Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка

Як запорізький IT-бізнесмен створив онлайн-супермаркет Foodex24

Опубліковано

Запорізький IT-бізнесмен Владислав Савченко створив новий технологічний онлайн-супермаркет Foodex24, обіг якого нині 15 млн грн на місяць, а маржа — 26%.

Про це пише Ua-retail.com.

Як все починалось?

Рік тому, в березні-квітні 2020-го, перший загальнонаціональний локдаун перетворив роботу магазинів і сервісів доставки на колапс. Zakaz.ua, Glovo, Raketa і навіть добровольці з Kabanchik.com не могли впоратися з кількістю замовлень. У супермаркетах для замовлення продуктів треба було бронювати час на кілька днів вперед.

У IT-підприємця, засновника компанії Powercode Владислава Савченка було що їм запропонувати, але його ніхто не хотів слухати.

«Ми зверталися до всіх великих мереж, писали листи до Ашану, Метро, спілкувалися з топами Сільпо, АТБ», — розповідає він.

Читайте такожОзеленення замість бетону. Євгенія Кулеба про те, як створити сквер у великому місті

Але, як це часто трапляється, з відповіддю рітейл-гіганти не поспішали. Тому Савченко вирішив обійтися без партнерів і створив новий рітейл-формат для України — онлайн-супермаркет Foodex24.

За рік оборот нового столичного бізнесу Савченка збільшився в 15 разів. І тепер до нового нетипового рітейлера шикуються черги з постачальників, а незабаром Foodex24 з’явиться в інших містах і за кордоном.

Переговори з рітейлерами виявилися непродуктивними. Бізнесмен почав реалізувати свою задумку без партнерів. Але з великою кількістю платних порадників.

«Всього у мене паралельно працювало п’ять консалтерів: комерційний (категорійний менеджмент, товарна матриця), два — по процесах, логістичний та консалтинг з маркетингу», — згадує підприємець.

Челленж — створити супермаркет за 14 днів

Сьогодні частина фахівців, що консультували стартап, працюють в штаті компанії. А щоб підкріпити власну упевненість у розпочатій справі, бізнесмен запустив YouTube-челленж — створити супермаркет за 14 днів.

Кожен свій крок Савченко описував в детальному влозі на YouTube. І така медійність спрацювала: до проекту підключалися волонтери, а також Foodex24 зацікавилися інвестори.

Читайте такожВідроджуємо дух ремісництва. Як любов до крафту перетворилася на виробництво свічок

«Я став суперменом, який ніколи не займався торгівлею. Айтішником, який продає їжу», — розповідає Савченко.

Уже на перших тижнях проекту бізнесмен отримав 57 пропозицій щодо інвестицій з мінімальним чеком в $100 тисяч, максимальним — $1 млн.

«Євген Черняк (власник алкогольного холдингу Global Spirits) пропонував купити в проект 100 машин в обмін на частку в бізнесі, на нас дивився фонд Вікторії Тігіпко та Ventures», — наводить приклади Савченко.

Але підприємець на це не погодився і не шкодує. У проект бізнесмен вклав багато власних коштів — вже $1,6 млн. З них $200 000 — в покупку експертизи (консалтинг), $600-700 тисяч — у програмний продукт, і ще стільки ж — в обладнання, логістику, оренду, закупівлю товарів.

Читайте такожОдна здача крові може врятувати три життя. Історії українців, які стали донорами

Новоспечений рітейлер вирішив зробити ставку на клієнтів сегменту «середній +».

«Ми — сервіс, який допомагає залишитися ситим. Доставка до холодильника, не просто магазин», — розповідає засновник бізнесу.

Як працює маркет?

За компанією щодня закріплені 30 автомобілів, які працюють за принципом Uber для продуктів — через спеціальний додаток для водіїв.

І кількість транспорту може збільшуватися в разі необхідності, якщо у цьому є потреба. Таким чином, в Foodex немає проблем з пошуком кур’єрів, як в сервісах доставки. Всі товари доставляються впродовж максимум 1,5 години.

Три факапи на старті

Владислав особисто на собі відчув трансформацію з аутсорса в продуктовий бізнес. На момент запуску онлайн-супермаркету Foodex24 в Україні не було гравців з подібною моделлю.

«Це — dark store. Ми хотіли повністю контролювати ланцюжок створення цінності для клієнта», — зазначає новоспечений рітейлер. Прихід товару, його якість, логістика, склад, колл-центр — все з одних рук. Але оскільки бізнес створювався в найкоротші терміни, не обійшлося і без неприємностей.

Факап 1. Бізнес в Києві по Zoom. Савченко розповідає, що проект створювала команда з декількох десятків людей, які перебували в різних містах.

«У нас команда сиділа частково у Києві і в Харкові, хтось — у Запоріжжі і Дніпрі. Ми по Zoom будували бізнес в Києві», — згадує він.

