Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як заощаджувати та інвестувати? П’ять корисних блогів про власні фінанси

Опубліковано

«Якщо ти витрачаєш гроші на те, що тобі не потрібно, то ризикуєш почати продавати те, що тобі необхідно» — застерігає нас американський підприємець та інвестор Уоррен Баффет у книзі «Правила багатства». Щоби такого не сталося краще одразу відкладати частину з отриманого доходу, вести фінанси та заощаджувати.

Ми зібрали українських блогерів, які розповідають про фінансову грамотність, дають корисні поради та лайфхаки, щоби поліпшити фінансове становище й не спокушатися на імпульсивні витрати.

Любомир Остапів — плануємо сімейний бюджет

Відомий фінансист, засновник соціального проєкту фінансової грамотності «Сімейний бюджет», фінансовий радник в iPlan та автор книг Home Finances for Couples, «Любов та бюджет». Любомир веде власний блог про фінанси в Instagram, Facebook та в Youtube. У своїх проєктах він доступно розповідає про заробіток, бюджет, фінанси в Україні. Зокрема, його соціальне медіа «Сімейний Бюджет» допомагає українцям приймати розумні фінансові рішення. Як пишуть на порталі, цього можна досягти, якщо:

  • підвищувати фінансову обізнаність інвесторів;
  • розвивати культуру заощадження та інвестування замість бездумних трат та кредитів;
  • популяризувати здоровий спосіб життя в контексті матеріальних цінностей;
  • показати, що і в Україні можна чесно заробляти хороші гроші, платити податки, планувати освіту дітей та забезпечену старість.

На сайті можна знайти у відкритому доступі корисні фінансові шаблони, наприклад, таблиця ведення доходів та витрат, розрахунок капіталу, калькулятор приватної пенсії.

Порада: якщо маєте заощадження до 200 000 гривень, покладіть на депозит. Так захистите гроші від інфляції. Зараз можна обирати державні банки. 4-5% у доларах, 16‑17% у гривнях — прекрасні ставки.

Назарій Рибінський — відкриваємо інвестиції

Незалежний фінансовий радник, який консультує топменеджерів, фрілансерів, підприємців та людей, які хочуть розібратися у власному бюджеті. Назарій допомагає з плануванням коштів, відкриває інвестиційні плани та брокерські рахунки для створення капіталу.

Хлопець консультує також онлайн, бере участь у бізнес-заходах, зокрема, у бізнес-сніданках «Магія ранку», які проводять у різних містах країни. На них він розповідає про фінансову та інвестиційну грамотність та як управляти грошима в період невизначеності. Розробив курс «Як управляти фінансами так, щоби постійно вистачало на життя, подорожі, цілі, інвестиції».

«За останні 6 років, я бачу, що основне завдання — побудувати клієнтське портфоліо, та обслуговувати клієнтів усе життя. — каже Назарій. — Зробивши достатньо помилок за цей час, я пригадую, як важко бути самостійним консультантом на фрілансі, який намагається перетворити хобі на основну професію, і знайти перших клієнтів.

⠀Читайте також: Які цінні папери продає держава і як можна на них заробити

Я завжди прагнув дивитися на цю сферу не тільки з позиції експертності, а й великої команди експертів. Побудувати компанію твердих спеціалістів, які сформують наш ринок. Ось так і прийшла ідея «перекваліфікуватись» у голові, та збудувати систему, де кожний має свої найважливіші показники».

Порада: якщо дохід 5000 грн, немає сенсу відкладати 10 % і сподіватися на фінансову свободу. Потрібно відкладати в навички збільшення доходів, щоби через шість місяців заробляти 20 000, і з них відкладати вже 10 000 грн.

Олександра Хмельовська — розбираємося в накопичувальному страхуванні

Фінансова та страхова консультантка, підприємиця Олександра Хмельовська до того, як розпочати власну справу, працювала у сфері IT. Майже п’ять років дівчина займається бізнесом у сфері фінансового консалтингу та накопичувального страхування. Автор трьох курсів із фінансової грамотності. Один із них — «Фінансовий інтелект». Учасниця спільноти саморозвитку «Пошуршимо?», на якій проводить відеоуроки, онлайн-трансляції щодо теми заощаджень, оптимізації бюджету та фінансових цілей.

«Я знаю, як кинути перспективну роботу, піти в декрет, почати свій бізнес, коли сину 3 місяці та ні на хвилинку не пошкодувати про це. Бачу свою місію в передаванні знань іншим. І в збагаченні нашої нації через зміну мислення людей. Хочу зробити багатими мільйон людей», — розповідає дівчина.

На сторінці в Instagram вона ділиться, як працювати з блоками, негативним мисленням щодо грошей, для чого потрібен резервний капітал та які книги прочитати в цій сфері.

Шукайте корисну інформацію від Олександри за хештегом #прогроші_melnyk, а рекомендовану літературу за #раджупрочитати_melnyk.

Порада: записувати витрати потрібно тоді, коли ваша фінансова ситуація змінюється (ви стали заробляти більше, чи менше, ніж зазвичай). В такі моменти просто потрібно більше уважності.

Віра Фостяк — ставимо фінансові цілі

Кандидат економічних наук, доцент, фінансовий консультант. Має ступінь PhD та експертність у малому бізнесі. Віра допомагає клієнтам змінити фінансове становище, подумати про майбутнє й розібратися зі своїм бюджетом. А також поставити фінансові цілі та вибрати варіанти інвестування.

На своїй сторінці тренерка час від часу проводить марафони як от «Рахую свої гроші» зі щоденними завданнями для учасників, досвідом Віри та її клієнтів. 

«За 2 роки тренерської діяльності та консультацій я побачила, що людям не вистачає фінансових знань. До того ж частина живе так і каже, що мені вистачить 5000 грн.

Фінансова грамотність полягає в умінні раціонально витрачати свої гроші. Саме раціональні витрати, а не великі заробітки визначають грамотну людину. Можна отримувати хорошу зарплату, але водночас наприкінці місяця стабільно залишатися позичати гроші», — ділиться Віра.

Порада: заробляйте відсотки замість того, щоб їх платити. Проблема боргу чи кредиту полягає в тому, що ви марно витрачаєте гроші, сплачуючи відсотки. Це з’їдає ваші фінанси. Натомість змусьте свої гроші працювати на вас, вкладаючи їх.

Олександра Грудзевич — робимо перші кроки в психології фінансів

Тренерка фінансового успіху. Засновник порталу GоTraining.ua. Фінансовий радник в iPlan. Займається освітніми проєктами з фінансової грамотності. Один із них — «10 запитань фінансовому коучу». Це серіал на порталі «Дія», у якому пояснюють як обирати банк, визначити найкращий вид кредиту та що потрібно знати про депозити.

Читайте також: Антикризовий бюджет родини. Топ-8 порад як оптимізувати фінанси в кризу

У своїх марафонах, курсах, вебінарах та на консультаціях Олександра ділиться інструменти інвестування в Україні. Розповідає в блозі про фінансові пастки та негативні твердження, які заважають заробляти і зважено витрачати кошти. Пояснює, скажімо, що таке психологія фінансів та де знайти гроші, щоби закрити мікропозики. А ще радить, як боротися з обмежувальними стереотипи щодо грошей та багатства.

Порада: слід навчитися жити відповідно до своїх доходів. Так ви матимете 50% для підвищення рівня життя та 50% для досягнення фінансової незалежності.

Суспільство

Архівна фотографія дівчинки з волинської казки 1930-х років

Опубліковано

Український історик Микола Бандрівський показав архівну фотографію дівчинки з Волині 1930-х років та поділився історією світлини зі своєю авдиторією.

Про світлину історик розповів на своїй Facebook-сторінці.

Історія світлини

На цій світлині майже столітньої давнини ви бачите маленьку красунечку зі села Залізниця, що за п’ятнадцять кілометрів від Любешова. Нині ця світлина, яка датована 1930-ми роками, виставлена на сторінці Тетяна Яцечко-Блаженко.

Читати також: Маленький декламатор із Луцька Миколка Варцаб’юк

Акценти фотографії

Історик відзначає, що в той момент, коли фотограф навів на дівчинку фотоапарат, ота мала, схопивши маму за руку, відвернула погляд убік, бо вся її увага, у ту хвилину, була зайнята чимось іншим, що діється поруч. Саме через цю дитячу безпосередність і фото вийшло таке чудове: не награне і без всякого напруження.

Свою донечку, як бачимо зі знимки, мама одягла якнайкраще: у цвітасту вишиту сорочку із довгими рукавами, спідницю й фартушок, а на голову пов’язала таку ж вишиту хустину, щоби захистити свою малу від спекотного сонця опівдні.

“Усе на цій світлині ніби промовляє, що тут ми бачимо справжнє, українське”, – наголошує Микола Бандрівський.

Нагадаємо, що ветерани можуть користуватися безоплатним трекером настрою.

Також ми повідомляли, що за 110 тонн російськомовної макулатури для ЗСУ купили два пікапи.

Читати далі

Суспільство

В Києві не будуть закриватися станції метро “Тараса Шевченко” та “Почайна”

Опубліковано

Міська державна адміністрація Києва відреагувала на інформацію в ЗМІ про можливого закриття станцій столичного метро “Тараса Шевченка” та “Почайна” через аварійний стан тунелів.

Про це повідомляється на сайті КМДА.

Відповідь КМДА

Наразі жодних змін у роботі станцій метро “Тараса Шевченка” та “Почайна” не заплановано. Відповідно до тендера з розробки проєктної документації, що відбувся в листопаді 2023 року, опрацьовується робочий проєкт планового капітального ремонту між цими станціями без зупинки руху поїздів.

Читати також: Майже 85% українців повністю відмовились від російського медіапродукту, – дослідження

Про станції метро

У 1980 році станції “Почайна” і “Тараса Шевченка” були введені в експлуатацію. Зараз, через фізичне зношення, частина тунелю між цими станціями потребує планового капітального ремонту.

Усі станції та перегінні тунелі київського метро, включаючи ділянку від “Поштової площі” до “Почайної”, працюють у звичайному режимі. Інформацію про початок капітальних ремонтів та інші роботи, які можуть вплинути на режим роботи метро, пасажирам буде повідомлено заздалегідь.

Нагадаємо, що в Україні вийде воєнна кінострічка, яка була знята до початку повномасштабної війни.

Також ми повідомляли, що Дія нагадує харківʼянам про доступні послуги радіо та телебачення у додатку.

Фото: вікіпедія, метро Почайна

Читати далі

Суспільство

Маленький декламатор із Луцька Миколка Варцаб’юк

Опубліковано

Маленький декламатор із Луцька Микола Варцаб’юк підкорив мережу читанням українських віршів: збирає мільйонні перегляди, бере участь у телешоу та підтримує Збройні Сили! А ще він має понад сотню нагород – всеукраїнських та міжнародних… Все почалося, коли Миколці було всього 4 – він декламував перший вірш із азбуки. Тоді мама віддала хлопчика до театральної студії “Бешкетники”, і з тих пір разом із наставником Вадимом Хаїнським він рухається до своєї мети – стати актором!

Історія хлопчика

9-річний Миколка з Луцька зібрав мільйон переглядів, читаючи вірш Ліни Костенко! Хлопчик має понад сотню нагород на всеукраїнських і міжнародних конкурсах та збирає гроші на ЗСУ.

Хист до читання віршів у хлопчика з’явився змалечку: уперше він декламував твори з абетки.

“Та я починаю спочатку “Ну де я до мами жив?”. Так цю таємницю з дорослих ніхто мені й не пояснив”, – ділиться Микола.

Читати також: Майже 85% українців повністю відмовились від російського медіапродукту, – дослідження

Театральна студія

Побачивши вміння 4-річного Миколки, мама віддала його до театральної студії. Попереду була велика робота: над дикцією, інтонуванням та вимовлянням звуків.

“Мене завели на театральну студію “Бешкетники”, де мій керівник Вадим Хаїнський Вікторович мене одразу прийняв. І так розвивався мій талант, і зараз вже виступаю на великій публіці, великих сценах”, – розповідає хлопчик.

Займаючись декламуванням, Миколка став справжньою енциклопедією українських віршів!

“Коли я проходжу повз якісь пам’ятники, я завжди можу згадати вірш, який написала ця людина”, – каже майбутній актор.

Успіхи в карʼєрі та плани

За роки виступів хлопчик підкорив серця як українців, так і людей за кордоном. А нещодавно розчулив і авдиторію телешоу “Україна неймовірних людей”.

Миколка вчиться ще й грати на сопілці, займається народними танцями і співає в церковному хорі. У вільний від школи та творчості час хлопчик залучається до зборів на ЗСУ. А потім – знову повертається до улюбленого театру.

Попереду в хлопчика довгий шлях, але він вже впевнений: рухається в правильному напрямку!

Нагадаємо, що за 110 тонн російськомовної макулатури для ЗСУ купили два пікапи.

Також ми писали, що на Львівщині збудують спортивно-рекреаційний центр для військових.

Читати далі