Одесит Артем Бородатюк створив агентство digital-маркетингу Netpeak ще у студентські роки. Зараз група IT-компаній Netpeak Group об’єднує 24 бізнеси, 3 громадські організації та 1400+ спеціалістів по всьому світу.
Поради Артема в цій статті підійдуть для локальних бізнесів, наприклад, для магазину сантехніки, кавʼярні, квіткового магазину або для невеликого нішевого інтернет-магазину.
Артем Бородатюк
Український підприємець, засновник Netpeak Group, член Ради з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану при Президентові України, IT
Одне з перших питань, яке постає перед підприємцем: «Маю ідею для бізнесу, з чого варто почати?». Спершу пропоную зробити просту річ — зрозуміти, чи варто взагалі щось робити з тим, що ви придумали. До реєстрації юросіб, до найму людей, до оренди приміщень і до закупівлі товарів.
Для перевірки ідеї вам не знадобиться ніхто (або майже ніхто) — залучаємо принцип «один у полі воїн».
Щоб було цікавіше, одразу наведу приклад. Коли ми в Netpeak Group вирішили відмовитися від оренди одного з поверхів, знімаючи водночас усю будівлю, то ми зробили простенький лендінг.
Потім запустили рекламу за запитами: «оренда офісів», «коворкінг», «винайняти офіс», «бізнес-центр» на регіон Одеса й отримали 30 заявок (через форму і дзвінки), 15 переглядів і двох орендарів. Сумарно ми витратили 200 доларів, тобто один орендар нам обійшовся в 100 доларів.
Якби ми розглядали ідею «а чи не зайнятися нам бізнесом комерційної оренди», то так само ми б перевірили, а чи є в цьому сенс, чи є ринок, скільки коштує «новий клієнт» тощо. Ось саме таку перевірку вам і потрібно влаштувати.
Тепер до алгоритму.
- Купіть домен
Купіть гарний домен вашого сайту. Не заморочуйтеся над назвою. Якщо вам буде легше, то давайте скажу, що назва взагалі не важлива.
- Зробіть сайт — купіть підписку на конструктор сайтів. Самі зробіть на конструкторі простий і зрозумілий лендінг (сторінку) з пропозицією вашої ідеї. Не наймайте компанію зі створення сайтів — зробіть самі, це нескладно.
На поточному етапі ви маєте бути в змозі самостійно продати свою ідею на лендінгу. Якщо не можете, то це сигнал, що вам не варто робити бізнес взагалі.
Максимум, що ви можете замовити на фрилансі, — це якісь картинки, якщо вони так сильно потрібні для вашої сторінки (хоча я б рекомендував їх просто взяти з інтернету на час тесту вашої ідеї або згенерувати за допомогою AI).
- Купіть сімку. Купіть окремий мобільний телефон для відстеження дзвінків із сайту і впровадьте форму «заявки/замовлення» на вашій сторінці. Телефон допоможе зрозуміти, скільки людей вам зателефонували з сайту, тому купуєте стартовий пакет будь-якого оператора і найпростіший телефон, щоб просто рахувати кількість дзвінків. Ну і, звичайно ж, не забудьте номер телефону розмістити на сайті.
Вітаю, ви щойно зробили MVP сайту — minimum viable product, мінімально життєздатний продукт. Якщо бізнес все ж матиме сенс (скоро ми це дізнаємося), то ви продовжите розвивати сайт, робити його ідеальним, а поки що забудьте, не варто включати максималіста на поточному етапі.
Ви загорілися ідеєю нового бізнесу, розібралися з конструктором і навіть згадали, як працюють прості кнопкові телефони, слідуючи крок за кроком за інструкцією першого етапу дій. Що далі? Тепер настав момент визначитися з тим, яка цільова аудиторія у цього вашого бізнесу і чи є на нього попит.
- Визначте ключові фрази. Подумайте, як можуть шукати те, що ви пропонуєте, потенційні покупці вашої послуги або товарів.
Наприклад, якщо ви вирішили встановлювати пластикові вікна в Одесі, то логічно, що їх будуть шукати з такими ключовими фразами: «пластикові вікна Одеса», «монтаж вікон в Одесі», «Одеса встановлення вікон» тощо.
- Запустіть рекламу в Google Ads.
Попередньо прочитайте довідку Google Ads, подивіться в YouTube кілька відео про те, як запустити рекламну кампанію.
Одним словом, робіть те, що потрібно, щоб у Google за обраними ключовими фразами іноді (завжди — не вийде і не потрібно) з’являлася реклама вашого сайту.
Мабуть, запустити рекламу в Google Ads — це найскладніший з етапів, про які я пишу, але ви з цим впораєтеся. Щоправда, так само ви можете злити бюджет у нуль, тому розгляньте варіант найняти фрилансера, якщо ви в собі впевнені менше, ніж я у вас. Однак вам точно ще рано йти в професійні агентства performance-маркетингу.
Якщо ви так і не отримали жодної заявки, жодного дзвінка, то, найімовірніше, не варто більше витрачати час на ідею.
Але не засмучуйтеся, адже, по-перше, ви заощадили собі купу грошей (безглуздість запуску проєкту краще зрозуміти до самого фактичного запуску, ніж уже після), а, по-друге, за цим алгоритмом ви придумаєте кращий бізнес. Головне — пробувати ще.
Ну а якщо ви отримали багато звернень, то будьте впевнені, що знайшли щось таке, що справді потрібно людям. Ось тепер точно час починати бізнес.
Увесь цей шлях валідації ідеї офлайн-бізнесу — максимально акуратний і ощадливий з погляду ставлення до вашого ресурсу — він розвиватиме вас і змушуватиме думати. Десь треба буде напружитися, так, але так прокачаєтеся без усіляких тренінгів і коуч-сесій. Тому що ніщо так не розвиває, як методичне створення бізнесу.
Більше цікавих та корисних кейсів пишу у своєму Telegram-каналі.
Фото обкладинки: ШоТам
Коментарі