Така розпорошеність вносила свої корективи. Якби вся команда була в одному місці, було б простіше. Зараз для співробітників компанії обладнано спеціальне приміщення поблизу складів. Команда закупівельників, категорійні менеджери, маркетологи тепер працюють поруч.

Факап 2. Асортиментний. Спочатку, каже Савченко, супермаркет запускався з асортиментом в 850 найменувань. Цього виявилося замало: покупці часто приходили, не знаходили потрібний товар і йшли.

Читайте такожЦілющий інструмент: як дримба з Херсонщини підкорює світ

«А потрібно було запускатися відразу з хорошим асортиментом — до 2500 позицій», — зазначає бізнесмен.

Замість цього команда спочатку боролася з конверсією на сайті, але проблема була не в цьому. Вже зараз він розуміє, наскільки зростання асортименту впливає на кількість покупок, їх частоту, середній чек, кількість товарів в чеку.

Для порівняння: при запуску середній чек в Foodex24 був 700-800 грн, зараз він сягає 1500 грн. Середній чек в АТБ при цьому становить близько 100 грн, в Сільпо і Novus — 200-300 грн.

Факап 3. Логістичний. Оскільки запускати бізнес потрібно було максимально швидко, у підприємців не було часу вибирати зручні, оптимальні локації. І перший склад виявився дуже незручним.

«Ми подивилися близько 150 оголошень, і вибрали у підсумку зовсім неприйнятний варіант», — розповідає Савченко. Це був склад площею 300 кв. м, і три холодних склади по 60 кв. м кожен. Все було розсереджено, а людей — мало. «Доводилося бігати», — згадує бізнесмен.

Читайте такожЕтична косметика: як обрати засоби, які не тестують на тваринах

Зараз проблема вирішена: Foodex24 переїхав в більш зручне приміщення, орендувавши близько 2 000 кв. м складів в столиці, поблизу UnitCity. Частину обладнання докупили самі: чотири промислових холодильника, морозильні камери.

Бізнес на мільярд

За словами Савченка, від старту і до сьогодні проект виріс в 15 разів: кількість доставок зросла з 20 до 300 в день. «Ми приростаємо від 15% до 30% в місяць в грошах, кількість клієнтів збільшується. Але ми стартап, і я хочу рости в 2-3 рази”, — говорить він.

За словами засновника сервісу, оборот компанії становить 15 млн грн на місяць, а до грудня Foodex24 планується досягнути щомісячного показника в 40-50 млн грн. Савченко націлений подолати мільярдну позначку за підсумками року.

Маржа зараз — 26%. Плани до кінця року — 32-35%. Для порівняння — в 2019 році, за даними Forbes Україна, рентабельність продажів АТБ склала 4%, Novus — 2%, а сервіс доставки zakaz.ua працює з маржинальністю близько 10%. Передумови для досягнення амбітних цілей є: кількість доставок за рік зросла з 20 до 300 на день, а собівартість логістики знизилася з 200 грн за замовлення на старті до 80 грн за замовлення зараз.

Читайте також«Хочемо, щоб нас почули». Як люди з інвалідністю стали професійними акторами

Про окупність і повернення інвестицій у Foodex24 поки не думають. Головне завдання — масштабуватися. Тим часом проект вже генерує більше $100 000 «звітного» прибутку на місяць, розповідає Савченко. Але компанія заробляє поки менше, ніж вкладає.

Засновник сервісу запевняє, що бізнес може працювати в плюс уже зараз. Просто є бажання постійно витрачати гроші на його апгрейди. Тільки на доопрацювання софта в частині мобільних додатків потрібно $50 000 на місяць. CRM-система з’їдає ще $15 000. «Якщо всі ці витрати зрізати, отримаємо привабливий плюсовий бізнес, який буде приносити близько $10-15 тисяч на місяць», — ділиться стартапер.

Частка Foodex24 на ринку продуктового рітейлу поки незначна — всього 0,1%. Але якщо врахувати, що на онлайн доводиться поки тільки 0,6-0,7% покупки продуктів в магазинах, то бізнес Савченко на нинішньому етапі — серед таких же новачків, як і він сам.

Що далі?

Зупинятися на столичних клієнтах Foodex24 не збирається. У найближчих планах — вихід в нові міста і на закордонний ринок. Зокрема, розповідає Савченко, до липня Foodex24 запуститься у Вінниці і Львові, а до кінця літа в польському Бидгощі у незвичайному форматі.

«На Польщу ми виділили $500 000. Це буде магазин формату „магазин біля дому“ з ексклюзивним асортиментом — 80% українських товарів», — говорить бізнесмен.

Польський офлайн-магазин буде пов’язаний з dark store, з якого будуть йти відвантаження клієнтам. Аналогічний формат планується незабаром у Києві. Поки компанія готується до відкриття нового складу на Лівому березі столиці.

Читайте такожКрюківський завод готовий до серійного виробництва вагонів-платформ

У перспективі, коли компанія почне генерувати стабільний прибуток, Foodex24 планує створити власний автопарк, а також розглядає поглинання конкурентів — інших брендів онлайн-доставки. «Наше завдання — отримати всю органіку з інтернету, щоб з 5-6 брендами зайняти 60% ринку онлайн-запитів», — розповідає Савченко.

До гіперактивного Foodex24 придивляються не тільки рітейлери і онлайн-агрегатори, а й інвестиційні фонди. Зараз, за словами Савченка, ведуться переговори з п’ятьма інвестиційними фондами. А минулої осені до компанії надійшло декілька пропозицій щодо її покупки.

«Найщедріша з них — $3 млн. Але ми ще почекаємо», — інтригує Савченко.

Нагадаємо, українська компанія постачатиме шахтне обладнання до Туреччини.

Як ми повідомляли раніше, Україна увійшла до десятки світового рейтингу виробництва чавуну.

Усі фото: ua-retail.com.

Економіка

Данія купуватиме зброю для ЗСУ в українських виробників

Опубліковано

Данський уряд затвердив виділення 200 мільйонів данських крон на придбання української зброї та військової техніки для Збройних сил України безпосередньо у виробників на території України.

Про це повідомив міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін.

“Це перше подібне рішення – я вірю, що перше з багатьох. І це те, про що ми невпинно просили партнерів протягом останніх місяців”, – розповідає Олександр Камишін.

Також міністр відзначив, що українська оборонна промисловість вже настільки розігналась і розрослась, що український бюджет не може завантажити виробників замовленнями на повну.

Читати також: В окупованому Криму ліквідували воєнний обʼєкт: що саме знищили

“Спроможність українського ОПК становить майже $20 мільярдів. При цьому Україна має лише $6 мільярдів на закупівлю озброєння. Грубо кажучи, у нас працює лише третина всіх верстатів, які наявні в країні, бо грошей не вистачає, щоб забезпечити замовленнями решту”, — відзначив Камишін.

Наголошується, що вихід з цієї ситуації — переконати партнерів, які готові купувати зброю для України, робити це в українських зброярів і дати їм замовлення.

Нагадаємо, що розробники створили гру для зборів донатів.

Читати далі

Економіка

В Україні на гранти бізнесу держава спрямувала вже 3,7 млрд грн

Опубліковано

За державною програмою “Власна справа” 15,600 українців отримали мікрогранти на суму 3.7 млрд грн для розвитку бізнесу. Це понад 3 тисячі нових малих та мікропідприємств у різних галузях, які створять понад 34 тисячі нових робочих місць по всій країні.

Про це повідомляє Мінекономіки.

Серед отримувачів 53% – жінки, 34% – чоловіки, і 13% – юридичні особи. Більшість планують витратити кошти на придбання обладнання для бізнесу.

Читайте також: Міністерство оборони та ЗСУ анонсували створення Корпусу демінерів

Найбільше грантів отримали жителі Львівської області, Рівненської області, Івано-Франківської області, Вінницької області та міста Києва.

Найпопулярнішими сферами для нових бізнесів стали оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів, тимчасове розміщення й організація харчування, та переробна промисловість.

Нагадаємо, фільм “20 днів у Маріуполі” зʼявиться на Netflix.

Читати далі

Економіка

Литва допоможе Україні з обладнанням для реконструкції енергоінфраструктури

Опубліковано

Міністр енергетики Литви Дайнюс Крейвіс оголосив про готовність своєї країни допомогти Україні відновити її енергетичну інфраструктуру, передаючи обладнання з тимчасово непрацюючої Вільнюської ТЕС, а також частину обладнання з Ігналінської АЕС та складів енергетичних компаній.

Про це повідомляє LRT.

Деталі допомоги

Повідомляється, що до України також буде відправлено великий трансформатор.

Читати також: Швейцарія виділить на відновлення України $5,5 млрд до 2036 року

Згідно з інформацією видання, Вільнюська ТЕЦ не функціонує з 2016 року, але, незважаючи на це, на станції проводиться профілактичне обслуговування та планові випробування. За словами міністра, частину обладнання буде розібрано на запчастини, а частину можна буде використовувати безпосередньо.

“Ми дамо їм все необхідне. У Харкові зруйновано 80% всієї мережі – як теплової, так і електричної – у Харкові. Якщо ми не допоможемо, українці не зможуть відновити мережу та сектор опалення до зими, що буде дуже і дуже складно”, – відзначив Міністр енергетики.

Нагадаємо, що міноборони розповіло про український БПЛА UJ-26 “Бобер”.

Також ми повідомляли, що в Києві відкрили “Трініті ХАБ” для людей із порушеннями зору.

Фото: з вільних мереж

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство6 днів тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство2 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство2 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство3 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: