Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Можливості

Є ідея для власної справи? Підприємець, що має 24 бізнеси, розповідає як її перевірити

Опубліковано

Одесит Артем Бородатюк створив агентство digital-маркетингу Netpeak ще у студентські роки. Зараз група IT-компаній Netpeak Group об’єднує 24 бізнеси, 3 громадські організації та 1400+ спеціалістів по всьому світу.

Поради Артема в цій статті підійдуть для локальних бізнесів, наприклад, для магазину сантехніки, кавʼярні, квіткового магазину або для невеликого нішевого інтернет-магазину.

Артем Бородатюк

Український підприємець, засновник Netpeak Group, член Ради з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану при Президентові України, IT

Playbook для класичних бізнесів

Одне з перших питань, яке постає перед підприємцем: «Маю ідею для бізнесу, з чого варто почати?». Спершу пропоную зробити просту річ — зрозуміти, чи варто взагалі щось робити з тим, що ви придумали. До реєстрації юросіб, до найму людей, до оренди приміщень і до закупівлі товарів. 

Для перевірки ідеї вам не знадобиться ніхто (або майже ніхто) — залучаємо принцип «один у полі воїн». 

Суть перевірки ідеї на пальцях

Щоб було цікавіше, одразу наведу приклад. Коли ми в Netpeak Group вирішили відмовитися від оренди одного з поверхів, знімаючи водночас усю будівлю, то ми зробили простенький лендінг. 

Потім запустили рекламу за запитами: «оренда офісів», «коворкінг», «винайняти офіс», «бізнес-центр» на регіон Одеса й отримали 30 заявок (через форму і дзвінки), 15 переглядів і двох орендарів. Сумарно ми витратили 200 доларів, тобто один орендар нам обійшовся в 100 доларів. 

Якби ми розглядали ідею «а чи не зайнятися нам бізнесом комерційної оренди», то так само ми б перевірили, а чи є в цьому сенс, чи є ринок, скільки коштує «новий клієнт» тощо. Ось саме таку перевірку вам і потрібно влаштувати. 

Тепер до алгоритму.

Етап 1. Зробіть сайт

  1. Купіть домен

Купіть гарний домен вашого сайту. Не заморочуйтеся над назвою. Якщо вам буде легше, то давайте скажу, що назва взагалі не важлива.

  1. Зробіть сайт — купіть підписку на конструктор сайтів. Самі зробіть на конструкторі простий і зрозумілий лендінг (сторінку) з пропозицією вашої ідеї. Не наймайте компанію зі створення сайтів — зробіть самі, це нескладно. 

На поточному етапі ви маєте бути в змозі самостійно продати свою ідею на лендінгу. Якщо не можете, то це сигнал, що вам не варто робити бізнес взагалі. 

Максимум, що ви можете замовити на фрилансі, — це якісь картинки, якщо вони так сильно потрібні для вашої сторінки (хоча я б рекомендував їх просто взяти з інтернету на час тесту вашої ідеї або згенерувати за допомогою AI).

  1. Купіть сімку. Купіть окремий мобільний телефон для відстеження дзвінків із сайту і впровадьте форму «заявки/замовлення» на вашій сторінці. Телефон допоможе зрозуміти, скільки людей вам зателефонували з сайту, тому купуєте стартовий пакет будь-якого оператора і найпростіший телефон, щоб просто рахувати кількість дзвінків. Ну і, звичайно ж, не забудьте номер телефону розмістити на сайті.

Вітаю, ви щойно зробили MVP сайту — minimum viable product, мінімально життєздатний продукт. Якщо бізнес все ж матиме сенс (скоро ми це дізнаємося), то ви продовжите розвивати сайт, робити його ідеальним, а поки що забудьте, не варто включати максималіста на поточному етапі. 

Ви загорілися ідеєю нового бізнесу, розібралися з конструктором і навіть згадали, як працюють прості кнопкові телефони, слідуючи крок за кроком за інструкцією першого етапу дій. Що далі? Тепер настав момент визначитися з тим, яка цільова аудиторія у цього вашого бізнесу і чи є на нього попит.

Етап 2. Запустіть контекстну рекламу в пошуку

  1. Визначте ключові фрази. Подумайте, як можуть шукати те, що ви пропонуєте, потенційні покупці вашої послуги або товарів. 

Наприклад, якщо ви вирішили встановлювати пластикові вікна в Одесі, то логічно, що їх будуть шукати з такими ключовими фразами: «пластикові вікна Одеса», «монтаж вікон в Одесі», «Одеса встановлення вікон» тощо. 

  1. Запустіть рекламу в Google Ads.

Попередньо прочитайте довідку Google Ads, подивіться в YouTube кілька відео про те, як запустити рекламну кампанію. 

Одним словом, робіть те, що потрібно, щоб у Google за обраними ключовими фразами іноді (завжди — не вийде і не потрібно) з’являлася реклама вашого сайту.

Мабуть, запустити рекламу в Google Ads — це найскладніший з етапів, про які я пишу, але ви з цим впораєтеся. Щоправда, так само ви можете злити бюджет у нуль, тому розгляньте варіант найняти фрилансера, якщо ви в собі впевнені менше, ніж я у вас. Однак вам точно ще рано йти в професійні агентства performance-маркетингу.

Етап 3. Підбийте підсумки

Якщо ви так і не отримали жодної заявки, жодного дзвінка, то, найімовірніше, не варто більше витрачати час на ідею. 

Але не засмучуйтеся, адже, по-перше, ви заощадили собі купу грошей (безглуздість запуску проєкту краще зрозуміти до самого фактичного запуску, ніж уже після), а, по-друге, за цим алгоритмом ви придумаєте кращий бізнес. Головне — пробувати ще.

Ну а якщо ви отримали багато звернень, то будьте впевнені, що знайшли щось таке, що справді потрібно людям. Ось тепер точно час починати бізнес.

Увесь цей шлях валідації ідеї офлайн-бізнесу — максимально акуратний і ощадливий з погляду ставлення до вашого ресурсу — він розвиватиме вас і змушуватиме думати. Десь треба буде напружитися, так, але так прокачаєтеся без усіляких тренінгів і коуч-сесій. Тому що ніщо так не розвиває, як методичне створення бізнесу.

Більше цікавих та корисних кейсів пишу у своєму Telegram-каналі.

Фото обкладинки: ШоТам

Коментарі

Можливості

МОН змінило терміни подання на держгрант на здобуття вищої освіти: до коли можна подати заявку

Опубліковано

Подати заявки на державний грант на здобуття вищої освіти орієнтовно можна буде з 15 вересня.

Про це повідомляє Міністерство освіти і науки.

За інформацією МОН, затримка у поданні заявок пов’язана з внесенням змін до Постанови про надання грантів. Новий алгоритм подання стане простішим, але критерії та суми грантів залишаться без змін.

Подання заявок відбуватиметься через мобільний додаток «Дія», і більше не потрібно буде користуватися електронним кабінетом в ЄДЕБО та відкривати рахунок у банку.

Читайте також: В «Дії» скоро зʼявиться пʼять нових сервісів: які саме

Подати заявку студент може самостійно, без участі батьків. Подробиці будуть опубліковані на сайті МОН.

Нагадаємо, у «Дія.Освіта» з’явився новий розділ: він присвячений безбар’єрності.

Фото: Depositphotos

Коментарі

Читати далі

Можливості

«Як оптимізувати роботу завдяки хмарним технологіям»: стартує безоплатний курс від Google

Опубліковано

Хмарні платформи забезпечують швидкий і простий запуск застосунків та сайтів, ефективне зберігання й управління даними, а також можливість аналізувати великі обсяги інформації та створювати моделі штучного інтелекту.

Про це повідомляє Михайло Федоров.

Запускається новий потік безоплатної освітньої програми Мінцифри спільно з Google, яка навчить використовувати всі переваги хмарних технологій. Це чудова можливість отримати знання, якщо ви тільки починаєте свій шлях в IT, або вдосконалити їх, якщо ви вже досвідчений розробник.

Читати також: Lobby X запускає карʼєрне консультування для ветеранів

На воркшопах ви зможете побудувати свої невеликі проєкти за допомогою інструментів Google Cloud, а також прослухати вебінари з фахівцями з штучного інтелекту, кібербезпеки та Google Cloud, які поділяться практичним досвідом роботи в хмарі. 100 новачків в IT отримають можливість індивідуальних консультацій.

Зареєструватися на курс, який проходитиме з 16 вересня до 31 жовтня, можна тут.

Нагадаємо, що в Україні створили новий комплекс радіоелектронної розвідки на аеростатах.

Фото: Google.

Коментарі

Читати далі

Можливості

Українці цьогоріч отримали понад 15 тисяч ваучерів на навчання новій професії

Опубліковано

З початку 2024 року жителі України отримали понад 15 тисяч ваучерів на безкоштовне навчання нових професій.

Про це повідомляє Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

На дані цілі держава виділила 114 мільйонів гривень. Найпопулярніші професії: медсестра, психолог, кухар, водій, вихователь, тракторист, лікар, кондитер.

Ваучер дає право на безкоштовне навчання за однією зі 124 професій. Його сума не може перевищувати 30 280 гривень.

Отримати ваучер можуть: люди старше 45 років, ветерани, учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, люди з інвалідністю, а також ті, хто постраждав від військової агресії або були в полоні.

Читайте також: Бізнес просить 40 мільярдів на енергообладнання: які можливості відкриють пільгові кредити

Ваучер видається за умови, що людина має професійно-технічну або вищу освіту, не зареєстрована в службі зайнятості як безробітна і не проходила навчання за державний кошт протягом останніх трьох років.

Щоб отримати ваучер, потрібно обрати спеціальність і місце навчання, подати заявку онлайн на сайті Державної служби зайнятості або звернутися до центру зайнятості з заявою та документами.

Протягом 90 днів після отримання ваучера потрібно укласти договір на навчання з обраним закладом освіти.

Нагадаємо, Індія надасть Україні грантову допомогу на реалізацію проєктів відновлення громад.

Фото: Depositphotos

Коментарі

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство3 тижні тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство1 місяць тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...

Суспільство1 місяць тому

Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...

РЕКЛАМА: