Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка

Як запорізький IT-бізнесмен створив онлайн-супермаркет Foodex24

Опубліковано

Запорізький IT-бізнесмен Владислав Савченко створив новий технологічний онлайн-супермаркет Foodex24, обіг якого нині 15 млн грн на місяць, а маржа — 26%.

Про це пише Ua-retail.com.

Як все починалось?

Рік тому, в березні-квітні 2020-го, перший загальнонаціональний локдаун перетворив роботу магазинів і сервісів доставки на колапс. Zakaz.ua, Glovo, Raketa і навіть добровольці з Kabanchik.com не могли впоратися з кількістю замовлень. У супермаркетах для замовлення продуктів треба було бронювати час на кілька днів вперед.

 

У IT-підприємця, засновника компанії Powercode Владислава Савченка було що їм запропонувати, але його ніхто не хотів слухати.

«Ми зверталися до всіх великих мереж, писали листи до Ашану, Метро, спілкувалися з топами Сільпо, АТБ», — розповідає він.

Читайте такожОзеленення замість бетону. Євгенія Кулеба про те, як створити сквер у великому місті

Але, як це часто трапляється, з відповіддю рітейл-гіганти не поспішали. Тому Савченко вирішив обійтися без партнерів і створив новий рітейл-формат для України — онлайн-супермаркет Foodex24.

За рік оборот нового столичного бізнесу Савченка збільшився в 15 разів. І тепер до нового нетипового рітейлера шикуються черги з постачальників, а незабаром Foodex24 з’явиться в інших містах і за кордоном.

Переговори з рітейлерами виявилися непродуктивними. Бізнесмен почав реалізувати свою задумку без партнерів. Але з великою кількістю платних порадників.

«Всього у мене паралельно працювало п’ять консалтерів: комерційний (категорійний менеджмент, товарна матриця), два — по процесах, логістичний та консалтинг з маркетингу», — згадує підприємець.

Челленж — створити супермаркет за 14 днів

Сьогодні частина фахівців, що консультували стартап, працюють в штаті компанії. А щоб підкріпити власну упевненість у розпочатій справі, бізнесмен запустив YouTube-челленж — створити супермаркет за 14 днів.

Кожен свій крок Савченко описував в детальному влозі на YouTube. І така медійність спрацювала: до проекту підключалися волонтери, а також Foodex24 зацікавилися інвестори.

Читайте такожВідроджуємо дух ремісництва. Як любов до крафту перетворилася на виробництво свічок

«Я став суперменом, який ніколи не займався торгівлею. Айтішником, який продає їжу», — розповідає Савченко.

Уже на перших тижнях проекту бізнесмен отримав 57 пропозицій щодо інвестицій з мінімальним чеком в $100 тисяч, максимальним — $1 млн.

«Євген Черняк (власник алкогольного холдингу Global Spirits) пропонував купити в проект 100 машин в обмін на частку в бізнесі, на нас дивився фонд Вікторії Тігіпко та Ventures», — наводить приклади Савченко.

Але підприємець на це не погодився і не шкодує. У проект бізнесмен вклав багато власних коштів — вже $1,6 млн. З них $200 000 — в покупку експертизи (консалтинг), $600-700 тисяч — у програмний продукт, і ще стільки ж — в обладнання, логістику, оренду, закупівлю товарів.

Читайте такожОдна здача крові може врятувати три життя. Історії українців, які стали донорами

Новоспечений рітейлер вирішив зробити ставку на клієнтів сегменту «середній +».

«Ми — сервіс, який допомагає залишитися ситим. Доставка до холодильника, не просто магазин», — розповідає засновник бізнесу.

Як працює маркет?

За компанією щодня закріплені 30 автомобілів, які працюють за принципом Uber для продуктів — через спеціальний додаток для водіїв.

І кількість транспорту може збільшуватися в разі необхідності, якщо у цьому є потреба. Таким чином, в Foodex немає проблем з пошуком кур’єрів, як в сервісах доставки. Всі товари доставляються впродовж максимум 1,5 години.

Три факапи на старті

Владислав особисто на собі відчув трансформацію з аутсорса в продуктовий бізнес. На момент запуску онлайн-супермаркету Foodex24 в Україні не було гравців з подібною моделлю.

«Це — dark store. Ми хотіли повністю контролювати ланцюжок створення цінності для клієнта», — зазначає новоспечений рітейлер. Прихід товару, його якість, логістика, склад, колл-центр — все з одних рук. Але оскільки бізнес створювався в найкоротші терміни, не обійшлося і без неприємностей.

Факап 1. Бізнес в Києві по Zoom. Савченко розповідає, що проект створювала команда з декількох десятків людей, які перебували в різних містах.

«У нас команда сиділа частково у Києві і в Харкові, хтось — у Запоріжжі і Дніпрі. Ми по Zoom будували бізнес в Києві», — згадує він.

Така розпорошеність вносила свої корективи. Якби вся команда була в одному місці, було б простіше. Зараз для співробітників компанії обладнано спеціальне приміщення поблизу складів. Команда закупівельників, категорійні менеджери, маркетологи тепер працюють поруч.

Факап 2. Асортиментний. Спочатку, каже Савченко, супермаркет запускався з асортиментом в 850 найменувань. Цього виявилося замало: покупці часто приходили, не знаходили потрібний товар і йшли.

Читайте такожЦілющий інструмент: як дримба з Херсонщини підкорює світ

«А потрібно було запускатися відразу з хорошим асортиментом — до 2500 позицій», — зазначає бізнесмен.

Замість цього команда спочатку боролася з конверсією на сайті, але проблема була не в цьому. Вже зараз він розуміє, наскільки зростання асортименту впливає на кількість покупок, їх частоту, середній чек, кількість товарів в чеку.

Для порівняння: при запуску середній чек в Foodex24 був 700-800 грн, зараз він сягає 1500 грн. Середній чек в АТБ при цьому становить близько 100 грн, в Сільпо і Novus — 200-300 грн.

Факап 3. Логістичний. Оскільки запускати бізнес потрібно було максимально швидко, у підприємців не було часу вибирати зручні, оптимальні локації. І перший склад виявився дуже незручним.

«Ми подивилися близько 150 оголошень, і вибрали у підсумку зовсім неприйнятний варіант», — розповідає Савченко. Це був склад площею 300 кв. м, і три холодних склади по 60 кв. м кожен. Все було розсереджено, а людей — мало. «Доводилося бігати», — згадує бізнесмен.

Читайте такожЕтична косметика: як обрати засоби, які не тестують на тваринах

Зараз проблема вирішена: Foodex24 переїхав в більш зручне приміщення, орендувавши близько 2 000 кв. м складів в столиці, поблизу UnitCity. Частину обладнання докупили самі: чотири промислових холодильника, морозильні камери.

Бізнес на мільярд

За словами Савченка, від старту і до сьогодні проект виріс в 15 разів: кількість доставок зросла з 20 до 300 в день. «Ми приростаємо від 15% до 30% в місяць в грошах, кількість клієнтів збільшується. Але ми стартап, і я хочу рости в 2-3 рази”, — говорить він.

За словами засновника сервісу, оборот компанії становить 15 млн грн на місяць, а до грудня Foodex24 планується досягнути щомісячного показника в 40-50 млн грн. Савченко націлений подолати мільярдну позначку за підсумками року.

Маржа зараз — 26%. Плани до кінця року — 32-35%. Для порівняння — в 2019 році, за даними Forbes Україна, рентабельність продажів АТБ склала 4%, Novus — 2%, а сервіс доставки zakaz.ua працює з маржинальністю близько 10%. Передумови для досягнення амбітних цілей є: кількість доставок за рік зросла з 20 до 300 на день, а собівартість логістики знизилася з 200 грн за замовлення на старті до 80 грн за замовлення зараз.

Читайте також«Хочемо, щоб нас почули». Як люди з інвалідністю стали професійними акторами

Про окупність і повернення інвестицій у Foodex24 поки не думають. Головне завдання — масштабуватися. Тим часом проект вже генерує більше $100 000 «звітного» прибутку на місяць, розповідає Савченко. Але компанія заробляє поки менше, ніж вкладає.

Засновник сервісу запевняє, що бізнес може працювати в плюс уже зараз. Просто є бажання постійно витрачати гроші на його апгрейди. Тільки на доопрацювання софта в частині мобільних додатків потрібно $50 000 на місяць. CRM-система з’їдає ще $15 000. «Якщо всі ці витрати зрізати, отримаємо привабливий плюсовий бізнес, який буде приносити близько $10-15 тисяч на місяць», — ділиться стартапер.

Частка Foodex24 на ринку продуктового рітейлу поки незначна — всього 0,1%. Але якщо врахувати, що на онлайн доводиться поки тільки 0,6-0,7% покупки продуктів в магазинах, то бізнес Савченко на нинішньому етапі — серед таких же новачків, як і він сам.

Що далі?

Зупинятися на столичних клієнтах Foodex24 не збирається. У найближчих планах — вихід в нові міста і на закордонний ринок. Зокрема, розповідає Савченко, до липня Foodex24 запуститься у Вінниці і Львові, а до кінця літа в польському Бидгощі у незвичайному форматі.

«На Польщу ми виділили $500 000. Це буде магазин формату „магазин біля дому“ з ексклюзивним асортиментом — 80% українських товарів», — говорить бізнесмен.

Польський офлайн-магазин буде пов’язаний з dark store, з якого будуть йти відвантаження клієнтам. Аналогічний формат планується незабаром у Києві. Поки компанія готується до відкриття нового складу на Лівому березі столиці.

Читайте такожКрюківський завод готовий до серійного виробництва вагонів-платформ

У перспективі, коли компанія почне генерувати стабільний прибуток, Foodex24 планує створити власний автопарк, а також розглядає поглинання конкурентів — інших брендів онлайн-доставки. «Наше завдання — отримати всю органіку з інтернету, щоб з 5-6 брендами зайняти 60% ринку онлайн-запитів», — розповідає Савченко.

До гіперактивного Foodex24 придивляються не тільки рітейлери і онлайн-агрегатори, а й інвестиційні фонди. Зараз, за словами Савченка, ведуться переговори з п’ятьма інвестиційними фондами. А минулої осені до компанії надійшло декілька пропозицій щодо її покупки.

«Найщедріша з них — $3 млн. Але ми ще почекаємо», — інтригує Савченко.

Нагадаємо, українська компанія постачатиме шахтне обладнання до Туреччини.

Як ми повідомляли раніше, Україна увійшла до десятки світового рейтингу виробництва чавуну.

Усі фото: ua-retail.com.

Економіка

«Уманьпиво» стало eco-friendly і встановить сонячні електростанції на дахах пивоварні

Опубліковано

Компанія «Уманьпиво» підтримала концепцію eco-friendly виробництва і в липні розпочала впровадження проєкту з будівництва сонячної електростанції на дахах виробничих приміщень пивоварні.

Про це пише allretail.ua з посиланням на компанію.

«Ми плануємо використати усі дахи, кут нахилу яких дозволяє встановити сонячні панелі», — каже головний енергетик підприємства.

 

За його словами, це буде одна з найбільших установок під власне споживання в Україні.

Заплановано встановлення СЕС потужністю 500 кВт, яка генеруватиме електроенергію виключно на потреби підприємства, що значно зменшить обсяг споживання електроенергії з інших джерел.

Читайте такожСонячний кооператив: як звичайні українці у Славутичі заробляють на електроенергії

Наразі змонтовано та введено в експлуатацію першу чергу панелей — 100 кВт, а вже найближчим часом заплановано монтаж другої черги на дахах адміністративної будівлі та складу готової продукції.

«Це дуже важливий екологічний крок. Збільшення концентрації вуглецю в атмосфері — один із головних чинників глобального потепління, а використання невикопних відновлюваних природних ресурсів призведе до редукції викидів CO2 тими ж тепловими електростанціями, попит на електроенергію яких зменшується саме завдяки таким проєктам як наш», — каже головний енергетик.

Навіть такі маленькі кроки на шляху до будівництва «зеленої» енергетики в Україні мають величезне значення для екологічної ситуації у всьому світі.

Нагадаємо, «Сільпо» почав збирати на переробку батарейки, акумулятори та павербанки.

Як ми повідомляли раніше, в Україні встановили сонячну електростанцію без «зеленого» тарифу.

Головне фото: gdb.voanews.com.

Читати далі

Економіка

«Антонов» планує амбітний проєкт із Канадою щодо виробництва українських літаків

Опубліковано

Україна та Канада готують масштабний проєкт, що передбачає виробництво модифікованих літаків Ан-74ТК-200 для міжнародних ринків.

Про це повідомили в пресслужбі ДК Укроборонпром.

За інформацією, підприємство «Антонов» та уряд Квебеку готові сприяти підписанню угоди між Міністерством стратегічних галузей промисловості України, Державним концерном «Укроборонпром» та його підприємствами задля виробництва літаків Ан-74ТК-200 для міжнародних ринків.

 

Що вже зроблено?

На сьогодні вже створено компанію «Антонов–Канада», першочерговим завданням якої є організація співпраці та налагодження роботи конструкторського бюро з досліджень та розробок, попередніх напрацювань і випробувань, на основі яких виготовляється модель літака для льотних випробувань.

Зазначається, що найбільш перспективною для реалізації цієї мети є модель літака Ан-74ТК-200, розроблена КБ «Антонов», що масово випускалася Харківським державним авіаційним виробничим підприємством.

Читайте такожСкайдайвинг для екстремалів: де в Україні можна стрибнути з парашутом і скільки це коштує

Передбачається, що у майбутній моделі літака максимально використовуватимуться новітні перспективні авіаційні технології. Також акцент буде зроблено на відповідності проєкту критеріям сертифікації Канадського авіаційного управління, що може значно пришвидшити майбутній процес сертифікації.

Остаточне складання моделі літака, процес проєктування якого нині триває, буде організовано на виробничих потужностях в Україні та Канаді.

Про літак Ан-74ТК-200

Як повідомлялось, літак Ан-74ТК-200 призначений для перевезення 52 пасажирів, вантажів вагою до 10 тонн, а також змішаних пасажирських та вантажних перевезень на міжнародних повітряних маршрутах короткої та середньої дальності.

Максимальна злітна маса літака — 36,5 тонни, максимальна висота польоту — 10 100 м, крейсерська швидкість — 600–700 км/год, дальність польоту з вантажем 10 тонн — 950 км, при навантаженні 1,8 тонни вона становить 4 250 км. Екіпаж складається з двох осіб.

Читайте такожЯк ШоТам допомагає підприємцям-початківцям вести бізнес (ВІДЕО)

Літак можна використовувати в особливо суворих умовах експлуатації, таких як арктичні або високогірні, тимчасові, природні, обмежені злітно-посадкові смуги з мінімальною або відсутньою інфраструктурою технічної підтримки, що, безумовно, є ринковою перевагою цієї моделі літака.

Нагадаємо, Ан-70 повернувся у небо після тривалої стоянки.

Також український АН-124 доправив чотири F-16 із Ізралю до США.

Як ми повідомляли раніше, «Антонов» показав фюзеляж нової моделі літака для української армії.

Головне фото: wikimedia.org.

Читати далі

Економіка

Українська компанія Family Garden постачатиме органічну лохину в Малайзію

Опубліковано

Українська компанія Family Garden, яка є найбільшою органічною ягідною плантацією Європи, уклала контракт на постачання 5 тонн органічної ягоди в Малайзію.

Про це повідомив міністр іноземних справ України Дмитро Кулеба на своїй сторінці у фейсбуці.

За інформацією, партії українських ягід відправлятимуть щотижня до вересня.

 

Компанія Family Garden вирощує 105 га лохини у Вишгородському районі на Київщині.

Зазначається, що в грудні 2020 року український виробник органічної лохини Family Garden заповнив анкету на сайті МЗС.

Українські дипломатичні місії отримали запит на пошук партнерів і почали працювати. За місяць компанія почала тісно та предметно працювати з посольством України в Малайзії.

Читайте також: Як створювалась одна з найбільших органічних ферм в Україні (ВІДЕО)

Дипломати допомогли з аналізом ринку та перевіркою доброчесності потенційних партнерів.

У квітні 2021 було організовано онлайн-переговори з потенційними покупцями. Зрештою Family Garden підписав контракт на постачання перших 5 тонн ягід в Малайзію.

«В минулі тижні до Малайзії прибули перші дві партії у понад тонну лохини Family Garden. До вересня партії відправлятимуться щотижня», – уточний дипломат.

Нагадаємо, Ліберія відкрила ринок для українських виробників м’яса птиці.

Як ми повідомляли раніше, агрофірма «Лист Ручки» експортувала першу партію органічної продукції до Німеччини.

Головне фото: healthline.com.

Читати далі