєктів і трендів у 2025 році.

Читайте також: Мінцифри запустило платформу технологічних досягнень України

Окрім доступу до знань, учасники отримають сертифікати та можливість працювати з платформою Google Cloud Skills Boost. Програма також стане у пригоді викладачам вищих та передвищих навчальних закладів, які хочуть підготувати студентів до вимог сучасного ринку праці.

Участь у воркшопах безплатна. Для реєстрації потрібно перейти за посиланням.

Нагадаємо, що український сервіс CodeUA номінували на технологічну премію The Webby Awards.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

У кожного з нас є його винаходи: чому Apple завдячує своєму прориву українцеві

«Я себе вважаю українцем. Ніяк інше!» — казав Любомир Романків, що більшість життя прожив не...

Військо7 днів тому

«Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Йому було дев’ять, коли почалась війна — і саме з нею він дорослішав. Замість футбольних...

Суспільство2 тижні тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Культура2 тижні тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...